DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Skręcenie stawu skokowego – rodzaj schorzenia i trening z poduszką sensomotoryczną

Skręcenie stawu skokowego – rodzaj schorzenia i trening z poduszką sensomotoryczną

Fizjoterapeutka Olga Rymarska

Fizjoterapeutka Olga Rymarska Fizjoterapia i copywriting medyczny to według mnie połączenie idealne. Dlatego wiedzą o zdrowiu dzielę się zarówno w gabinecie, jak i w przestrzeni internetowej. Prywatnie we wszystkim znajduję pozytywy i nie wyobrażam sobie życia bez podróży. 8 minut

Skręcenie kostki – jak wygląda? Czyli o tym, gdy każdy krok staje się wyzwaniem

Zastanawiasz się, jak wygląda skręcenie kostki? Dzieje się to mniej więcej tak: biegniesz po lesie i niepostrzeżenie stawiasz stopę na wystający korzeń. Twoja stopa wykręca się na zewnątrz lub do wewnątrz. Właśnie wtedy, czyli na skutek niekontrolowanego i wykraczającego poza normy ruchu może dojść do naciągnięcia, naderwania lub całkowitego zerwania więzadła.

Czy skręcenie kostki boli? Jak najbardziej. Praktycznie od razu poczujesz kłujący ból stawu skokowego. Z czasem zauważysz też opuchliznę i zaczerwienienie, a także ocieplenie skóry. A o tym, jak leczyć skręcenie kostki, dowiesz się za chwilę.

Skręcenie kostki – leczenie. Jak możesz sam sobie pomóc?

Pamiętaj, aby Twoje domowe sposoby na leczenie skręcenie kostki nie zastąpiły profesjonalnej pomocy specjalisty. Dlatego jak najszybciej odwiedź lekarza i nie bagatelizuj problemu.

Opinia eksperta...
Ekspert Olga Rymarska

W pierwszych dniach po skręceniu skup się na zmniejszeniu bólu i opuchlizny. Co 2-3 godziny rób zimne okłady z lodu zawiniętego w cienki ręcznik. Stosuj maści i żele przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Co na ból stawu skokowego jeszcze może pomóc? Odciążenie kończyny. Przy ostrym bólu staraj się minimalizować chodzenie. Podczas odpoczynku układaj nogę wyżej, np. na grubej poduszce.

Po konsultacji z ortopedą rozważ również kupno elastycznej opaski na staw skokowy. Ta od 4FIZJO idealnie ustabilizuje Twoją stopę podczas codziennych aktywności.

Skręcenie kostki – gdzie się udać?

Leczenie skręcenia stawu skokowego rozpocznij w gabinecie ortopedy. Na konsultacji lekarz zbierze dokładny wywiad, a następnie wykona badanie USG. W razie potrzeby skieruje Cię na dodatkowe badania obrazowe. To etap pomagający postawić prawidłową diagnozę. Co na skręcenie kostki może zaproponować ortopeda? Jeśli dotyczy Cię lekki uraz, prawdopodobnie zaleci Ci schładzanie kończyny, przepisze leki przeciwzapalne i zaplanuje wizyty kontrolne. W przypadku całkowitego zerwania więzadła podejmiecie temat o chirurgicznej rekonstrukcji.

Ortopeda najpewniej skieruje Cię również do fizjoterapeuty, który dzięki terapii manualnej i ćwiczeniom pomoże Ci odzyskać stabilność i sprawność stawu skokowego.

Ile czasu trwa leczenie skręconego stawu skokowego?

Zastanawiasz się, ile trwa leczenie skręconej kostki? To proces składający się z kilku faz. Ich czas trwania, a także to, ile boli skręcenie kostki, będą różniły się w zależności od rodzaju uszkodzenia więzadeł i indywidualnych zdolności organizmu do regeneracji. Prześledźmy każdą fazę:

  • Faza I tzw. zapalna – występuje tuż po urazie i trwa zazwyczaj kilka/kilkanaście dni. Pojawia się stan zapalny oraz objawy takie jak obrzęk, ból stawu skokowego przy chodzeniu, zaczerwienienie lub krwiak i ograniczony zakres ruchu w stawie. Uczulam Cię na to, że może również wystąpić ból stawu skokowego w spoczynku.

  • Faza II tzw. regeneracyjna – trwa od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie dochodzi do wytworzenia nowych włókien kolagenowych, które odbudowują uszkodzone tkanki. Po pewnym czasie zmniejsza się obrzęk, a kłujący ból stawu skokowego jest mniej intensywny.

  • Faza III tzw. namnażania – trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, podczas których organizm dąży do wzmocnienia nowo utworzonych tkanek. W tym okresie ważna jest rehabilitacja, która przywraca pełną funkcję stawu poprzez poprawę siły mięśniowej, stabilności stawu oraz koordynacji ruchowej.

Sprawdź koniecznie! Stanie na poduszce sensomotorycznej Poduszka sensomotoryczna w rehabilitacji. W jakich schorzeniach stosować?

Poduszka sensomotoryczna, inaczej zwana dyskiem sensorycznym jest bardzo często spotykana nie tylko w gabinetach fizjoterapeutycznych, ale i na siłowniach czy studiach treningu. Poduszka sensoryczna jest nie tylko przydatnym...

Ile L4 na skręcenie stawu skokowego może wystawić lekarz?

Czas trwania zwolnienia lekarskiego w przypadku skręcenia kostki zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia więzadeł. Gdy doszło do ich lekkiego naciągnięcia, lekarz może wystawić L4 na ok. 2 tygodnie. Przy całkowitym zerwaniu więzadeł – nawet na kilkanaście tygodni.

Poduszka sensomotoryczna – trener równowagi i koordynacji dla skręconej kostki

Poduszka sensomotoryczna (inaczej dmuchany dysk sensomotoryczny) to jedna z odpowiedzi na pytanie, jak leczyć staw skokowy. Została bowiem zaprojektowana w celu poprawy stabilizacji stawów i koordynacji. Ma 2 strony – gładką oraz pokrytą długimi wypustkami. W przypadku poduszki sensomotorycznej PRO+ od 4FIZJO spotkasz się z aż 2 rodzajami wypustek! To właśnie one działają na receptory w skórze i układzie nerwowym, wspomagając trening propriocepcji (zdolności organizmu do rozpoznawania położenia i ruchu jego części).

Dzięki swojej konstrukcji dysk sensomotoryczny stwarza niestabilną powierzchnię do stawania, wymagając od ciała utrzymanie równowagi. W przypadku skręcenia stawu skokowego wymusza na mięśniach i stawach większy wysiłek, co prowadzi do stopniowego wzmocnienia tkanek wokół stawu.

Przykładowy plan rehabilitacji z wykorzystaniem poduszki sensomotorycznej

Korzystanie z poduszki sensomotorycznej powinno być prowadzone pod okiem specjalisty takiego jak fizjoterapeuta lub trener personalny. To ważne, aby uniknąć nadmiernego obciążenia stawów lub potencjalnych urazów. Jak wyleczyć staw skokowy po skręceniu z jej wykorzystaniem? Poznaj przykładowy plan treningowy:

Pierwsze dni/tygodnie po urazie

Celem jest złagodzenie bólu, redukcja obrzęku oraz utrzymanie ruchomości.

  1. Ustań obiema stopami na poduszce sensomotorycznej. Delikatnie utrzymuj równowagę przez kilka sekund, unikając forsownych nacisków na skręcony staw. Powtórz 10 razy.

  2. Stań na jednej nodze na poduszce. Delikatnie unosząc stopę skręconą, wykonywaj ruchy balansowe w przód i w tył. Powtórz 10 razy z każdą nogą.

2-6 tygodnie po urazie

W tym okresie przywracamy pełny zakresu ruchu i wzmacniamy stabilizację stawu.

  1. Stań na jednej nodze na poduszce. Utrzymuj równowagę przez 15-30 sekund, skupiając się na stabilizacji stawu. Powtórz 3-4 serie z każdą nogą.

