DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Powięź mięśniowa i jej charakterystyka.

Powięź mięśniowa i jej charakterystyka.

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Powięź mięśniowa - wstęp

Powięź mięśniowa jest niezwykle istotnym elementem układu mięśniowego człowieka. Powięź to cienka, elastyczna tkanka łączna, która otacza mięśnie w naszym ciele, częściowo pokrywa także naczynia krwionośne. Jednak to nie tylko jej zastosowanie, ponieważ to właśnie powięź pełni kluczową funkcję w utrzymaniu struktury i funkcji mięśni. Jest to tkanka łączna o wyjątkowej strukturze i właściwościach, które mają istotne znaczenie dla naszego zdrowia i zdolności ruchowych. Poznaj dokładniej, czym jest powięź, oraz jak o nią dbać.

Powięź mięśniowa - czym jest?

Powięź mięśniowa to tkanka łączna obecna w naszym organizmie, a jej główna rola to łączenie i otaczanie mięśni. Tym sposobem, tworzona jest sieć strukturalna. Powięź to trójwymiarowa warstwa, która przylega do powierzchni mięśni, tworząc swoiste osłonki i przegródki. Powięź mięśniowa jest niezwykle elastyczna i sprężysta, umożliwiając mięśniom swobodne poruszanie się oraz wspomagając ich działanie. W powięzi umiejscowione są również naczynia krwionośne, limfatyczne, które są niezbędne do prawidłowej pracy mięśni.

Często wyróżnia się dwie główne warstwy powięzi mięśniowej: powięź powierzchowną oraz powięź głęboką. Powięź powierzchowna leży bliżej skóry i oddziela mięśnie od tkanki podskórnej, podczas gdy powięź głęboka znajduje się głębiej i oddziela grupy mięśniowe od siebie nawzajem.

Struktura powięzi mięśniowej jest złożona. Składa się głównie z włókien kolagenowych i to właśnie one nadają powięzi wytrzymałość i stabilną strukturę. Bardzo dobra elastyczność powięzi pozwala jej na rozciąganie i powrót do pierwotnego kształtu, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do pracy układu mięśniowego. Dodatkowo powięź mięśniowa zawiera także włókna siateczkowate, które ułatwiają komunikację między komórkami i tworzą węzły chłonne.

Powięź mięśniowa tworzy specjalną osłonę, chroniąc tym samym narządy wewnętrzne przed urazami. Dodatkowo, działa jako stabilizator dla struktur mięśniowo-stawowych, utrzymując je w odpowiedniej pozycji i umożliwiając płynne i precyzyjne ruchy. Funkcje powięzi to również przekazywanie sygnału do układu nerwowego, informując go o stanie napięcia i ruchu mięśni. Dzięki temu możliwe jest skoordynowane działanie mięśni oraz utrzymanie równowagi i stabilności.

Powięź mięśniowa, a jej uraz.

Powięź, podobnie jak inne tkanki, może być podatna na urazy, które mogą prowadzić do różnorodnych schorzeń i dysfunkcji. Zaburzenia funkcjonowania powięzi określa lekarz poprzez badania USG, gdzie może wskazać, jaki jest stan powięzi, czy i gdzie występują przykurcze powięzi oraz jak duży jest jej stan zapalny.

Urazy powięzi mięśniowej mogą wynikać z różnorodnych czynników, w tym:

  • nagłego zranienia,

  • przeciążeń,

  • przeciągania,

  • nadmiernego obciążenia powięzi,

  • urazów sportowych,

  • przewlekły stres,

  • powtarzające się mikro-urazy.

Najczęstszym urazem jest naciągnięcie powięzi mięśniowej, oraz zapalenie powięzi. Są to stany niebezpieczne dla organizmu i nie można ich bagatelizować. Zapalenie powięzi może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym przeciążeniem, nadmiernym obciążeniem, urazami, przewlekłymi, małymi, złym ustawieniem ciała, błędną techniką wykonywania czynności lub urazami. Często występuje w wyniku powtarzających się ruchów lub jednorazowego przeciążenia.

Zapalenie powięzi może różnić się w zależności od lokalizacji, stanu danego mięśnia i nasilenia stanu zapalnego. Typowe objawy obejmują silny ból powięzi w danej okolicy, nadmierne napięcie mięśni lub sztywności, ograniczenie ruchomości, zaczerwienienie i obrzęk.

