DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Wady postawy – jak im zapobiegać?

Wady postawy – jak im zapobiegać?

Wady postawy to coraz częściej pojawiający się problem, nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, czy nadmierne kilogramy przyczyniają się bezpośrednio do powstania lub pogłębienia wad postawy ciała. Nieprawidłowa postawa to nie tylko problem wizualny, ale również problematyczne funkcjonowanie całego organizmu. Wszelkie odchylenia od normy mogą powodować dolegliwości bólowe oraz dyskomfort w życiu codziennym. Dowiedz się jak zapobiegać oraz jak radzić sobie z istniejącymi wadami postawy ciała.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak powstają wady postawy?
  2. Jak zapobiegać wadom postawy ciała?
  3. Jakie ćwiczenia korekcyjne należy wykonywać przy wadach postawy?

Wady postawy – przyczyny ich powstawania

Przyczyn powstania wad postawy jest bardzo wiele i są to wszelkiego rodzaju odchylenia od przyjętych norm. Różnego rodzaju deformacje kręgosłupa, a przy tym miednicy, czy kończyn dolnych i stóp to bardzo poważny problem w obecnych czasach, nie tylko u dzieci. Dorośli również zmagają się wadami postawy ciała, tymi pierwotnymi (niedoleczonymi w dzieciństwie) i nabytymi w życiu późniejszym.

Wady postawy dzielą się na etapy rozwoju:

  • zmiany czynnościowe – objawiają się na zbyt dużą rozciągliwością mięśni, mogą występować osób z hipermobilnością,
  • zmiany strukturalne – obejmują więzadła, grupy mięśniowe, układ kostny i ścięgna,
  • zmiany funkcjonalne – wady te powstają poprzez nieprawidłową pracę aparatu więzadłowego i mięśniowego.

Wady kręgosłupa obejmują takie problemy z postawą ciała jak:

  • plecy płaskie,
  • plecy wklęsłe,
  • plecy płaskie,
  • plecy okrągłe i plecy okrągło wklęsłe,
  • zakrzywiona klatka piersiowa,
  • klatka piersiowa kurza,
  • skolioza, czy powstanie nadmiernej lordozy lędźwiowej.

Wady kręgosłupa bardzo często przekładają się również na wady kończyn dolnych. Występują w tym wypadku kolana szpotawe, koślawe, płaskostopie, stopa końsko-szpotawa, stopa szpotawa, stopa koślawa w obrębie kończyn dolnych. Prawidłowo wysklepione stopy mogą ulec deformacji, jeżeli problem w wyższych segmentach ciała zacznie być coraz bardziej poważny.

Wada postawy nie pojawia się nagle i jest wynikiem wielu czynników. Do rozwoju wad postawy dochodzi stopniowo, a najczęstsze przyczyny ich powstania to:

  • przebywanie w nieprawidłowych pozycjach,
  • zaburzenia napięcia mięśni,
  • osłabione mięśnie kręgosłupa i mięśnie brzucha,
  • złe nawyki,
  • wady postawy powstałe na skutek choroby,
  • prowadzenie siedzącego trybu życia,
  • wady wzroku (pochylanie się np. do komputera, by dostrzec drobne napisy).

Przyczyn powstania wad postawy ciała jest bardzo wiele, niektóre z nich to wady wrodzone, a niektóre nabyte. Bez względu na ich pochodzenie najważniejsza jest odpowiednia rehabilitacja oraz praca pod okiem ortopedy i fizjoterapeuty. Ważne jest, aby systematycznie wykonywać ćwiczenia korekcyjne i pilnować prawidłowej postawy ciała.

Wady postawy – jak im zapobiegać?

Badania i profilaktyka wad postawy ciała jest bardzo ważna, aby jak najwcześniej zauważyć i zniwelować niepokojące zmiany. Wady postawy kręgosłupa dotyczą nie tylko samego kręgosłupa, ale również kończyn dolnych i stóp. Bardzo ważną praktyką są kontrolne wizyty u lekarza ortopedy i fizjoterapeuty, w celu zbadania prawidłowego napięcia mięśniowego u dzieci i badania układu kostnego.

Innym bardzo dobrym sposobem na zapobieganie wadom postawy ciała są krzesła ergonomiczne do pracy biurowej dla dorosłych, czy regulowane krzesła do nauki dla dzieci. Krzesła te pozwalają utrzymać prawidłową postawę ciała, nie prowokują takich pozycji, jak np. plecy okrągłe.

Skuteczne ćwiczenia na wady postawy

Wady postawy można skutecznie zminimalizować poprzez regularne ćwiczenia i rehabilitację. Wspomogą one proces leczenia, a w połączeniu z terapią manualną i masażami prowadzonymi przez fizjoterapeutę, z pewnością szybko uzyskamy zadowalające rezultaty.

Ćwiczenia powinny przede wszystkim wspierać utrzymanie prawidłowej postawy ciała, wzmacniając gorset mięśniowy. W zależności od danej wady postawy ciała, trening musi zawierać:

  • ćwiczenia rozciągające – rozciąganie nadmiernie napiętych grup mięśniowych,
  • ćwiczenia wzmacniające – wzmacnianie osłabionych partii mięśniowych,
  • ćwiczenia oddechowe.

Każde ćwiczenie musi być wykonywane dokładnie, przy pełnym zaangażowaniu układu nerwowego. Często dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia izometryczne.
Po każdym treningu należy rozmasować mięśnie przykręgosłupowe, jak i mięśnie nadmiernie naprężone (np. kończyny dolne). Warto zastosować piłeczki do masażu:

Piłeczki z kolcami idealnie nadają się do masażu stóp, które w wyniku wad postawy mogą mieć liczne przykurcze.

Podsumowanie

Wady postawy to coraz większy problem, zarówno u starszych, jak i u młodszych dzieci, a także u dorosłych. Wady wrodzone, czy nabyte należy poddać rehabilitacji i specjalistycznej fizjoterapii, aby zmiany w układzie kostnym nie pogłębiały się i nie prowokowały bólu, czy dyskomfortu. Każda wada postawy jest niebezpieczna i wymaga leczenia. Odpowiednio prowadzone ćwiczenia oraz regularne kontrole u ortopedy i fizjoterapeuty pozwolą zapobiec nienaturalnym wykrzywieniom kręgosłupa. Uchronią także nogi przed koślawieniem lub szprotawianinem i zniwelują ryzyko płaskostopia.

Źródła:

  1. Yaman O., Dalbayrak S., Idiopathic scoliosis, Turkish Neurosurgery, 2014, 24(5), s. 646-57.
  2. Ceballos Laita L., Tejedor Cubillo C., Mingo Gómez T., Jiménez Del Barrio S., Effects of corrective, therapeutic exercise techniques on adolescent idiopathic scoliosis. A systematic review, Arch Argent Pediatr, 2018, 116(4), s. 582-589.
  3. Carini F., Mazzola M., Fici C., Palmeri S., Messina M., Damiani P., Tomasello G., Posture and posturology, anatomical and physiological profiles: overview and current state of art, Acta Biomedica, 2017, 88(1), s. 11-16.

Zespół 4FIZJO

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Podwójne piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

pixel