DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to problem dotykający nie tylko osoby pracujące przy komputerze. Ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka może pojawić się poprzez wielokrotne i notoryczne powtarzanie tych samych czynności. Stąd narażeni są także muzycy, rowerzyści i wiele innych osób. Najczęściej cieśń nadgarstka przejawia się mrowieniem oraz bólem rąk, które towarzyszą nie tylko w dzień, ale również mogą zaburzać sen. Przyczyn cieśni nadgarstka jest wiele, nie oznacza to, że nie można ich leczyć. W niniejszym artykule dowiesz się jak zdiagnozować cieśń nadgarstka oraz jak w odpowiedni sposób ją leczyć.
.
.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

  2. Jakie są najczęstsze objawy zespołu cieśni nadgarstka?

  3. Zespół cieśni nadgarstka co pomaga - jakie są najlepsze sposoby leczenia.

  4. Ćwiczenia domowe przy zespole cieśni nadgarstka.

Czym jest zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, któremu towarzyszy drętwienie dłoni, dolegliwości bólowe nadgarstka oraz ogólny dyskomfort dystalnych części rąk. Objawy te wynikają z długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy, który znajduje się w kanale nadgarstka.

Najczęściej osoby wykonujące powtarzalne czynności, czy pracujące za biurkiem mogą być narażone, zwłaszcza po 30 roku życia na zespół cieśni nadgarstka. Z reguły zespoł cieśni nadgarstka dotyka tylko rękę dominującą, chyba że charakterystyka pracy wymuszała symultaniczny ruch obu nadgarstków.

W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka niezastąpiona jest regularna rehabilitacja i ćwiczenia, które w początkowych fazach przyniosą ulgę od bólu i drętwienia ręki.

Czasami podczas leczenia konieczna jest operacja zespołu cieśni nadgarstka, która polega na uwolnieniu kanału nadgarstka od nadmiernego ucisku. Po operacji zespołu cieśni nadgarstka niezbędna jest rehabilitacja, aby szybko przywrócić dłoń do pełnej sprawności.

Objawy i przyczyny powstawania zespołu cieśni nadgarstka

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka, kumulowane przez dłuższy okres czasu, skutkują bólem i dyskomfortem. Najczęstsze przyczyny, jakie powodują ucisk kanału nadgarstka to:

  • przeciążenia nadgarstka,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • choroby i urazy (złamania kości, zapalenia kości) dotyczące ścięgien, czy stawów, np. zmiany zwyrodnieniowe, zapalenie ścięgien),

  • problemy hormonalne - menopauza, niedoczynność tarczycy,

  • ciąża,

  • choroby reumatyczne,

  • choroby endokrynologiczne,

  • choroba zawodowa, reumatoidalne zapalenie stawów,

  • cukrzyca, niewydolność nerek,

  • choroba Reynauda.

Wymienione przyczyny zespołu cieśni nadgarstka mogą objawiać się poprzez:

  • ból nadgarstka oraz w stawie łokciowym,

  • mrowienie w okolicach palca wskazującego,

  • zaburzenia czucia,

  • dyskomfort w okolicy mięśni zginaczy nadgarstka,

  • stan zapalny w obrębie kości nadgarstka,

  • może dojść do wypadania przedmiotów z dłoni,

  • zanik mięśni kłębu kciuka.

Metody leczenia zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka należy zacząć jak najszybciej. Zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może skutkować nieodwracalnymi zmianami, które mogą mieć realny wpływ na stan nerwów w okolicy nadgarstka i dłoni.

Jak rozpoznać zespół cieśni nadgarstka?

Istnieje wiele testów funkcjonalnych, które przeprowadzone wraz z fizjoterapeutą czy ortopedą określą, czy mamy do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka, są to np.:

  • test Phalena,

  • odwrotny test Phalena,

  • test Tinela.

