DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Terapia bańką chińską – jakie są efekty regularnego masażu?

Terapia bańką chińską – jakie są efekty regularnego masażu?

Fizjoterapeutka Olga Rymarska

Fizjoterapeutka Olga Rymarska Fizjoterapia i copywriting medyczny to według mnie połączenie idealne. Dlatego wiedzą o zdrowiu dzielę się zarówno w gabinecie, jak i w przestrzeni internetowej. Prywatnie we wszystkim znajduję pozytywy i nie wyobrażam sobie życia bez podróży. 10 minut

Bańka chińska – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Już 3000 lat temu Egipcjanie i Chińczycy wiedzieli, że bańki chińskie to coś więcej niż forma z tworzywa. Z namacalnymi efektami wykorzystywali je do leczenia różnych chorób i dolegliwości. Dzięki temu mamy bańki szklane i ogniowe. Dziś uwagę poświęcimy bańkom silikonowym i gumowym, którymi możesz masować ciało w domowym zaciszu. Jak się do tego zabrać i wykonać masaż bańką chińską?

Bańka chińska na plecy

Czym jest bańka chińska do masażu i dlaczego ma taki kształt?

Stosowanie baniek chińskich jest dla wielu już codziennością. Jednak zanim zaczniemy, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami korzystania z nich. Świadome wykorzystanie baniek to bezpieczny dla twojego ciała masaż. Pierwsze próby mogą być trudne, jednak przy prawidłowej technice możesz szybko się tęgo nauczyć.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest bańka chińska?

Bańka chińska do masażu to gumowe lub silikonowe akcesorium, którym możesz masować wiele części ciała. Służy eliminacji napięć mięśni, poprawie elastyczności skóry, zmniejszeniu cellulitu czy likwidacji opuchlizny pod oczami. Jest to możliwe dzięki zassaniu skóry i wytworzeniu podciśnienia, a następnie przesuwaniu bańki po ciele pokrytym uprzednio środkiem poślizgowym (np. olejkiem). 

Filozofia prehistorycznej medycyny chińskiej opierała się jednak nie na masażu bańkami, a na ich stawianiu. Miało to swoje zastosowanie przede wszystkim w chorobach układu oddechowego, a więc przeziębieniu czy grypie. Starożytni mieszkańcy Egiptu i Chin stawiali bańki chińskie na plecach oraz klatce piersiowej. Wybrzuszenia skóry gromadziły toksyny, które po zdjęciu bańki były usuwane przez płyny ustrojowe.

Dzisiaj stawianiem baniek zajmują się głównie masażyści i fizjoterapeuci, którzy dodatkowo wykonują tą techniką masaż. Robią to jednak po ukończeniu specjalnego kursu. Zanim zaczniesz masować się bańką samodzielnie, zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalisty. Pozwoli ci to sprawdzić, jak powinien wyglądać wysokiej jakości masaż i do czego należy dążyć, podczas wykonywania go w domu.


Przeczytaj także: Bańka chińska i mata do akupresury na cellulit

Najważniejsze informacje przed zabiegiem w domu - budowa bańki chińskiej

Bańka chińska do masażu ma różne kształty i wielkości. Zazwyczaj gumowa bańka ma 2 części różniące się od siebie szerokością. Wyższa i węższa jest zakończona uwypukleniem. Po przyłożeniu do skóry należy ją przycisnąć, aby zassać skórę. Niższą i szerszą część umieszcza się na ciele. Obydwa segmenty są od siebie oddzielone wcięciem, które jest nieprzypadkowe. Dzięki niemu bańka składa się jak harmonijka. Cała powierzchnia bańki ma zaokrąglone brzegi, aby zassanie skóry było łatwe i przede wszystkim możliwe.

