DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Aparat na haluksy

ilość produktów: 1

Haluksy to częsta przypadłość nie tylko u seniorów. Dla wielu osób paluch koślawy (jak inaczej nazywa się to schorzenie) to problem estetyczny. Ale może on powodować także poważniejsze kłopoty zdrowotne, w tym dolegliwości bólowe. Pomocny może się tu okazać specjalny aparat korekcyjny na haluksy.

Czym są haluksy?

Haluks (z łac. hallux valgus) to schorzenie, które objawia się zniekształceniem dużego palca stopy w pierwszym stawie śródstopno-paliczkowym. Jest to skutkiem zmian w ustawieniu kości śródstopia. Deformacja powoduje, że głowa i kości śródstopia uwypuklają się poza obrys fizjologiczny, natomiast duży palec może zachodzić na kolejny. Zdarzają się zarówno jedno-, jak i obustronne haluksy, a ich przyczyny mogą być wrodzone lub nabyte. Wyróżnia się tutaj choroby o podłożu reumatycznym, nieprawidłowe nawyki ruchowe, obuwie o zbyt wąskiej przedniej części buta, czy zaburzenie mechaniki aparatu mięśniowo-więzadłowo-stawowego. Znaczenie mają też wady kończyn dolnych, w tym płaskostopie podłużne oraz osłabienie mięśnia strzałkowego długiego. Znacznie częściej ta przypadłość występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z faktu delikatniejszej budowy kobiecych stóp, a także częstszego noszenia niewłaściwego obuwia np. butów na wysokim obcasie.

Problemy wynikające z haluksów

Odkształcające się palce stopy powodują wiele dolegliwości. Do najczęstszych objawów należą:

  • bóle stopy, szczególnie przednio-przyśrodkowej części przodostopia,

  • tkliwość palpacyjna,

  • poranne sztywnienie palców lub stopy,

  • zmniejszony zakres ruchomości dużego palca,

  • drętwienie po stronie grzbietowej stopy.

Często dochodzi też do stanu zapalnego, mogą się również pojawiać obrzęki. Utrudnia to prawidłowe poruszanie się, jak również dobór obuwia. Na naskórku tworzą się brzydkie zgrubienia, odciski i narośla, typowe jest też młotkowate ustawienie pozostałych palców.

Jak leczyć haluksy?

Postępowanie profilaktyczne w przypadku haluksów, to w pierwszej kolejności dobór odpowiedniego obuwia, najlepiej z szerokim przodem i na płaskim obcasie. Stosuje się również specjalne wkładki ortopedyczne oraz ortezy. Przy bardziej zaawansowanych zmianach dokonuje się korekcji chirurgicznej, która jednak może być utrudniona przy nieprawidłowym ukrwieniu kończyn.

Operacja to z reguły rozwiązanie ostateczne, dlatego warto wcześniej wypróbować metody nieinwazyjne. Przydatnym rozwiązaniem, zapewniającym wysoki komfort użytkowania, jest aparat na haluksy, który ma na celu przywrócenie ich do prawidłowej pozycji. Jak działa taki sprzęt?

Jak działa korektor haluksów?

Aparaty korekcyjne mają za zadanie utrzymywać palce i stopę we właściwej pozycji. Przeciwdziała to pogłębianiu się deformacji haluksa, a równocześnie zmniejsza ewentualny ból. Podstawę konstrukcji korektora marki 4FIZJO stanowi specjalna obejma (paski mocujące) zakładana na śródstopie i palec. Zakres regulacji wynosi aż 160 stopni, a korektor jest uniwersalny (można go dostosować do prawej i lewej stopy i wyregulować w zależności od rozmiaru). Pasek mocujący na piętę przeciwdziała przesuwaniu się korektora, a komfort użytkowania poprawia wkładka żelowa od strony haluksa. Całość jest ruchoma, można ją więc nosić w ciągu dnia (chodząc po domu) lub zakładać na noc.

Produkt wykonano z wysokiej klasy materiałów takich jak stal nierdzewna, nylon, czy tworzywa sztuczne. Jest to wyrób medyczny posiadający stosowne certyfikaty, a więc w pełni bezpieczny (nie wywołuje podrażnień, czy alergii). Pierwsze efekty można już dostrzec po dwóch tygodniach regularnego stosowania! Sprawdź, jak działa nasz korektor haluksów!

pixel