DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kołdry sensoryczne

ilość produktów: 6

Bezsenność i zaburzenia snu dotyczą coraz większej grupy ludzi. Spowodowane jest to zarówno stylem życia, jak i wynikającym z tego stresem. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tego typu przypadłościami są kołdry sensoryczne.

Działanie kołdry sensorycznej

Kołdra lub koc sensoryczny to najczęściej kołdra obciążeniowa. Jak wskazuje nazwa, na jej działanie wpływa ciężar. We wnętrzu znajduje się wypełnienie w postaci specjalnych kuleczek ze szkła albo stali nierdzewnej. Znaczenie ma tutaj wpływ na układ proprioceptywny (czucia głębokiego). Nacisk ze strony kołdry obciążeniowej prowadzi do jego stymulacji i pośrednio zwiększonej produkcji serotoniny oraz melatoniny (hormon snu). Dzięki temu wzrasta uczucie relaksu i wyciszenia, minimalizują się natomiast stany lękowe, czy stres. Wykazano, że stosując kołdrę obciążeniową, zmniejsza się też negatywne postrzeganie przewlekłego bólu. Z pewnymi sukcesami stosowano ją również przy zabiegach medycznych, co pomagało zmniejszyć u pacjenta związany z nimi niepokój.

Kołdra sensoryczna w zaburzeniach snu

Kołdry obciążeniowe stosuje się z powodzeniem przede wszystkim do poprawy jakości snu. Badania z 2017 roku wykazały, że zwiększone ciśnienie wywierane przez kołdrę prowadzi do uspokojenia tętna i oddychania oraz wspomnianej już zwiększonej produkcji melatoniny.

Kołdra sensoryczna w przypadłościach psychofizycznych

Przeprowadzone badania pokazują, że kołdra sensoryczna okazuje się pomocna w wielu przypadkach, nie tylko tych wpływających na jakość snu. Udowodniono pozytywne rezultaty w terapii zaburzeń psychofizycznych oraz zaburzeniach integracji sensorycznej. U osób z autyzmem lub zespołem Aspergera korzyści daje stymulacja czucia głębokiego, co uzyskuje się również z pomocą kołdry obciążeniowej. Podobnie pozytywne efekty uzyskuje się w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), czy zespole Downa. Docisk ciała wspomaga czucie głębokie i redukuje nadpobudliwość. Wpływ na powyższe schorzenia sprawia, że jest ona często określana jako kołdra terapeutyczna.

Rodzaje kołdry sensorycznej

Kołdry obciążeniowe mogą się różnić pod względem ciężaru, rozmiaru, czy wypełnienia. Dla dzieci lepszym pomysłem będą mniejsze i lżejsze kołderki obciążeniowe. Jednak niezależnie od tego, czy ma być ona przeznaczona dla młodszych, czy starszych osób waga kołdry lub waga kołderki powinny stanowić około 10% masy ciała użytkownika. Również rozmiar kołdry należy dopasować do wzrostu osoby, choć kołderka obciążeniowa może być o około 20 cm dłuższa, dzięki czemu nie będzie wymagała szybkiej wymiany, gdy dziecko urośnie.

Oprócz kulek szklanych lub metalowych można też kupić kołdry z wypełnieniem z naturalnych materiałów jak gryka, czy pestki wiśni. Jednak warto pamiętać, że może ono ulec zawilgoceniu, a w konsekwencji zapleśnieniu. Tego typu kołdry nie nadają się też do prania.

Sensoryczne kołdry w wielu rozmiarach

Spokojny sen to więcej energii następnego dnia, a zastosowanie kołder obciążeniowych to sposób, który z pewnością warto wypróbować. W ofercie sklepu internetowego 4fizjo.pl znajdziesz profesjonalne kołdry obciążeniowe o różnej wadze i w bardzo przystępnych cenach. Nasze modele posiadają aż 7 warstw, dzięki czemu mają nie tylko właściwy ciężar, ale są też ciepłe i miłe w dotyku.

Kołdry obciążeniowe 4FIZJO to wyrób medyczny i certyfikowany. Jest to więc produkt bezpieczny w użytkowaniu, niewywołujących podrażnień i alergii, polecany m.in. w leczeniu zaburzeń snu lub dla osób dorosłych z zaburzeniami integracji sensorycznej. Skorzystaj z naszej oferty!

pixel