DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Ból dłoni i ból nadgarstka – co jest jego przyczyną i jak się go pozbyć?

Ból dłoni i ból nadgarstka – co jest jego przyczyną i jak się go pozbyć?

Ból dłoni i ból nadgarstka to powszechne dolegliwości, które dotykają zarówno osób wykonujących pracę biurową, jak i tych pracujących fizycznie. Może to być spowodowane przeciążeniem, urazem, chorobą lub nieprawidłowym ułożeniem dłoni i nadgarstków podczas wykonywania codziennych czynności. Podczas długotrwałej pracy, która opiera się na wykonywaniu powtarzalnych czynności, dłonie i nadgarstki mogą ulec przeciążeniu. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu dłoni i nadgarstków oraz sposoby ich leczenia.


Z artykułu dowiesz się:

 1. Jakie są przyczyny bólu nadgarstka i dłoni?
 2. Jak zapobiegać bólom nadgarstka i dłoni?
 3. Jakie są najlepsze ćwiczenia na ból dłoni i ból nadgarstka?

Ból dłoni i ból nadgarstka – przyczyny dolegliwości

Najczęstszą przyczyną bólu dłoni i nadgarstka są przeciążenia. Praca, która wymaga wielokrotnego powtarzania tych samych ruchów, może prowadzić do przeciążenia mięśni i ścięgien, co w konsekwencji prowadzi do bólu. Przeciążenie może wystąpić również u osób wykonujących pracę biurową, poprzez długotrwałe nadwyrężanie nadgarstków.

Ból dłoni i nadgarstka może być spowodowany przez różne czynniki, w tym przez:

 • urazy,
 • zapalenie stawów,
 • pracę przy komputerze,
 • zniekształcenie stawów obu rąk,
 • rodzinne skłonności do cieśni nadgarstka,
 • kontuzje,
 • czynności ruchowe podczas uprawiania specyficznych dyscyplin sportowych, np.: wspinaczka, gimnastyka, sporty walki.

W przypadku urazów ból dłoni i nadgarstka może być spowodowany przez złamanie lub skręcenie kości nadgarstka, a także przez uszkodzenie mięśni lub ścięgien. Przypadki chorobowe, takie jak zapalenia stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, łuszczycowe zapalenie stawów oraz zapalenie pochewki ścięgna to najczęstsze przyczyny bólu dłoni i nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka jest kolejną częstą przyczyną bólu dłoni i nadgarstka. W przypadku tego schorzenia dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, powodując ból, zaburzenia czucia, a także osłabienie mięśni dłoni. Ból nadgarstka może być również spowodowany przez ciągłe napięcie mięśni i ścięgien, co prowadzi do bólu palców i ręki. Częste korzystanie z klawiatury i myszy komputerowej oraz długie godziny spędzone przed monitorem mogą również powodować ból dłoni, ból palców i nadgarstka.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Bóle w nadgarstku – jak im zapobiegać?

Leczenie bólu dłoni to długotrwały proces, który polega nie tylko na regeneracji, ale również na aktywnych ćwiczeniach i zabiegach fizjoterapeutycznych. Aby zapobiegać bólom w nadgarstku, warto stosować różne metody fizjoterapeutyczne, takie jak:

 • pole magnetyczne,
 • laseroterapia,
 • elektroterapia,
 • kąpiele lecznicze,
 • masaże wodne,
 • okłady z borowiny,
 • czy kinezyterapia.

Są to pomocne metody, które przyczynią się do zniwelowania nadmiernego napięcia oraz zmniejszenia bólu nadgarstka i bólu dłoni.

Pole magnetyczne jest jedną z najbardziej popularnych metod fizjoterapeutycznych stosowanych w leczeniu bólu w nadgarstku. Pole magnetyczne ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przyspiesza gojenie tkanek. Laseroterapia natomiast działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, poprawiając krążenie krwi oraz limfy.

Elektroterapia to metoda wykorzystująca prąd elektryczny, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Kąpiele lecznicze oraz masaże wodne to natomiast metody polegające na zanurzaniu kończyny w ciepłej wodzie i stosowaniu masażu wodnego, co przyspiesza krążenie krwi oraz łagodzi ból.

