DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sztangi do ćwiczeń

ilość produktów: 4

Sztanga to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej siłowni zarówno takiej zorganizowanej we własnym domu, jak i profesjonalnego klubu fitness. Umożliwia skuteczny trening siłowy, rozwijając mięśnie całego ciała.

Do czego służy sztanga?

Sztanga jest przyrządem do ćwiczeń, na który składają się podłużna rurka zwana gryfem, umieszczane po bokach obciążenia w postaci talerzy, czy zapobiegające ześlizgiwaniu się krążków sprężynowe lub gwintowane zaciski. Do najpopularniejszych rodzajów sztang należą:

  • sztanga prosta – gryf prosty o grubości 30 mm, długości 120-220 cm i wadze 8-20 kg. Istotna jest wytrzymałość gryfu tak, aby umożliwiał zakładanie większych obciążeń. Często stosowana przy ćwiczeniach na klatkę piersiową, barki, grzbiet, czy ogólną siłę mięśni. Wykorzystuje się ją także do przysiadów oraz martwego ciągu. Lżejszą odmianę stanowi sztanga do body pump.

  • sztanga łamana – posiada zwykły lub gwintowany gryf łamany z wygięciami m.in. w miejscu chwytu. Kształt pozwala odciążyć nadgarstki, często stosowana do ćwiczenia bicepsów, czy tricepsów. Dostępna jest lekko łamana (kąt 30°) i mocno łamana (45°). Takie sztangi są lżejsze, a ich waga całkowita to 6 kg.

  • sztanga olimpijska męska i damska – stosowane podczas zawodów sportowych.

Każda sztanga posiada maksymalne obciążenie, które określa wskaźnik psi informujący o tym, jak duży ciężar może być założony na gryf bez jego uszkodzenia.

Ćwiczenia z wykorzystaniem sztangi

Sztanga to niezbędny przyrząd do ćwiczeń z wolnym ciężarem. Taki rodzaj treningu zapewnia wiele korzyści. W przeciwieństwie do maszyn umożliwia bardziej swobodny ruch w szerszym zakresie. Znacznie zwiększa to ilość ćwiczeń możliwych do wykonania. Trening z wolnym ciężarem pozwala na wzmocnienie mięśni, a także ścięgien i więzadeł, co ma duże znaczenie również dla osób uprawiających sporty zespołowe, czy inne dyscypliny. Wolne ciężary angażują też całe ciało do pracy, co poprawia ogólne spalanie tkanki tłuszczowej. Działają również pozytywnie na poprawę gęstości kości, obniżenie cholesterolu, czy redukcję stresu.

Chociaż ćwiczenia ze sztangą mogą wydawać się trudniejsze, to pozwalają wyrobić właściwy nawyk i technikę. Prawidłowe wzorce ruchowe doskonale wpływają na rozwój ciała, w tym mięśni brzucha i rąk, czy utrzymywania prostych pleców.

Jak ćwiczyć ze sztangą?

Zarówno sztangę, jak i obciążenia należy dobierać do rodzaju ćwiczeń oraz stopnia zaawansowania. Zbyt mały ciężar nie będzie skutecznie wpływał na rozwój mięśni. Z kolei zbyt duży może doprowadzić do kontuzji lub podnosząca go osoba wykona ćwiczenie kosztem prawidłowej techniki (np. uginając przedramiona przy ćwiczeniu bicepsów). Dzięki talerzom o różnej wadze regulacja obciążenia nie jest skomplikowana.

Jaką wybrać sztangę, jeśli urządzasz swoją domową siłownię? W pierwszej kolejności weź pod uwagę jakiego rodzaju ćwiczenia chcesz wykonywać. Przy treningach mających na celu intensywną rozbudowę masy mięśniowej niezbędne mogą się okazać sztangi każdego rodzaju. Jeśli jednak interesuje Cię przede wszystkim utrzymanie dobrej kondycji, to wystarczająca może się okazać sztanga body pump, którą znajdziesz w ofercie sklepu internetowego 4fizjo.pl. Zestaw zawiera gryf prosty, dwa zaciski sprężynowe oraz sześć krążków obciążeniowych (typ obciążeń: po dwa krążki o wadze 5 kg, 2.5 kg, 1.25 kg). Łączna waga zestawu wynosi 20 kg. Z powodzeniem możesz go stosować do ćwiczeń siłowych, ogólnorozwojowych, czy rehabilitacyjnych. Całość jest wykonana z wysokiej jakości materiałów takich jak guma i stal chromowana. Skorzystaj z naszej oferty!

pixel