Kształtki rehabilitacyjne
ilość produktów: 23Kształtki rehabilitacyjne to sprzęt, który w gabinecie fizjoterapeutycznym świetnie sprawdza się przy właściwym układaniu ciała pacjenta podczas masażu. To prosta, a równocześnie bardzo skuteczna pomoc wykorzystywana również w gabinetach masażu, czy salonach kosmetycznych. Jak używać kształtek rehabilitacyjnych?
Kiedy przydają się kształtki rehabilitacyjne?
Rehabilitacja po urazie to często proces żmudny i wymagający wielu godzin różnego rodzaju ćwiczeń i innych zabiegów. W przypadku masażu, czy terapii manualnej prawidłowe ułożenie ciała pacjenta ma często kluczowe znaczenie. Przy masażu poszczególnych części ciała stosuje się tzw. pozycje ułożeniowe, bardziej komfortowe dla pacjenta i masażysty oraz pozwalające uzyskać rozluźnienie konkretnych partii mięśniowych. Czasem dana pozycja jest niewygodna, zwłaszcza jeśli masaż trwa przez dłuższy czas. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się różnego rodzaju kształtki rehabilitacyjne.
Rodzaje kształtek rehabilitacyjnych
Kształtki rehabilitacyjne można podzielić ze względu na funkcje, czy kształt. Do najczęściej stosowanych należą:
-
kliny rehabilitacyjne,
-
kostki rehabilitacyjne,
-
materace rehabilitacyjne,
-
półwałki i wałki rehabilitacyjne.
Poszczególne akcesoria dostępne są nie tylko w różnym kształcie, ale też w różnych rozmiarach, na co warto zwrócić uwagę, dostosowując odpowiednią kształtkę do konkretnego pacjenta.
Klin rehabilitacyjny
Klin rehabilitacyjny sprawdza się szczególnie dobrze do podparcia głowy, kolan, czy barków. Podparcie umożliwia utrzymanie odpowiedniej pozycji ciała. Kliny często wykorzystuje się po operacjach stawu biodrowego (endoprotezoplastyka), czy onkologicznych, a także w przypadku pacjentów z zaburzeniami krążenia. Dzięki klinowi jest możliwe podniesienie kończyny, co poprawia też przepływ limfy.
Wałek i półwałek rehabilitacyjny
Wałek rehabilitacyjny ma kształt walca. Podobnie jak klin może służyć do podparcia barków, ale również odcinka lędźwiowego kręgosłupa, czy kolan. Podobne zastosowanie maję półwałki, jednak w tym przypadku dolna część jest ścięta, co pozwala na stabilne ułożenie jej na podłodze.
Najważniejsze zastosowania kształtek rehabilitacyjnych
Do najważniejszych zastosowań kształtek rehabilitacyjnych należą:
-
zabiegi rehabilitacji,
-
masaż tradycyjny i sportowy,
-
zajęcia gimnastyki korekcyjnej,
-
terapia manualna.
Stosuje się je do pozycjonowania ciała pacjenta, przede wszystkim podparcia kolan, barków, głowy, czy stawów skokowych, a także zmniejszenia dolegliwości bólowych w danych częściach ciała. Interesujące jest stosowanie ich jako dużych klocków dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego (autyzm) w terapii SI. Z kolei w salonach i gabinetach kosmetycznych mogą posłużyć jako poduszka pod głowę lub dłonie w trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.
Wysokiej jakości kształtki rehabilitacyjne
Kształtki rehabilitacyjne 4FIZJO to produkt wykonany z wysokogatunkowej pianki poliuretanowej o średniej twardości. Na zewnątrz pokryte są materiałem skóropodobnym (PVC) odpornym na płyny fizjologiczne, środki chemiczne, czy olejki wykorzystywane podczas masażu. Dzięki temu nasze kształtki są łatwe w czyszczeniu, a w razie potrzeby pokrowiec można ściągnąć (posiada suwak).
Kształtki 4FIZJO nie powodują powstawania odkształceń na ciele. Są produktem medycznym i certyfikowanym, w pełni bezpiecznym dla skóry i organizmu. W naszej ofercie znajdują się także profesjonalne stoły do masażu oraz inne akcesoria niezbędne przy rehabilitacji. Sprawdź nasz asortyment!