A co z bańką silikonową? Producenci nie próżnowali podczas tworzenia jej kształtów. Bańki silikonowe mogą mieć taki sam kształt jak bańki gumowe, ale przyjmują również postać wąskiej lub szerokiej rurki. Mechanizm nacisku tych ostatnich jest nieco inny, ponieważ wystarczy ją ścisnąć. Jej obsługa jest taka prosta, że bez problemu zrobisz to jedną ręką. Wszystkie tego typu bańki są przezroczyste. Ich kształt jest uzależniony od części ciała, którą chcesz wymasować. Silikon wykorzystywany do ich produkcji jest bezpieczny dla skóry i hipoalergiczny. W naszym sklepie znajdziesz bańki silikonowe 4FIZJO, które są zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Bańka chińska na ramię

Terapia próżniowa, czyli o mechanizmie działania bańki chińskiej

W poprzedniej części artykułu wspomnieliśmy o – choć w bardzo ogólnej formie – zasysaniu skóry przez bańkę. Nie bez powodu wracamy do tego, bo podciśnienie tworzone podczas zassania to kluczowy mechanizm działania bańki do masażu. Bez tego nie można byłoby mówić o żadnym jej zastosowaniu i efektach.

Po ogólnym opisie sposobu działania bańki chińskiej warto przybliżyć sam proces zasysania. Jest to bardzo ważny etap masażu, dlatego warto wrócić do tego tematu. Podciśnienie tworzone podczas zassania to kluczowy aspekt działania bańki do masażu. Bez tego nie można byłoby mówić o jakimkolwiek jej zastosowaniu i efektach. Podczas naciśnięcia bańki uruchamia się mechanizm próżniowy. To właśnie on powoduje wciągnięcie do wewnątrz skóry i tkanek miękkich. Są to między innymi mięśnie i powięź, czyli tkanka, która odpowiada za wsparcie struktury naszego ciała. Jest to tak istotne, ponieważ:

✔️ powoduje odciągnięcie od siebie warstw znajdujących się pod skórą od siebie, co zwiększa przestrzeń dla płynącej krwi i limfy,

✔️ doprowadza do silnego ukrwienia w miejscu wybrzuszenia, a to stymuluje usuwanie toksyn i działa przeciwbólowo,

✔️ umożliwia przesuwanie bańki po ciele wraz z tkankami, które zostały zassane.


Dowiedz się więcej: 5 praktycznych porad, jak uniknąć odwodnienia organizmu

Bańki silikonowe czy gumowe – które wybrać?

Aby podjąć decyzję, która bańka będzie lepsza, poznaj najpierw ich różnice i podobieństwa. Bańki silikonowe i gumowe mają różne zastosowanie. Wybór będzie zależał przede wszystkim od Twoich potrzeb. Decyzję pozostawiamy wyłącznie Tobie, ale pozwól, że trochę pomożemy Ci w jej podjęciu.

Obydwa rodzaje baniek służą do masażu i ku temu nie ma żadnych wątpliwości. Jest w tej cesze jednak mała różnica. Bańki chińskie gumowe przeznaczone są na ogół do masażu ciała (ze względu na średnicę), a bańki chińskie silikonowe zarówno do masażu ciała, twarzy, jak i dekoltu.

Bańki silikonowe występują zarówno w kształcie beczki, jak i rurek o mniejszej średnicy 5 mm i 37 mm. Ze względu na większy wybór wielkości i mechanizmu aplikacji, są znacznie bardziej przystępne do masażu mniejszych części ciała. Idealnie sprawdza się do masażu twarzy i dekoltu.

Bańki silikonowe są przezroczyste, więc od razu po aplikacji na skórę jesteś w stanie zauważyć stopień zassania. Zdecydowanie zwiększa to ich możliwości i zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Oprócz masażu można również je stawiać.

Bańki chińskie gumowe nie wykazują żadnej przejrzystości, jednak duża powierzchnia umożliwia postawienie ich na ciele np. w celu poprawy elastyczności tkanek. Specjaliści w gabinetach fizjoterapii stosują je podczas terapii powięziowej na plecach pacjenta, który w tym czasie ma za zadanie wykonywać różne ćwiczenia.

Czy to w ogóle działa? Efekty masażu bańką chińską?

Efekty masażu bańką chińską można zauważyć gołym okiem i poczuć budząc się bez bólu. Warto jednak pamiętać, że ten zabieg może nie przynieść oczekiwanych efektów. Mimo to spróbować zawsze warto!

Cała filozofia medycyny chińskiej polega na holistycznym podejściu do ciała, dlatego masaż próżniowy nie może być jedynym antidotum na ból mięśni czy cellulit. Często te dolegliwości wymagają szerszego pakietu działań terapeutycznych, a masaż bańką chińską jest tylko jednym z jego ogniw.

Mimo to nie zniechęcaj się, bo nie ma takiego drugiego zabiegu! Jego skuteczność jest ugruntowana zamierzchłą historią. I właśnie dlatego możemy mówić o takich efektach jak:

✅ Zwiększenie ukrwienia skóry, co jest jednoznaczne z przyspieszeniem krążenia krwi. Usuwa toksyny i oczyszcza z nich bolące miejsca w mięśniach,

✅ Ujędrnienie skóry i zmniejszenie widoczności cellulitu,

✅ Uelastycznienie powięzi – błonki otaczającej mięśnie, która wpływa na ruchomość ciała. Jej napięcie zdecydowanie ogranicza wykonywanie takich ruchów jak np. skłon kręgosłupa i jest powodem dolegliwości bólowych,

✅ Zmniejszenie obrzęków poprzez usprawnienie przepływu limfy w kierunku węzłów chłonnych,

✅ Zmniejszenie bólu mięśni,

✅ Poprawa pracy klatki piersiowej i układu oddechowego.

Bańka chińska na plecy

Zastosowanie bańki chińskiej

Bańka chińska działa pozytywnie na wiele układów organizmu, w tym na układ krwionośny i limfatyczny, nerwowy, immunologiczny, pokarmowy i mięśniowo-powięziowy. Poniżej opisaliśmy kilka zastosowań masażu bańki chińskiej wraz z  efektami, które można uzyskać dzięki regularnym zabiegom.

 

Bańka chińska na cellulit

Jeden najczęstszy mit na temat cellulitu mówi o tym, że dotyczy on wyłącznie osób otyłych i kobiet. Otóż nie. Tak zwana „skórka pomarańczowa” występuje również u osób szczupłych (lub u tych, u których doszło do szybkiej utraty wagi), a nawet u mężczyzn. Ponadto nie zależy tylko i wyłącznie od ilości spożywanego jedzenia, bo na stopień cellulitu mają również wpływ:

➖ nawodnienie,

➖ poziom estrogenów,

➖ jakość diety,

➖ tryb życia,

➖ choroby tarczycy,

➖ tabletki antykoncepcyjne,

 

Jest znacznie więcej czynników, które mają wpływ na gromadzenie się komórek tłuszczowych pod skórą. Masaż bańką chińską w cellulicie powinien współistnieć z innymi działaniami. Będzie o wiele skuteczniejszy, gdy do swojej codzienności podejdziesz holistycznie i zadbasz o:              

✅ Picie przynajmniej 2-3 litrów wody dziennie,

✅ Zbilansowaną dietę ograniczającą tłuszcze zwierzęce i dużą ilość węglowodanów,

✅ Aktywny tryb życia,

✅ Zdrowie psychiczne (stres jest czynnikiem uaktywniającym mechanizm podjadania).

I teraz najważniejsze – jak działa masaż bańką chińską w cellulicie? Spłaszcza komórki tłuszczowe, które znajdują się pod skórą. Komórki te zatrzymują wodę oraz powodują ucisk na naczynia limfatyczne i krwionośne, co zaburza krążenie płynów. Masaż próżniowy odblokowuje przestrzeń między warstwami skóry, zwiększając przestrzeń dla transportu krwi i limfy. Dodatkowo ujędrnia skórę i usuwa zrogowaciały naskórek.


Sprawdź: Metoda TRE – czym jest i co dają ćwiczenia TRE?


