DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Goniometry

ilość produktów: 1

Prosty goniometr to przyrząd, który powinien mieć w swoim posiadaniu każdy fizjoterapeuta czy rehabilitant. Goniometry wykorzystywane są w medycynie oraz sporcie i służą do dokładnego pomiaru zakresu ruchu w stawach. Przyrząd posiada zakres pomiaru o wartości 360⁰, dzięki czemu niezawodnie dokona wymaganych pomiarów. Goniometr plastikowy to urządzenia, które charakteryzuje się elastycznością i odpornością na wszelkie pęknięcia. Jest uniwersalny i bardzo prosty w użyciu. Sprawdź, jakie goniometry przygotowaliśmy dla Ciebie w 4FIZJO!

Czym są goniometry?

Goniometr to określenie na przyrząd służący do pomiarów kątów. Ma on swoje szerokie zastosowanie w medycynie, ale nie tylko. Tego typu urządzenia wykorzystuje się również w pomiarach parametrów m.in. kryształów. Jednak w obu przypadkach stosuje się inne rodzaje goniometrów.

Dziedzina wykorzystująca goniometry to goniometria. W odniesieniu do człowieka jest to dział antropometrii zajmujący się badaniem kątów w obrębie ciała. Wyróżnia się:

  • goniometrię statyczną,

  • goniometrię dynamiczną.

Goniometria statyczna zajmuje się pomiarami kątów twarzy, kręgosłupa oraz klatki piersiowej (ogólnie przedniej ściany tułowia). Natomiast goniometria dynamiczna mierzy kąty podczas ruchów - np. w stawach.

Goniometry to bardzo proste i nieskomplikowane urządzenia. Korzystać z nich może się nauczyć każda osoba - również taka, która nie ma wykształcenia medycznego.

Budowa goniometru

Goniometry nieco przypominają linijkę. Składają się z dwóch ramion. Jedno z nich jest ruchome, a drugie pozostaje statyczne. Oba ramiona wychodzą z okręgu, na którym wyraźnie zaznaczona jest podziałka - 2 razy 180 stopni.

Ramie statyczne przez cały czas spoczywa w punkcie 0 stopni. Natomiast drugim (ruchomym) można swobodnie poruszać. W ten sposób dopasowuje się je do kąta zgięcia stawu.

W zależności od rodzaju goniometru mamy do czynienia z różną podziałką - co 1 stopień, co 2 stopnie lub co 5 stopni. Urządzenia różnią się od siebie również długością, dzięki czemu komfortowe są pomiary wszystkich stawów - zarówno tych dużych, jak i małych.

W fizjoterapii stosowany jest goniometr ręczny, czyli najprostsza odmiana przyrządu. Może być on plastikowy lub metalowy. Bardziej zaawansowane narzędzia wykorzystywane są w innych dziedzinach (np. przyrząd Wollastona do mierzenia kątów w kryształach - za pośrednictwem lunety obserwuje się obraz szczeliny odbity od ścian kryształu).

Goniometry - zastosowanie

Systematyczne badanie ruchu pozwoli ocenić poziom krzywizn ciała i stan stawów u danego pacjenta. Monitorowanie postępów w trakcie procesu rehabilitacji jest bardzo ważne, a goniometr medyczny sprawdzi się zarówno do użytku własnego, jak i jako element profesjonalnego sprzętu w przychodniach i placówkach rehabilitacyjnych.

Goniometr to sprzęt rehabilitacyjny, który dokona odpowiedniego pomiaru w przypadku urazów i kontuzji ortopedycznych. Dzięki określeniu stopnia zaburzeń ruchomości, możliwe będzie podjęcie właściwej terapii, zawierającej konkretny zestaw ćwiczeń. Pomiary dokonane za pomocą urządzenia pozwalają na zmianę naszego planu terapeutycznego, w przypadku gdy postępy nie są zadowalające.

Goniometr umożliwia dokładne określenie postępów dokonanych przez pacjenta w procesie rehabilitacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które wracają do sprawności po dłuższym unieruchomieniu, kontuzjach ortopedycznych lub urazach.

Goniometr pozwala:

  • ocenić poziom krzywizn ciała,

  • sprawdzić zakres ruchomości w stawach,

  • wykryć przykurcze mięśni oraz inne niedomagania,

  • określić postępy w trakcie wykonywanych ćwiczeń i fizjoterapii.

Monitorowanie postępów pozwala na osiągnięcie oczekiwanych efektów oraz zmaksymalizowanie działań mających na celu poprawę stanu zdrowia.

Do czego przydaje się goniometr?

