DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
I żyli długo i szczęśliwie, czyli jak sport zbliża partnerów

I żyli długo i szczęśliwie, czyli jak sport zbliża partnerów

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 4 minuty

Co ma sport do szczęśliwego związku?

Pary, które razem trenują, są szczęśliwsze i pozostają w związkach dłużej, niż te, które unikają aktywnego spędzania czasu. Naukowcy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Oprócz wyników badań przedstawili nam także wyjaśnienie tego zjawiska. Po pierwsze, wspólny trening pogłębia więź emocjonalną, która jest jednym z kluczowych elementów szczęśliwego związku. Podczas treningów partnerzy mniej lub bardziej świadomie dopasowują się do siebie, np.: dostosowując tempo biegu, naśladując gesty partnera, czy przyjmując podobną pozycję ciała. W ten sposób zwiększają niewerbalne dopasowanie, które umacnia emocjonalną więź. Po drugie, objawy fizycznego zmęczenia podczas treningu i zaraz po nim w dużej mierze przypominają reakcje ciała na widok partnera/ki podczas pierwszych spotkań: delikatnie spocone dłonie, podwyższony puls, szybszy oddech. Naukowcy dowiedli, że w sytuacji, gdy wystąpią one w obecności partnera (nawet długoletniego), nasz mózg powiąże je z uczuciem ekscytacji i zauroczenia. Pomaga to wzmocnić więź, a także przywrócić emocje z początku znajomości nawet po kilku latach związku!

Para uprawiająca sport

Stres, związek i trening

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, wyzwania w pracy i w domu powodują, że większość z nas żyje w nieustannym stresie. Jeżeli nie podejmujesz działań, by zmniejszyć jego wpływ na twoje życie, odbije się on nie tylko na twojej kondycji psychicznej i fizycznej, ale także na relacjach z partnerem. Zastanów się, ile razy sytuacja stresowa, która wydarzyła się poza domem, sprawiła, że negatywne emocje wyładowałaś/eś na swojej drugiej połówce, która nie miała z nią nic wspólnego? Twoje zachowanie, choć niewłaściwe, ma naukowe uzasadnienie. Stres niekorzystnie wpływa na układ hormonalny, nasila uczucie niepokoju i poddenerwowania, a także zaburza funkcje poznawcze. To wszystko prowadzi do utraty kontroli nad emocjami. Na pewno zgodzisz się, że takie sytuacje nie sprzyjają budowaniu szczęśliwego związku. A gdy zdarzają się regularnie, mogą prowadzić nawet do jego rozpadu.

Para na siłowni

Pytanie, co w takiej sytuacji można zrobić? Przecież stres towarzyszy nam nieustannie. Z pomocą przyjdą Wam regularne treningi, które są jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem – świetnie redukują napięcie emocjonalne i psychofizyczne. Zacznijmy od tego, że regularna aktywność fizyczna obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu). Dzięki temu nie tylko pomaga poradzić sobie z obecnymi problemami, ale również zwiększa odporność na stres w przyszłości. Co więcej, podczas uprawiania sportu układ nerwowy uwalnia beta-endorfiny, które wpływają korzystnie na samopoczucie, poprawiają nastrój, zwiększają poczucie własnej wartości, przeciwdziałają depresji i sprawiają, że czujemy się lepiej. Nie chcecie przynosić do domu negatywnych emocji, które mogą się odbić na Waszym związku? Zostawcie je na siłowni!

Czy kompromis może być ekscytujący? Tak!

Załóżmy, że ani Ciebie, ani twojego partnera nie trzeba namawiać do aktywności. Problem w tym, że każde z Was lubi coś innego i trudno będzie Wam wybrać wspólną dyscyplinę. Ty uwielbiasz tenis, on/ona basen. A może Ty regularnie chodzisz na siłownię, a twój partner jeździ na rowerze, nawet gdy pogoda nie zachęca do wyjścia z domu? Jeśli żadne z was nie potrafi przekonać drugiej osoby do swojej ulubionej aktywności i macie pat to… świetnie! Czy wiesz, że wspólne rozpoczęcie ekscytującej i nowej dla Was obojga aktywności może znacząco podnieść poziom satysfakcji w Waszym związku? Właśnie do takiego wniosku doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych po przeprowadzeniu 10-tygodniowego badania z udziałem 53 małżeństw. Podczas badania wszystkie pary zostały podzielone na 3 grupy, które raz w tygodniu wykonywały wspólnie określoną aktywność – w każdej grupie inną: ekscytującą, przyjemną lub taką, która nie wzbudzała żadnych emocji. Okazało się, że kluczem do poprawy jakości związku jest nie tylko wspólne spędzanie czasu, ale także wypełnienie go aktywnością, która dla obojga partnerów jest ekscytująca. To właśnie pary z tej grupy potwierdziły największy wzrost poziomu odczuwanego szczęścia w związku. Na co postawicie? Ścianka wspinaczkowa, wakeboard, a może sztuki walki?

Para na ściance wspinaczkowej

Coś "wisi w powietrzu"? Ruszcie na trening

Regularna praca nad związkiem i wzajemne dbanie o potrzeby nie wykluczają pojawienia się w relacji trudnych momentów. Gdy przydarzy się Wam sprzeczka, nieporozumienie lub trudny do rozwiązania problem, jak najszybciej ruszcie na wspólny trening. Nie tylko regularna aktywność poprawia jakość związku. Już jednorazowy trening będzie miał olbrzymi wpływ na Wasze samopoczucie. Pamiętaj, że aktywność fizyczna niemal natychmiast zwiększa produkcję neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, takich jak: dopamina, serotonina i noradrenalina. A lepsze samopoczucie, to większa szansa na osiągnięcie porozumienia i uniknięcie cichych dni, które są jednym z największych zagrożeń dla związku.

Bibliografia:

1. T. E. DiDonato, 5 Reasons Why Couples Who Sweat Together, Stay Together, Psychology Today, 10.01.2014 r., online: https://www.psychologytoday.com/us/blog/meet-catch-and-keep/201401/5-reasons-why-couples-who-sweat-together-stay-together dostęp: 5.02.2024 r.

2. S. A. Tyzack, Is playing sport together the key to a long-lasting and happy relationship?, The Telegraph, 13.02.2018 r., online: https://www.telegraph.co.uk/health-fitness/body/playing-sport-together-key-long-lasting-happy-relationship/ 5.02.2024 r.

3. X. Xu, G. W. Lewandowski Jr., A. Aron, The self-expansion model and optimal relationship development, Researchgate, 04. 2016 R., online: https://www.researchgate.net/publication/305506041_The_self-expansion_model_and_optimal_relationship_development dostęp: 5.02.2024 r.

pixel