Rękawy do drenażu limfatycznego
ilość produktów: 10Limfa zwana inaczej chłonką pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Przepływ limfy odpowiada za rozprowadzanie płynu tkankowego, w tym komórek układu odpornościowego. Jego zaburzenie może prowadzić do wielu dolegliwości w tym obrzęków, a w wyniku tego pogorszenia kondycji skóry, czy kończyn, w których limfa się odkłada. Przepływ można wspierać, wykorzystując specjalny rękaw do drenażu limfatycznego. Jakie jest jego działanie?
Czym jest drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to sposób oddziaływania na układ chłonny mający usprawnić jego motorykę oraz zredukować obrzęki. To jedna z form fizjoterapii. Często ma formę masażu limfatycznego wykonywanego przez fizjoterapeutę jako manualny drenaż limfatyczny lub przy użyciu aparatów do kompresji pneumatycznej. Drenaż limfatyczny mechaniczny określa się także jako pneumatyczny masaż sekwencyjny lub masaż uciskowy.
Technika działa relaksująco i jest bezbolesna. Istnieje kilka usprawnień, które można zastosować zarówno w gabinecie, jak i warunkach domowych. Jednym z nich jest pneumatyczny mankiet (rękaw) zakładany na skórę i podskórną tkankę łączną. Wywiera on odpowiedni ucisk mechaniczny, który jest kontrolowany w zakresie sekwencji czasowej i siły nacisku.
Powietrze do rękawa jest dostarczane z aparatu takiego, jak kompresor poprzez kanaliki giętkich przewodów. Poszczególne komory rękawa wypełniają się powietrzem w określonych jednostkach czasu, przez co powstaje wolno przesuwająca się fala uciskowa. Po zakończeniu takiego cyklu powietrze jest automatycznie wypompowywane.
Zalety masażu uciskowego
Sekwencyjny masaż uciskowy ma wiele zalet. Pobudza układ limfatyczny i krwionośny, rozszerza naczynia oraz ułatwia odpływ krwi żylnej. Dzięki temu tkanki są lepiej zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Pozostałe korzyści to:
-
szybsze usuwanie z organizmu produktów rozpadu,
-
likwidacja objawów zastoinowych oraz wchłanianie obrzęków,
-
zmniejszenie oporu krwi w tętnicach, co ułatwia pracę serca,
-
zwiększenie szybkości obiegu krwi.
Kiedy stosować zabiegi drenażu limfatycznego?
Drenaż limfatyczny ma szerokie zastosowanie. Można go używać przy takich przypadłościach i chorobach, jak:
-
niewydolność limfatyczna i żylna,
-
obrzęki kończyn i pourazowe,
-
cellulit,
-
poprawa metabolizmu kwasu mlekowego (np. regeneracja potreningowa),
-
neuropatie i neuralgie,
-
angiopatie cukrzycowe,
-
zespół ciężkich nóg,
-
detoksykacja.
Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach nie zaleca się stosowania takiego zabiegu. Są to m.in. ostre stany neuropatii i pleksopatii, obrzęku płuc, urazu tkanek miękkich, czy zakrzepicy żylnej. Dotyczy to też padaczki, jaskry, chorób nowotworowych, czy niewydolności wątroby i nerek. Przed zastosowaniem rękawów należy więc sprawdzić, jakie są przeciwwskazania.
Rodzaje rękawów do drenażu limfatycznego
Podstawowym kryterium przy wyborze rękawów jest liczba komór. Mankiet może posiadać kilka segmentów (najczęściej od 4 do 12) pompowanych po kolei. Ich nacisk na ciało usprawnia przepływ limfy w stronę węzłów chłonnych. Większa ilość komór zapewnia większą dokładność i skuteczność masażu. Najczęściej do użytku domowego stosuje się rękawy z kilkoma komorami. W 4fizjo.pl znajdziesz mankiety 4,6 lub 8-komorowe.
Ważna jest także liczba zastosowanych mankietów. Można je zakupić w zestawach lub pojedynczo. Dostępne są zarówno rękawy na ręce, jak i na nogi. W 4fizjo.pl możesz też kupić specjalne spodnie przeznaczone do drenażu. Należy również dobrać odpowiedni aparat, sprawdzając zakres generowanego przez niego ciśnienia oraz tryb pracy. Dostępne w naszym sklepie rękawy współpracują z nowoczesnymi i wydajnymi aparatami. Sprawdź naszą ofertę!