Okłady z borowiny mają działanie przeciwbólowe, a ich stosowanie polega na nakładaniu na bolące miejsce specjalnej mieszanki z borowiny i wody mineralnej.
Kinezyterapia to metoda polegająca na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń, które pomagają wzmocnić mięśnie i poprawić ruchomość stawu.

Trening i ćwiczenia to najważniejsze elementy podczas procesu rehabilitacji. Istotny jest również masaż całej dłoniowej i grzbietowej stronie nadgarstka, uwzględniając powierzchnię prostownika krótkiego kciuka oraz całego przedramienia.

Oprócz wymienionych metod fizjoterapeutycznych warto także pamiętać o odpowiedniej postawie podczas pracy, regularnym wykonywaniu przerw i ćwiczeń rozciągających oraz stosowaniu ergonomicznych narzędzi pracy. W przypadku utrzymujących się bólów w nadgarstku warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą, którzy dobiorą odpowiednie metody leczenia i rehabilitacji, by zniwelować bóle dłoni.

Ćwiczenia na ból dłoni i ból nadgarstka

Oto cztery ćwiczenia, które mogą pomóc złagodzić ból dłoni i nadgarstków:

 • Rozciąganie palców – zacznij ćwiczenie z zaciśniętymi pięściami, a następnie stopniowo rozluźniaj palce, aż w pełni się rozciągną. Powtórz to kilka razy, mocno rozciągając palce. W tym ćwiczeniu idealnie sprawdzą się akcesoria do ćwiczeń, takie jak gumki do placów.
 • Rotacja nadgarstka – zegnij łokieć i unieś ramię do poziomu klatki piersiowej. Następnie obróć nadgarstek w lewo i w prawo, powoli wykonując ruchy kołowe. Możesz w tym czasie zaciskać dłonie z użyciem specjalnych ściskaczy.
 • Stretching przedramienia – oprzyj dłoń na płaskiej powierzchni, takiej jak stół, i powoli przesuwaj nadgarstek w prawo i w lewo, aż poczujesz napięcie w przedramieniu. Trzymaj rękę w tej pozycji przez 5 sekund, a następnie powtórz na drugiej dłoni.
 • Zaciskanie dłoni z oporem – przy użyciu ściskaczy, mocno zaciskaj dłoń, po czym kontrolowanym ruchem wprowadzaj rozluźnienie. Wykonuj to ćwiczenie kilkukrotnie w ciągu dnia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Uporczywy ból kciuka, czy to zespół de Quervaina?

Podsumowanie

Ból dłoni i nadgarstka może być bardzo uciążliwy i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przyczyny bólu mogą być różnorodne, od urazów i kontuzji, aż po choroby zapalne i zwyrodnienia stawów. Leczenie bólu zależy od przyczyny dolegliwości. Może obejmować założenie szyny, stosowanie leków przeciwzapalnych lub leków przeciwbólowych, a także metody łagodzące ból oraz przyspieszające regenerację, takie jak masaż, ćwiczenia, kąpiele z solą morską czy akupunktura. Aby uniknąć przeciążeń oraz kontuzji dłoni i nadgarstka, ważne jest dbanie o odpowiednią ergonomię pracy oraz wykonywanie czynności z zachowaniem właściwej techniki.

Źródła:

 1. Baabdullah A., Bokhary D., Kabli Y., Saggaf O., Daiwali M., Hamdi A., The association between smartphone addiction and thumb/wrist pain: A cross-sectional study, Medicine (Baltimore), 2020, 99(10), 19124.
 2. Ciresi K.F., Kerley S.M., Wrist pain, Western Journal of Medicine, 1993, 158(4), s. 401-2.
 3. Look N., Mcnulty M., Rodriguez-Fontan F., Fenoglio A.K., Radial-sided wrist pain differentials: presentation, pathoanatomy, diagnosis, and management, Medicina (Buenos Aires), 2023, 83(1), s. 96-107.

Zespół 4FIZJO

Polecane

Ściskacz do rąk regulowany

Ściskacz do rąk regulowany

12,49 zł brutto9,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Metalowy ściskacz do rąk 113kg

Metalowy ściskacz do rąk 113kg

27,19 zł brutto21,75 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel