DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Dlaczego warto wybierać wyroby medyczne sprawdzonych marek?

Dlaczego warto wybierać wyroby medyczne sprawdzonych marek?

Copywriter medyczny Aneta Kublik

Copywriter specjalista Aneta Kublik Dla mnie, jako filologa polskiego, pisanie i tworzenie teksów to nie tylko zawód, ale też mój sposób na życie. Lubię dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą. Zagadnienia z zakresu fizjoterapii stanowią jedynie część mojego doświadczenia copywriterskiego. Prywatnie uprawiam fitness i kalistenikę oraz kolekcjonuję pocztówki. 6 minut

Czy warto stawiać na wyroby medyczne?

Zagadnienia związane z wyrobami medycznymi obejmują szerokie spektrum problematycznych tematów, ciekawych kwestii i trudnych pytań. I nic w tym dziwnego, ponieważ podlegają one restrykcyjnym regulacjom prawnym. Jednak mogą się pojawić zapytania: „po co to wszystko robić?”, „dlaczego przy wyrobach medycznych jest aż tyle zachodu?”.

Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta. To wszystko, w głównej mierze, ma na celu dostarczenie do użytkownika wysokiej jakości produktu, który będzie miał na względzie zdrowie, dobro i bezpieczeństwo pacjenta. Tym samym dokonanie takiego zakupu sprawi, że będzie on w pełni usatysfakcjonowany z wyboru i jego niezawodności.

Zalety i korzyści wyrobów medycznych

Jednak to nie jedyne korzyści płynące z posiadania wyrobów medycznych i stawiania na nie. Jednak zanim rozwiniemy to zagadnienia, warto przyjrzeć się samej definicji wyrobu medycznego.

Co to jest wyrób medyczny?

Najważniejszą sprawą jest to, że nie każdy produkt jest zaliczany do wyrobów medycznych. Aby nim był, musi zostać spełnionych kilka ważnych kryteriów o bezpieczeństwie, skuteczności i efektywności działania takich produktów.

A więc, czym jest tak naprawdę wyrób medyczny? Upraszczając, jest to szeroka grupa produktów pomocniczych służących do celów zdrowotnych i prowadzenia terapii. Do tego mogą być wykorzystywane do monitorowania, łagodzenia i wspierania pacjentów w chorobach. Służą także do zmniejszania nieprzyjemnych dolegliwości i skutków po przebytych urazach.

Zalety i korzyści wyrobów medycznych

Zastanawiasz się, czy zakup wyrobu medycznego to dobry pomysł? Poznaj kilka najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając taki produkt.

Wyroby medyczne tworzone z myślą o dobru i komforcie użytkowników

Pierwszą i jedną z najważniejszych kwestii jest to, że pomagają łagodzić dolegliwości fizyczne. Często też wyroby medyczne są traktowane jako środki uzupełniające leczenie. Wyrób medyczny jest przede wszystkim traktowany jako wsparcie podnoszące komfort i jakość życia pacjentów czy osób z różnymi dolegliwościami bólowymi. To z kolei „tworzy kompleksową opiekę nad pacjentem i przyspiesza jego powrót do zdrowia” [1].

Certyfikat zgodności wyrobów medycznych

Oznakowanie CE – bezpieczeństwo ma znaczenie

Priorytetem jest również bezpieczeństwo, dlatego wyroby medyczne przechodzą szereg badań i procedur. Dzięki temu klient dostaje sprawny sprzęt z oznakowaniem CE, będący potwierdzeniem zgodności z wymaganiami przepisów UE dla wyrobów medycznych.

Chcesz mieć pewność, że dany artykuł jest właśnie takim wyrobem? Sprawdź, czy ma etykietę medyczną. Na niej powinny znajdować się najważniejsze informacje m.in. o: numerze katalogowym, dacie ważności, instrukcji użycia, czy też danych producenta.

Certyfikat zgodności i wysoka jakość wykonania

Wspomnieliśmy już, że wyrób medyczny musi mieć etykietę i certyfikat zgodności. Jednak co to tak naprawdę znaczy dla użytkownika? Otóż to sprawia, że otrzymuje on wysokojakościowy sprzęt, który spełnia najwyższe standardy wykonania. To z kolei jest gwarancją bezpieczeństwa, niezawodności i efektywniejszego procesu leczenia. Jest wsparciem w opiece medycznej nad pacjentami. Najważniejsze jest to, że:

Wyrób medyczny musi być bezpieczny dla pacjentów i personelu medycznego. Jego działanie powinno odpowiadać założonym kryteriom przez cały czas użytkowania, nie może on wpływać ujemnie na stan chorych ani pogarszać obecnego stanu zdrowia, nie może też powodować skutków ubocznych. [2]

O dofinansowaniu na wyroby medyczne

Aby wesprzeć pacjentów i pomóc im w powrocie do zdrowia, ważną rolę odgrywa tu możliwość otrzymania dofinansowania na zakupione wyroby medyczne. Jest to korzystne dla użytkowników z tego względu, że już same lekarstwa, badania i wizyty u lekarzy specjalistów potrafią pochłonąć sporo wydatków.

Przykładowo, jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania na wyroby medyczne 4FIZJO w tym celu po złożeniu zamówienia należy wybrać formę zapłaty „przelew zwykły”, a następnie pobrać fakturę pro forma, która przyjdzie na e-maila. Tak pobraną i wydrukowaną fakturę możesz przedstawić dowolnemu ośrodkowi leczniczemu, który uwzględnia w swoim regulaminie tego typu dofinansowania. I gotowe!

