Trening medyczny – czy jest lepszy od innych form ruchu?
Spis treści
Czym jest trening medyczny?
Medyczny trening terapeutyczny (MTT) to rodzaj treningu specjalistycznego, odbywanego pod kierunkiem fizjoterapeuty. Obejmuje indywidualnie dobrane ćwiczenia aktywizujące mięśnie całego ciała. Najczęściej zalecany jest pacjentom aktywnym fizycznie lub zawodowo uprawiającym sport, którzy w ostatnim czasie leczyli się z powodu kontuzji, lub po operacjach ortopedycznych. Funkcjonalny trening medyczny powstał po to, by mogli szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej i codziennych aktywności.
MTT stanowi odmianę treningu funkcjonalnego – to połączenie fizjoterapii oraz metod treningowych, stosowanych w sporcie. Cały zestaw ćwiczeń dopasowany jest nie tylko do wagi, wieku, czy kondycji pacjenta, ale głównie do rodzaju przebytej kontuzji lub zabiegu, występujących objawów i schorzeń przewlekłych, jeśli zostaną zdiagnozowane. Fizjoterapeuta towarzyszy ćwiczącemu, by monitorować postępy i cały końcowy proces rehabilitacji w postaci aktywności fizycznej. Na każdym jego etapie istnieje możliwość wprowadzenia modyfikacji – zintensyfikowania lub zmniejszenia intensywności ćwiczeń.
Systematyczne treningi medyczne przynoszą zauważalne efekty nie tylko w formie poprawy kondycji. Do zalet takiej aktywności zalicza się:
-
niwelowanie ruchowych dolegliwości bólowych,
-
zwiększenie zakresu ruchomości stawów,
-
zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej,
-
przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności fizycznej,
-
zapobieganie kontuzjom oraz urazom w przyszłości,
-
uregulowanie masy ciała,
-
zwiększenie kontroli motorycznej,
-
korygowanie wad postawy.
Trening medyczny – na czym polega?
Zanim pacjent rozpocznie trening stawów, ścięgien i mięśni, fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad medyczny oraz dokonuje oceny kondycji i koordynacji ruchowej pacjenta. To pozwala dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, by wyeliminować złe nawyki i na nowo nauczyć się właściwych wzorców ruchowych. Fizjoterapeuta może opracować zarówno aktywności, które ćwiczący będzie wykonywał podczas spotkań, jak i te do samodzielnych treningów w domu.
Kiedy już zostanie sporządzony szczegółowy plan ćwiczeń, można rozpocząć medyczny trening terapeutyczny. Konieczne jest przygotowanie organizmu w postaci rozgrzewki – jej długość powinna być dostosowana do kondycji oraz problemów ruchowych pacjenta.
Następnie przechodzi się do gimnastyki leczniczej – ćwiczenia mogą być wykonywane z użyciem akcesoriów, takich jak piłki rehabilitacyjne, półpiłki równoważne (bosu), wałki, czy ciężarki. W zależności od potrzeb i możliwości, część treningu medycznego może odbywać się na macie, a część na siłowni. Pacjentowi przez cały czas towarzyszy fizjoterapeuta, który dba o bezpieczeństwo i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.
Funkcjonalny trening medyczny, podobnie jak każdy inny, powinien kończyć się rozciąganiem, by złagodzić sztywność mięśni po intensywnej aktywności fizycznej. Stretching zmniejsza ryzyko bólu tkanek po treningu i sprawia, że są bardziej sprężyste, zwiększając tym samym zakres ruchu.
Trening medyczny – kiedy należy go wdrożyć?
Warto wiedzieć, że trening medyczny został opracowany głównie dla sportowców, by mogli szybciej odzyskać sprawność i wrócić do trenowania swoich dyscyplin po urazach oraz zabiegach chirurgicznych. Z czasem jednak zaczęto stosować go szerzej – do pracy z osobami o słabszej kondycji fizycznej, mało aktywnymi, seniorami oraz pacjentami, którzy po prostu chcą zacząć ćwiczyć i nie wiedzą, jak to zrobić, by nie nabawić się kontuzji. Polecany jest także osobom z zaburzeniami wad postawy, jako skuteczny sposób na skorygowanie ułożenia ciała.
W większości przypadków, medyczny trening terapeutyczny, wdraża się na ostatnim etapie procesu rehabilitacji, kiedy właściwe leczenie można uznać za zakończone. To metoda profilaktyki kolejnych urazów, na jakie układ ruchu może być narażony w przyszłości.
Trening medyczny polecany jest także dla kobiet w ciąży i po porodzie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają aktywnie przygotować ciało do porodu, zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. To skuteczny sposób na przyspieszenie regeneracji mięśni brzucha oraz dna miednicy po urodzeniu dziecka. Treningi medyczne wdraża się u przyszłych i świeżo upieczonych mam – niektóre ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty można wykonywać już w okresie połogu, dlatego warto wybrać się na konsultację jeszcze w czasie ciąży. Tego rodzaju treningi pomogą jeszcze szybciej wrócić do pełnej sprawności po porodzie.
Sprawdź teraz Czy akupresura jest skuteczna? Przyjrzyjmy się jej bliżej.Akupresura to starożytna metoda leczenia i terapii, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Przez wieki była stosowana w celu łagodzenia różnych dolegliwości i poprawy zdrowia.
Podsumowanie
Dla kogo trening medyczny będzie odpowiedni? Tak naprawdę dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie, nie tylko po urazie czy operacji. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu zakresu ruchomości stawów, czy zniwelowaniu bólów mięśniowych, skontaktuj się z fizjoterapeutą. Specjalista opracuje odpowiedni zestaw ćwiczeń dla indywidualnych potrzeb Twojego organizmu. Żeby urozmaicić treningi i zwiększyć ich skuteczność, oprócz wygodnej maty, przydadzą Ci się także: piłka, gumy oporowe, hantle i wiele innych akcesoriów, które znajdziesz w sklepie 4fizjo. Zapraszamy!
Bibliografia:
1.M. Scharrer, G. Ebenbichler, K. Pieber i in., A systematic review on the effectiveness of medical training therapy for subacute and chronic low back pain, "European Journal of Physical and Rehabilitation Medicine" 2012, vol. 48, nr 3, s. 361-370.