DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

MAŚCI NA OBRZĘKI

ilość produktów: 9

Różnego rodzaju kontuzje przydarzają się nie tylko osobom aktywnie uprawiającym sport. Najczęściej są to zwichnięcia, stłuczenia i obrzęki powodujące nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Przykre konsekwencje stłuczenia lub innego urazu może łagodzić jednak odpowiednio dobrana maść.

Czym jest obrzęk i stłuczenie?

Obrzęk pojawia się, gdy zawarty we krwi, czy chłonce płyn wysącza się z naczyń i gromadzi pomiędzy komórkami. W warunkach równowagi transport jest obustronny, a więc z tkanek do naczynia i z naczynia do tkanek. W przypadku obrzęku więcej płynu gromadzi się poza naczyniami. Rodzaj i skład płynu decyduje o tym, czy mamy do czynienia z przesiękiem, czy wysiękiem.

Stłuczenie jest natomiast obrażeniem zamkniętym, w którym dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich. Nie zostaje naruszona skóra w przeciwieństwie do naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstania krwiaków i siniaków. Zarówno obrzęki, jak i stłuczenia powodują często punktowy ból, który można złagodzić chłodnym kompresem, opatrunkiem uciskowym, a także odpowiednim preparatem, jak maści. Czasami okazują się też pomocne przy zwichnięciach, a więc uszkodzeniach, w których następuje utrata fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości połączonych torebką stawową. Należy jednak pamiętać, że jest to wówczas jedynie środek wspomagający, który nie zastępuje wizyty u lekarza. Wsparcie specjalisty wymagane jest także w sytuacji, gdy pomimo stosowania maści, czy innego preparatu obrzęk lub stłuczenie nie ustępuje.

Kiedy stosować środki na obrzęki i stłuczenia?

W przypadku urazów takich jak obrzęki nóg warto zastosować środki lub leki zmniejszające ból i opuchliznę. Nie zawsze są to poważne kontuzje uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, ale mogą się wiązać ze sporym dyskomfortem.

Dobrym rozwiązaniem jest maść na stłuczenia i obrzęki. Preparaty tego typu przygotowuje się z wielu naturalnych składników. Do powszechnie stosowanych należą wyciągi z kwiatów arniki lub nagietka. Z kolei produkty zawierające pochodzącą z kasztanowca escynę zapobiegają zakrzepom. Używa się również substancji leczniczych np. diklofenaku, etofenamatu, czy ibuprofenu.

Maść może być też pomocna przy krwiakach, czy wylewach podskórnych. Chłodzące preparaty obkurczają i wzmacniają naczynia krwionośne, mają działanie przeciwzapalne i pozwalają zmniejszać obrzęk nóg, czy innych części ciała. Stosuje się zarówno maści rozgrzewające, jak i chłodzące. Innymi rodzajami stosowanych środków są żele na stłuczenia, czy spraye na bazie mentolu.

Jak prawidłowo stosować maści?

Maści to wyrób medyczny i skuteczność oraz sposób ich działania zależy od rodzaju urazu, a także zastosowanych składników czynnych. Dobrej jakości preparaty powodują redukcję stanu zapalnego, mają działanie przyspieszające gojenie tkanek oraz zmniejszają obrzęki. Są to produkty stosowane punktowo, wystarczy więc wmasowywać je kilka razy dziennie w bolące miejsce. Przed rozpoczęciem takiej kuracji warto jednak zapoznać się z ulotką i zaprzestać używania, jeśli dojdzie do reakcji niepożądanych lub uczulenia na którykolwiek ze składników.

Skuteczne maści na kontuzje i urazy

W 4fizjo.pl oferujemy maści do stosowania miejscowego m.in. cieszący się dużą popularnością Tavon. Ta maść powstała na bazie glinki zielonej, zawiera w składzie olejki eteryczne (lawendowy i rozmarynowy), wyciąg z arniki oraz ekstrakt z mumio i żywokostu. Ma właściwości regenerujące i zapewnia miłe uczucie schłodzenia w miejscu urazu. Sprawdź też inne nasze produkty i skorzystaj z oferty 4fizjo.pl!

pixel