Leczenie nieoperacyjne - rehabilitacja cieśni nadgarstka

Metody leczenia zachowawczego opierają się głównie na zniwelowaniu bólu i dyskomfortu. Odpowiednia rehabilitacja przyczynia się do przywrócenia prawidłowych funkcji ręki i zniwelowaniu bólu. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja powinna zawierać takie elementy jak: terapia manualna, kinesiotaping i masaż. Warto zaznaczyć, że terapia manualna nie powinna zaczynać się i kończy tylko w obrębie nadgarstka, tylko obejmować cały obszar, gdzie dociera nerw pośrodkowy i całą kończynę górną.

Lekarze w ciężkich stanach bólowych nierzadko przepisują leki przeciwbólowe, które uśmierzają ból na pewien czas, ale nie rozwiązują sedna problemu.

Zespół cieśni nadgarstka - operacja

Operacja polega na przecięciu troczka zginaczy nadgarstka, które powiększa kanał nadgarstka. Zabieg ten powoduje zanik ucisku, który był prowokowany na nerw pośrodkowy. Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do zwiększenia ukrwienia nerwu pośrodkowego, a więcej krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze, oznacza szybszą regenerację.

Po operacji cieśni nadgarstka niezbędna jest rehabilitacja, która pozwoli przywrócić pełną sprawność kończyny górnej.

Zespół cieśni nadgarstka ćwiczenia, które możesz wykonać sam w domu

Niektóre ćwiczenia na cieśń nadgarstka możesz wykonywać samodzielnie w domu. Należy pamiętać, że przed jakimkolwiek przystąpieniem do treningu należy skontaktować się z fizjoterapeutą, który określi stan i możliwości pacjenta.

Jeśli cierpisz na zespół cieśni nadgarstka spróbuj wdrożyć te ćwiczenia do codziennej rutyny:

  1. Prayer stretch

Złącz dłonie jak do modlitwy przed klatką piersiową, na wysokości mostka. Powolnym ruchem opuść ręce w dół, trzymając je blisko brzucha. Nie rozłączaj rąk. W najniższym, możliwym do wykonania miejscu przytrzymaj co najmniej 25-30 sekund. Wykonuj 2 serie po 6 powtórzeń.

  1. Rozciąganie nadgarstka

Wyciągnij rękę przed siebie, od strony dłoniowej. Drugą rękę delikatnie zegnij w nadgarstku, aż poczujesz łagodne lub umiarkowane naciągnięcie przedramienia. Przytrzymaj przez 15 do 30 sekund i potwórz 10 sekund.

  1. Jojo

W pozycji stojącej wykonuj ruch ręką przypominajacy ,,jojo”. Zegnij rękę w łokciu, do kąta 90 stopni. Ramię powinno znajdować się przy ciele. Wykonaj ruch wyprostu z maksymalnym otwarciem ręki, stroną dłoniową. Ćwiczenie wykonuj 10 razy, raz dziennie.

Jeżeli szukasz odpowiedniego sprzętu do treningu i ćwiczeń na cieśń nadgarstka, koniecznie odwiedź internetowy sklep 4FIZJO, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria. Znajdziesz tam niezbędne akcesoria, takie jak: silikonowy ściskacz do treningu dłoni oraz inne akcesoria do treningu dłoni

Podsumowanie

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które powoduje ból w nadgarstku oraz mrowienie w palcach. Na początku może być mało uciążliwe, ale nie można ignorować pierwszych oznak cieśni nadgarstka, ponieważ nieleczone może trwale uszkodzić nerw pośrodkowy, co znacząco wpłynie nie korzystnie na codzienne funkcjonowanie całej kończyny górnej. Odpowiednia rehabilitacja oraz ćwiczenia pomogą zmniejszyć stan zapalny i ból, a jeżeli stan jest poważniejszy należy podjąć się operacji, aby nie pogarszać swojego stanu zdrowia. Właściwa diagnostyka i badanie przewodnictwa nerwowego to klucz to przywrócenia pełnej sprawności nie tylko nadgarstka, ale i całej kończyny górnej.

Źródła:

  1. Wipperman J, Goerl K. Carpal Tunnel Syndrome: Diagnosis and Management. Am Fam Physician. 2016 Dec 15;94(12):993-999.

  2. Aroori S, Spence RA. Carpal tunnel syndrome. Ulster Med J. 2008 Jan;77(1):6-17. PMID: 18269111.

Polecane

pixel