DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Deska do pływania SUP – jak zacząć pływać?

Deska do pływania SUP – jak zacząć pływać?

Wiosna już niedługo, a tym samym czas spędzania wolnego czasu nad jeziorem, czy rzeką. Warto wdrożyć coś nowego i zaskoczyć znajomych i rodzinę nową atrakcją, jaką może być pływanie na desce SUP. Choć może się to wydawać trudne, jeśli lubisz sporty związane z wodą, gwarantujemy, że po kilku próbach nabierzesz wprawy i pokochasz pływanie na desce SUP! Warto na początek zasięgnąć rady, aby dopasować idealną deskę pod swoje preferencje. Reszta jest już zdecydowanie łatwiejsza. Oto kilka rad, jak zacząć pływać na desce SUP.


Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym są deski SUP?

 2. Jaka deska SUP jest najlepsza dla początkujących?

 3. Jak zacząć pływać na desce SUP?

 

Skąd wywodzą się deski SUP?

Deska do pływania SUP wywodzi się z surfingu, a sam skrót SUP, oznacza „stand up paddle”, czyli wiosłowanie na stojąco. Stojąc na desce, można bez problemu przemieszczać się po jeziorze czy rzece, a służy do tego jedno wiosło. Sama deska SUP może być pompowana lub twarda, wszystko zależy od Twoich preferencji.

Deska do pływania SUP jest o wiele starsza, niż nam się wydaje. Ich historia liczy nawet 3000 lat przed naszą erą. To właśnie wtedy ludzie zaczęli pokonywać akweny na drewnianych elementach drzew, budowanych platformach, a wprawiali je w ruch za pomocą kija, co finalnie nadało kształt nowoczesnej desce SUP.

Każda deska SUP może być różnorodna. Istnieją wersje jednoosobowe oraz wieloosobowe. Warto zaznaczyć, że każdy rozmiar deski uzależniony jest od preferencji użytkownika, umiejętności, przeznaczenia samej deski oraz akwenu. Stojąc na środku deski SUP, wystarczy Ci tylko wiosło, aby bez problemu pokonywać odległości (wpływ na to ma rodzaj deski SUP).
Pływanie to świetna zabawa na świeżym powietrzu. Możesz urozmaicić rodzinne wyjazdy o nową, ale także „wiekową” aktywność, jaką jest pływanie na deskach SUP.

 

 

SUP – deska do pływania dla początkujących? Jaką wybrać?

Różnorodność desek SUP może czasami wywołać dezorientację w kwestii wyboru. Wybierając deski Stand Up Paddle należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

 • wielkość deski,

 • materiał, z jakiego wykonana jest deska Stand Up Paddle,

 • deska twarda lub pompowana.

Dwie podstawowe deski, to deska pompowana i twarda. Pompowana deska wypełniona jest powietrzem, co umożliwia jej łatwy transport. Możesz ją napompować bezpośrednio na plaży, a po skończonej zabawie łatwo wypuścić z niej powietrze, co daje łatwość przenoszenia deski. Deska pompowana jest dobra dla osób początkujących, ponieważ różnego rodzaju upadki nie są zbyt bolesne, a jej wytrzymałość jest wysoka. Niestety, są również minusy. Deska jest mniej stabilna, niż jej twardy odpowiednik, co powoduje, że pływanie na desce SUP może być trudniejsze. Deska do pływania SUP ma po obu stronach uchwyty, aby w razie potrzeby złapać się i wspiąć się z powrotem na nią. Jeśli jesteś początkującą osobą, która nie miała styczności np. z surfingiem, wybierz dmuchaną deskę.

Twarda deska Stand Up Paddle jest wykonana ze styropianu, który znajduje się w jej wnętrzu. Materiał ten jest otoczony laminatem, co pozwala na nadanie desce odpowiedniego kształtu. Metodyka produkcji desek SUP twardych jest bardzo podobna do produkcji desek surfingowych. Jakie są zalety twardych desek? Deski twarde są przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych w pływaniu na nich. Takie deski SUP są:

 • szybsze,

 • mniej podatne na siłę wiatru,

 • bardziej stabilne niż pompowany odpowiednik,

 • lepiej sprawdzają się na wodach z silniejszym prądem,

 • możesz je wykorzystać również do klasycznego surfingu.

Minusem twardych desek SUP, jest ich trudność w transporcie, ponieważ same deski są dość długie, co powoduje większe ryzyko uszkodzeń.

Trzeba także pamiętać, że wiosła również są różnorodne. Począwszy od długości wiosła, po materiał jego wykonania, wyróżnia się:

 • wiosło epoksydowe – bardzo lekkie i mniej sztywne niż aluminium,

 • wiosło aluminiowe – jedne z cięższych wioseł, najbardziej popularne wiosła wykorzystywane przez osoby początkujące,

 • wiosło karbonowe – bardzo lekkie i bardzo sztywne, najczęściej wybierana opcja przez osoby zaawansowane.

Oprócz podziału na materiał, wiosła do deski SUP można również sklasyfikować ze względu na rodzaj konstrukcji. Wiosła jednoczęściowe, składane i regulowane. Jest to duże ułatwienie podczas przenoszenia deski i wioseł. Takie wiosła można dostosować bezpośrednio do swojego wzrostu, aby płynąć prosto.

Kształt pióra wiosła pozwala na bardziej lub mniej dynamiczne pływanie na desce SUP. Osoby zaawansowane korzystają przeważnie z wioseł, które mają większą powierzchnię pióra, a osoby początkujące odpowiednio mniejszą. Pamiętaj, że im większa powierzchnia, tym większy wydatek energetyczny i większa trudność podczas pływania z użyciem deski SUP.

 

Deska SUP – jak zacząć pływać?

Skoro wiadomo już, jaką deskę SUP wybrać do pływania, warto dowiedzieć się, jak zacząć pływać na desce SUP. Przed samym wypłynięciem zawsze sprawdź, czy masz dostosowane wiosło pod swój wzrost. Jest to najważniejszy aspekt, o który musisz zadbać, aby utrzymać prawidłową postawę i nauczyć się pływać na desce SUP. Podczas przenoszenia deski warto korzystać z uchwytów znajdujących się po jej bokach,czasem także na środku deski.

Pierwsze podrygi na desce wcale nie muszą być trudne. Zacznij od odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności, a zobaczysz jakie to proste. Na początku zacznij od wejścia na deskę SUP i klęczenia. Wiosło ustaw blisko siebie (przyciągnij wiosło), najlepiej naprzeciw i blisko środka deski. Zacznij wiosłować, będąc dalej na kolanach. Dlaczego? Pozwoli Ci to na zdobycie pewności z użyciem deski i nauczysz się prawidłowo wykonywać ruch wiosłowania. Pamiętaj, aby mieć na sobie kamizelkę ratunkową.

Stopy ustaw równolegle do osi deski. Najlepiej ustawić je między uchwytem do przenoszenia deski. Powoli wstań i złap równowagę. Wiatr, czy prądy wodne mogą powodować, że deska do pływania SUP zacznie skręcać, warto wtedy posłużyć się balansem ciała i wiosłem.
Pamiętaj, że ciało jest przedłużeniem na desce SUP. Kolana powinny być delikatnie ugięte względem deski, aby łatwo balansować, co wpłynie na jakość pokonywania kolejnych odległości. Pływanie na desce SUP wcale nie musi być, a jednocześnie może dostarczać masę frajdy.

Podsumowanie

Pływanie na desce SUP to świetna zabawa, nawet dla osób początkujących. Możesz na niej nie tylko pływać, ale również ćwiczyć, a nawet łowić ryby. Pływanie na desce SUP po powierzchni wody pomoże Ci wzmocnić mięśnie brzucha, od pozycji klęczącej do pełnej pozycji wyprostowanej. W miarę możliwości próbuj wdrażać nowe elementy, aby urozmaicić sobie i bliskim spędzanie wolnego czasu, np. z użyciem deski SUP. Zarówno dla osób początkujących, jak i dla zaawansowanych, deska do pływania SUP to świetny trening, który bez problemu można progresować w miarę możliwości oraz wytrenowania. Warto także pamiętać, że deskę SUP można transportować w zależności od konstrukcji tego urządzenia. W większości przypadków, nie ma żadnego problemu, co do przenoszenia deski SUP.


Źródła:

 1. Balke M., Fischer M., Kegler T., Höher J., Balke M., Injuries and Use of Safety Equipment in Stand-up Paddle Boarding, Orthopaedic Journal of Sports Medicine, 2021, 9(8), 23259671211022681.
 2. Schram B.L., Hing W.A., Climstein M., Furness J.W., A Performance Analysis of a Stand-Up Paddle Board Marathon Race, The Journal of Strength and Conditioning Research, 2017, 31(6), s. 1552-1556.

Zespół 4FIZJO

 

Polecane

Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T07

Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T07

1 299,00 zł brutto999,00 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T06

Deska SUP TSUNAMI paddle board 320cm T06

1 299,00 zł brutto999,00 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel