DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Poduszka sensomotoryczna w rehabilitacji. W jakich schorzeniach stosować?

Poduszka sensomotoryczna w rehabilitacji. W jakich schorzeniach stosować?

Poduszka sensomotoryczna, inaczej zwana dyskiem sensorycznym jest bardzo często spotykana nie tylko w gabinetach fizjoterapeutycznych, ale i na siłowniach czy studiach treningu. Poduszka sensoryczna jest nie tylko przydatnym narzędziem w treningu, ale również może łagodzić bóle pleców, u ludzi prowadzących siedzący tryb życia oraz pomagać w ćwiczeniach sensomotorycznych u dzieci i dorosłych. Jak stosować poduszkę sensomotoryczną oraz jakie ćwiczenia dzięki niej można wykonywać? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu, a ponadto znajdziesz informacje na temat:

.

  1. Czym jest i jak działa poduszka sensoryczna?
  2. Kto powinien ćwiczyć na poduszce sensomotorycznej?
  3. Poduszka sensoryczna - ćwiczenia.

Poduszka sensoryczna - czym jest i jak działa?

Poduszka sensomotoryczna to płaski dysk wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego, która zawiera wypustki po jednej ze stron. Poduszka, zwana również dyskiem sensorycznym, przeznaczona jest głównie do ćwiczeń, ale może być wykorzystywana również do odpoczynku i regeneracji potreningowej. Poduszka sensomotoryczna jest wypełniona powietrzem, a jej solidna konstrukcja i pozwala przyjąć naprawdę duże obciążenia. Napompowana poduszka sensomotoryczna powinna być miękka i podatna na nacisk. Istotną kwestią jest rozmiar poduszki. Decydując się na poduszkę należy wziąć pod uwagę, jaki powinna mieć rozmiar, aby stabilnie leżała na wybranej powierzchni i była dopasowana do danego przeznaczenia.

Zastosowaniem poduszki sensorycznej jest przede wszystkim niwelowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa, szczególnie u osób pracujących w pozycji siedzącej np. u informatyków. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa podczas siedzenia jest bardzo obciążony, co generuje niechciane napięcia oraz ból pleców. Odpowiednie właściwości poduszki, niejako zmuszają mięśnie do pracy co skutkuje mniejszym napięciem i lepszą ergonomią pracy podczas długotrwałego siedzenia.

Poduszki sensoryczne najczęściej używane są do siedzenia dynamicznego, czyli balansu i utrzymania równowagi w pozycji siedzącej. Można położyć je na sofie, jak i w miejscu siedzącym biurowego fotela, co znacznie przyczynia się do poprawy postawy ciała, poprzez aktywne mięśnie głębokie brzucha i kręgosłupa.

Komu zalecane są ćwiczenia z wykorzystaniem poduszki sensorycznej?

Siedzenie na poduszce sensomotorycznej to jeden z najlepszych sposobów połączenia treningu mięśni głębokich z codzienną pracą. Dynamiczne siedzenie wzmacnia mięśnie brzucha oraz wspiera koordynację ruchową.

Ćwiczenia wykonywane z zastosowaniem piłki sensomotorycznej często spotykane są podczas rehabilitacji, treningów medycznych, czy nawet w terapii dzieci.

Dysk sensoryczny w treningu medycznym

Stosowanie poduszki w treningu usprawnia przepływ krwi, może zmniejszać ból kręgosłupa lędźwiowego, poprawiać koordynację ruchową, zwiększać napięcie i pracę mięśni, a także przyczynia się do poprawy stabilności stawów oraz zwiększenia siły mięśni głębokich.

Poduszki sensoryczne w fizjoterapii

Regularne ćwiczenia z zastosowaniem dysku sensorycznego zmuszają do pracy znacznie większą liczbę mięśni powierzchownych i głębokich. Zmuszają ciało do większej koncentracji i koordynacji ruchowej. Mięśnie wykonują większą pracę, dzięki temu dochodzi do ich wzmocnienia. Ćwiczenia z poduszką sensomotoryczną wykorzystywane są w takich schorzeniach jak: skręcenia stawu skokowego, niestabilność barku, czy po operacji więzadła ACL, przyspieszając powrót do zdrowia i poprawiając czucie głębokie.

