DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapalenie ścięgna – jak je rozpoznać?

Zapalenie ścięgna – jak je rozpoznać?

Zapalenie ścięgna to choroba, która może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, czy trybu życia. Może pojawić się u osób prowadzących siedzący tryb życia, ale też u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Objawy zapalenia ścięgna mogą być bolesne i wpływać na codzienne funkcjonowanie, a w przypadku przewlekłego zapalenia ścięgna, mogą prowadzić nawet do uszkodzenia ścięgna. Warto znać objawy zapalenia ścięgna oraz sposoby jego leczenia, aby móc jak najszybciej zadbać o swoje zdrowie i powrót do pełnej sprawności.

W tym artykule dowiesz się:

 1. Czym są ścięgna i jak o nie dbać?
 2. Jakie są objawy zapalenia ścięgna?
 3. Jakie są sposoby na zapalenie ścięgna?

Ścięgna – czym są i jak o nie dbać?

Ścięgna są ważnym elementem naszego ciała, które odpowiadają za przemieszczanie mięśni i kości. To właśnie dzięki ścięgnom nasz organizm jest w stanie wykonywać różne ruchy i zachować stabilność. Jednak, aby ścięgna były w dobrym stanie, należy o nie odpowiednio dbać i unikać działań, które mogą zwiększyć ryzyko ich naciągnięcia lub zapalenia.

Ścięgna mają wiele ważnych funkcji w organizmie. Odpowiadają za utrzymanie równowagi, koordynację ruchową oraz kontrolę postawy. Ponadto umożliwiają nam wykonywanie skoków, biegów, skrętów i innych ruchów.

Naciągnięcie ścięgna może być bardzo bolesne i upośledzać zdolność do wykonywania codziennych czynności. Naciągnięcie może nastąpić, gdy mięsień jest zbyt mocno napięty lub przeciążony, co prowadzi do uszkodzenia ścięgna. Intensywny trening, bez odpowiedniej regeneracji może zwiększyć ryzyko naciągnięcia ścięgna lub zapalenia ścięgna.

Zapalenie ścięgien może prowadzić do bólu, obrzęku, sztywności i ograniczonej ruchomości i może wynikać z powtarzających się ruchów, zbyt dużego obciążenia, braku rozgrzewki lub nadmiernej aktywności fizycznej.

DOWIEDZ SIĘ: Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Zapalenie ścięgna – objawy

Zapalenie ścięgna - objawy

Zapalenie ścięgna jest stanem patologicznym dla organizmu i jest to częste schorzenie, które może wystąpić u każdej osoby, bez względu na wiek, czy stosowaną aktywność fizyczną.

Objawy zapalenia ścięgien mogą obejmować:

 • ból – często odczuwany jako ból kłujący, nasilający się podczas ruchu,
 • trzeszczenie lub zgrzytanie – w niektórych przypadkach może towarzyszyć bólowi,
 • obrzęk – zwykle zauważalny na palcach, nadgarstkach, kolanach lub stopach,
 • ciepło i zaczerwienienie – występujące wokół danego obszaru, np. zapalenia ścięgna Achillesa,
 • mały guzek – może pojawić się w miejscu, gdzie ścięgno przyczepia się do kości,
 • ograniczenie ruchomości – może towarzyszyć bólowi i obrzękowi.

Przyczyny zapalenia ścięgien mogą różnić się w zależności od rodzaju zapalenia. Najczęstsze przyczyny to przeciążenie, kontuzje, nieprawidłowe ćwiczenia, infekcje, choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy łuszczycowe zapalenie stawów.

Zapalenie ścięgna Achillesa to rodzaj zapalenia ścięgna, które znajduje się na tylnej stronie stopy. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa obejmują ból, obrzęk, trzeszczenie lub zgrzytanie, a także ograniczenie ruchomości. Leczenie zapalenia ścięgien jest długotrwałe i wymaga interwencji specjalisty.

Leczenie zapalenia ścięgien zwykle obejmuje zmniejszenie obciążenia dotkniętego obszaru, unikanie aktywności, które mogą zwiększyć ból i ograniczyć ruchomość. Dla przykładu, zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego wraz z zapaleniem ścięgna Achillesa można leczyć poprzez ćwiczenia rozciągające, masaże, stosowanie gorąca i zimna, a w niektórych przypadkach leki przeciwzapalne lub fizjoterapię.

Czym jest zapalenie pochewek ścięgnistych?

W przypadku zapalenia pochewek ścięgnistych leczenie może obejmować stosowanie opasek lub wkładek zmniejszających obciążenie, a także leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapię.

Pochewki ścięgniste to cienkie struktury, które otaczają ścięgna i pomagają im poruszać się w sposób płynny i bez tarcia. Zapalenie pochewek ścięgnistych może wpłynąć na każde ścięgno w organizmie, ale najczęściej dotyczy ścięgien w okolicy dłoni, nadgarstka i stóp (w tym ścięgna Achillesa). Często zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych jest spowodowane nadmiernym użytkowaniem ścięgna, takim jak powtarzające się ruchy, co może prowadzić do przeciążenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Hipermobilność stawów — na czym polega?

Zapalenie ścięgna – sposoby leczenia

Zapalenie ścięgna

Leczenie zapalenia ścięgna zależy od rodzaju choroby i jej zaawansowania. W większości przypadków wymagana jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, czy diklofenak, mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych i zmniejszeniu stanu zapalnego.

Fizjoterapia jest także ważnym elementem leczenia zapalenia ścięgna. Specjalista pomoże w doborze odpowiednich ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie, zwiększyć elastyczność i poprawić krążenie krwi. Rollowanie, ćwiczenia rozciągające, a także masaże mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych i przyspieszyć proces gojenia. Warto zastosować wszelkiego rodzaju zestawy do masażu, które obejmują piłki do masażu, wałki do masażu gładkiewałki średnio twarde i wałki piankowe. Ćwiczenia i leczenie zapalenia ścięgna Achillesa (i innych) należy kontynuować w domu, aby jak najszybciej wrócić do sprawności.

 

W niektórych przypadkach, gdy dolegliwości bólowe są szczególnie nasilone lub towarzyszy im całkowite zerwanie ścięgna, konieczne może jest leczenie operacyjne.
Ważne jest, aby nie bagatelizować dolegliwości bólowych w okolicy ścięgna i pochewek ścięgnistych, zwłaszcza bólu ścięgna Achillesa. Nieleczone zapalenie może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak całkowite zerwanie ścięgna. Dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Podsumowanie

Zapalenie ścięgna to kontuzja, która dotyka wiele osób. Przy zapaleniu ścięgna dochodzi do stanu zapalnego, co może prowadzić do bólu, sztywności i ograniczenia ruchomości. Leczenie zapalenia ścięgna zwykle zależy od stopnia urazu oraz towarzyszących objawów i obejmuje odpoczynek, ćwiczenia rozciągające, zażywanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz fizjoterapię. Ważne jest, aby nie bagatelizować pierwszych objawów zapalenia ścięgien oraz pochewek ścięgnistych i szybko rozpocząć leczenie.

Źródła:

 1. Silbernagel K.G., Hanlon S., Sprague A., Current Clinical Concepts: Conservative Management of Achilles Tendinopathy, Journal of Athletic Training, 2020, 55(5), s. 438-447.
 2. Dilger C.P., Chimenti R.L., Nonsurgical Treatment Options for Insertional Achilles Tendinopathy, Foot and Ankle Clinics, 2019, 24(3), s. 505-513.

Zespół 4FIZJO

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu. Piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport. 

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

pixel