Martwicze zapalenie powięzi prowadzi do degeneracji powięzi mięśniowej, co znacząco wpływa na układ ruchu, upośledzając struktury i funkcje tkanki łącznej. Podobnie jak przy zapaleniu powięzi, martwicze zapalenie powięzi powstaje najczęściej wskutek nadmiernego przepracowania danej okolicy lub zaburzenia ukrwienia, zakażenia bakteryjnego, choroby autoimmunologicznej i choroby układu krążenia.

Jak zadbać o powięź mięśniową?

Dbałość o powięź mięśniową jest istotna dla utrzymania jej zdrowia i prawidłowej funkcji, jaką pełni ona w organizmie. Jedną z najważniejszych metod autoterapii jest rozluźnianie powięzi poprzez rozciąganie. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających pomaga utrzymać elastyczność powięzi mięśniowej. Należy włączać różne rodzaje rozciągania, takie jak dynamiczne i statyczne, do swojego planu treningowego. Możesz je wykonywać codziennie, a wystarczy Ci tylko mata do ćwiczeń i trochę przestrzeni.

Trening to kolejna metoda dbania o powięź. Regularna aktywność fizyczna i prowadzenie aktywnego trybu życia są bardzo korzystne dla zdrowia powięzi mięśniowej. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, poprawiają krążenie i utrzymują powięź w dobrej kondycji, co zmniejsza ryzyko naderwania tkanek miękkich. Pamiętaj, aby przed, jak i po ćwiczeniach rollować wałkiem do masażu mięśnie, co sprawi, że powięź mięśnia będzie bardziej elastyczna. Inną techniką relaksacji są sesje na macie do akupresury. Warto testować różne formy rozluźniania, aby znaleźć idealną dla siebie.

Przyczyną bólu powięzi może być również jej nadmierne napięcie. Masaż powięzi może przynieść ulgę i poprawić elastyczność powięzi mięśniowej, co zmniejszy zaburzenia powięzi, a tym samym dolegliwości bólowe. Masaż powięzi u fizjoterapeuty, pomoże rozluźnić powięź i problematyczne grupy mięśni.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Punkty spustowe - poznaj ich tajemnicę!

Punkty spustowe, zwane również jako trigger points, są określonymi obszarami mięśni, które reagują na różnego rodzaju bodźce, takie jak ucisk, napięcie czy stres. Charakteryzują się one nadmiernym napięciem włókien mięśniowych, które prowadzi do powstania bólu o charakterze punktowym lub promieniującym.

Podsumowanie

Powięź mięśniowa to specjalna tkanka łączna obecna w naszym organizmie, która otacza i łączy mięśnie, tworząc sieć strukturalną. Ta cienka, ale wytrzymała tkanka to trójwymiarowa warstwa, która przylega do powierzchni mięśni, tworząc swoiste osłonki i przegródki. Powięź mięśniowa jest niezwykle elastyczna i sprężysta, umożliwiając mięśniom swobodne poruszanie się oraz wspomagając ich działanie. Warto wdrożyć różnego rodzaju techniki relaksacji i rozciągania, aby powięź była elastyczna, a przez to wspomagała ruchy naszego ciała.

Źródła:

1. Willard FH, Vleeming A, Schuenke MD, Danneels L, Schleip R. The thoracolumbar fascia: anatomy, function and clinical considerations. J Anat. 2012 Dec;221(6):507-36.

2. Wilke J, Macchi V, De Caro R, Stecco C. Fascia thickness, aging and flexibility: is there an association? J Anat. 2019 Jan;234(1):43-49.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Poduszka sensomotoryczna służy do wykonywania ćwiczeń równoważnych i koordynacyjnych na niestabilnym podłożu. Poprzez ćwiczenia: utrzymywania równowagi stojąc na niej jednonóż lub przenoszeniu ciężaru ciała z nogi na nogę przyczyniają się do poprawy koordynacji ruchowej u pacjentów po urazach, zmniejszają ryzyko upadków i utraty stabilności u osób starszych. Z pomocą poduszki sensomotorycznej można trenować "dynamiczne siedzenie". Ćwiczenie to wymusza prawidłowe ustawienie kręgosłupa podczas siedzenia wpływając na normalizację napięcia mięśni posturalnych i zmniejszenie ryzyka kontuzji kręgosłupa.

PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas ćwiczenia; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Stany zapalne stawów i okostnych; Obrzęki; Zawroty głowy; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

pixel