DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ergometry wioślarskie, wioślarze

ilość produktów: 1

Wioślarstwo to sport ogólnorozwojowy bardzo dobry zarówno dla mięśni, jak i poprawy kondycji. Podobny zakres ruchów daje ergometr wioślarski zwany potocznie wioślarzem. Takie wioślarze treningowe świetnie sprawdzają się w warunkach domowych. Jakie zalety mają ergometry wioślarskie i jak na nich ćwiczyć?

Ergometr wioślarski – co to takiego?

Ergometr wioślarski to urządzenie treningowe, które imituje ruchy wioślarza. Często jest wykorzystywane w treningach profesjonalnych wioślarzy, ale może być także doskonałym przyrządem w domowej siłowni, zastępując rowerek stacjonarny (lub służąc jako jego uzupełnienie). Szczególnie dobrze nadaje się do treningu cardio.

Urządzenie posiada siodełko (z prowadnicą), korpus (z napędem i systemem oporu) oraz drążek (uchwyt), w niektórych modelach zastępowany przez wiosła. Naprzemiennie prostujemy i zginamy ręce oraz nogi ciągnąc za drążek z wysuwającą się linką. Ergometry umożliwiają także regulację obciążenia, a nowoczesne modele mają elektroniczny system sterowania.

Rodzaje ergometrów wioślarskich

Ergometry wioślarskie można podzielić ze względu na mechanizm działania. Do najczęściej stosowanych należą wioślarze powietrzne, wodne, magnetyczne i mechaniczne.

Wioślarz mechaniczny

To najbardziej podstawowy typ ergometru. Za wywoływanie oporu odpowiedzialne są łańcuchy lub mechanizmy sprężynowe, a obciążenie reguluje się manualnie. Ich zaletą jest w miarę cicha praca, korzystna cena oraz brak konieczności podłączenia do prądu, są jednak mniej precyzyjne w ustawianiu oporu od pozostałych modeli. Na rynku dostępne są także wioślarze treningowe hydrauliczne z oporem generowanym przez hydrauliczne cylindry znajdujące się na wiosłach.

Wioślarz powietrzny

Wioślarze powietrzne mają system oporu, w którym koło zamachowe jest hamowane przy pomocy poruszanego przez powietrze wirnika, co generuje opór proporcjonalny do siły wkładanej w wiosłowanie. Działają płynnie, a w nowszych urządzeniach stosuje się tłumiki zmniejszające hałas powstający w trakcie pracy wirnika. Dodatkowym elementem są wyloty powietrza zapewniające jego cyrkulację podczas wiosłowania.

Wioślarz wodny

Wioślarze wodne mają wirnik obracający się w zbiorniku z wodą. Ten rodzaj najlepiej odwzorowuje ruch wiosłowania. Intensywniejsze wiosłowanie wywołuje większy opór, można je także regulować poprzez kontrolę ilości wody w zbiorniku.

Wioślarz magnetyczny

Wioślarze magnetyczne wyróżniają się płynnością działania i cichą pracą, a także możliwością precyzyjnej regulacji oporu przy pomocy magnesów. Z reguły zaopatrzone są też w elektroniczne sterowanie. Tego rodzaju ergometry są sprzętem ogólnorozwojowym, często stosowanym w profesjonalnych siłowniach, czy klubach fitness.

Zalety ćwiczeń na ergometrze wioślarskim

Zakup wioślarza do użytku domowego to dobra inwestycja dla zdrowia. Ruchy wykonywane podczas wiosłowania powodują szybkie spalanie kalorii i pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej. Poprawiają również wydolność oddechową, pracę serca i układu krwionośnego oraz ogólną kondycję organizmu. Korzystnie wpływają na rozwój wielu partii mięśniowych. Szczególnie intensywnie pracują ramiona, barki, ręce i nogi, ale przy regularnych treningach zobaczysz też efekty na brzuchu i biodrach. Równocześnie ćwiczenia nie obciążają nadmiernie stawów, minimalizując ryzyko kontuzji.

W sklepie internetowym 4fizjo.pl znajdziesz m.in. nowoczesny ergometr magnetyczny EVO+, z 10-stopniową regulacją oporu i komputerem umożliwiającym łatwe ustawienie wszystkich parametrów. Skorzystaj z naszej oferty!

pixel