DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zamów teraz, odbierz już nawet za godzinę! Wybierz odbiór osobisty i ciesz się szybkim zakupem!
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rowery treningowe

ilość produktów: 10

Korzyści z jazdy na rowerze jest mnóstwo, to jedna z najpopularniejszych forma aktywności fizycznej. Jednak poza sezonem, przy niskich temperaturach, opadach, czy oblodzeniu tradycyjny jednoślad idzie najczęściej w odstawkę. To jednak nie powód, żeby rezygnować z jazdy – doskonałym zastępnikiem będzie wówczas rower treningowy stacjonarny. Jak kupić rower treningowy?

Czym jest stacjonarny rower treningowy?

Jak sama nazwa wskazuje, rowerek stacjonarny to odmiana tradycyjnego roweru, w którym zapewniona jest możliwość pedałowania, ale całość zamiast kół ma stabilną podstawę. Dzięki temu, choć się nie przemieszczasz, korzystasz ze wszystkich atutów, jakie daje zwykła jazda.

Ważnym elementem w rowerze stacjonarnym jest koło zamachowe. Szczególnie istotna jest waga koła zamachowego. Większy ciężar przekłada się na większą płynność ruchu. Przy regularnych treningach warto zainwestować w rower z kołem o wadze przynajmniej 6 kg. Przy bardziej amatorskich i nieregularnych ćwiczeniach może być ona jednak niższa (3-4 kg). Na budowę roweru składa się także siodełko, kierownica i pedały, których różne położenie względem siebie decyduje o zakwalifikowaniu roweru do konkretnej kategorii.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Najpopularniejsze rodzaje rowerów treningowych ze względu na pozycję ciała w trakcie treningu to:

  • rowery pionowe – klasyczne modele, z pionową pozycją jak na zwykłym rowerze. Nadają się zwłaszcza do treningu cardio,

  • rowery poziome (leżące) – wygodniejsza, półleżąca pozycja ćwiczącego daje większy komfort podczas ćwiczeń, co ma znaczenie dla osób mających problemy z kręgosłupem,

  • rowery spinningowe – pozwalają przyjąć pozycję kolarską, a więc z sylwetką pochyloną do przodu, dlatego często korzystają z nich zawodowi sportowcy.

Rower magnetyczny, elektromagnetyczny i mechaniczny

Rowery stacjonarne można też podzielić ze względu na konstrukcję i mechanizm działania. Najprostszym rodzajem jest rower mechaniczny, w którym regulacja oporu koła ustawiana jest ręcznie (przy pomocy pokrętła). Jego zaletą jest łatwość obsługi oraz cena. Wadą jest większy hałas podczas pracy i znacznie mniejsza liczba opcji w stosunku do rozwiązań alternatywnych. Pierwszym z nich jest rowerek treningowy magnetyczny, w którym regulacja oporu koło odbywa się przy użyciu hamulca magnetycznego (poprzez zbliżanie i oddalanie magnesów). Taki mechanizm wykazuje się dużą precyzją, płynną pracą i mniejszym hałasem niż w przypadku modeli mechanicznych.

Ostatnim typem jest rower elektromagnetyczny, w którym sterowanie oporem kontroluje specjalny mikroprocesor. Modele elektromagnetyczne to szeroki wybór opcji i łatwość zmiany ustawień, dzięki elektronicznemu wyświetlaczowi. Jednak tego rodzaju rower stacjonarny będzie również najdroższy.

Korzyści z ćwiczeń na rowerze treningowym

W zależności od intensywności treningu korzystanie z rowerka stacjonarnego pomaga spalić tkankę tłuszczową i wymodelować mięśnie (szczególnie dobrze wpływa na mięśnie nóg). Wykonany na nim trening cardio wpływa również pozytywnie na lepszą wydolność płuc oraz poprawę pracy serca i układu krwionośnego. Rowery treningowe świetnie sprawdzają się także przy rehabilitacji (alternatywą mogą być tutaj rotory rehabilitacyjne).

W sklepie internetowym 4fizjo.pl znajdziesz nowoczesne, wysokiej klasy rowerki treningowe – mechaniczne, magnetyczne, a także rehabilitacyjne. Niezależnie czy wybierzesz rower spinningowy, czy inny masz gwarancję najwyższej jakości wykonania i niezawodności. Skorzystaj z naszej oferty!

pixel