DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Kim jest chiropraktyk? Kiedy warto się do niego udać?

Kim jest chiropraktyk? Kiedy warto się do niego udać?

Chiropraktyka to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, której główne założenia to leczenie bólu oraz praca nad tkankami miękkimi. Sposoby działań chiropraktyka opierają się na diagnozowaniu, leczeniu oraz na odpowiednim poprowadzeniu terapii manualnej, aby poprawić ogólny stan zdrowia pacjenta oraz jego samopoczucie. Chiropraktyk niejednokrotnie łączy pracę manualną z edukacją pacjenta, aby osoba zmagająca się z bólem mogła samodzielnie zapobiegać dalszemu pogłębianiu problemów z narządem ruchu. Do zakresu chiropraktyki zalicza się nie tylko terapia manualna, ale również masaż.

W tym artykule dowiesz się:

  1. Co to jest chiropraktyka?

  2. W jakich dolegliwościach pomaga chiropraktyka?

  3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania chiropraktyki?

Chiropraktyka - co to jest?

Chiropraktyka to dziedzina terapii manualnej nastawiona na poprawę zdrowia i jakości funkcjonowania organizmu poprzez przywrócenie sprawności aparatu ruchowego. Metoda terapii manualnej chiropraktyki wykorzystywana jest od schyłku XIX wieku, a powstała w Stanach Zjednoczonych.

Chiropraktyk stosuje terapię manualną w celu usprawnienia narządu ruchu. Osoby zajmujące się chiropraktyką umożliwiają usunięcie przyczyny dolegliwości bólowych oraz edukują pacjenta w zakresie poprawnego funkcjonowania. Chiropraktyka opiera się na leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Za przyczynę, ognisk bólowych uważa zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa czy przesunięcia kręgów, które mogą uciskać na dane nerwy powodując ból. Chiropraktyk stara się znaleźć ogniska zapalne i poprzez terapię manualną zniwelować ich dokuczliwe działanie.

Podstawową zasadą każdej terapii manualnej jest odpowiednia diagnoza. Specjalista bada napięcie mięśniowe, sprawdza zakresy ruchomości, bada kończyny oraz sprawdza sprawność ogólną i kondycję kręgosłupa. Chiropraktyka nie opiera się na leczeniu objawów, ale przyczyn bólowych. Sprawia to, że jej skuteczność jest dość wysoka oraz ma realne odzwierciedlenie w późniejszym funkcjonowaniu. Przed wizytą należy zlecić wykonanie zdjęcia RTG, które pomoże lepiej przeprowadzić diagnostykę. Chiropraktyk bada odruchy ciała, zależności ograniczające ruchomość oraz tkliwość tkanek miękkich.

Chiropraktyka, uznawana za dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej, nie jest zawodem medycznym oraz nie podlega regulacjom prawnym. Terapia manualna stosowana przez specjalistę jest w dużej mierze zaczerpnięta z jego własnej praktyki oraz odbytych szkoleń. Nie jest to konwencjonalna metoda leczenia i należy zawsze zapoznać się z przeciwwskazaniami, zanim zdecydujemy się na wizytę w gabinecie chiropraktyka.

W jakich dolegliwościach może pomóc chiropraktyk?

Podstawowym celem chiropraktyki jest usunięcie bólu kręgosłupa, niemniej jednak zajmuje się on poprawą sprawności całego układu mięśniowo - szkieletowego. Chiropraktyk zapobiega, leczy i edukuje w wielu zakresach medycyny, aby nie prowokować zachowań wywołujących ból, a jeżeli taki się pojawi, edukuje jak sobie z nim radzić.

Dolegliwości jakie może wyleczyć chiropraktyk to:

  • ból karku i pleców,

  • napięcie mięśni,

  • bóle mięśniowe,

  • przemieszczenia kręgów,

  • przesunięcia kręgów,

  • wady postawy.

Do chiropraktyka często udają się osoby cierpiące na zwyrodnienia kręgosłupa, skoliozy, dyskopatie, a także te cierpiące na migreny czy zawroty głowy.

Terapia chiropraktyczna dostosowana jest do budowy ciała, parametrów i stanu zdrowia. Skuteczność chiropraktyki jest duża ze względu na dogłębną diagnostykę oraz kierowanie się indywidualnymi potrzebami pacjenta.

Terapie alternatywne, takie jak chiropraktyka, mogą służyć jako skuteczna metoda leczenia wspomagającego. W leczeniu przewlekłych stanów bólowych w połączeniu z chiropraktyką daje bardzo dobre i widoczne efekty. Przeprowadzono liczne badania, które potwierdzały skuteczność chiropraktyki i ziołolecznictwa, czyli alternatywnych terapii w leczeniu przewlekłego bólu układu mięśniowo - szkieletowego. 

W wielu objawach, kluczowym czynnikiem prowokującym ból, jest zablokowany aparat mięśniowo-powięziowy. Oznacza to, że trzeba najpierw odblokować i rozgrzać powięź, aby móc wdrożyć np. odpowiednie rozciąganie. Będzie to również skuteczna metoda pozbywania się bólu. W tym celu warto regenerować się na macie do akupresury, która może stanowić wsparcie w zakresie chiropraktyki i innych technik terapeutycznych.

Chiropraktyka - przeciwwskazania

Chiropraktyka to metoda, która niesie bardzo dużo udowodnionych benefitów, jednakże istnieją również stany, w których jest zakazane korzystanie z usług chiropraktyka. Główne przeciwwskazania przed skorzystaniem z usług chiropraktyka to:

  • operacje kręgosłupa,

  • przebyte nowotwory,

  • infekcje,

  • zwyrodnienia kręgosłupa,

  • otwarte rany,

  • nadwrażliwość na ból oraz skłonność do omdleń,

  • nagłe spadki ciśnienia krwi,

  • wiek (osoby starsze oraz dzieci do 7 roku życia, powinny zrezygnować z usług chiropraktyka).

Przed wizytą u chiropraktyka należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym chęć odbycia takiej wizyty. Inne przeciwwskazania wskazane przez lekarza nie powinny być bagatelizowane.

Podsumowanie

Chiropraktyka to metoda leczenia bólu kręgosłupa poprzez różnego rodzaju terapie, mające na celu nie tylko zlikwidowanie bólu, ale również zniwelowanie jego przyczyny, jak i edukację pacjenta. Dzięki terapii manualnej oraz dogłębnej diagnostyce specjalista może w szybki sposób pozbyć się przyczyn dyskomfortu, jednak przed wizytą należy pamiętać, że chiropraktyka nie jest specjalizacja medyczną i nie jest regulowana w sposób prawny. Oznacza to, że każdy chiropraktyk działa w strefie medycyny niekonwencjonalnej. Jak w każdej metodzie leczenia i usprawniania istnieją pewne przeciwwskazania, których należy przestrzegać. Praca nad układem mięśniowo - szkieletowym jest wymagająca i niezbędna jest dokładna diagnostyka oraz wiedza, aby holistycznie poradzić sobie z danym problemem.

Źródła:

  1. Ernst E. Chiropractic: a critical evaluation. J Pain Symptom Manage. 2008 May;35(5):544-62.

  2. Urits I, Schwartz RH, Orhurhu V, Maganty NV, Reilly BT, Patel PM, Wie C, Kaye AD, Mancuso KF, Kaye AJ, Viswanath O. A Comprehensive Review of Alternative Therapies for the Management of Chronic Pain Patients: Acupuncture, Tai Chi, Osteopathic Manipulative Medicine, and Chiropractic Care. Adv Ther. 2021 Jan;38(1):76-89.

  3. Iben A, Lise H, Charlotte LY. Chiropractic maintenance care - what's new? A systematic review of the literature. Chiropr Man Therap. 2019 Nov 21;27:63.

    Zespół 4FIZJO

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego. PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

pixel