DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Taśmy kinesio tape

ilość produktów: 32

Taśmy kinezjologiczne (ang. kinesiology tape lub krócej kinesio tape, w spolszczonej wersji również „tejpy”) to opracowana w latach 70. przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase coraz popularniejsza forma wspomagania procesów samoleczenia organizmu. Przyklejony na skórę elastyczny, dynamiczny plaster delikatnie ją naciąga, usprawnia mikrokrążenie krwi i limfy, działa przeciwbólowo, wspomaga pracę mięśni, pomaga utrzymać stawy w odpowiedniej pozycji i zwiększa zakres ruchów. W ofercie naszego sklepu znajdziesz taśmy kinezjologiczne najwyższej jakości.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping zwany jest inaczej plastrowaniem dynamicznym. Główną jego zasadą jest oklejanie ciała plastrami o właściwościach zbliżonych do ludzkiej skóry. Grubość taśm jest niewielka i zbliżona do grubości naskórka, co sprawia, że ich ciężar jest praktycznie nieodczuwalny. Są z reguły wykonane z materiałów przepuszczalnych i oddychających takich jak bawełna, czy mikrofibra. Dzięki wentylacji nie dochodzi do podrażnień skóry. Taśmy z powodzeniem można wykorzystać do oklejania większości części ciała, w tym pleców, nóg, czy dużych grup mięśniowych.

Wewnętrzna strona jest pokryta akrylem oraz specjalnym klejem, a całość jest hipoalergiczna. Plastry mają wysoką elastyczność, rozciągając się nawet o 140% względem swojej pierwotnej długości. Jednym z ich głównych zadań jest zwiększanie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią, czyli tkanką miękką otaczającą mięśnie, kości i narządy wewnętrzne.

Taśma kinezjologiczna – zasady działania

Taśmy do kinesiotapingu często spotkać można pod nazwą "taśmy dla sportowców". Wynika to z faktu, że chętnie są stosowane przez osoby zawodowo uprawiające sport. Jednak warto wiedzieć, że plastry kinetyczne pomogą nie tylko profesjonalnym sportowcom, ale też amatorom i osobom, które nie uprawiają sportu, ale zmagając się z różnymi dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego. Jak dokładnie działa taśma kinezjologiczna?

Kolorowe plastry – kinesiotaping, który leczy

Głównym założeniem stosowania plastrów jest delikatne naciągnięcie skóry i tkanki podskórnej w miejscu, które dokucza ze względu na dolegliwości bólowe. Oklejona okolica ciała zdecydowanie szybciej się regeneruje, dzięki czemu przyspiesza efekty rehabilitacji. Taśmy kinezjologiczne mogą również pomóc w odpowiednim umiejscowieniu tkanki podskórnej, dlatego stosowane są nawet w przypadku rozejścia mięśni prostych brzucha, w celu redukcji kresy białej.

Skuteczna terapia wspomagająca

Taśmy kinezjologiczne nie powinny być stosowane jako terapia wyłączna. Doskonale sprawdzają się jako wsparcie procesu leczenia i przyspieszają efekty tego procesu. Można połączyć taping rehabilitacyjny z innymi terapiami, np. terapią manualną, czy też masażami.

Taśma kinezjologiczna – długotrwałe działanie

Nie bez znaczenia jest również czas działania taśmy kinezjologicznej. Wykazują one skuteczność przez cały okres noszenia, zazwyczaj jest to kilka dni. Kluczowe jest oczywiście ich odpowiednie naklejenie: końcówki taśmy zazwyczaj nakleja się z zerowym napięciem, natomiast istotą terapii jest środek plastra.

Jakie możliwości dają taśmy kinezjologiczne?

Taśmy kinezjologiczne głównie kojarzone są ze sportowcami, jednak ich właściwe zastosowanie jest o wiele szersze. Używanie ich wyłącznie do leczenia kontuzji sportowych to tylko niewielka próbka ich możliwości. Z jakimi jeszcze rodzajami tapingu możemy się spotkać?

  • Taping limfatyczny – jest skuteczny przy leczeniu obrzęku limfatycznego. Jest to przewlekły zastój limfy, z którym może sobie poradzić terapia manualna przy wsparciu, jakie dają taśmy kinezjologiczne.

