DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Czy jazda na rowerze elektrycznym może pozytywnie wpływać na zdrowie?

Czy jazda na rowerze elektrycznym może pozytywnie wpływać na zdrowie?

Jazda na rowerze elektrycznym budzi coraz większe zainteresowanie wśród młodzieży, jak i osób starszych. Klasyczny rower został już lekko wyparty przez rowery elektryczne jako szybki i łatwy sposób dojazdu do szkoły i pracy. Czy rower elektryczny i rower klasyczny są takie same pod względem wydatku energetycznego, zdrowia i codziennej aktywności fizycznej? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice między rowerami i czy rower elektryczny nadaje się dla osób absolutnie początkujących.

..

..

  1. Krótka historia elektrycznych jednośladów
  2. Jak działa rower elektryczny?
  3. Rower elektryczny - wady i zalety
  4. "Rower elektryczny tylko dla leniwych" - obalamy mity

Krótka historia elektrycznych jednośladów

Może się wydawać, że rowery elektryczne są wynalazkiem XXI wieku. Jednakże historia rowerów elektrycznych ma już ponad 100 lat. W 1892 został wytworzony pierwszy rower z napędem elektrycznym, miał baterię o wadze 80 kg i opierał się na 3 kołach.

Później w latach 70 i 80 udoskonalano modele rowerów elektrycznych o coraz to nowszy napęd, wygląd i moc. Największy przełom odnotowano w latach 90, dzięki Michaelowi Kutterlowi, który stworzył system PAS - Pedal Assist System, który napędzał rower za pomocą pedałowania.

W latach 2003 rowery wzbogacono o baterie litowo-jonowe, które zapoczątkowały ogromną sprzedaż rowerów elektrycznych, aż po dziś dzień. Obecnie nikogo nie dziwi miejski rower elektryczny, czy nawet elektryczny rower trekkingowy. Specyfikacja, konstrukcja i dopasowanie do terenu pozwala na korzystanie z roweru elektrycznego praktycznie wszędzie.

Obecnie mamy do wyboru miejskie rowery i rowery trekkingowe, dzięki czemu możemy dopasować typ roweru do danego terenu.

Jak działa rower elektryczny?

Elektryczne rowery wyposażone są w:

  • akumulator - są to baterie, w które wyposażone są rowery elektryczne, stanowią źródło zasilania. Trwałość baterii jest bardzo długa, a najbliższy serwis czeka nas po około 450-500 ładowaniach. Jedno ładowanie, w zależności od modelu, średnio wystarcza na 50km (marka silnika ma duże znaczenie, w zależności od oczekiwań). Pojemność baterii określa maksymalny zasięg trasy, jaką pokonamy na jednym ładowaniu;
  • silnik elektryczny - dopuszczalna prędkość, jaką można osiągnąć za pomocą silnika to 25 km/h, a jeżeli chcemy jechać szybciej musimy użyć siły własnych mięśni. Maksymalny moment obrotowy decyduje o mocy silnika i jego właściwościach. Umiejscowienie silnika też nie stanowi problemu dla rowerzysty, ponieważ najczęściej znajduje się on na ramie. Obecnie wyróżnia się dwa piastowe silniki: silnik w przedniej piaście i silnik w tylnej piaście. Sprawdzają się one doskonale, gdy chcemy zmienić rower elektryczny na zwykły rower;
  • kontroler - jego zadanie to sterowanie pracą silnika. Przesyła on energię z baterii do silnika, przy czym wspomaga cały proces jazdy poprzez rejestrowanie obrotów (jest czuły na działania rowerzysty) i uruchamianie funkcji wspomagania jazdy. Manetka gazu steruje w silniku jego mocą. Gdy wspomaganie pedałowania nie jest już potrzebne, należy przestać pedałować, nacisnąć lekko odpowiedni rodzaj hamulca, aby wyłączyć pracę silnika;
  • błotniki - pełnią funkcję miejsca na bagaż.

Rower elektryczny - wady i zalety

Jak każdy sprzęt, tak i e - bike ma swoje wady i zalety. Warto przeanalizować je wszystkie przed zakupem roweru elektrycznego, by jasno stwierdzić czy takie rozwiązanie jest dla nas potrzebne.

Zalety:

  • wspomaganie elektryczne - przyczyni się z pewnością do większej ilości przejechanych kilometrów. W zależności od akumulatora możemy dojechać dalej, niż na standardowym rowerze. Akumulator, który wspomaga rowerzystę to świetne rozwiązanie dla osób starszych i alternatywa dla osób słabo wytrenowanych;
  • jazda na rowerze, nawet po urazie - jest to idealne rozwiązanie dla osób po przebytych urazach, by mogły cieszyć się z wycieczek rowerowych, mimo swojej niepełnej sprawności. Rower elektryczny może służyć jako forma rehabilitacji;
  • różne typy rowerów elektrycznych (możliwość dopasowania pod praktycznie każde wymagania); 
  • zasilanie prądem - rowery nie generują spalin i służą jako ekologiczny środek transportu.

Wady:

  • cena - koszt zakupu roweru elektrycznego to kilka tysięcy złotych. Jest to dość duża kwota, porównując ją do ceny zwykłego jednośladu, a marka silnika w tym wypadku ma duże znaczenie;
  • ciężar - rowery elektryczne są stosunkowo ciężkie, co może być problematyczne np. w blokach bez windy. Umiejscowienie silnika nie przeszkadza podczas jazdy, ale jest kłopotliwe przy przenoszeniu roweru;
  • koszty serwisowe - naprawa, czy serwis to wysokie koszta, które użytkownik musi ponieść podczas korzystania z roweru. Akumulatory, hamulce czy inne części silnika to koszt często kilku tysięcy złotych.

"Rower elektryczny tylko dla leniwych" - obalamy mity

Wydawać się może, że rower elektryczny jest rowerem tylko z nazwy i w żaden sposób nie przypomina zwykłego jednośladu pod względem wydatku energetycznego. Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że rower elektryczny nie jedzie sam. Silnik służy jako pomoc dla rowerzysty, a nie wyręcza go całkowicie. Na rowerze elektrycznym trzeba pedałować, a wspomaganie zachęca rowerzystę do wzmożonego wysiłku, nie obciążając przy tym nadmiernie mięśni.

Rower poprzez ruch akumulatora i pedałów zachęca do ruchu kończyn, co naturalnie wymusza ich pracę. Należy jednak pamiętać, że napęd w pewnym momencie wyłącza się samoczynnie. Po przekroczeniu 25 km h moc silnika gaśnie i wtedy musimy polegać na sile własnych nóg.

Można zaobserwować, że ludzie znacznie częściej wybierają rowery elektryczne niż komunikację miejską, co znacznie przyczynia się do wzrostu ich aktywności fizycznej oraz ograniczenia spalin i zanieczyszczeń.

Badanie, które zostało opublikowane w TRIP (Transportation Research Interdisciplinary Perspectives) miało za zadanie porównanie stopnia aktywności fizycznej rowerzystów tradycyjnych i tych jeżdżących na rowerach elektrycznych. Badanie zgromadziło ponad 10 000 uczestników w siedmiu europejskich miastach. Wyniki pokazały, że uczestnicy podczas wycieczek rowerowych, codziennych dojazdów do pracy, szkoły, pokonywali znacznie większą odległość. Statystyka jasno pokazuje, że dystans został powiększony znacznie bardziej niż w przypadku tradycyjnego roweru. Ponadto warto wiedzieć, że więcej energii i wysiłku należy włożyć w pokonanie dłuższych tras.

Dla kogo jeszcze nadaje się E-bike?

E-bike jest idealny dla osób z zanikiem mięśni jako forma rehabilitacji. Ruch, jaki jest wymuszany na kończynach dolnych pomaga w przepływie krwi, pobudza mięśnie do działania, dzięki czemu więcej składników odżywczych jest w stanie dotrzeć do tkanek docelowych organizmu. Silnik elektryczny w rowerach to bardzo dobra alternatywa dla tych, którzy nie mogą jeździć na rowerach tradycyjnych, dzięki czemu nie muszą rezygnować z wycieczek rowerowych i ulubionej formy aktywności.

Należy wspomnieć, że ukształtowanie terenu nie jest problemem, ponieważ mamy do wyboru nie tylko klasyczne rowery, ale również elektryczny rower trekkingowy. Zasięg roweru jest zależny od pojemności akumulatora, ale bez problemu na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie nim podróżować w terenach bardziej wymagających. Szczególnie chętnie po ten rodzaj roweru sięgają osoby intensywnie trenujące.

Przed, jak i po treningu na rowerze, warto rozluźnić swoje mięśnie. Najlepszym sposobem jest rollowanie miejscowe, które pomoże przygotować mięśnie do wysiłku, a po przebytej trasie rozciągnie włókna mięśniowe i powięź w celu lepszej regeneracji. Rozgrzewkę warto wykonać z wykorzystaniem piłeczek do masażu, rollerów oraz innych akcesoriów, które wspomogą regenerację mięśni.

Podsumowanie

Na całym świecie coraz większą popularność zyskują rowery z silnikiem elektrycznym. Trekkingowe rowery, jak i klasyczne z silnikiem elektrycznym to idealne rozwiązanie na poprawienie kondycji fizycznej, dojazd do pracy, ale również poprawę sytuacji środowiska naturalnego. Rowerem elektrycznym pokonasz znacznie większą trasę i wzbogacisz swoją aktywność.

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

Piłeczka do masażu EPP 8 cm

Piłeczka do masażu EPP 8 cm

14,99 zł brutto11,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Piłeczka do masażu EPP 8 cm

Piłeczka do masażu EPP 8 cm

14,99 zł brutto11,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel