DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Temblaki ortopedyczne na rękę

ilość produktów: 1

Po kontuzji unieruchomienie ręki ma duże znaczenie z punktu widzenia procesu rekonwalescencji. W przypadku kończyn górnych dobrze w tej roli sprawdza się temblak. Jaki należy wybrać, aby prawidłowo zabezpieczyć uszkodzoną kończynę górną?

Kiedy stosuje się temblak na rękę?

Temblaki to stabilizatory ortopedyczne, które mają za zadanie unieruchomić uszkodzoną kończynę. Stosuje się po urazach np. na zwichniętą, czy złamaną rękę. Polecane są także po zabiegach operacyjnych w obrębie stawu łokciowego i ramiennego, kiedy wymagane jest zarówno odciążenie, jak i stabilizacja. Jego podstawową funkcją jest podtrzymywanie kończyny górnej w pozycji zgiętej w łokciu. Dzięki temu czas rekonwalescencji się zmniejsza. Temblak przeciwdziała też pojawieniu się bólu i pogłębianiu urazu.

Dodatkowo temblak stosuje się, gdy występują:

  • porażenia oraz niedowłady w obrębie kończyny górnej,

  • zwichnięcia stawu łokciowego,

  • złamania kości przedramienia i ramienia,

  • złamania obojczyka i łopatki,

  • urazy stawu łokciowego, barkowo-obojczykowego lub mostkowo-obojczykowego.

Używa się go również w stanach zapalnych i urazach tkanek miękkich. Temblak nadaje się też przy rekonwalescencji innych urazów ręki lub barku.

Rozmiary temblaków na rękę

Temblaki dostępne są w różnych rozmiarach. Prawidłowe zabezpieczenie kończyny wymaga zastosowania temblaku o odpowiedniej wielkości. To nie tylko większy komfort użytkowania, ale przede wszystkim właściwe unieruchomienie kończyny. Dopasowany temblak przyspieszy rekonwalescencję i pozwoli zmniejszyć ewentualne dolegliwości bólowe. Rozmiar należy dobierać uwzględniając długość i obwód kończyny, a także wzrost i sylwetkę pacjenta. Decyduje też obwód klatki piersiowej. Dla osoby dorosłej będzie się on znacznie różnił, niż dla dziecka.

Temblak dziecięcy ma najczęściej rozmiar XS. Ten rodzaj przeznaczony jest także dla osób, których obwód klatki piersiowej nie przekracza 60 cm. Z kolei największe temblaki w rozmiarze XXL są dopasowane do pacjentów z obwodem klatki przekraczającym 120 cm.

Temblaki z różnych materiałów

Temblaki różnią się także pod względem zastosowanych materiałów. Do najpopularniejszych należą wykonane z dzianiny poliamidowej, pianki PE, siatki, czy materiałów typu PCM. W zależności od materiału mogą być miękkie lub usztywnione. Istotna, zwłaszcza latem jest także odpowiednia przewiewność materiału tak, aby w ciepłe dni nie powodował uczucia przegrzewania. Najczęściej stosowany temblak kończyny górnej składa się z jednej części, ale zdarzają się również modele dwuczęściowe.

Inną charakterystyczną cechą jest konstrukcja. Popularne są modele z rękawem na całe ramię i przedramię. Stosuje się też temblaki typu "podwieszka" polecane zwłaszcza do podtrzymania opatrunku gipsowego. Większość temblaków umożliwia regulację wysokości i jest uniwersalna, a więc nadaje się zarówno na prawą, jak i lewą rękę.

Jak prawidłowo zakładać temblak?

W tradycyjnym modelu wystarczy, że przełożysz pasek przez szyję, a przedramię ułożysz na temblaku. Przy pierwszym założeniu należy też ustawić odpowiednią długość paska. Sam pasek zakłada się na zdrowe ramię. Ręka powinna być zgięta w łokciu pod kątem 90 stopni. Jest to bardzo istotne bowiem zwisanie lub nadmierne zgięcie kończyny jest nieprawidłowe. Nie tylko obciąża stawy, ale może również zaburzać przepływ krwi i limfy oraz prowadzić do obrzęków, czy zakrzepicy. Znacznie także utrudnia regenerację kości i stawów.

W 4fizjo.pl znajdziesz temblaki na rękę w wielu rozmiarach, a także inne artykuły medyczne. Gwarantujemy atrakcyjne ceny i najwyższej jakości asortyment. Skorzystaj z naszej oferty!

pixel