  • Taping podologiczny zakłada wykorzystanie taśmy kinezjologicznej przy kontuzji zerwanych ścięgien, a także kontuzji, które dotyczą stóp.

  • Taping logopedyczny umożliwia odpowiednie oklejanie twarzy, m.in. w celu walki z wadami zgryzu, a także wadami wymowy.

Stosowanie tapingu może dotyczyć również poszczególnych części ciała, nie tylko całych układów, np. taping kolana. Okazuje się zatem, że taśma kinezjologiczna jest produktem o bardzo szerokich możliwościach.

Jakie dolegliwości redukuje taśma kinezjologiczna?

Taśma kinezjologiczna wspiera proces rehabilitacji, który dotyczy nie tylko poszczególnych kontuzji sportowych, ale również tych, które wynikają ze standardowego trybu życia. Na co można liczyć, stosując plastry kinezjologiczne?

Redukcja bólu

Jeden z najważniejszych atutów stosowania taśm. Ból jest zdecydowanie mniejszy przy stosowaniu tego wsparcia, a w niektórych przypadkach może zostać całkowicie zniwelowany. Dotyczy to również ciężkich bólów pooperacyjnych.

Redukcja napięcia na poziomie mięśni i powięzi

Stosowanie taśm kinezjologicznych wspomagających inne terapie może zagwarantować polepszenie pracy mięśni, a także zredukowanie ich niepotrzebnego napięcia, które również może wywoływać ból. Usprawniają także przemieszczanie się mięśni względem powięzi, co stanowi korzystne wsparcie w trakcie treningu. Przy okazji zwiększają siłę mięśni, pomagając równocześnie przy ich regeneracji oraz zmniejszając bóle mięśni.

Poprawa przypływu krwi, limfy oraz mikrokrążenia

Plastrowanie dynamiczne może poprawić stan tkanki podskórnej, a także zagwarantować zmniejszenie zastojów limfatycznych. Wiąże się to również z redukcją obrzęków w poszczególnych miejscach, podobnie jak przy drenażu limfatycznym.

Korekcja postawy

Taśma kinezjologiczna może również wspomagać utrzymanie prawidłowej postawy, co przełoży się finalnie na zredukowanie dolegliwości bólowych.

Redukcja zmian skórnych

Przy regularnym stosowaniu taśmy kinezjologiczne mogą również pozytywnie wpływać na kondycję skóry poprzez redukcję cieni pod oczami, czy nieestetycznych zmian skórnych. Zapobiegają też powstawaniu rozstępów, które tworzą się np. podczas ciąży.

Jak prawidłowo naklejać taśmy kinezjologiczne?

Odpowiednie naklejenie taśmy ma duże znaczenie dla skuteczności jej działania. Istotny jest tutaj również wybór produktów wysokiej jakości takich jak certyfikowane modele 4FIZJO. Taśmy można naklejać samemu, jednak warto skonsultować to wcześniej ze specjalistą fizjoterapeutą, który przeszedł profesjonalne szkolenie. Można je przyklejać zarówno przy skurczu, jak i naciągnięciu mięśnia w zależności od efektu, jaki zamierzamy uzyskać. Mogą one bowiem odciążać lub wspomagać pracę mięśni.

Przed naklejeniem skóra powinna być czysta i sucha. Warto też przyciąć włosy w obszarze naklejania. Niewskazane są żadne kremy i olejki zmniejszające przyczepność taśmy. Następnie należy ustawić mięsień w odpowiedniej pozycji (np. rozciągnięty, jeśli plaster ma wspierać jego pracę). Taśmę naciągamy tak, żeby nie ograniczała nam ruchów. Można ją wygładzić, żeby nie tworzyły się fałdy. W zależności od kierunku naciągnięcia taśma inaczej będzie działać na tkanki. Wyróżnia się trzy kierunki: naciągnięcie mięśniowe, limfatyczne oraz dla poprawy krążenia krwi. Długość tejpa trzeba dostosować do obszaru, który zamierzamy nim pokryć.

Tak naklejoną taśmę można nosić nawet przez kilka dni. Należy jednak sprawdzać stan skóry i w razie zauważenia podrażnień zdjąć plaster. Modele 4FIZJO są przy tym wodoodporne, więc bez problemu można się z nimi myć. Przy zdejmowaniu również należy odklejać ostrożnie bez gwałtownych szarpnięć, które mogłyby spowodować ból, czy podrażnienia na skórze.

