DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Co to jest tendinopatia? Skuteczne sposoby na ból ścięgien

Co to jest tendinopatia? Skuteczne sposoby na ból ścięgien

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Czym jest tendinopatia więzadła właściwego rzepki?

tendinopatia

Tendinopatia więzadła właściwego rzepki, często nazywana również kolanem skoczka, to schorzenie charakteryzujące się bólem i dyskomfortem w okolicy kolana. Więzadło właściwe rzepki znajduje się na końcowym odcinku mięśnia czworogłowego uda. To struktura ścięgnista, która jest przedłużeniem wspólnego ścięgna czterech podstaw, tworzących wspomniany mięsień czworogłowy uda. Łączy dolną podstawę rzepki z guzowatością kości piszczelowej. Najczęściej ma ok. 5-8 cm długości i pomaga stabilizować rzepkę w jej ścieżce ruchu podczas zginania oraz prostowania stawu kolanowego.

Kiedy właściwe więzadło rzepki ulega przeciążeniu lub uszkodzeniu, pojawia się tendinopatia. To schorzenie, któremu towarzyszy stan zapalny ścięgna i ból, odczuwalny szczególnie w czasie aktywności fizycznej. Jeśli poszczególne mikrouszkodzenia w tkance się na siebie nałożą, zmiany zwyrodnieniowe prowadzą do degeneracji włókien przeciążonego więzadła.

Tendinopatia więzadła właściwego rzepki zwykle dotyka sportowców i osoby trenujące dyscypliny, związane z wykonywaniem intensywnych, nagłych ruchów, głównie gwałtownym podbieganiem, czy wyskokami. Ciężkie treningi i nieprawidłowa technika wykonywania poszczególnych manewrów są dużym obciążeniem dla struktur w obrębie więzadła rzepki kolana, dlatego nietrudno o kontuzję. W przypadku kolana skoczka znacznie częściej do urazu dochodzi u osób o wyższej masie ciała.

Objawy kolana skoczka

Tendinopatia więzadła właściwego rzepki objawia się głównie bólem przedniej okolicy kolana, najczęściej na wierzchołku rzepki (rzadko na przebiegu guzowatości kości piszczelowej czy ciągłości więzadła). Może występować z różnym nasileniem, jednak najbardziej dokucza przy bieganiu, wyskokach, czy innym rodzaju wysiłku w czasie treningu.

Osoby, u których doszło do rozwoju schorzenia, często skarżą się nie tylko z powodu bólu podczas uprawiania sportu, ale także wchodzenia lub schodzenia po schodach. U niektórych pacjentów pojawia się również obrzęk w okolicy rzepki.

Jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie zachowawcze, dolegliwości bólowe będą pojawiały się zarówno po wysiłku fizycznym, jak i po dłuższym siedzeniu.

Kolano skoczka: diagnostyka

Zespół przeciążeniowy więzadła właściwego rzepki diagnozuje lekarz ortopeda, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego z pacjentem i analizie wyników badań. Podstawą jest diagnostyka obrazowa, szczególnie USG, które pozwala zaobserwować różnego rodzaju zmiany w obrębie kolana.

Lekarze często kierują pacjentów na dodatkowe badanie MRI (rezonans magnetyczny), aby dokładnie zobaczyć strukturę elementów stawu kolanowego i potwierdzić lub wykluczyć obecność innych patologii. Warto wykonać także RTG kolana, żeby ocenić kondycję miejsca przyczepu więzadła do rzepki.

Sprawdzone sposoby i ćwiczenia na problemy z rzepką w kolanie

W trakcie leczenia kolana skoczka należy bezwzględnie przestrzegać wskazań lekarza ortopedy. Najczęściej specjaliści przepisują pacjentom leki przeciwbólowe, zalecają odpoczynek i zimne okłady na obolałe miejsce. Najlepsze efekty przynosi połączenie tego z rehabilitacją. Oto 3 sprawdzone sposoby na przyspieszenie regeneracji i wzmocnienie więzadła rzepki!

Fizjoterapia

Fizjoterapia daje doskonałe rezultaty w przypadku leczenia kolana skoczka. Celem zabiegów jest odciążenie przeciążonej, bolesnej okolicy, poprawa elastyczności więzadła rzepki oraz wzmocnienie mięśni całej kończyny. Jeśli pacjent na co dzień trenuje zawodowo lub hobbystycznie, fizjoterapia pomoże mu przygotować ciało na powrót do aktywności. Terapeuta stworzy indywidualny zestaw ćwiczeń i pokaże prawidłową technikę ich wykonywania, co będzie przydatne również w czasie treningów. Polecane są szczególnie ćwiczenia wzmacniające, rozciągające oraz balansowanie na platformie równoważnej.

Kinesiotaping

Równocześnie z ćwiczeniami, fizjoterapeuta może zaproponować pacjentowi założenie tejpów na kolano. Elastyczna taśma pozwoli odciążyć miejsce, w którym doszło do przeciążenia. Takie działanie przyspieszy proces rehabilitacji, jednak należy pamiętać, że sam kinesiotaping nie może być traktowany jako metoda leczenia. Poproś fizjoterapeutę, aby pokazał Ci, jak oklejać kolano. Kup taśmę do kinesiotapingu i zakładaj tejpy samodzielnie, co pozwoli Ci uniknąć częstych wizyt w gabinecie.

Rolowanie mięśni

Żeby wzmocnić i uelastycznić mięśnie czworogłowe ud, warto sięgnąć po roller z wypustkami. Najlepiej docisnąć go do podłoża ciężarem swojego ciała i przesuwać od pachwiny do kolana. Tego rodzaju masaż może być na początku bolesny, dlatego po raz pierwszy wykonuj go pod okiem fizjoterapeuty. Stopniowo mięśnie przyzwyczają się do rolowania i nie będzie ono sprawiało bólu.

Podsumowanie

Tendinopatia więzadła właściwego rzepki jest dość bolesnym schorzeniem, jednak z pomocą fizjoterapeuty, większość pacjentów odzyskuje pełną sprawność po zakończeniu rehabilitacji. Specjalista dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i zaproponuje dodatkowe wsparcie w postaci kinesiotapingu. Może również przeprowadzić instruktaż w zakresie automasażu mięśni przy pomocy rollera. Wszystkie akcesoria, niezbędne, żeby przyspieszyć Twój proces zdrowienia, znajdziesz w ofercie 4FIZJO.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Bibliografia:

K. Stępień, Kolano skoczka, https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/271655,kolano-skoczka (dostęp 08.02.2024 r.).

P. Resteghini, T. A. Khanbhai, S. Mughal i in., Double-Blind Randomized Controlled Trial. Injection of Autologous Blood in the Treatment of Chronic Patella Tendinopathy – A Pilot Study, "Clinical Journal of Sport Medicine" 2016, nr 26(1), s. 17-23.

pixel