Masaż bańką chińską na spięte mięśnie

Spięty mięsień to najczęściej mięsień bolący. Ból jest objawem namacalnym, ale to, czego nie da się poczuć to zmniejszony przepływ krwi we włóknach mięśniowych. Prawidłowo funkcjonujące pasma mięśniowe są bogato ukrwione. Gdy dochodzi do  zaburzenia cyrkulacji krwi, funkcjonują znacznie gorzej i są osłabione. Masaż bańką chińską podnosi temperaturę mięśni w miejscu zabiegu, odżywiając je i zwiększając ich wytrzymałość. Masaż bańką może znacznie zmniejszyć lokalny ból mięśniowy dzięki usunięciu kwaśnych metabolitów odpowiedzialnych za tę dolegliwość. Ponadto bańka chińska likwiduje ewentualne zrosty tkanki łącznej, zwiększając elastyczność powięzi i mięśni.

Bańka chińska na twarz i dekolt

 

Bańka chińska na twarz

O masażu twarzy bańką chińską zaczęło być głośniej za sprawą facemodelingu. Terapia manualna twarzy w ostatnich latach zwojowała rynek medyczno-kosmetyczny. Wykorzystanie bańki chińskiej w masażu twarzy jest sposobem na likwidację obrzęków spowodowanych zastojami wody pod oczami czy na poziomie policzków. Zassanie bańki, a następnie poruszanie się nią w kierunku węzłów chłonnych (np. szyjnych) odprowadza nadmiar limfy z miejsc, w których się gromadzi.

Masaż próżniowy twarzy i szyi jest również sposobem na podniesienie owalu twarzy dzięki ujędrnieniu odpowiednich mięśni (m.in. nadgnykowych) i skóry. Pobudzona cyrkulacja krwi wyrównuje dodatkowo koloryt cery i sprawia, że twarz wygląda na mniej zmęczoną.

 

Bańka chińska na piękny dekolt

Skóra na dekolcie jest równie delikatna, jak skóra twarzy, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji i szczególnego traktowania podczas masażu. Wraz z wiekiem traci swoją jędrność, którą można odzyskać lub podtrzymać regularnym masażem próżniowym.

W tym obszarze dochodzi również do dużych napięć mięśniowo-powięziowych spowodowanych między innymi zgarbioną postawą ciała. Pochylenie barków do przodu zamyka klatkę piersiową, a leżące na jej obszarze mięśnie piersiowe skracają się i napinają wraz z otaczającą je powięzią. Masaż dekoltu z wykorzystaniem bańki chińskiej poprawia ukrwienie w obrębie klatki piersiowej, a wykonywany z ruchem odchylenia barków do tyłu zwiększa zakres rozciągnięcia spiętych mięśni.

Jak samodzielnie wykonać masaż bańką chińską?

Przed przystąpieniem do masażu bańką chińską, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Najlepiej wykonać go na rozgrzanej skórze i rozluźnionych mięśniach. W tym celu masaż próżniowy poprzedź masażem manualnym – wykonaj kilkanaście szybkich ruchów głaskania, podszczypywania, kulistego rozcierania. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, serdecznie polecamy Ci dedykowane masażowi klasycznemu filmiki na YouTube, które pokazują wszystkie techniki.

1️⃣ Zarówno masaż przygotowujący, jak i masaż bańką chińską powinien odbywać się w kierunku dosercowym lub w kierunku węzłów chłonnych.

2️⃣ Skóra powinna być zawsze pokryta olejkiem. Masażu bańką nie można wykonywać na sucho!

3️⃣ Jeśli masz rozstępy, masuj je wzdłuż, nie w poprzek. Pamiętaj również o tym, aby omijać żylaki i widoczne żyłki.

Masaż bańką chińską zakończ masażem manualnym opartym na tych samych ruchach, co masaż przygotowujący. Ma to na celu przepchnąć krew z limfą i zmniejszyć widoczność przekrwień, które mogą powstać.

Bańka chińska na cellulit

Masaż antycellulitowy ud bańką chińską krok po kroku

Do tego masażu przyda się bańka chińska silikonowa o największej średnicy. Zabieg rozpoczyna się po masażu manualnym.

