Noworoczne postanowienia – jak je zaplanować, by odnieść sukces?
Spis treści
Postaw na konkrety
Jeśli nie chcesz porzucić swojego noworocznego postanowienia już w styczniu, musisz zadbać o to, by było szczegółowe i możliwe do realizacji. Zamierzasz odkładać pieniądze? Określ kwotę, która jest Ci potrzebna. Chcesz czytać więcej książek? Świetnie! Zacznij od ustalenia listy. Ponadto twoje cele muszą być realne, inaczej postanowienia mogą zadziałać demotywująco. Jeżeli przez cały rok nie udało Ci się schudnąć kilku kilogramów, to decyzja o zrzuceniu 15 do wakacji ma małe szanse na powodzenie. W 3 miesiące też raczej nie nauczysz się pływać ani mówić w obcym języku. Cel musi być szyty na miarę twoich możliwości, w innym przypadku jest spore ryzyko, że zrezygnujesz w ciągu kilku pierwszych tygodni.
Co więcej, olbrzymie znaczenie ma również sposób, w jaki sformułujesz swoje noworoczne postanowienia. Badania przeprowadzone w Szwecji dowiodły, że największe szanse na osiągnięcie sukcesu mamy wtedy, gdy skupiamy się na tym, co chcemy osiągnąć, a nie na tym, czego chcemy uniknąć. Zamiast myśleć: „nie będę marnować czasu przed telewizorem”, możesz postanowić: „zamiast co wieczór oglądać telewizję, będę czytać książki". Pozytywne podejście pomaga utrzymać motywację na wysokim poziomie, a co za tym idzie – zwiększa szansę na realizację noworocznych postanowień.
Co za dużo, to niezdrowo
Każde noworoczne postanowienie to osobny projekt, który będzie od Ciebie wymagać konkretnych działań i czasu na realizację. Im więcej takich projektów, tym większe ryzyko, że poczujesz natłok zadań i z niektórych zrezygnujesz. Może się też zdarzyć tak, że niepowodzenie na jednym polu doprowadzi do rezygnacji ze wszystkich zmian. Jeżeli do tej pory nie podejmowałaś/eś postanowień lub nie udało Ci się ich realizować, nie ryzykuj. Na początek wybierz 2-3. Tylko co zrobić, gdy masz głowę pełną świetnych pomysłów na zmiany i nie wiesz, które wybrać? Weź kartkę i wypisz je wszystkie. Następnie zastanów się, które po realizacji będą miały największy wpływ na twoje życie. I masz już zwycięzców!
Ustal plan i czas realizacji
„Za pół roku” czy „za rok” to termin bardzo odległy, który daje złudne wrażenie, że masz jeszcze dużo czasu i nie musisz zacząć działać już dziś. Dlatego planuj cele krótkoterminowo np. na 2-3 najbliższe miesiące. Jeżeli w ciągu pół roku chcesz schudnąć 8 kg, podziel cel na dwa etapy: 4 kg w 3 miesiące. Nic tak nie motywuje, jak zbliżająca się data konfrontacji założeń z rzeczywistością.
Teraz przechodzimy do planu. Jeżeli twoim postanowieniem są regularne treningi w domu, zdecyduj, w które dni i o której godzinie będziesz ćwiczyć. Ogólne stwierdzenie „2-3 razy w tygodniu” może spowodować, że trening będziesz odkładać do ostatniej chwili i z trzech zrobi się jeden. Dokładny plan treningowy pozwoli Ci także ułożyć resztę zajęć i obowiązków w taki sposób, by nic nie stanęło na twojej drodze.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o formę w domowym zaciszu, kliknij w artykuł poniżej.
Sprawdź koniecznie! Tani sprzęt do ćwiczeń w domu – poznaj nasze bestsellery!To nieprawda, że o formę można zadbać wyłącznie w dobrze wyposażonym klubie fitness. Choć w wielu miejscach tego typu dostępne są nowoczesne przyrządy do ćwiczeń siłowych i aerobowych, to jednak...
Masz już postanowienie? Zapisz je!
Naukowcy dowiedli, że ten prosty trik ma olbrzymi wpływ na powodzenie w realizacji postanowień! Gdy cel ma formę myśli w twojej głowie, szanse na jego osiągnięcie wynoszą zaledwie 10%. Zapisując go i określając termin oraz sposób realizacji, zwiększasz je do 50%. Brzmi dobrze? To jeszcze nie wszystko! Jeżeli opowiesz o swoim planie zaufanej osobie i zobowiążesz się do realizacji, dodajesz kolejne 15% – czyli masz już 65%. Chcesz zwiększyć swoje szanse do maksimum? Postaw na regularne spotkania ze specjalistą, np. z dietetykiem lub trenerem, który będzie monitorował i oceniał twoje postępy. Takie spotkania zwiększają szanse na to, że wytrwasz w postanowieniach aż do 95%!
Znaczenie nawyków w realizacji noworocznych postanowień
Pamiętaj, że nowy rok nie ma żadnych magicznych mocy, które pomogą Ci się odciąć od starych nawyków. Tylko gruntowna zmiana, konsekwencja w działaniu i czas pomogą Ci wypracować nowe, trwałe zachowania, dzięki którym osiągniesz założone cele. Zastanawiasz się, ile to może potrwać? Na to pytanie odpowiedzieli już naukowcy, którzy przeprowadzili badanie dotyczące mechanizmu kształtowania się takich zachowań. Zgodnie z jego wynikami średni czas kształtowania się nowego, trwałego nawyku wynosi 66 dni, choć niektórzy uczestnicy badania dokonali tego w zaledwie 18. Co więcej, krótka przerwa w realizacji postanowienia nie ma wpływu na efekt. Dlatego nie poddawaj się po chwili słabości czy po jednym gorszym dniu – nie zmarnują one twoich dotychczasowych wysiłków.
Masz już całą potrzebną wiedzę, by odnieść sukces. Dlatego nie zwlekaj – bierz kartkę, długopis i do dzieła!
Bibliografia:
1. M. Oscarsson, P. Carlbring, G. Andersson, A. Rozental, A large-scale experiment on New Year’s resolutions: Approach-oriented goals are more successful than avoidance-oriented goals, Plos One, 12.09.2020 r., https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0234097#sec002, dostęp: 19.12.2023 r.
2. B. Osiecka, How to increase your chances of success to 95%?, Linkedin, 03.08.2021 r., online https://www.linkedin.com/pulse/how-increase-your-chances-success-95-barbara-osiecka, dostęp: 19.12.2023 r.
3. P. Lally, C. H. M. van Jaarsveld, H. W. W. Potts, J. Wardle, How are habits formed: Modeling habit formation in the real world, European Journal of Social Psychology, 16.07.2009 r., online https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ejsp.674, dostęp: 19.12.2023 r.