DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plastry kinesiotaping - czyli czym są popularne "tejpy"?

Plastry kinesiotaping to elastyczna taśma, która wspiera i stabilizuje stawy, mięśnie oraz więzadła podczas zginania, kurczenia i rozciągania. Najczęściej taśmy te możemy zauważyć wśród sportowców wyczynowych, gdzie wspomagają one proces leczenia schorzeń oraz kontuzji. Obecnie istnieje wiele metod pilastrowania, w zależności od miejsca oraz specyfikacji danego urazu, a pilastrowanie jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna ma wiele benefitów wspierających zdrowie i dobre samopoczucie. 

Jak działają plastry do kinesiotaping oraz na co stosować tejpy? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

 

  1. Kinesiotaping - na czym polega?
  2. Plastry kinesiotaping - efekty leczenia
  3. Przeciwskazania do stosowania kinesiotapingu
  4. Plastry kinesiotaping - jak naklejać i czy można robić to samodzielnie?

 Kinesiotaping - na czym polega?

Kinesiotaping, czyli pilastrowanie dynamiczne to metoda z użyciem taśmy. Jest to cienka, elastyczna, wodoodporna taśma bawełniana, wykonana  na wzór ludzkiej skóry, przyklejana w obrębie miejsca objętego kontuzją. Metoda kinesiotapingu powstała już latach 70, a jej twórcą był japoński kręgarz Kenzo Kase. Opracował on taśmy, które miały za zadanie działać jak ludzka skóra i wspierać organizm podczas kontuzji. Obecnie taśmy znajdują się zawsze w gabinecie fizjoterapeuty, który może naklejać tejpy po przeprowadzonej terapii.

Taśma kinezjologiczna powinna być przede wszystkim wytrzymała i rozciągliwa, by wraz z ruchem ciała jej rozciągnięcie było optymalne, a przy tym zachowała swoją strukturę. Naklejone plastry powinny utrzymać się na skórze od 2 do 5 dni, co oznacza, że ich grubość nie może być zbyt duża oraz muszą być one hipoalergiczne, przystosowane do każdego rodzaju skóry. Materiał, z jakiego wykonane są plastry to polimer z elementami 100% bawełny, dlatego nie zatrzymują one wody oraz szybko schną. Bardzo dużym atutem plastrów jest ich przepuszczająca powietrze budowa, która pozwala skórze oddychać.

Działanie kinesiotapingu polega na dodatkowym ukrwieniu danego obszaru oraz przyspieszenia transportu chłonki (płynu tkankowego powstałego w naczyniach limfatycznych), która wpływa na przyspieszenie procesów leczniczych. Odpowiednio zaaplikowane taśmy mogą zmniejszać dolegliwości bólowe w obrębie stawów, dużych i małych grup mięśniowych oraz więzadeł.

Plastry kinesiotaping - efekty leczenia

Pilastrowanie dynamiczne przynosi bardzo dużo prozdrowotnych efektów nie tylko wśród sportowców. Główne zadania taśmy kinezjologicznej to:

  • wsparcie mięśni - dynamiczne pilastrowanie poprawia zdolność do ruchu osłabionych mięśni, a dodatkowo wspiera poruszanie osłabionymi mięśniami, zmniejszając przy tym ból, np. bóle kręgosłupa,

  • pomaga zmniejszyć obrzęki limfatyczne - po odpowiedniej aplikacji, plastry do kinesiotapingu mają zastosowanie podczas nadmiernego gromadzenia się płynu limfatycznego w danym obrębie, wspierając układ limfatyczny,

  • poprawia krążenie krwi - działanie tejpów poprawia krążenie krwi, delikatnie podnosząc skórę, aby umożliwić zwiększony przepływ krwi w przestrzeni między skórą a powięzią,

  • usprawnia napięcie mięśniowe i pracę mięśni,

  • wspiera działanie przeciwbólowe w miejscach dotkniętych kontuzją,

  • pomoc przy stabilizacji stawów - odpowiednio zaaplikowane plastry dynamiczne, pomagają przy stabilizacji zwichniętych i skręconych stawów; są idealnym dopełnieniem terapii i przyczyniają się do zmniejszenia bólu.

Pilastrowaniem dynamicznym można wspomóc leczenie takich przypadłości jak: porażenie nerwu twarzowego, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle kończyn górnych i dolnych, zespoły bólowe obręczy barkowej, wady kręgosłupa, blizny pooperacyjne. Ogólne zastosowanie tejpów ma za zadanie wspomóc skuteczność terapii oraz zmniejszenie bólu.

Zastosowanie tylko tejpów nie przyniesie rewelacyjnych skutków leczenia. Najważniejsza jest rehabilitacja, a tejpy to tylko dodatek do leczenia.