  2. Stań na jednej nodze na poduszce. Wykonuj kontrolowane ruchy skrętne stawu skokowego, unosząc wewnętrzną krawędź stopy, a następnie zewnętrzną. Powtórz 10-15 razy z każdą nogą.

6-12 tygodni po urazie

Poniższe ćwiczenia wzmocnią mięśnie stabilizujące staw oraz poprawią Twoją koordynację.

  1. Stań na jednej nodze na poduszce. Wykonuj lekkie przeskoki w miejscu, utrzymując równowagę. Powtórz 3 serie po 15-20 przeskoków z każdą nogą.

  2. Stań na poduszce w lekkim rozkroku. Wykonuj półprzysiady, unosząc jednocześnie jedną nogę w przód. Powtórz 3 serie po 12-15 półprzysiadów z każdą nogą.

12+ tygodni po urazie

Ten etap przygotuje Cię do powrotu do normalnych aktywności i sportu.

  1. Stań na jednej nodze na poduszce. Wykonuj lekkie skoki w miejscu, starając się utrzymać równowagę. Powtórz 3 serie po 10-12 skoków z każdą nogą.

  2. Stań na poduszce z nogami ustawionymi szeroko. Wykonuj pełne przysiady, utrzymując równowagę na niestabilnej powierzchni. Powtórz 3 serie po 10-12 przysiadów.

Pamiętaj, że każda osoba ma indywidualny czas gojenia i zdolności fizyczne, więc plan należy dostosować do swojej sytuacji.

Skręcenie stawu skokowego – najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi odszkodowanie za skręcenie stawu skokowego?

Wysokość odszkodowania zależy od stopnia zaawansowania urazu i wartości wykupionego ubezpieczenia. W praktyce od danej sumy ubezpieczenia oblicza się % uszczerbku na zdrowiu.

Kiedy będę mógł/mogła wrócić do normalnych aktywności i pracy po skręceniu?

Wykonywanie normalnych aktywności takich jak dłuższe spacery jest możliwe po zmniejszeniu bólu i obrzęku. Łagodzenie pierwszych, ostrych dolegliwości trwa zwykle kilka dni. Jeśli wykonujesz ciężką pracę fizyczną, powrót do obowiązków zawodowych może wydłużyć się nawet do kilku tygodni.

Jakie są możliwe powikłania związane ze skręceniem kostki?

Skręcenie kostki może spowodować przewlekłą niestabilność stawu. Wiele osób skarży się na ponowne, częste skręcenia kostki, cykliczne bóle w obrębie stawu skokowego oraz ograniczoną ruchomość.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Poduszka sensomotoryczna służy do wykonywania ćwiczeń równoważnych i koordynacyjnych na niestabilnym podłożu. Poprzez ćwiczenia: utrzymywania równowagi stojąc na niej jednonóż lub przenoszeniu ciężaru ciała z nogi na nogę przyczyniają się do poprawy koordynacji ruchowej u pacjentów po urazach, zmniejszają ryzyko upadków i utraty stabilności u osób starszych. Z pomocą poduszki sensomotorycznej można trenować "dynamiczne siedzenie". Ćwiczenie to wymusza prawidłowe ustawienie kręgosłupa podczas siedzenia wpływając na normalizację napięcia mięśni posturalnych i zmniejszenie ryzyka kontuzji kręgosłupa.

PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas ćwiczenia; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Stany zapalne stawów i okostnych; Obrzęki; Zawroty głowy; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Ortezy i stabilizatory służą do stabilizacji, unieruchomienia, odciążenia lub korekty kończyny. Zaleca się ich stosowanie podczas rehabilitacji po urazach kończyn. Stabilizatory i ortezy umożliwiają swobodne poruszanie się i minimalizują rozwój kontuzji.

PRZECIWWSKAZANIA: Zaburzenia czucia; Zaburzenia przepływu krwi; Zaawansowane żylaki; Ostre i przewlekłe stany zapalne; Zniekształcenia stawów; Owrzodzenia i zmiany skórne w obrębie działania ortezy; Cukrzyca (bez zgody lekarza); Alergia na materiał, z którego wykonana jest orteza lub stabilizator; Poważne stany po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych.

pixel