DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Animal flow – trening specjalny!

Animal flow – trening specjalny!

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Animal flow – co to takiego?

Animal flow

Animal flow to system treningowy, umożliwiający aktywność w oparciu o własną masą ciała. Łączy w sobie trening siłowy, gimnastykę oraz akrobatykę, czerpiąc z różnych dyscyplin sportu, takich jak joga, kalistenika, czy capoeira. Nazwa tego oryginalnego systemu nie jest przypadkowa. Poszczególne ćwiczenia, składające się na sesję animal flow, obfitują w ruchy charakterystyczne dla świata zwierząt. Taki rodzaj treningu ma nie tylko wysoką efektywność, ponieważ pozwala na aktywację wielu grup mięśniowych jednocześnie, ale także walory estetyczne. Połączenie ruchów zwierzęcych z gracją tancerza to naprawdę wyjątkowe widowisko!

Twórcą animal flow jest Mike Fitch, amerykański trener z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki swojej praktycznej wiedzy, uzyskanej podczas pracy z osobami o różnym poziomie zaawansowania i zaangażowania w treningi, stworzył uniwersalny system, składający się z 26 pozycji. Można je ze sobą łączyć, tworząc zestawy dopasowane do kondycji, możliwości fizycznych oraz celów, jakie chce osiągnąć ćwiczący.

Treningi animal flow można odbywać zarówno w domu, na sali gimnastycznej, jak i na siłowni zewnętrznej. Regularne ćwiczenia wspierają funkcjonowanie i poprawiają gęstość mięśni, a także umożliwiają wszechstronny rozwój całego ciała. Warto wspomnieć także o pozytywnym wpływie na psychikę. Ruch stymuluje produkcję endorfin, hormonów odpowiedzialnych za nastrój i samopoczucie. W niektórych przypadkach, ćwiczenia mogą być pomocne również w redukowaniu bólu mięśni kręgosłupa.

Na czym polega animal flow?

Poszczególne pozycje animal flow można łączyć aż na 20 sposobów, co pozwala stworzyć różne rodzaje treningów, zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Sesja zaczyna się zawsze rozgrzewką, żeby aktywować mięśnie i zwiększyć mobilność nadgarstków, przygotowując ciało na intensywny wysiłek.

Kolejnym elementem treningu jest rozciąganie. Ćwiczenia na tym etapie mają wzmocnić siłę mięśniową i poprawić elastyczność tkanek. Przejścia pomiędzy kolejnymi aktywnościami powinny być płynne (flow) i tworzyć spójną całość, aby stopniowo angażować kolejne grupy mięśni.

Właściwa część treningu może się różnić w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z animal flow, a doświadczonych ćwiczących. Na początku są to najczęściej przysiady, wypady, wysoki oraz skłony, a w miarę nabywania umiejętności i wzmacniania kondycji także podciąganie, stanie na rękach, ruchy imitujące skradanie się, przeciąganie lub zwierzęcy atak. W każdym przypadku ćwiczenia kończą się w pozycji czterech filarów, gdzie wszystkie kończyny opierają się o podłoże.

Animal flow – jak zacząć trening?

Animal flow

Treningi animal flow najlepiej rozpocząć pod okiem trenera personalnego lub dołączając do grupy na określonym poziomie zaawansowania. Choć wiele osób posiłkuje się filmikami, dostępnymi w sieci, to jednak konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie pozwoli odpowiednio dopasować zestaw ćwiczeń, ilość powtórzeń oraz częstotliwość treningów. Co ciekawe, animal flow może być nie tylko główną aktywnością, ale również pełnić formę rozgrzewki przed innymi ćwiczeniami.

Trening w grupie zaawansowanej wygląda doprawdy imponująco, jednak niektórych może przerażać ilość podciągań, wyskoków, zwisów i innych ruchów, inspirowanych światem zwierząt. Przypominają aktywność małp, dzikich kotów, krabów i wielu innych przedstawicieli fauny. Nie warto jednak się zniechęcać - początek przygody z animal flow to nauka przyjmowania określonych pozycji i wykonywania niektórych ruchów. Z czasem dochodzi kształtowanie płynności, aż poszczególne sekwencje tworzące cały trening, zyskają "flow".

Założeniem systemu animal flow jest bazowanie wyłącznie na własnej masie ciała, dlatego nie używa się żadnych obciążników, ani taśm. Jeśli jednak wykonujesz ćwiczenia w formie rozgrzewki, śmiało możesz potem sięgnąć po hantle czy kettlebells

Trening animal flow: przydatne akcesoria

Już wiesz, że aby rozpocząć treningi animal flow nie potrzebujesz wiele. Warto jednak zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, niezbędne każdemu, kto lubi ćwiczenia domowe i outdoorowe. Ważnym elementem jest wytrzymała mata, która będzie dobrze izolować ciało od chłodnego lub twardego podłoża, minimalizując ryzyko kontuzji.

Innym gadżetem, umożliwiającym domowe treningi na zaawansowanym poziomie jest drążek rozporowy do podciągania. Pozwala na wykonywanie ćwiczeń kalistenicznych, wzmacniających mięśnie całego ciała. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie drążka. W sklepie 4FIZJO znajdziesz modele, z których mogą korzystać użytkownicy o masie ciała do 150 kg.

Podsumowanie

Wejdź do świata natury i poznaj trening animal flow! W czasie każdej sesji wykonywane są różnorodne ćwiczenia, które naśladują ruchy zwierząt, takich jak małpa, jaguar, krab, skorpion, pies oraz wielu innych. Tego rodzaju aktywność angażuje różne grupy mięśni, a także wymaga koncentracji, kontroli nad ciałem i płynności ruchów. Dodatkowo jest niezwykle ciekawa i sprawia wiele radości! Pokochaj treningi inspirowane ruchami zwierząt i zadbaj o swoją kondycję, sylwetkę oraz doskonałe samopoczucie. Wszystkie akcesoria, które urozmaicą Twoje ćwiczenia znajdziesz wśród propozycji od 4FIZJO. Sprawdź naszą ofertę i wybierz to, czego potrzebujesz!

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Trening obwodowy. Czym właściwie jest i jak się do niego zabrać?

Trening obwodowy, znany również jako trening obwodowy o wysokiej intensywności, to rodzaj treningu, który skupia się na krótkich, intensywnych jednostkach treningowych, w trakcie których wykonywane są różnorodne ćwiczenia obwodowe, angażujące wiele partii mięśniowych.

Bibliografia:

  1. What is animal flowhttps://animalflow.com/what-is-animal-flow/ (dostęp 25.10.2023 r.).

The science behind animal flow, https://animalflow.com/science_of_animalflow/ (dostęp 23.10.2023 r.).

pixel