DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jeżyki do ćwiczeń rehabilitacyjnych

ilość produktów: 18

Przy rehabilitacji stóp, ćwiczeniach równowagi, czy treningu koordynacji ruchowej bardzo przydatne okazują się jeżyki do ćwiczeń. Te proste, ale wyjątkowo pomocne akcesoria mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby w każdym wieku. Jakie są ich najważniejsze zalety i kiedy okazują się najbardziej przydatne?

Poduszka sensoryczna – wszechstronne zastosowanie

Półkule sensoryczne, inaczej nazywane jeżykami, to poduszki, które używane są do ćwiczeń rehabilitacyjnych różnych części ciała. Ich zastosowanie jest na tyle wszechstronne, że możesz ich używać nie tylko w domu, ale spotkać również w profesjonalnych gabinetach masażystów i fizjoterapeutów. Do czego wykorzystywane są najczęściej?

  • Do rehabilitacji i masażu stóp. Receptory czuciowe, które znajdują się w podeszwach stóp, mają duży wpływ na nasze samopoczucie, a efekt odprężenia mięśni stóp można porównać z prawdziwie relaksującym masażem. Poduszki sensoryczne mogą zatem przynosić szybkie uczucie ukojenia i zrelaksowania.

  • Ćwiczenia równowagi są niezwykle istotne zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Umiejętne przenoszenie ciężaru ciała z wykorzystaniem poduszki sensorycznej zwiększa poczucie stabilności i poprawia koordynację ruchową. Warto zatem stosować ten sposób u dzieci, które mają z tym problem, jak i u dorosłych, którzy nigdy takich ćwiczeń nie wykonywali, przez co umiejętności w tym zakresie nie do końca się rozwinęły.

  • Do korekcji wad postawy. Wady postawy wynikające z trybu życia i nieodpowiedniego traktowania swojego ciała i organizmu mogą pojawiać się już nawet u dzieci. Czasem jest to również efektem tego, jak kręgosłup dziecka był traktowany w okresie niemowlęcym, np. jakiego nosidła używano do noszenia dziecka. Poduszka sensoryczna może doskonale sprawdzić się w takich sytuacjach i pomagać wypracowywać odpowiednią postawę, a przez to unikać bólu i schorzeń wynikających z krzywego kręgosłupa i spiętych mięśni.

  • Świetnie sprawdzą się do leczenia ostrogi piętowej czy płaskostopia, a także przy urazach układu ruchu. Wszechstronne zastosowanie poduszki sprawia zatem, że warto mieć ją w domu.

Dodatkowo jeżyki wspomagają ukrwienie, co ma korzystny wpływ na osoby mające problemy z krążeniem. Pomagają w redukcji bólu stóp oraz są chętnie stosowane przy ich rehabilitacji. Przy regularnym ćwiczeniu i poprawie koordynacji zmniejszają też ryzyko upadków oraz kontuzji, co dotyczy szczególnie osób starszych. Trudno zresztą przecenić znaczenie właściwej postawy ciała również w przypadku dzieci, czy dorosłych. Półkule sensoryczne z powodzeniem stosuje się więc w terapii ruchowej, sensorycznej oraz pourazowej.

Jeżyki do ćwiczeń – jak są skonstruowane?

Poduszki sensomotoryczne mogą mieć różne kształty, a to sprawia, że łatwo wykorzystać je przy różnego rodzaju ćwiczeniach i leczeniu różnych schorzeń. Omówione wcześniej poduszki sensoryczne w formie dysków wpływają na kształtowanie odpowiedniej postawy, co poprawia koordynację ruchową. Istnieją również jeżyki do ćwiczeń, które ukształtowane są nieco inaczej, a dzięki temu zyskują dodatkowe funkcje.