Przy pomocy takiego przyrządu dokonasz pomiaru ruchu w stawie oraz ocenisz postępy w fizjoterapii czy treningu, który właśnie odbywasz. Goniometr - uniwersalny przyrząd, który dokona obiektywnej oceny ruchów i wykryje wszelkie przykurcze mięśniowe. Dzięki sprawdzonemu narzędziu od renomowanego producenta unikniesz niebezpiecznych kontuzji wynikających z przeciążenia i będziesz miał możliwość kontrolowania swojego programu rehabilitacyjnego. Weź pod uwagę postępy, jakich dokonujesz w trakcie wielogodzinnych treningów i oceń zakres ruchu w stawach, wykorzystując swój goniometr ortopedyczny.

Pomiary dokonuje się zgodnie z systemem STFR. Zgodnie z nim badanie dotyczy wszystkich możliwych płaszczyzn. Metoda ta służy do pomiaru ruchów biernych i czynnych. Zgodnie z nią:

  • w pierwszej kolejności zapisywane są ruchy wyprostu i ruchy prowadzone od ciała,

  • na drugiej pozycji zapisuje się pozycję wyjściową,

  • trzecia pozycja to ruchy zgięcia i ruchy od ciała.

Dzięki temu, że system jest jednolity możliwe jest dokładne określenie postępów dokonanych w czasie.

Goniometry 4FIZJO

W naszej ofercie znajdziesz prosty w obsłudze goniometr 4FIZJO. Jest przeznaczony do stosowania przez medyków oraz osoby związane ze sportem. Narzędzie umożliwia dokonywanie pomiarów w pełnym zakresie - 360 stopni.

Goniometry 4FIZJO są wykonane z elastycznego plastiku, dzięki czemu jest wytrzymały. Jego długość to 20 centymetrów, co sprawia, że jest poręczny i wygodny dla osoby dokonującej pomiaru.

Goniometr - sposób użycia

Elastyczne goniometry plastikowe łatwo się wyginają, a ich użycie jest bardzo proste. Część centralną urządzenia należy w odpowiedni sposób przystawić do stawu. Ruchome ramię urządzenia powinno podążać za kończyną. Dzięki temu możliwe jest dokonanie odpowiedniego pomiaru ruchu.

Zasady pomiaru goniometrem zależą od tego, która okolica jest badana. Dla przykładu:

  1. W trakcie pomiaru osoba badana leży na plecach, a w trakcie wykonywania ruchu ruchome ramię urządzenia podąża za kończyną, dokonując odpowiedniego pomiaru zakresu ruchu. W przypadku stawu biodrowego jedno ramię powinno leżeć nieruchomo, równolegle do tułowia, a ramię ruchome musi podążać za udem.

  2. W przypadku oceny zakresu stawu ramiennego skala goniometru skierowana jest do przodu, a oba ramiona urządzenia leżą wzdłuż osi ramienia. Taki rozstaw sprawia, że ruchome ramię urządzenia podąża za górną kończyną i dokonuje pomiaru zakresu jej ruchomości. 

  3. Przy badaniu goleni należy określić pozycję uda względem miednicy oraz stopy względem goleni.

  4. Aby zmierzyć odwodzenie w stawie biodrowym należy umieścić nieruchome ramię goniometra na kolcach biodrowych, a ramię ruchome umieścić wzdłuż osi długiej uda (skierowane na rzepkę).

  5. Badanie odwodzenia w stawie biodrowym powinno odbywać się w pozycji siedzącej, z kończynami zwisającymi swobodnie. Ramię nieruchome powinno być ustawione równolegle do płaszczyzny. Ramię ruchome skierowane pionowo w dół wzdłuż osi długiej goleni.

Goniometry - pomiar ruchu w stawach

Przy pomocy goniometru można badać zakres ruchu w różnych stawach: stawie kolanowym, skokowo-goleniowym, skokowo-piętowym, barkowym, łokciowym, nadgarstku. Oceniać można też różne rodzaje ruchu ?m.in.:

  • odwodzenie,

  • przywodzenie,

  • zgięcie,

  • wyprost,

  • rotację zewnętrzną, rotację wewnętrzną,

  • zgięcie grzbietowe i podeszwowe,

  • odwracanie i nawracanie.

Dlaczego warto wybrać goniometr 4FIZJO?

Goniometry oferowane w 4FIZJO to gwarancja wysokiej jakości. Nasz produkt wykonany jest w dobrych, elastycznych i wytrzymałych materiałów, dzięki czemu jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne - głównie na pęknięcia i wyginanie. Na każdy sprzęt zakupiony w naszym sklepie internetowym udzielamy 24 -miesięcznej gwarancji. W 4FIZJO możesz liczyć na przystępne ceny, a także pomoc naszych specjalistów w dopasowaniu sprzętu, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.

pixel