Taśma kinezjologiczna – podsumowanie

Plastry na mięśnie dla sportowców są szeroko stosowane do zapobiegania kontuzjom i wspomagania powrotu do formy po nich. Tejpy na kolano docenią biegacze i chodziarze narażeni na kontuzje kolan, kinesiotaping na bark pomoże w dolegliwościach bólowych barku, a tenisistom przyda się z pewnością kinesiotaping łokcia. Plastry dynamiczne znane jako „taśmy na kontuzje” pozwalają na szybszy powrót do pełnej sprawności po urazach takich jak zerwanie ścięgna Achillesa czy więzadła krzyżowego. Potrafią również zredukować ból, niejednokrotnie pozwalając wystąpić w ważnych zawodach. Plastry dla sportowców są przydatne nie tylko do wspomagania regeneracji po kontuzjach, ale pomagają im zapobiegać, skąd ich popularność w obszarze profesjonalnego i amatorskiego sportu.

Taśma kinezjologiczna w 4fizjo – najwyższa jakość

Plastry kinetyczne są metodą łagodną i bezpieczną: wspomagają naturalne procesy samoleczenia organizmu, działają sensorycznie, bez substancji chemicznych, a ich parametry zbliżone są do parametrów ludzkiej skóry. Plastry, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu, są wykonane z tkaniny bawełnianej, a jedna strona pokryta jest klejem bez lateksu. Dzięki temu są odpowiednie również dla osób zmagających się z alergiami.

Przez jaki czas plastry pozostają na skórze?

Odpowiednio przyklejone trzymają się kilka dni, nie przeszkadzając w codziennym funkcjonowaniu. Są wodoodporne, dlatego bez obaw możesz brać w nich prysznic lub kąpiel. Nie powinno to zmienić ich położenia przez 5 dni. Również dlatego taśmę kinezjologiczną mogą stosować wszyscy, którzy wymagają wsparcia terapii. Tejpy na plecy pomagają w dolegliwościach bólowych kobietom w ciąży i pracownikom biurowym narażonym na długie godziny siedzenia przed biurkiem, a tejpy na nadgarstek pomogą bez bólu pisać na klawiaturze. Nie bez znaczenia jest przy tym również ciągłość terapii – przez kilka dni plaster nieprzerwanie pozytywnie wpływa na ciało człowieka: w pozycji siedzącej, stojącej, czy leżącej. To gwarantuje niejednokrotnie skrócenie czasu rekonwalescencji.

Specjalne plastry, które leczą

Kinesiotaping jest metodą wspomagającą i uzupełniającą rehabilitację, zapewniającą jej ciągłość (mogą być noszone przez 24 godziny na dobę i działają ciągle, gdy są przyklejone). Pomagają w prawidłowym ustawieniu mięśni i stawów, przez co mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie terapii wad postawy i rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych. Niemal nie mają przeciwwskazań (nie stosuje się ich w przypadku uczulenia na klej i zaawansowanych chorób skóry), są metodą nieinwazyjną i z reguły dobrze tolerowaną przez pacjentów, dlatego stosuje się je nawet u dzieci i osób starszych. Niwelują obrzęki, poprawiają krążenie krwi, redukują ból. Są niezwykle wszechstronne i znacząco poprawiają skuteczność terapii.

4fizjo.pl – dla Twojego zdrowia

Spróbuj zatem zbawiennego działania taśmy kinezjologicznej, która w niektórych przypadkach może znacząco pomóc. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór taśm w różnych kolorach. Każda z nich ma długość pięciu metrów, dzięki czemu powinna wystarczyć na długi czas użytkowania. Dokładamy wszelkich starań, by oferować Ci wyłącznie produkty najwyższej jakości, z pewnością znajdziesz tu taśmę, która spełni Twoje oczekiwania. Sprawdź również pozostałe kategorie produktów, które mogą pomóc w działaniach rehabilitacyjnych i przyspieszaniu procesów rekonwalescencji. Wykorzystaj moc naturalnego wsparcia terapii i szybciej ciesz się pełnym zdrowiem!

pixel