DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jak nie przytyć w święta?

Jak nie przytyć w święta?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Planowanie posiłków – pierwszy krok do sukcesu

Czy wiesz, że statystyczny Polak marnuje rocznie aż 247 kg jedzenia? Wśród przyczyn wyrzucania żywności znajdziemy m.in. robienie za dużych zakupów i przygotowywanie zbyt obfitych posiłków. Dokładnie to, co dzieje się w święta. W konsekwencji nie tylko marnujemy żywność, ale także często się przejadamy. Lodówka pełna przysmaków, szafka wypchana słodyczami, do tego mnóstwo owoców i bakalii – to wszystko sprawi, że na pewno zjesz więcej, niż planujesz. Kto by się powstrzymał? Jeżeli nie masz wyjątkowo silnej woli, posiłki na świąteczny stół zaplanuj rozsądnie. Pamiętaj, że to tylko trzy dni. Następnie idź do sklepu ze szczegółową listą i kup tylko to, co się na niej znajduje. Dzięki temu unikniesz zakupu zbędnych produktów i przygotujesz dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Jest to pierwszy krok do tego, by po świętach nie zobaczyć na wadze dodatkowych kilogramów.

Zakupy spożywcze

Jak „odchudzić” świąteczny stół?

Brzmi kontrowersyjnie? Bez obaw, nie będziemy namawiać do rezygnacji z 12 tradycyjnych potraw. Wystarczy, że przygotujesz mniejsze porcje. Takie, które twoja rodzina zjadłaby w zwykły weekend. Są też sposoby na to, by te potrawy były mniej kaloryczne, ale dalej tak samo smaczne. Ryba grillowana lub pieczona smakuje równie dobrze, jak ta smażona na głębokim tłuszczu, a jest zdecydowanie mniej kaloryczna. Wybierając pierogi z wody, zamiast tych podsmażonych, zjesz nawet o ok. 60 kcal mniej na 100 g potrawy. Uwielbiasz śledzie i sałatki? Zamień majonezowo-śmietanową bombę kaloryczną na jogurt grecki z dodatkami, np. z musztardą i dużą ilością przypraw. A jeżeli nie chcesz rezygnować z majonezu, wymieszaj go z jogurtem naturalnym. Dzięki tym prostym trikom podczas kolacji wigilijnej możesz zjeść nawet 300-400 kcal mniej!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdrowo zrzucić zbędne kilogramy, kliknij w artykuł poniżej.

Sprawdź koniecznie! Sposoby na odchudzanie Czy istnieją szybkie sposoby na odchudzanie?

Żeby zdrowo schudnąć, nie wystarczy przez miesiąc przestrzegać restrykcyjnej diety i katować ciało morderczymi treningami. Choć faktem jest, że...

Myśląc o kaloriach, mamy tendencję do liczenia tylko tych zawartych w posiłkach. A prawda jest taka, że równie dużo możemy przyjąć, pijąc alkohol. Okazuje się, że jedna butelka wina półsłodkiego o pojemności 750 ml to ok. 700 kcal, a 3 puszki ciemnego piwa to nawet 900. Może się okazać, że alkohol, który wypijasz w święta, stanowi sporą część twojego dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Zasada 80/20, czyli jak nie przytyć w święta

Model żywieniowy 80/20 to prosty sposób na to, by spróbować wszystkich świątecznych przysmaków bez obaw o wagę. Sprawdzi się on nie tylko w święta, ale także po nich. Ta metoda polega na podzieleniu jadłospisu na dwie grupy. Pierwsza z nich, stanowiąca 80% twoich posiłków, powinna obejmować potrawy zdrowe i niskokaloryczne. Pozostałe 20% mogą stanowić produkty i potrawy, na które masz ochotę, nawet jeżeli zawierają sporo kalorii.

Zastosowanie tego modelu żywienia w praktyce jest bardzo proste. Jeżeli twoja dieta składa się z 5 posiłków dziennie, to 4 z nich powinny być niskokaloryczne, a 1 możesz skomponować z dowolnych produktów. Tę zasadę da się zastosować także podczas całego świąteczno-noworocznego tygodnia. Wtedy wśród 35 posiłków może znaleźć się 7, które zjesz bez wyrzutów sumienia. Niektóre ze świątecznych potraw przygotowujemy tylko raz w roku i nie ma sensu na siłę odmawiać sobie wszystkich przyjemności.

Świateczny stół

Sen – twój sprzymierzeniec nie tylko podczas świąt

Z jednej strony święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Z drugiej – jest to bardzo pracowity okres. Przygotowania do świąt zazwyczaj sprawiają, że nie mamy czasu na odpoczynek i śpimy mniej. A to właśnie sen ma kluczowe znaczenie w regulowaniu hormonów odpowiadających za uczucie głodu (grelina) i sytości (leptyna). Niewyspany organizm produkuje więcej greliny i mniej leptyny. Takie zaburzenie równowagi hormonalnej w połączeniu z lodówką pełną przysmaków może doprowadzić do tego, że na twój talerz trafi więcej jedzenia, niż potrzebujesz. Dlatego pamiętaj, by w trakcie świąt znaleźć czas również na odpoczynek. Dorosła osoba powinna przesypiać 7-8 godzin dziennie. A gdy zdarzy Ci się zarwać noc, zachowaj czujność – to może nie być głód, a hormony.

Odstaw wagę w kąt!

Czy wiesz, że potrzeba ok. 7000 dodatkowych kalorii, by przytyć 1 kilogram? Ta liczba może się nieco różnić w zależności od płci, wagi czy składu masy ciała. Możemy jednak założyć, że osoba, która na co dzień przyjmuje 1800 kcal, potrzebuje ich ok. 9000, by przytyć w jeden dzień. Chyba zgodzisz się, że jest to niebywale trudne zadanie. Zastanawiasz się zatem skąd nagły wzrost wagi już po pierwszym dniu świąt? Odpowiedź jest bardzo prosta – to woda. Siedzenie za stołem, ciężkostrawne potrawy i alkohol sprzyjają zatrzymaniu wody w organizmie. Dlatego nie waż się zaraz po świętach. Daj sobie kilka dni, by twój organizm doszedł do równowagi po świątecznym szaleństwie i pozbył się nadmiaru wody. W tym czasie wróć do normalnej diety i aktywności fizycznej.

Pamiętaj również, że nie ma jednego przepisu na święta. Dla każdego będą one wyglądać inaczej i właśnie tak powinno być! Nie musisz ulegać presji na „święta idealne”, podczas których stół zawsze ugina się od jedzenia, pod choinką piętrzą się prezenty, a okna świecą czystością, nawet gdy na zewnątrz mróz. Zastanów się, co tak naprawdę dla Ciebie oznacza „magia świąt” i spędź je tak, jak podpowiada Ci serce.

Bibliografia:

1. Raport Federacji Polskich Banków Żywności, NIE MARNUJ JEDZENIA 2023

2. M. Kozyra, J. Piwińska, K. Kurek, M. Pokarowski, Wpływ snu na wydzielanie greliny, leptyny i insuliny w kontekście rozwoju chorób cywilizacyjnych [w:] Hygeia Public Health 2020, nr 55 (3), str. 99-106.

pixel