DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Czy istnieją szybkie sposoby na odchudzanie?

Czy istnieją szybkie sposoby na odchudzanie?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Szybkie sposoby na odchudzanie – fakty i mity

Sposoby na chudnięcie

Żeby zdrowo schudnąć, nie wystarczy przez miesiąc przestrzegać restrykcyjnej diety i katować ciało morderczymi treningami. Choć faktem jest, że po takim czasie waga na pewno pokaże kilka kilogramów mniej, to jednak taki efekt nie będzie trwały. Po powrocie do starych nawyków żywieniowych oraz obniżeniu aktywności fizycznej, masa ciała wróci do punktu wyjścia, a być może będzie nawet wyższa (efekt jojo), niż przed rozpoczęciem niskokalorycznej diety oraz intensywnych treningów.

Warto przyjrzeć się także kwestii suplementów, nazywanych „spalaczami tłuszczu”. Choć producenci obiecują szybkie efekty bez wysiłku, to niestety ma to niewiele wspólnego z prawdą. Preparaty te mogą pobudzać przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej, ale w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz obniżeniem kaloryczności diety. Bez wprowadzenia stałych zmian w stylu życia, szczególnie jeśli chodzi o żywienie oraz ruch, żadne suplementy diety nie pomogą zrzucić zbędnych kilogramów.

Szybkie sposoby na odchudzanie a zdrowie

Sposoby na schudniecie

Wokół odchudzania narosło wiele mitów, które nie tylko prowadzą do porażek w tym procesie, ale również mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania, czy niedoborów witamin i składników odżywczych. Pamiętaj, że aby zadbać o prawidłową masę ciała, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Tylko taka droga pozwoli zmienić nawyki żywieniowe i każdego dnia dostarczać organizmowi odpowiednią porcję aktywności, by utrzymać efekt.

Od czego zacząć? Przede wszystkim, zapoznaj się z terminami: podstawowa przemiana materii (PPM), całkowita przemiana materii (CPM) oraz współczynnik aktywności fizycznej (PAL). PPM oznacza minimalne zapotrzebowanie energetyczne danego organizmu, niezbędne do utrzymywanie podstawowych funkcji życiowych. Z kolei CPM to całkowita ilość kcal, jakiej potrzebuje organizm w ciągu dnia. Żeby skutecznie schudnąć, należy osiągnąć deficyt kaloryczny, czyli dostarczać ok. 500 kcal mniej (u osób bardzo otyłych nawet o 1000 kcal), niż wynosi wskaźnik CPM. Warto jednak, aby całkowitą przemianę materii oraz deficyt obliczył doświadczony dietetyk, biorąc pod uwagę czynniki indywidualne.

Czy zdrowe odchudzanie może być szybkie?

Zdrowe odchudzanie zakłada utratę maksymalnie 1 kg tygodniowo, co daje 4 kg na miesiąc. Choć nie jest to obiecywane przez producentów suplementów 10 kg w 2 tygodnie, to jednak efekty takiego odchudzania będą trwałe i pozwolą dostarczać organizmowi witamin i składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Ważna jest zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, nawet o umiarkowanej intensywności. Dzięki systematyczności, zatroszczysz się o swoje zdrowie, kondycję oraz sylwetkę.

Szybkie sposoby na odchudzanie – poznaj nasze tipy!

Utrata kilku kilogramów miesięcznie to ogromny sukces! Żeby po paru miesiącach cieszyć się z wymarzonej sylwetki, należy zadbać o zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną. Jak się za to zabrać? Poznaj nasze sprawdzone sposoby:

  • Nie przekraczaj dziennej dawki zapotrzebowania energetycznego

Pierwszym krokiem jest obliczenie PPM, CPM oraz zaplanowanie deficytu kalorycznego. Kiedy już ustalisz to z dietetykiem, możesz poprosić o ułożenie zdrowej diety, bogatej w warzywa, błonnik, chudy nabiał i pełnoziarniste produkty zbożowe, które zapewniają organizmowi uczucie sytości na dłuższy czas.

  • Ogranicz spożycie cukru

Zrezygnuj ze słodkich przekąsek lub sięgnij po zdrowsze zamienniki. Pamiętaj, że cukier ma bardzo wysokie IG (indeks glikemiczny), a więc silnie stymuluje trzustkę do wytwarzania insuliny. Przez to, uczucie sytości jest jedynie chwilowe, mimo wysokiej kaloryczności posiłku. Spożywając dużo cukru, pobudzasz apetyt, a w efekcie więcej jesz. Warto więc wyeliminować lub maksymalnie obniżyć ilość cukru w codziennej diecie.

  • Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Picie wody to podstawa nie tylko diety odchudzającej, ale przede wszystkim prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na każdy kilogram masy ciała powinno się wypijać ok. 20 ml wody, co przy wadze 75 kg daje ok. 1,5 l. Picie odpowiedniej ilości płynów korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego oraz metabolizm. Warto pamiętać, że powinna być to woda lub napary ziołowe bez dodatku cukru. Kaloryczne słodkie napoje dostarczą dodatkowych kalorii oraz podniosą poziom cukru we krwi.

  • Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej

Treningi pomagają osiągnąć deficyt kaloryczny a ruch poprawia przemianę materii, dlatego jest niezwykle ważny w procesie odchudzania. Żeby ćwiczyć, wcale nie musisz kupować karnetu na siłownię! Świetną aktywnością są spacery (dla zaawansowanych spacerowiczów z obciążnikami na kostki i nadgarstki lub kijkami) lub domowe zestawy ćwiczeń. Wybierz wygodną matę oraz akcesoria: gumy oporowehantelki i piłkę, a urozmaicisz swoje domowe treningi. Z praktycznymi gadżetami jeszcze szybciej osiągniesz wymarzone efekty!

Podsumowanie

Specjaliści są zdania, że szybkie odchudzanie często bywa niezdrowe dla organizmu, a osiągnięte efekty krótkotrwałe. Jedynym skutecznym sposobem na utratę wagi jest zmiana nawyków żywieniowych, dbanie o odpowiednią podaż płynów oraz regularna aktywność fizyczna. Pamiętaj, że treningi nie muszą być nudne! Praktyczne akcesoria pomogą Ci zadbać o zdrowie i kondycję. Sprawdź ofertę sklepu 4fizjo i wybierz sprzęt, który urozmaici ćwiczenia w domu oraz na świeżym powietrzu!

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Animal flow – trening specjalny!

Animal flow to system treningowy, umożliwiający aktywność w oparciu o własną masą ciała. Łączy w sobie trening siłowy, gimnastykę oraz akrobatykę.

Bibliografia:

T. Kasperczyk, Poziom sprawności i aktywności fizycznej a zdrowie, "Borgis - Nowa Medycyna" 2000, nr 12.

M. Zegan, E. Michota-Katulska, M. Lewandowska i in., Rola podejmowanej aktywności fizycznej w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia otyłości oraz cukrzycy typu 2, "Borgis - Medycyna Rodzinna" 2017, nr 4, s. 273-278.

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody (dostęp 25.10.2023 r.).

pixel