Jeżyki do ćwiczeń zbudowane są ze stożkowych kolców, które poprawiają ukrwienie ciała, ale również pobudzają receptory czuciowe. Jeżyki sensoryczne sprawdzą się zarówno jako sprzęt do ćwiczeń dla młodzieży, czy dorosłych, jak i dla dzieci. Półkule sensoryczne dla dzieci będą stanowić świetne urozmaicenie zabawy, zajęć grupowych, jak i indywidualnych. Jeżyk do ćwiczeń będzie szczególnie przydatny w trakcie zajęć z integracji sensorycznej dzieci i młodzieży. Praca dzieci z fizjoterapeutami powinna opierać się na różnych formach zabawy, która jest atrakcyjna również dla najmłodszych. Ćwiczenia z udziałem poduszek sensorycznych jeżyków zachęcają dzieci do zabawy i wyrabiają w nich zdrowe nawyki. Półkule sensoryczne również mogą pomagać w kształtowaniu postawy, nauce utrzymywania równowagi, ale także w ćwiczeniach, które wykonywane są w leżeniu na brzuchu. Część z nich to dla dzieci świetna zabawa!

Bezpieczne materiały poduszek sensorycznych – dla dorosłych i dla dzieci

Warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonywane są poduszki sensoryczne. Trzeba bowiem pamiętać, że – czy to podczas masażu stóp, czy wykonywania ćwiczeń koordynacyjnych – półkule sensoryczne i dyski sensoryczne mają bezpośredni kontakt ze skórą. Wynika to z faktu, że większość takich ćwiczeń wykonywana jest na boso, a między skórą a poduszką nie ma żadnego elementu oddzielającego.

W naszym sklepie znajdziesz wyłącznie takie poduszki sensoryczne, które zostały stworzone z bezpiecznych materiałów. Ich materiał może być używany bezpośrednio na gołą skórę – wynika to z jego wysokiej jakości, ale również z faktu, że został poddany testom, które to sprawdzają. Poduszki półkule sensoryczne nie wywołują żadnych reakcji alergicznych, nie odparzają i nie powodują otarć. Dzięki temu są bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Półkule sensoryczne i poduszki sensoryczne – zabawa w szkole

Jeżyki do ćwiczeń mogą stanowić również pomoc dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w trakcie lekcji wychowania fizycznego. Poza standardowymi ćwiczeniami z jeżykami można stworzyć z nich specjalny tor, który spodoba się uczniom, ale także będzie dla nich korzystny zdrowotnie. To niezwykle ważne, by dobre podejście prozdrowotne przekazywać dzieciom podczas zabawy. Dzięki temu zaszczepia się w nich chęci i nawyki, dzięki którym mogą wieść zdrowsze, często pozbawione bólu fizycznego życie.

Poszczególne ćwiczenia równowagi sprawiają, że dziecko zmniejsza ryzyko upadków, dzięki dobrze ukształtowanej postawie. Ewentualne zabawy i tory przeszkód z uwzględnieniem poduszek sensorycznych są dla dzieci tym atrakcyjniejsze, że zostały wykonane z materiałów w zachwycających, intensywnych kolorach. Dzięki temu dzieci nie tylko mogą ćwiczyć swoje ciało, ale również wyobraźnię.

Jeżyki i półkule sensoryczne – w rehabilitacji stóp i nie tylko u profesjonalnych sportowców

Półkula do ćwiczeń służy nie tylko leczeniu, ale również profilaktyce kontuzji, a na takie narażony jest każdy, kto profesjonalnie zajmuje się sportem lub też jest amatorem dyscypliny, która często generuje kontuzje. Wówczas piłka sensoryczna może być stosowana profilaktycznie.

Kolce w kształcie stożka pobudzają czucie głębokie, które pozytywnie wpływa na organizm i minimalizuje szanse na powstawanie kontuzji w przyszłości. Taka półkula do ćwiczeń sensoryczna może być używana w gabinecie fizjoterapii pod okiem fizjoterapeuty, w trakcie zajęć szkolnych lub pozaszkolnych, ale także w trakcie samodzielnych ćwiczeń w domu. Jeśli zamierzamy trenować sami, to warto poprosić fizjoterapeutę o pokazanie odpowiednich metod i ćwiczeń zalecanych do danego typu schorzenia. Wtedy mamy pewność, że jeżyk do ćwiczeń będzie używany zgodnie z jego funkcją i z zaleceniami, a ćwiczenia przyniosą efekty i polepszą kondycję naszego ciała.

O poduszce sensorycznej – jak jej używać?

Sprzęt jest niezwykle przyjemny w użytkowaniu. Jednak – jak z większością nowych rzeczy – warto przeprowadzić stopniową adaptację. Początkowo można odczuwać delikatny dyskomfort, po czasie jednak skóra i ciało przyzwyczajają się i zaczynają czerpać przyjemność z ćwiczeń, którą zapewniają stożkowe kolce.

