DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Kinesiotaping – co to są tejpy i jak je naklejać na ciało?

Kinesiotaping – co to są tejpy i jak je naklejać na ciało?

Fizjoterapeutka Olga Rymarska

Fizjoterapeutka Olga Rymarska Fizjoterapia i copywriting medyczny to według mnie połączenie idealne. Dlatego wiedzą o zdrowiu dzielę się zarówno w gabinecie, jak i w przestrzeni internetowej. Prywatnie we wszystkim znajduję pozytywy i nie wyobrażam sobie życia bez podróży. 6 minut

Kinesiotaping – co to są tejpy i jak je naklejać na ciało?

Są dwie możliwości: jeszcze nie słyszałeś o tapingu lub to słowo przemknęło obok Ciebie mimochodem. Mimo to nadal nie do końca wiesz, co to jest i jak właściwie działa? Pora to zmienić! Kinesiotaping to metoda oklejania ciała specjalnymi taśmami, które wywołują określony efekt. Taśmy rozluźniają mięśnie i zmniejszają ich obrzęk. Wykorzystuje się je w rehabilitacji i sporcie jako jeden z wielu elementów kompleksowego leczenia urazów i różnych schorzeń aparatu ruchu. Jak dokładnie działają tejpy?

Kinesiotaping – co to jest? Co dają tejpy?

Mogłeś już zauważyć, że pierwszy wyraz tytułu tego akapitu składa się z dwóch słów - „Kinesio” i „Taping”. Prawdopodobnie to nadal niewiele mówi Ci, co to jest tejpowanie. Spieszymy z wyjaśnieniem! „Kinesio” pochodzi od angielskiego słowa „kinesiology”, które oznacza dziedzinę zajmującą się ruchem ciała. Z kolei „taping” to przyklejanie za pomocą taśmy. A „tape”? Co to znaczy? To taśma. Kinesiotaping jest więc metodą oklejania ciała specjalnymi, bawełnianymi taśmami, które podczas noszenia zapewniają wykonanie swobodnego ruchu. Nigdy nie ograniczą Twojego ciała podczas uprawiania sportu lub wykonywania codziennych czynności, bo ich dużą elastyczność zapewnia lycra.

Taśma kinesiotaping jest pokryta hipoalergicznym i całkowicie bezpiecznym dla wrażliwej skóry klejem. Jej charakterystyczną cechą jest obecność wzorków imitujących linie papilarne, które dają efekt pofałdowania skóry. Ma to istotne znaczenie terapeutyczne, ponieważ tak wykonane taśmy kinesio unoszą skórę i zwiększają przestrzeń między nią a powięzią, czyli błonką otaczającą mięśnie. Tym samym ułatwiają przepływ limfy oraz krwi.

Sprawdź teraz Pacjent u fizjoterapeuty Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?

Dobry fizjoterapeuta może być na wagę złota na pewnym etapie życia każdego z nas. Jego umiejętności mogą mieć kluczowe znaczenie przy...

Tejpy zmniejszają również ból mięśni, obrzęki i krwiaki po urazach, a także dolegliwości związane ze schorzeniami takimi jak ostroga piętowa. Ponadto wspomagają ruch stawów i mogą korygować nieprawidłowe ustawienie barków. A co daje taping w kosmetyce? Te rozciągliwe i wykonane z bawełny plastry wykorzystuje się w facemodelingu. Taping twarzy poprawia owal i zmniejsza drobne zmarszczki, stanowiąc naturalną alternatywę dla medycyny estetycznej. Tejpy na twarz przyklejane są najczęściej po masażu, aby przedłużyć jego efekt.

Jak działają tejpy?

Plastry kinesio nie bez powodu pokryte są ścieżkami w kształcie sinusoid. Ich obecność umożliwia uniesienie skóry po aplikacji, co zwiększa przestrzeń między nią a powięzią. Po pierwsze stwarza to dogodniejsze warunki dla przepływu płynu limfatycznego i krwi, które przemieszczają się w naczyniach tuż po skórą. Tym samym wspomaga likwidację obrzęku oraz krwiaków wynikających np. ze skręcenia stawu skokowego. Po drugie uniesienie skóry zmniejsza nacisk poszczególnych warstw na receptory bólowe, dzięki czemu uzyskujemy działanie przeciwbólowe. Dotyczy to m.in. bólu mięśni po treningu siłowym.

Plastry kinesiotaping mogą również zwiększać lub zmniejszać napięcie mięśni. Odpowiednia technika klejenia sprawia, że powięź może być pociągana przez plaster w kierunku skurczu mięśnia. Zwiększa to jego napięcie lub w przeciwnym – czyli kierunku jego relaksacji, wydłużenia. Bardzo prostym przykładem jest biceps. Jeśli jest osłabiony, taśmy anatomiczne nakleja się tak, aby ciągnęły powięź ku górze, czyli w stronę, w którą dwugłowy ramienia kurczy się, a więc pracuje.

Kinesiotaping taśmy rehabilitacyjne

To jeszcze nie wszystko! Jak jeszcze działają taśmy kinezjologiczne?

  • Stabilizują staw, np. tejpy na kolano są pomocne przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, aby uchronić kolano przed urazem. Z kolei tejpy na bark chronią w przypadku niestabilności po kontuzji.

  • Korygują ustawienie stawu, ale oczywiście nie zmieniają położenia kości. W przypadku nadmiernego wysunięcia barków do przodu, taśmy kinetyczne pociągają powięź do tyłu, stymulując bark do cofnięcia.

Czy taping może zaszkodzić?

Taśmy kinesiotaping same w sobie nie szkodzą. Ale zaszkodzić może nieodpowiednia aplikacja. Bardzo prostym przykładem jest mięśniowa technika klejenia. W zależności od kierunku aplikacji tejpa, uzyskasz efekt rozluźnienia lub zwiększenia napięcia mięśnia. Jeśli Twoim celem jest zmniejszenie napięcia, a taśmę przykleisz w kierunku od przyczepu końcowego do początkowego (czyli kierunku dedykowanemu wspomaganiu jego pracy), możesz w ten sposób nasilić swoje dolegliwości.

Plastry do kinesiotapingu mogą zaszkodzić Ci również wtedy, gdy zbyt agresywnie ściągniesz taśmę. Spodziewaj się wówczas podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet pieczenia skóry. Delikatne usunięcie aplikacji jest zatem naprawdę bardzo ważne.

Plastry kinesiotaping – jak długo stosować? Jak ściągnąć tejpy?

Jesteś tuż po oklejeniu ciała taśmami i zastanawiasz się, jak długo nosić tejpy? Mogą znajdować się na skórze tak długo, w jakim stopniu pozwoli na to żywotność kleju, jednak nie noś ich dłużej niż 7 dni. Wiedz, że organizm ma zdolność do przyzwyczajania się. Przyzwyczajenie powoduje, że może słabiej reagować na dany bodziec. Przez to, późniejsze działanie taśm może być słabsze. Pamiętaj też o tym, aby pomiędzy aplikacjami robić kilkudniowe przerwy.

Zakładanie taśm rehabilitacyjnych

Po 5-6 dniach noszenia, tejpy kinezjologiczne mogą zacząć odklejać się samoistnie. Zdarza się to zwykle na brzegach taśmy, o które zahacza ubranie podczas kilkukrotnego zdejmowania go lub zakładania. Na pozostałej powierzchni plastra klej pozostaje nienaruszony, dlatego powinieneś wiedzieć, jak odkleić plastry kinesiotaping bezpiecznie. Nigdy nie zrywaj ich na siłę! Możesz silnie podrażnić skórę. Najpierw pokryj je olejkiem, a następnie delikatnie roluj. Podczas ściągania, natłuszczaj również skórę pod plastrem.

Już wiesz, jak odkleić plastry kinesiotaping. Teraz sprawdź, ile kosztują i gdzie je kupić.

Ile kosztują tejpy i gdzie kupić tejpy?

Wydawać by się mogło, że tak specjalistyczne produkty jak tejpy na mięśnie mogą być drogie. Nic bardziej mylnego! Ceny rolek o długości aż 5 metrów, oscylują między 29 a 50 zł. Jedna aplikacja taśm starczy Ci na średnio 5-6 dni. Nawet przy względnie częstym stosowaniu, kolejne opakowanie taśm będzie potrzebne Ci dopiero za kilka tygodni. Oczywiście to jedynie kalkulacja – wszystko zależy m.in. od długości zużytej taśmy podczas aplikacji czy liczby oklejonych obszarów ciała. Mimo wszystko nie musisz się martwić, że rolka taśm skończy Ci się lada chwila.

Tejpy czarne i tejpy cieliste to najczęściej wybierane taśmy fizjokinetyczne do oklejania ciała. Jeśli chcesz jednak pozwolić sobie na odrobinę kolorowego szaleństwa, mamy coś dla ciebie! W sklepach internetowych z akcesoriami dla sportowców, takich jak 4fizjo.pl znajdziesz również różowe, zielone i fioletowe tejpy do kinesiotapingu. A może jednolity kolor to dla Ciebie monotonia? Tejpy medyczne mają też różne wzory – wyróżnij się z motywem zebry, moro lub tygrysich cętek!

Jeśli planujesz wizytę u fizjoterapeuty, przygotuj się na koszt ok. 50 zł za aplikację. Cena ta może być mniejsza, jeśli przyjdziesz do specjalisty z własną rolką tejpów, jednak nie wszyscy fizjoterapeuci dopuszczają taką opcję.

Podsumowanie

Choć są niepozorne, taśmy kinezjologiczne wywołują naprawdę zadowalające efekty w różnych problemach zdrowotnych. Nie można jednak traktować ich jako zamiennik fizjoterapii – tak ważnej i bogatej w różne metody leczenia dziedziny, która przywraca sprawność i poprawia funkcjonowanie układu ruchu. Pamiętaj, że kinesiotaping powinien być traktowany jako jej uzupełnienie, a nie jako główny sposób na wyleczenie.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.

PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Autoryzowany przedstawiciel: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą, a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.

PRZECIWWSKAZANIA: Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.

pixel