Prestiż i rozpoznawalność wyrobów medycznych

Jeśli mowa o korzyściach wyrobów medycznych to z pewnością warto postawić przy zakupie na sprawdzone marki. Dlaczego? Po pierwsze, decydując się na takie rozwiązanie, możesz mieć pewność, że jest tam zapewniony profesjonalny serwis gwarancyjny i szybka pomoc w razie potrzeby. Masz wtedy pewność, że w razie awarii uzyskasz wsparcie fachowców.

Po drugie, wybierając przy zakupie sprawdzone źródło, możesz liczyć na spełnienie przez daną firmę rygorystycznych wymagań i obostrzeń względem takich wyrobów. To sprawia, że produkt jest rozpoznawalny, a do tego godny zaufania, wiarygodny dla pacjentów i przyszłych użytkowników.

Inwestowanie w wyroby medyczne – postaw na sprawdzoną jakość

Wyroby medyczne mogą służyć przez długie lata. Dlatego też, decydując się na dany produkt, tak ważna jest jego wysoka jakość i użyteczność, ponieważ ich zadaniem jest pomagać, a nie szkodzić. To sprawia, że taki sprzęt, pod względem prawnym, musi spełniać wszystkie restrykcyjne wymagania. Jest też lepiej sprawdzany i kontrolowany. Musi mieć „potwierdzenie, że jest projektowany i produkowany zgodnie z wymogami prawa” [3], dlatego tak ważne jest inwestowanie w swoje zdrowie dzięki wyrobom medycznym.

Przypisy:

1. Dlaczego warto inwestować w rozwój wyrobów medycznych i farmaceutycznych?, 24.06.2021 r., online: https://gofarm.pl/dlaczego-warto-inwestowac-w-rozwoj-wyrobow-medycznych-farmaceutycznych/, dostęp: 30.01.2024 r.

2. M. Augustyn, Wyroby medyczne w Aptece Szpitalnej, 31.08.2018 r., online: https://aptekaszpitalna.pl/farmaceuta-w-szpitalu/wyroby-medyczne-w-aptece-szpitalnej/, dostęp: 30.01.2024 r.

3. Badania kliniczne wyrobów medycznych, online: https://mdrregulator.com/pl/oznakowanie-ce/badania-kliniczne, dostęp: 30.01.2024 r.

Bibliografia:

M. Augustyn, Wyroby medyczne w Aptece Szpitalnej, 31.08.2018 r., online: https://aptekaszpitalna.pl/farmaceuta-w-szpitalu/wyroby-medyczne-w-aptece-szpitalnej/, dostęp: 30.01.2024 r.

Badania kliniczne wyrobów medycznych, online: https://mdrregulator.com/pl/oznakowanie-ce/badania-kliniczne, dostęp: 30.01.2024 r.

Dlaczego warto inwestować w rozwój wyrobów medycznych i farmaceutycznych?, 24.06.2021 r., online: https://gofarm.pl/dlaczego-warto-inwestowac-w-rozwoj-wyrobow-medycznych-farmaceutycznych/, dostęp: 30.01.2024 r.

Dlaczego wybierać specjalistyczny sprzęt ze sprawdzonych źródeł, 01.12.2023 r., online: https://medseven.pl/2023/12/01/dlaczego-wybierac-specjalistyczny-sprzet-medyczny-ze-sprawdzonych-zrodel/, dostęp: 30.01.2024 r.

K. Hałaburda, R. Strubel, J. Stefańczyk-Kaczmarzyk, Ustawa o wyrobach medycznych. Nowe obowiązki i wysokie kary [w:] Gazeta Prawna, 27.05.2022 r., online: https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8426548,ustawa-o-wyrobach-medycznych-obowiazki-kary-sankcje.html, dostęp: 30.01.2024 r.

P. Pszczółkowska, Działania marketingowe jako narzędzie w procesie doskonalenia wyrobu medycznego [w:] Marketing i Rynek, 2020, 7, s. 15-23

K. Rółkowski, Wyrób medyczny – co to jest?, 21.06.2022 r., online: https://gemini.pl/poradnik/artykul/wyrob-medyczny-co-to-jest/, dostęp: 30.01.2024 r.

K. Wesołowska, Oznakowanie wyrobu medycznego, online: https://mdrregulator.com/pl/oznakowanie-ce/oznakowanie-wyrobu-medycznego, dostęp: 30.01.2024 r.

Wprowadzenie wyrobów medycznych do obrotu i do używania, 16.10.2020 r., online: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wprowadzenie-wyrobow-medycznych-do-obrotu-i-do-uzywania/, dostęp: 30.01.2024 r.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni, pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Do tego pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne. Dzięki akcesoriom do akupresury możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi – tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: Wujiang City Shenlong Medical Health Product Co., Ltd. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Igły do suchego igłowania to produkt do wykorzystania metody fizjoterapeutycznej polegającej na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego. Zabieg przeprowadza osoba trzecia, najczęściej specjalista lub fizjoterapeuta w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu.

PRZECIWWSKAZANIA: Alergia na metal; Poważna fobia przed igłami; Obrzęk limfatyczny; Zmiany skórne, wysypki i opryski; Choroby krwi i choroby ogólnoustrojowe, takie jak białaczka; Zaburzenia krzepnięcia; Tkanka rakowa; Niezdolność do komunikacji; Obszary implantów / tkanki protetycznej; HIV, AIDS lub zapalenie wątroby

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego masażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji i urazów. Dzięki lekkiej wadze i niewielkim rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: Wuxi Wemade Healthcare Products Co., Ltd. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO GROUP SP. Z O. O. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO GROUP SP. Z O. O.

ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.

PRZECIWWSKAZANIA: Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.

PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

pixel