W ofercie naszego sklepu jeżyki do ćwiczeń występują w różnych wariantach kolorystycznych, więc każdy znajdzie odpowiedni sprzęt dla siebie. Ten wyrób medyczny jest niezwykle popularny z uwagi na jego walory zdrowotne i atrakcyjną cenę. Warto wyposażyć się w proponowane przez nas jeżyki, by móc ćwiczyć samodzielnie w domu.

Polecamy poduszki sensomotoryczne MED+ z dołączoną pompką. Podstawą prawidłowego działania poduszki jej jest właściwe pompowanie. Nie może być ani zbyt płaska (żeby nie dotykać podłoża w trakcie ćwiczeń) ani zbyt wydęta – dlatego nie powinno się jej pompować zbyt słabo, czy zbyt mocno. Dzięki temu zachowa właściwy dla niej kształt dysku. Równocześnie znajdziesz też u nas mniejsze półkule sensoryczne w zestawach po 2 sztuki świetne m.in. przy ćwiczeniach koordynacji ruchowej.

Przykładowe ćwiczenia z jeżykami

Półkule sensoryczne to proste, a równocześnie wszechstronne przyrządy, które można zastosować do wielu ćwiczeń równowagi i podobnych. Jak efektywnie i w najprostszy sposób je wykorzystać?

Najprostszym ćwiczeniem bardzo dobrym np. dla małych dzieci jest ustawienie kilku małych jeżyków jeden za drugim (w różnych konfiguracjach np. współliniowo lub po bokach) i przechodzenie po nich jak po kamieniach. Lepiej tym celu zdjąć skarpetki, dzięki czemu kolce skuteczniej pobudzą zakończenia nerwowe na stopach.

Poduszka dobrze nadaje się do siedzenia – wystarczy położyć ją na krześle podczas pracy. Taka podkładka zmusza do utrzymywania napiętych mięśni brzucha oraz prostych pleców, a przez to działa stabilizująco na kręgosłup. Regularne stosowanie może pomóc na związane z tą częścią ciała bóle. Z kolei stabilizację stawów skokowych i kolanowych poprawia stanie na poduszce na jednej nodze, przy równoczesnej próbie utrzymania równowagi. Po jakimś czasie można zmodyfikować to ćwiczenie, wykonując drobne wahania drugą nogą na boki, w przód lub w tył. Na półkulach można też po prostu stawać obydwiema nogami lub opierać się o nie dłońmi w pozycji jak do pompek albo odwrotnej.

Sprzęt do ćwiczeń w sklepie 4fizjo.pl

Od początku działalności dbamy o to, by oferować naszym Klientom najwyższej jakości produkty, których użytkowanie przynosi zamierzony efekt. Dlatego znajdziesz u nas wyłącznie wysokiej klasy sprzęt i akcesoria, których zadaniem jest pozytywny wpływ na Twoje zdrowie, a także kształtowanie zdrowych nawyków, dzięki którym uwolnisz się od bólu i – w dużej części – ograniczysz przyjmowanie leków przeciwbólowych. Wierzymy, że odpowiednie traktowanie swojego ciała, profilaktyka praca nad nawykami sprawia, że ciało zaczyna nas bardziej słuchać, a współpraca z nim układa się zdecydowanie lepiej. Zadbaj o to również w przypadku swojego dziecka, stosując atrakcyjną dla niego profilaktykę w formie zabawy. Dzięki temu pokocha ruch i ukształtuje w sobie przekonanie, że zdrowe podejście do ciała i ruchu zawsze się opłaca.

Podobnym produktem, jak półkule sensoryczne są piłki z kolcami przeznaczone do masażu dłoni lub stóp. Zwiększają czucie głębokie, łagodzą ból, czy usprawniają motorykę po przebytych urazach. Również możesz je zakupić w sklepie internetowym 4fizjo.pl. Dostępne są w kilku rozmiarach i wielu kolorach. W naszej ofercie znajdziesz także taśmy i piłki rehabilitacyjne, wałki do masażu, maty do akupresury, czy inne akcesoria przydatne podczas rekonwalescencji i nie tylko. Gwarantujemy również przystępne ceny wszystkich produktów. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem, a w razie pytań zapraszamy do kontaktu.

pixel