Poduszka sensoryczna w terapii dzieci

Dzieci z zaburzeniami sensomotorycznymi wymagają odpowiedniej terapii, aby były w przyszłości wyczulone na odpowiednie bodźce. W tego rodzaju terapii poduszki sensoryczne idealnie się nadają, dzięki niejednolitej strukturze.

Domowy masażer stóp

Kolejnym zastosowaniem poduszki sensomotorycznej jest masaż stóp. Wypustki na jednej stronie dysku, pobudzają receptory znajdujące się na stopach, co znacznie zmniejsza napięcie nie tylko na stopach, ale i na całym ciele. Poduszki wykorzystywane do masażu stóp powinny być mocniej napompowane, aby wywołać mocniejsze doznania stóp.

Poduszka sensoryczna dla seniorów

Poduszkę sensoryczną można wykorzystać również w ćwiczeniach, jak i do siedzenia u osób starszych. Jednakże warto zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty, aby ćwiczenia były adekwatne do stanu zdrowia.

Przykłady wykorzystania poduszki sensomotorycznej w rehabilitacji

Przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem poduszki sensorycznej:

  1. Balans na poduszce sensomotorycznej w pozycji stojącej - stań na piłce obiema stopami. Staraj się jak najdłużej utrzymać równowagę, napinając brzuch i utrzymując wyprostowana postawę ciała;

  2. Balans na jednej nodze - stań na jednej nodze, napnij mięśnie brzucha i utrzymuj równowagę przez 30 sekund, drugą nogę zegnij w kolanie i w biodrze do kąta 90 stopni. Ćwiczenia wykonuj na każdą stronę;

  3. Wykroki na poduszce sensomotorycznej - prawą nogą stań na dysku sensorycznym, a lewą wykonaj wykrok do tyłu. Cały czas utrzymuj wyprostowaną pozycję ciała. Wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonuj obustronnie.

  4. Przysiad na poduszkach - ułóż poduszki na szerokość bioder, stań na obu i wykonaj przysiad, spinając mięśnie pośladków.

Pamiętaj, poduszki powinny stać na stabilnym podłożu. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas ćwiczeń kształtuje zmysł równowagi oraz pomaga zmniejszyć wady postawy.

Jeśli szukasz odpowiedniej poduszki sensomotoryczne, wejdź na stronę sklepu 4FIZJO, gdzie znajdziesz poduszki sensomotoryczne  w wielu kolorach.

Warto także pamiętać o tym, że nie każdy może korzystać z poduszek sensomotorycznych. Wśród tej grupy, znajdują się:

  • osoby po świeżo przebytych urazach i kontuzjach,

  • osoby z poważnymi stanami zapalnymi narządu ruchu,

  • osoby ze świeżymi ranami, które nie zdążyły się jeszcze zabliźnić,

  • każda osoba, która po ocenie specjalisty nie powinna korzystać z poduszki sensomotorycznej.

Podsumowanie

Poduszka sensoryczna to płaska, zawierające wypustki piłka, która idealnie sprawdzi się w pracy, jak i na treningu. Siedzenie na poduszce sensomotorycznej wspomaga pracę mięśni głębokich oraz może pomóc zniwelować ból kręgosłupa wywołany poprzez pracę siedzącą. Konstrukcja poduszki sensomotorycznej pobudza mięśnie do działania, co przyczynia się do utrzymania prawidłowej postawy ciała i krążków międzykręgowych. W treningu i rehabilitacji jej znaczenie jest bardzo istotne, ponieważ ćwiczenia z jej wykorzystaniem przyspieszają procesy szybszego powrotu do zdrowia. Ćwiczenia z dyskiem sensomotorycznym można wykonywać praktycznie wszędzie, co sprawia, że jest niezastąpionym elementem każdej siłowni i domowego biura.

Źródła

  1. Grgic J, Schoenfeld BJ, Mikulic P. Effects of plyometric vs. resistance training on skeletal muscle hypertrophy: A review. J Sport Health Sci. 2021 Sep;10(5):530-536. doi: 10.1016/j.jshs.2020.06.010. Epub 2020 Jun 21.

  2. Anguish B, Sandrey MA. Two 4-Week Balance-Training Programs for Chronic Ankle Instability. J Athl Train. 2018 Jul;53(7):662-671.

  3. McKeon PO, Hertel J. Systematic review of postural control and lateral ankle instability, part II: is balance training clinically effective? J Athl Train. 2008 May-Jun

Polecane

pixel