1️⃣ Wykonać masaż rozgrzewający manualny

2️⃣ Umieść bańkę na przedniej, przyśrodkowej lub bocznej stronie uda tuż nad kolanem. Pamiętaj, że im bardziej ją ściśniesz, tym stopień zassania będzie większy, a masaż intensywniejszy.

3️⃣ Podłużnym ruchem i lekko dociskając bańkę do ciała, kieruj się do pachwiny – to tam znajdują się węzły chłonne. Ten sam ruch wykonaj na całej szerokości uda po 3-4 powtórzenia na każdym paśmie.

4️⃣ Masaż bańką wykonaj również w poprzek uda od zewnętrznej do wewnętrznej strony.

5️⃣ Powtórz punkt 3. i 4. kolistymi ruchami.

6️⃣ Usuń bańkę ze skóry, podważając ją palcem.

7️⃣ Masaż antycellulitowy bańką chińską zakończ masażem manualnym.

W miarę trwania masażu możesz zwiększać stopień zassania skóry. W trakcie zabiegu bardzo często pojawiają się drobne przekrwienia, a nawet małe krwiaki – to normalne. Pamiętaj, aby odpocząć 10-15 minut po masażu i nie doprowadzić do zmarznięcia ciała, ponieważ sprzyja to pękaniu naczyń włosowatych.

Ile powinien trwać masaż bańką chińską i czy można robić go codziennie?

Czas trwania masażu bańką chińską zależy od:

✔️ powierzchni poddawanej zabiegowi,

✔️ indywidualnej wrażliwości na masaż (np. boczna strona uda, czyli pasmo biodrowo-piszczelowe to miejsce wyjątkowo bolesne),

✔️ aktualnego stanu zdrowia.

Przykładowo masaż twarzy trwa ok. 10-15 minut, a masaż ud ok. 30 minut. Oczywiście nie chodzi o to, by kurczowo trzymać się zegarka. Najważniejsze jest stosować się do zasad masażu, o których pisaliśmy wyżej i intuicyjnie dostosować czas do powierzchni masowanej.

A czy masaż bańką chińską można wykonywać codziennie? Tak i nie. Nie jest to zalecane szczególnie wtedy, gdy dopiero zaczyna się przygodę z zabiegami próżniowymi. Skóra i tkanki miękkie powinny mieć czas na dostosowanie się do nowego bodźca, a jeśli podczas masażu reagowały bólem – czas na regenerację. Dlatego we wstępnym okresie dobrze jest wykonywać zabieg co 2-3 dni. Po okresie przejściowym można zwiększyć tę częstotliwość. Mimo wszystko nie zaleca się robić regularnie, codziennych masaży. Wynika to z tego, że nasze ciało szybko przyzwyczaja się do nowych bodźców. Efekty będą lepsze, gdy będziemy robić masaż co jakiś czas. Pozwoli nam to też na spokojną regenerację tkanek.

Bańka chińska na nogi

Masaż bańką chińską – przeciwwskazania

Przeciwskazania do masażu próżniowego z wykorzystaniem bańki chińskiej to:

❌ żylaki w miejscu zabiegu,

❌ owrzodzenia skóry,

❌ zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych,

❌ czynne alergie i stany zapalne skóry,

❌ ciąża,

❌ miesiączka,

❌ gorączka,

❌ naruszenie ciągłości skóry, np. rany, grudki ropne,

❌ nowotwór,

❌ zaburzenia krzepnięcia krwi.

Polecane

Bańki chińskie silikonowe 5 szt.

Bańki chińskie silikonowe 5 szt.

40,00 zł brutto28,00 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Bańki chińskie gumowe 4 szt.

Bańki chińskie gumowe 4 szt.

23,99 zł brutto19,19 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Bańki chińskie silikonowe 4 szt.

Bańki chińskie silikonowe 4 szt.

44,89 zł brutto29,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Bańki chińskie gumowe 4 szt.

Bańki chińskie gumowe 4 szt.

23,99 zł brutto19,19 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel