Ból dłoni i nadgarstka – co jest jego przyczyną i jak się go pozbyć?
O czym się dowiesz?
Dolegliwości bólowe dłoni i nadgarstka są dość powszechne. Dotyczą zarówno pracowników biurowych, którzy pracują przed komputerem, jak również pracowników fizycznych, którzy codziennie dźwigają duże ciężary. Zastanawiasz się zatem, skąd bierze się ból? Powodów może być wiele, a zaliczyć do nich możemy m.in.: przeciążenia i nieprawidłową pozycję podczas czynności powtarzalnych czy nagłe urazy oraz choroby, które dotykają nadgarstek i dłoń. W zależności od tego, jak intensywny jest ból, różnić się będzie także postępowanie. Chcesz się dowiedzieć, jak poradzić sobie z tą dolegliwością? A może jesteś ciekaw/a, jak dbać o dłonie i nadgarstki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.
Zobacz też: Jak działa mata do akupresury?Masaż akupresurowy od wieków jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Teraz możesz wykonać go również samodzielnie, sięgając po matę do akupresury. Regularne stosowanie maty pozwoli Ci wyeliminować...
Spis treści
Przyczyny bólu nadgarstka i dłoni
Twój nadgarstek i dłoń codziennie wykonują niebotyczną pracę. Nic więc dziwnego w tym, że może pojawiać się ból. Sytuacji nie poprawia fakt, iż liczba kości i stawów w dłoni i nadgarstku jest imponująca, przez co stają się one prawdziwym utrapieniem ze względu na przeciążenia, którym mogą ulec. Właśnie te przeciążenia są najczęstszą przyczyną bólu dłoni i nadgarstka. Warto pamiętać, że nie tylko jednostajny ruch jest w stanie spowodować ból. Równie groźne jest także unieruchomienie, np. podczas pracy, gdy trzymasz rękę na myszce w wymuszonej pozycji.
Do innych powodów bólu nadgarstka i dłoni można zaliczyć:
- zapalenie stawów – w przebiegu chorób reumatycznych (m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa czy łuszczycowe zapalenie stawów) dochodzi do destrukcji stawu, więzadeł i mięśni. To powoduje znaczny ból i ograniczenie ruchomości;
- wrodzone wady stawów – choć w tej sytuacji ciało przystosowało się do zniekształcenia, to nie jest w stanie całkowicie odeprzeć sił oddziałujących na staw, co w konsekwencji prowadzi do bólu i ograniczeń;
- skłonności do cieśni nadgarstka – skłonności rodzinne oraz profesjonalne uprawianie sportów (np.: wspinaczka, gimnastyka czy sporty walki) zwiększają ryzyko wystąpienia tej dolegliwości.
Na szczególną uwagę zasługuje ostatni punkt, czyli zespół cieśni, który jest najczęstszą przyczyną bólu nadgarstka, dłoni i niekiedy całej kończyny górnej. W przypadku tego schorzenia dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego, który przechodzi przez kanał nadgarstka. Z reguły jest tam bardzo ciasno, jednak dodatkowe obciążenia (np. ucisk czy jednostajna praca) powodują, że tej przestrzeni zostaje jeszcze mniej. Ucisk na nerw powoduje ból, następnie zaburzenia czucia i w konsekwencji osłabienie siły mięśniowej i ograniczenie ruchomości.
Jak zapobiegać bólom nadgarstka i dłoni?
Leczenie bólu nadgarstka i dłoni to zazwyczaj proces długotrwały, więc warto uzbroić się w cierpliwość i dbać o systematyczność. Najważniejsze, by na początku rozpoznać przyczynę problemu. Następnie należy dopasować plan regeneracji, który obejmuje odpowiednie zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia wykonywane zarówno pod okiem fizjoterapeuty, jak i samodzielnie. Bardzo ważnym krokiem w leczeniu jest także wyeliminowanie szkodliwych nawyków. Odciążenie nadgarstka, w miarę możliwości, to pierwsza zasada, do której należy się stosować. Na czas terapii warto odłożyć dźwiganie ciężkich przedmiotów, rozkładać siły na dwie ręce oraz ograniczyć ruchy skrętne nadgarstkiem, by nie potęgować dolegliwości bólowych.
Na liście najskuteczniejszych zabiegów z zakresu fizjoterapii znajdziesz:
- pole magnetyczne , które działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i pomaga w regeneracji tkanek miękkich;
- laseroterapię , która działa przeciwzapalnie i również przyspiesza proces regeneracji;
- elektroterapię , która pobudza mięśnie do pracy i działa przeciwbólowo;
- kąpiele lecznicze i podwodne masaże , które przez udział wody odciążają kończynę i rozluźniają napięte struktury;
- okłady z borowiny o działaniu przeciwbólowym – ciepła borowina rozluźnia mięśnie, poprawia ruchomość i z powodzeniem może być stosowana przed wykonywaniem ćwiczeń nadgarstka i dłoni.
Niestety nie da się ukryć, że same zabiegi fizykoterapeutyczne nie spowodują, że ból nie powróci. Najlepsze efekty w tym przypadku przyniesie połączenie wielu technik, co spowoduje przyspieszenie procesu regeneracji. Dlatego nie wolno zapominać o ćwiczeniach wykonywanych zarówno pod okiem specjalisty, jak również samodzielnie w domu.
Ruch najlepszym lekarstwem – ćwiczenia na ból dłoni i nadgarstka
Podczas wykonywania zabiegów fizykoterapeutycznych czy serii rozluźniających masaży, nie możesz zapomnieć o ćwiczeniach. Ich zadaniem jest nie tylko wzmocnienie mięśni czy poprawa ruchomość stawu, ale także zwiększenie szansy, że kontuzje będą omijać Cię szerokim łukiem.
Zanim przystąpisz do treningu, skonsultuj się z swoim lekarzem lub fizjoterapeutą, by mieć pewność, że ćwiczenia wykonujesz poprawnie. Pamiętaj, że możesz je wykonywać nie tylko w domu, ale także podczas pracy statycznej. Dobrą praktyką są regularne pięciominutowe przerwy, np. co godzinę, które możesz wykorzystać, by uruchomić nadgarstek. Podczas pracy fizycznej, w której ciągle się ruszasz, skup się na rozciąganiu.
- Zaciskanie i rozluźnianie palców – wbrew pozorom takiego ruchu nie wykonujemy zbyt często (najczęściej nasza dłoń jest w lekkim zaciśnięciu). Zaciśnij pięść, stopniowo rozluźniaj palce, aż do momentu pełnego rozciągnięcia po sam nadgarstek.
- Rotacja nadgarstka – zegnij łokieć, unieś ramię na wysokość klatki piersiowej, wykonuj powolne ruchy obrotowe w lewą i prawą stronę, jakbyś chciał/a zakreślić koło.
- Rozciąganie przedramienia (równie ważne dla prawidłowej pracy nadgarstka) – stań bokiem do ściany i wyciągnij rękę. Dłoń ułóż płasko na ścianie tak, by nadgarstek również do niej dokładnie przylegał. Palce ustaw równolegle do podłogi. Odwróć głowę w stronę przeciwną, pociągnij za nią całe swoje ciało. Czujesz delikatne mrowienie? Trzymaj 10 sekund i zmień stronę.
- Zaciskanie dłoni z oporem – jest to ćwiczenie dla najbardziej zaawansowanych, gdyż wzmacnia siłę mięśniową małych mięśni dłoni. Wykorzystując ściskacz do rąk, zaciskaj dłoń 3 sekundy na przemian z 6-sekundową przerwą. Wykonuj to ćwiczenie kilkukrotnie w ciągu dnia.
Bez wątpienia trudno żyć bez dobrze funkcjonującej dłoni. W końcu bierze ona udział w prawie każdym ruchu przy każdej czynności. Choć przyczyn bólu mogą być różne, to proces rekonwalescencji jest zazwyczaj podobny. W większości przypadków fizykoterapia, masaż i odpowiednie ćwiczenia przynoszą satysfakcjonujące efekty, ale należy także pamiętać o prawidłowej ergonomii pracy.