DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Dobry fizjoterapeuta - dlaczego warto o niego zadbać?

dobry fizjoteraputa

Dobry fizjoterapeuta może być na wagę złota na pewnym etapie życia każdego z nas. Jego umiejętności mogą mieć kluczowe znaczenie przy powrocie do zdrowia po drobnej kontuzji, ale też poważnym wypadku czy chorobie.

Rehabilitacja przyniesie zakładane efekty tylko wtedy, jeżeli wybierzesz specjalistę z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem. Zastanawiasz się, jak to zweryfikować? Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie cechy powinien mieć dobry fizjoterapeuta i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze.

Cechy dobrego fizjoterapeuty

dobry fizjoteraputa

Mięsień dwugłowy ramienia (łac. musculus biceps brachii), to ważna grupa mięśni ramienia, która stanowi główny zginacz w stawie łokciowym i aktywnie wspiera mięśnie ramion oraz pleców w ruchach przyciągania. Przyczepy bicepsa przebiegają od łopatki, aż do kości promieniowej. Biceps dzieli się na dwie głowy (brzuśce mięśniowe), głowę krótką oraz głowę długą. Każda z tych głów pełni nieco odmienne funkcje względem ramienia oraz łopatki, natomiast biceps w całościowym ujęciu, pełni rolę wspomnianego zginacza ramienia.

 

Fizjoterapia zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem zaburzeniom układu ruchu oraz poprawą zdolności ruchowych pacjentów. Skuteczność terapii manualnej zależy od wielu czynników – liczą się przede wszystkim umiejętności terapeuty (a więc jego wykształcenie, ukończone kursy i doświadczenie), ale także cechy osobowości, które pozwalają zbudować odpowiednią atmosferę i ułatwić leczenie.

Jakie aspekty przyczynią się w efektywnym zwalczaniu Twoich dolegliwości? Oto istotne cechy dobrego fizjoterapeuty:

  • Wiedza i umiejętności. Fizjoterapii nie może prowadzić przypadkowa osoba. Musi to być ktoś o odpowiednim wykształceniu kierunkowym, kto wykazuje się dużą wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii i medycyny. Powinien także być zaznajomiony z najnowszymi metodami i technikami terapeutycznymi.

  • Empatia. W pracy fizjoterapeuty bardzo ważna jest umiejętność wczucia się w sytuację i emocje pacjenta, a także okazywanie mu zrozumienia i wsparcia. Pomoże to stworzyć przyjazne i wspierające środowisko, w którym pacjent poczuje się komfortowo.

  • Umiejętności komunikacyjne. Dobry fizjoterapeuta musi skutecznie komunikować się z pacjentami. To bardzo ważne, by przekazywał informacje w jasny i zrozumiały sposób. Powinien także umieć wyjaśnić diagnozę, plan leczenia oraz instrukcje dotyczące ćwiczeń czy technik rehabilitacyjnych tak, by nie zostawiać miejsca na żadne wątpliwości.

  • Cierpliwość. Powrót do sprawności może być czasochłonny. Terapeuta powinien wykazywać zrozumiałość dla potrzeb i ograniczeń pacjenta. Nawet w trudnych sytuacjach powinien go cechować spokój i opanowanie.

  • Zaangażowanie. Indywidualne podejście do każdego pacjenta odgrywa kluczową rolę w fizjoterapii. Nie jest ono jednak możliwe bez zaangażowania fizjoterapeuty. Dobrego specjalistę cechuje dążenie do osiągnięcia jak najlepszych wyników terapii, poświęcanie należytej uwagi pacjentowi oraz ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

  • Dbałość o etykę zawodową. Dobry terapeuta powinien działać zgodnie z zasadami etyki zawodowej, szanować prywatność pacjenta oraz postępować w sposób profesjonalny i uczciwy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego fizjoterapeuty?

Wybór fizjoterapeuty nie może być przypadkowy. Jego poszukiwania rozpocznij od określenia swoich problemów zdrowotnych i ich potencjalnych przyczyn – to pozwoli znaleźć Ci specjalistę w swojej dziedzinie. Następnie przeanalizuj kompetencje osób, które świadczą takie usługi w Twojej okolicy.

Na co zwrócić szczególną uwagę, by znaleźć dobrego fizjoterapeutę/rehabilitanta?

  • Kwalifikacje. Fizjoterapeuta powinien okazać Ci prawo wykonywania zawodu. Możesz sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie specjalista jest wpisany do rejestru prowadzonego przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

  • Doświadczenie zawodowe i staż pracy. Sprawdź, jak długo dany fizjoterapeuta pracuje w tym zawodzie, jakie specjalizacje uzyskał i jakie metody leczenia stosuje. Możesz też zweryfikować, czy dba o rozwój zawodowy i pozyskiwanie nowych umiejętności – zweryfikuj, jakie specjalistyczne kursy ukończył specjalista, którego rozważasz.

  • Sprzęt, którego używa dany fizjoterapeuta. W większości przypadków w fizjoterapii największą rolę odgrywa terapia manualna. Coraz większe znaczenie mają jednak również inne odgałęzienia tej dziedziny, które wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Chodzi tu np. o takie rozwiązania, jak krioterapia, laseroterapia czy elektroterapia. Jeżeli potrzebujesz tego rodzaju leczenia czy rehabilitacji, upewnij się, że wybrany fizjoterapeuta posiada odpowiednie urządzenia.

  • Rekomendacje i opinie. Żadne dyplomy nie mają takiej mocy sprawczej, jak historie pacjentów, którzy skorzystali z wiedzy i umiejętności danego terapeuty. Doświadczenia innych dadzą Ci pewność, że jesteś w dobrych rękach. Opinii możesz poszukać na stronach internetowych rozważanych przez Ciebie psychoterapeutów, wizytówkach Google czy w mediach społecznościowych.

  • Gabinet rehabilitacji i jego lokalizacja. Jeśli terapia manualna wymaga w Twoim przypadku częstych wizyt, najlepiej wybrać fizjoterapeutę, do którego wygodnie Ci się dostać. Zwróć uwagę również na godziny, w których przyjmuje dany fizjoterapeuta.

  • Możliwość dojazdu do pacjenta. Fizjoterapia pomaga przywrócić pełną sprawność i zmniejszyć ból również w bardzo ciężkich przypadkach. Mowa tu chociażby o osobach ze schorzeniami neurologicznymi (po przebytym udarze czy z chorobą Parkinsona). W takich wypadkach możliwość domowych wizyt może okazać się dużym udogodnieniem dla pacjentów.

  • Cena. Dla wielu osób zdrowie jest bezcenne. Nie wszyscy mogą jednak pozwolić sobie na taki komfort. Koszt terapii fizjoterapeutycznej może być różny w zależności od rodzaju zabiegów, czasu trwania sesji czy liczby wizyt. Dlatego warto porównać ceny różnych gabinetów i sprawdzić, czy są one adekwatne do jakości usług. Możesz także dowiedzieć się, czy istnieje możliwość uzyskania refundacji z NFZ lub ubezpieczenia zdrowotnego na rehabilitację.

  • Pierwsza wizyta. Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. Jeżeli masz jakieś wątpliwości co do kwalifikacji czy cech wybranego przez Ciebie specjalisty, po prostu zmień terapeutę. Tak, może się to stać nawet po pierwszej wizycie. Pamiętaj, że Twój komfort i dobre samopoczucie są bardzo istotne procesie poprawy stanu zdrowia.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Trening obwodowy. Czym właściwie jest i jak się do niego zabrać?

Trening obwodowy, znany również jako trening obwodowy o wysokiej intensywności, to rodzaj treningu, który skupia się na krótkich, intensywnych jednostkach treningowych, w trakcie których wykonywane są różnorodne ćwiczenia obwodowe, angażujące wiele partii mięśniowych.

Kim jest dobry fizjoterapeuta? Podsumowanie

Doświadczony fizjoterapeuta może skutecznie pomóc Ci poprawić komfort Twojego życia. Dzięki odpowiednim technikom i ćwiczeniom zapomnisz o bólu i zwiększysz swoją sprawność. Jego odnalezienie nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale wierzymy, że dzięki powyższym wskazówkom doskonale sobie z nim poradzisz, a Twoje dolegliwości odejdą w niepamięć.

Życzymy dużo zdrowia!

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

pixel