KOŁDRY OBCIĄŻENIOWE
ilość produktów: 6Kołdra obciążeniowa określana też jako kołdra sensoryczna jest z powodzeniem wykorzystywana przy różnego rodzaju problemach ze snem, czy terapii zaburzeń psychofizycznych. Ich pozytywny wpływ na organizm i psychikę potwierdzają liczne badanie naukowe. Jak działa kołdra obciążeniowa?
Czym jest kołdra obciążeniowa?
Kołdra obciążeniowa to specjalny rodzaj kołdry, który we wnętrzu zamiast typowego puchowego wypełnienia zawiera szklane lub wykonane ze stali nierdzewnej mikrokuleczki. Dzięki temu jest ona znacznie cięższa, co ma znaczenie w zastosowaniach terapeutycznych.
Obciążenie jest traktowane jako rodzaj stymulacji, która wywołuje efekty ze strony układu nerwowego. Równomierne rozłożenie ciężaru, czy delikatny uścisk może prowadzić do zwiększonego wydzielania hormonu snu – melatoniny oraz zmniejszać ilość hormonu stresu, czyli kortyzolu. Kołdry dostępne są w różnych wagach, dlatego trzeba dobrać właściwą dla konkretnego użytkownika. Najlepiej, jeśli stanowi ona około 10% masy jego ciała.
Zastosowanie kołdry obciążeniowej
Kołdra obciążeniowa oddziałuje na układ przedsionkowo-proprioceptywny odpowiedzialny za czucie głębokie (czucie własnego ciała i jego położenia w przestrzeni). Główne receptory układu mieszczą się w mięśniach i ścięgnach, co wpływa na świadomość ułożenia kończyn oraz całego ciała. Kołdry dają lepsze czucie ciała. Stosuje się ją z dużym powodzeniem przy terapii zaburzeń psychofizycznych i takich schorzeniach, jak:
-
zaburzenia integracji sensorycznej,
-
autyzm,
-
zespół Aspergera,
-
zespół Downa,
-
ADHD.
Jednak kołdra terapeutyczna może też pozytywnie wpływać na redukcję stresu, czy minimalizację uczucia lęku. Zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz wykazują działanie rozluźniające i uspokajające. Stosowanie są także jako środek wpływający na poprawę komfortu snu, a więc pomagający przy bezsenności. W zależności od potrzeb niektórzy stosują kołdry obciążeniowe w nocy lub w trakcie popołudniowej drzemki.
Kto może stosować kołdry obciążeniowe?
Jak widać, działanie kołder obciążeniowych przydaje się przy wielu przypadłościach. Chętnie korzystają z nich osoby doświadczające niepokoju, zaburzenia integracji sensorycznej, czy hiperaktywności.
Chociaż kołdry sensoryczne są bezpieczne w stosowaniu, to warto wcześniej skonsultować z lekarzem ich użytkowanie w przypadku osób cierpiących na padaczkę, choroby układu krążenia, czy zaburzenia układu oddechowego. Kołdry obciążeniowe marki 4FIZJO wykonane są z naturalnych materiałów, dzięki czemu bez obaw mogą je stosować alergicy.
Wpływ kołdry obciążeniowej na zaburzenia snu
Bezsenność oraz zaburzenia snu dotykają obecnie coraz większą liczbę osób. Pod wieloma względami to choroba cywilizacyjna wynikająca z trybu życia, szczególnie w dużych miastach. Nieregularne godziny spania związane z pracą na trzy zmiany, ogólne przepracowanie i związany z tym stres bardzo negatywnie odbijają się na kondycji snu. Czy kołdra obciążeniowa może być skutecznym rozwiązaniem na takie problemy?
Badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak zauważono wzrost wydzielania takich neuroprzekaźników, jak serotonina i melatonina, które są powiązane z zasypianiem. Dodatkowo kołdra obciążeniowa może zmniejszać odczucia lęku, napięcia i stresu, a więc pozwala lepiej się wyciszyć, a to również poprawia jakość snu.
Kołdra obciążeniowa a autyzm i ADHD
Zarówno autyzm, jak i ADHD to rodzaj zaburzeń, który coraz częściej jest diagnozowany u dzieci, ale dotyczy także osób dorosłych. Cierpiący na autyzm często wykazują też problemy ze snem. Badania pokazały, że korzystnie działa tu stymulacja czucia głębokiego np. w postaci masażu. Podobny efekt można uzyskać z wykorzystaniem kołdry obciążeniowej.
W przypadku ADHD dodatkowe obciążenie przy użyciu specjalnych kamizelek lub kołdry obciążeniowej pozytywnie wpływa na poprawę uwagi oraz zmniejszenie niepokoju i związanej z tym nadpobudliwości psychoruchowej.
Kołdry obciążeniowe a badania naukowe
Weryfikacja pozytywnego wpływu kołder obciążeniowych nie jest łatwa, jednak regularnie przeprowadza się badania naukowe. W trakcie jednego z nich (opublikowanego na łamach The Journal of Pain z 2021 r.) wykazano ich korzystny wpływ na mniej uciążliwe postrzeganie przewlekłego bólu szczególnie u pacjentów, którzy wcześniej borykali się ze związanym z tym niepokojem.
Wykonywano też eksperymenty związane z używaniem tego rodzaju kołder w trakcie różnych procedur medycznych. Również tutaj wykazano istotne zmniejszenie lęków i napięć związanych z zabiegiem, na przykład w trakcie ekstrakcji zębów mądrości. Kołdra wpływa na stabilizację pobudzonego tętna oraz nastroju, dzięki czemu pacjent przechodzi procedurę medyczną z większym spokojem.
Jak dobrać rozmiar kołdry obciążeniowej?
Aby kołdra obciążeniowa była, jak najbardziej skuteczna, a równocześnie w pełni bezpieczna w stosowaniu należy właściwie dobrać jej wagę i rozmiar. Najważniejsza jest waga wypełnienia. Zgodnie z zaleceniami powinno to być około 10% - 15% wagi ciała użytkownika. Jeżeli będzie zbyt mała, to nie zadziała prawidłowo. Z kolei zbyt ciężka może za mocno pobudzić receptory. Kołdra musi być też dobrana do wzrostu danej osoby. Wszystkie parametry można też wcześniej skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Kołderki obciążeniowe dla dzieci również powinny ważyć około 10% masy ciała dziecka. Równocześnie wyliczając jej wielkość do wzrostu malucha, warto dodać około 20 cm tak, aby bez kłopotu mógł się nią zakryć. Należy jednak pamiętać, że dziecko szybko rośnie i zwiększa swoją wagę, a więc po jakimś czasie kołderka obciążeniowa może okazać się już zbyt lekka i będzie trzeba zakupić nową.
Jakość kołdry obciążeniowej
Kołdry obciążeniowe wykonuje się najczęściej z bawełny, włókien bambusowych lub jedwabiu. Dzięki naturalnej wentylacji są produktami hipoalergicznymi. Warto też uwzględnić wypełnienie. Podobne właściwości posiadają szklane lub metalowe kulki. Stosowane bywa też wypełnienie naturalne w postaci gryki lub pestek wiśni. Niekoniecznie jednak jest to dobre rozwiązanie. Taki materiał jest bowiem narażony na wilgoć, czy pleśń, a tego typu kołdry nie można prać.
W sklepie internetowym 4fizjo.pl polecamy kołdry obciążeniowe o różnej wadze wykonane z wysokiej klasy naturalnych materiałów. Nasze produkty sprawdzają się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Na całość składa się aż 7 specjalnych warstw. Są to dwie warstwy materiału i dwie miękkiej mikrofibry, a także dwie warstwy izolującej od zimna włókniny. Kołdra uszyta jest w formie połączonych ze sobą niewielkich kieszeni o rozmiarze 10 × 10 cm. Ostatnią warstwę stanowią szklane mikrokuleczki umieszczone w kieszeniach. Nacisk daje uczucie podobne do przytulania, a kołdra dobrze dopasowuje się do krzywizny ciała.
Kołdry 4FIZJO to wyrób medyczny posiadający odpowiednie certyfikaty. W zestawie znajduje się także torba pozwalająca na bezproblemowy transport. Z kołdrą obciążeniową naszej produkcji masz pewność zyskania bezpiecznego i skutecznie działającego produktu w bardzo korzystnej cenie. Sprawdź ofertę 4fizjo.pl!