DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Łokieć tenisisty – przykładowe ćwiczenia i sposoby leczenia

Łokieć tenisisty – przykładowe ćwiczenia i sposoby leczenia

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 7 minut

Czym jest łokieć tenisisty i jakie są jego przyczyny?

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to potoczna nazwa, określająca entezopatię stawu łokciowego. Jest to stan patologiczny, który opisuje uszkodzenie struktury ścięgna lub więzadła w miejscu bezpośredniego zetknięcia z kością. Dochodzi do niego poprzez drobne kontuzje, mikrourazy i przeciążenia w obrębie konkretnej partii stawu. Tkanka tworząca więzadło lub ścięgno zostaje "naderwana" i stopniowo ulega osłabieniu oraz degeneracji, czemu towarzyszą dolegliwości bólowe.

Warto wiedzieć, że w tym procesie, z reguły nie zdarzają się przypadki pełnego zerwania przyczepu (nadkłykcia bocznego kości ramiennej). Tego rodzaju kontuzje lekarze obserwują niezwykle rzadko.

Przyczyn przeciążenia w stawie łokciowym należy upatrywać w pracy zawodowej lub praktykowanej aktywności fizycznej. Wbrew pozorom, choroba nazywana łokciem tenisisty nie dotyka wyłącznie miłośników tego sportu. W wielu przypadkach te same ruchy łokcia powtarzane przez wiele lat, prowadzą do nadwyrężenia przyczepu ścięgien, dlatego schorzenie występuje także u pracowników biurowych, informatyków, mechaników oraz przedstawicieli wielu innych zawodów.

Według statystyk, na ból okolic łokcia, spowodowany naderwaniem i osłabieniem ścięgien w miejscu ich przyczepu (nadkłykciu bocznym kości ramiennej), najczęściej skarżą się dorośli w wieku 30-50 lat. Schorzenie rozwija się w takim samym stopniu u kobiet i u mężczyzn.

Objawy łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty objawia się punktowym, stopniowo nasilającym się bólem po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Ból łokcia często promieniuje po części grzbietowej w kierunku nadgarstka. Zwykle odczuwalny jest przy ruchach angażujących mięśnie i ścięgna w tej okolicy, np. odkręcanie butelki lub słoika, dźwiganie, a także golenie, czy nawet czesanie włosów. Natomiast kiedy staw łokciowy pozostaje nieruchomy, dolegliwości nie pojawiają się.

Choć głównym objawem łokcia tenisisty jest ból, to jednak pacjenci mogą odczuwać go bardzo różnie, w zależności od stopnia degeneracji tkanek. Niektórzy mimo dolegliwości, wykonują czynności obciążające staw, część chorych obserwuje u siebie osłabienie mięśni, uniemożliwiające w ogóle ściskanie lub podnoszenie przedmiotów, natomiast innych blokuje silny ból. Warto wiedzieć, że może się on utrzymywać po wysiłku, a równocześnie odczuwalne będzie zmęczenie okolicy łokcia.

Leczenie łokcia tenisisty

Pojawienie się dolegliwości bólowych w okolicy grzbietowej stawu łokciowego powinno skłonić do wizyty u lekarza ortopedy. Specjalista wykona badanie USG i oceni stopień zmian w tkankach. W wielu przypadkach ból mija samoistnie po ok.1-1,5 roku, jednak lekarz może zaproponować metody jego łagodzenia, np. stosowanie leków przeciwbólowych.

Należy pamiętać, że leki przeciwzapalne nie leczą łokcia tenisisty, ponieważ badania wykazały, że przyczyną choroby nie jest zapalenie. Ponadto lekarze zwracają uwagę na to, że stan zapalny jest niezbędnym elementem procesu gojenia, również w przypadku łokcia tenisisty.

Jeśli dolegliwości nie ustąpią, konieczne może być podanie zastrzyków z glikokortykosteroidami, a w najtrudniejszych przypadkach interwencja chirurgiczna. Operacja polega na usunięciu zniszczonego elementu ścięgna i odtworzeniu jego przyczepu.

Ćwiczenia – 3 pomysły

Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja. Fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiednią opaskę uciskową, która działa ochronnie i stabilizuje przyczep oraz zaproponuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie stawu łokciowego. Oto 3 propozycje dla osób, u których zdiagnozowano łokieć tenisisty:

  • Pacjent powinien ułożyć się na macie w pozycji na plecach, a następnie ugiąć kolana tak, by stopy dotykały podłoża. Ręce należy rozłożyć na boki, a następnie zgiąć w łokciach, by przedramiona tworzyły kąt prosty z ramionami. Ćwiczenie polega na prostowaniu rąk w stawach łokciowych, przy jednoczesnym dociskaniu pleców do maty.
  • Do kolejnego ćwiczenia przydadzą się lekkie hantle, najlepiej o wadze 0,5 kg. Należy usiąść na krześle i oprzeć przedramię na stole w taki sposób, by nadgarstek wystawał poza jego krawędź. Włóż w dłoń hantelek i zdrową ręką delikatnie odwiedź nadgarstek w górę. Następnie bez pomocy, opuść rękę z hantlem
  • Znajdź punkt, w którym odczuwasz największy ból, a następnie uciskaj go palcem wskazującym. Mimo bólu staraj się utrzymać ucisk do momentu, aż dolegliwości miną. Jeśli poczujesz, że pod wpływem ucisku ból jest większy, przerwij ćwiczenie i skonsultuj się z fizjoterapeutą

Podsumowanie

W przypadku leczenia łokcia tenisisty bardzo ważna jest identyfikacja przyczyny bólu. To pozwala na wyeliminowanie szkodliwego czynnika oraz skuteczne leczenie. Istotnym elementem procesu ukierunkowanego na łagodzenie dolegliwości i przywracanie funkcji łokcia jest bez wątpienia fizjoterapia. Ćwicz, zgodnie z zaleceniami lekarza i terapeuty, a szybko odzyskasz pełną sprawność. Wysokiej jakości sprzęt, niezbędny do rehabilitacji, znajdziesz w ofercie 4FIZJO.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Korkowe akcesoria do jogi - złap je WSZYSTKIE!

Korek i joga idą w parze. Dowiedz się, jakie są główne zalety korkowych akcesoriów do jogi

Bibliografia:

D. Rosińska, A. Geszprych, M. Rosiński, Łokieć tenisisty – wybrane sposoby postępowania fizjoterapeutycznego, „Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja” 2012, nr 28, s. 4–9.

K. Stępień, Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/248223,lokiec-tenisisty-i-lokiec-golfisty-entezopatie-stawu-lokciowego (dostęp 19.12.2023 r.).

M. Bartoszewicz, H. Tomczak, W. Tomczak, Mobilizacje tkanek miękkich w leczeniu łokcia tenisisty, https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/14508/Mobilizacje%20tkanek%20mi%C4%99kkich%20w%20leczeniu%20%C5%82okcia%20teninisty.pdf (dostęp 19.12.2023 r.).

pixel