Przeciwskazania do stosowania kinesiotapingu

Główne przeciwwskazania do zastosowania tejpów to:

  • owrzodzenia ciała,

  • uszkodzenia skórne,

  • choroby skóry,

  • ostra faza reumatyzmu,

  • żylaki,

  • łuszczyca skórna,

  • świeże blizny pooperacyjne,

  • alergia na klej akrylowy.

Przed zastosowaniem tejpów warto zrobić kilkugodzinny test alergiczny. Przyklej kawałek tejpa na wybranej części ciała i obserwuj, czy nie pojawia się reakcja alergiczna w postaci zaczerwienienia, opuchlizny, wysypki.

Plastry kinesiotaping - jak naklejać i czy można robić to samodzielnie?

Plastry do kinesiotapingu można stosować w domu, przyklejając je samodzielnie, jednakże po uprzednim przeszkoleniu przez fizjoterapeutę lub ortopedę. Do odpowiedniej aplikacji plastrów potrzebna jest niezbędna wiedza na temat budowy ludzkiego ciała oraz specyfiki danego urazu. Nie poleca się samodzielnego przyklejania tejpów bez wyraźnego powodu i instruktażu. Jeśli chcemy, aby taśmy długo utrzymywały się na skórze, należy naklejać plastry na suchą, odtłuszczoną i wygoloną skórę, bez ran, świeżych blizn i żylaków.

Jeżeli otrzymałeś odpowiednie wskazówki i masz wiedzę, jak kleić tejpy, koniecznie wejdź na stronę 4FIZJO, gdzie znajdziesz niezbędne taśmy kinesiotaping, które pomogą Ci wrócić do pełnej sprawności. Taśmy wykonane z ,,oddychajacego" materiału, dostępne w kilku wariacjach kolorystycznych. Długość standardowa każdej taśmy to 5 metrów.

Należy pamiętać, że odpowiednie wykorzystanie porad, sposób aplikacji i technika, umożliwiają nam samodzielne przyklejenie tejpów w domu. Niemniej jednak żaden instruktarz nie może zastąpić kontaktu ze specjalistą przy oklejaniu ciała.

Obecny artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno edukacyjny. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy podejmą odpowiednie kroki w leczeniu. Producent sprzętu rehabilitacyjnego nie ponosi odpowiedzialności za żadne skutki niepożądane.

Podsumowanie

Tejpy to elastyczna taśma, która umożliwia zwiększenie stabilizacji, zmniejszenie obrzęków, wspiera działanie przeciwbólowe oraz uwydatnia napięcie mięśniowe. Jej zastosowanie znano już w latach 70 i do tej pory tejpowanie cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród zawodowych sportowców. Stosowanie plastrów jest dozwolone w określonych przypadkach, a ich aplikacja powinna być poprzedzona instruktażem z fizjoterapeutą lub innym specjalistą. Warto zastosować się do ich zaleceń oraz informacji zawartych na opakowaniu produktów.

Źródła:

  1. Francisco García-Muro, Ángel L. Rodríguez-Fernández, Ángel Herrero-de-Lucas, Treatment of myofascial pain in the shoulder with Kinesio Taping. A case report, Manual Therapy, Volume 15, Issue 3, 2010,

  2. Yildiz S, Pamuk U, Baltaci G, Yucesoy CA. Effects of Kinesio Taping on Muscle Contractile Properties: Assessment Using Tensiomyography. J Sport Rehabil. 2022 Mar 1;31(3):263-270. doi: 10.1123/jsr.2020-0495. Epub 2021 Nov 3. PMID: 34731832.

Producent: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Autoryzowany przedstawiciel: ZARYS International Group sp. z o.o. sp. k. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy oddziałują na receptory bólu, układ chłonny oraz mięśnie i stawy. Wykorzystanie taśm do kinesiotapingu, zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą, a warstwą powięziową i mięśniami. Ułatwia w ten sposób przepływ chłonki, a więc drenaż limfatyczny oklejonej okolicy. Dodatkowo pobudza receptory czuciowe w skórze, działając na układ nerwowy przeciwbólowo. Wspomaga odżywienie mięśni, a to pozwala na lepszą ich pracę i szybszą regenerację. Odpowiednio przyklejona taśma pomaga korygować nieprawidłowe położenie stawu. Metoda oklejania jest nieinwazyjna i bezpieczna dlatego może być stosowana również u kobiet w ciąży i dzieci.

PRZECIWWSKAZANIA: Rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne skóry; Ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu; Tętniaki; Nowotwory; Niezrośnięte złamania; Ostra faza reumatyzmu; Zakrzepica żył głębokich; Niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA; Cukrzyca; Łuszczyca; Żylaki; Świeże blizny pooperacyjne; Świeże tatuaże.

 

Polecane

pixel