DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Metoda TRE – czym jest i co dają ćwiczenia TRE?

Metoda TRE – czym jest i co dają ćwiczenia TRE?

Ćwiczenia TRE, a właściwie metoda TRE, to sposób na uwolnienie napięcia mięśniowego poprzez wprowadzenie w ciele wibracji. Wibracje te, powodują obniżenie napięcia, stanowiąc naturalny mechanizm uwalniania od stresu i traumy, które wpływają na nadmierne spięcie poszczególnych grup mięśniowych. Metoda TRE polega na regularnym praktykowaniu ćwiczeń, których wykonywanie odgrywa ogromną rolę w rehabilitacji nadmiernych napięć. Dowiedz się, czym jest metoda TRE, jakie efekty dają ćwiczenia uwalniające napięcia, dla kogo są one wskazane oraz jakie są przykłady innych ćwiczeń TRE.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest metoda TRE?
  2. Jakie są efekty ćwiczeń metodą TRE?
  3. Przykłady ćwiczeń w metodzie TRE.

Czym jest metoda TRE?

Metoda TRE (Tension and Trauma Releasing Exercises) to technika pozwalająca na uwalnianie napięć i stresu nagromadzonego w ciele. Polega ona na wykorzystaniu naturalnego mechanizmu, jakim jest elastyczność ciała i jego zdolność do uruchomienia wibracji. Ćwiczenia TRE skupiają się na świadomym wywoływaniu drżenia mięśniowego w odpowiednich partiach ciała, co prowadzi do uwolnienia napięć i stresu, których organizm nie jest w stanie rozładować samodzielnie. Metoda TRE pozwala na odprężenie i wzmocnienie ciała oraz poprawę stanu emocjonalnego poprzez eliminację nagromadzonych negatywnych doznań.

Metoda TRE została opracowana przez amerykańskiego psychoterapeutę, dr. Davida Berceliego. Opiera się ona na badaniach dotyczących skutków traumatycznych doświadczeń na ciele, które mogą prowadzić do zaburzeń emocjonalnych i fizycznych. Ćwiczenia TRE pozwalają na rozluźnienie mięśni, zwłaszcza tych związanych z obszarami, w których gromadzą się napięcia, takich jak szyja, plecy, czy biodra. Metoda ta jest wykorzystywana w terapii osób cierpiących na choroby psychosomatyczne, zaburzenia lękowe, depresję oraz stres pourazowy.

W trakcie ćwiczeń TRE osoba wykonująca je, musi skupić się na swoim ciele i na wrażeniach z nim związanych. To właśnie dzięki świadomości swojego ciała i jego reakcji na ćwiczenia, osoba uczy się uwalniać zgromadzone napięcia, a także rozpoznawać i kontrolować własne emocje. Metoda TRE może być stosowana zarówno przez osoby, które chcą poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, jak i przez profesjonalnych terapeutów w trakcie terapii.

Warto podkreślić, że metoda TRE nie jest alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia chorób przewlekłych, ale raczej uzupełnieniem. Dzięki swojej prostocie i skuteczności, metoda ta zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, a jej efektywność została potwierdzona przez badania naukowe.

Co dają ćwiczenia TRE?

Metoda TRE

Ćwiczenia TRE, dzięki uruchomieniu wibracji, pozwalają na rozluźnienie napięć i uwalnianie traum zgromadzonych w ciele. To pozwala na poczucie bezpieczeństwa, a także redukcję bólu mięśniowego i poprawę samopoczucia. Metoda ta jest wskazana dla osób z zaburzeniami lękowymi, stresem pourazowym, bólami mięśniowymi oraz innych chorób psychosomatycznych.

Uwalnianie napięć odbywa się poprzez dopasowanie sekwencji ćwiczeń do indywidualnych potrzeb pacjenta. Osoba wykonująca ćwiczenia musi poznać własne ciało i nauczyć się rozpoznawać drżenia neurogeniczne, czyli te, które pozwalają na uwalnianie napięć. Ważne jest, aby pacjent był świadomy swojego ciała podczas praktykowania metody TRE i wiedział, jak najlepiej dopasować metodę terapii do swoich potrzeb.

Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia TRE mają pewne przeciwwskazania. Nie są one wskazane dla osób z chorobami neurologicznymi, chorobami reumatycznymi, w ciąży oraz dla osób, które niedawno przeszły uraz lub operację. W przypadku pacjentów z chorobami psychosomatycznymi, ćwiczenia TRE mogą być uzupełnieniem procesu psychoterapeutycznego.

Ważne jest, aby pacjent wykonywał ćwiczenia zgodnie z zasadami, a także, aby pracował z wykwalifikowanym terapeutą, który pomoże mu poznać własne ciało oraz nauczyć się kontrolować drżenia ciała i uruchomienie wibracji. Dzięki temu, ćwiczenia TRE pozwalają na poprawę samopoczucia, zmniejszenie napięć i stresu, a także na uzyskanie większej kontroli nad własnym ciałem oraz emocjami.

Ćwiczenia TRE – praktyczne przykłady

Metoda TRE - ćwiczenia

Drżenie ciała wywoływane poprzez metodę TRE polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń, gdzie sekwencja ćwiczeń ma znaczenie w kontekście uwalniania napięć i redukowania objawów, jak bóle mięśniowe. Kiedy ciało zaczyna drżeć, w naturalny sposób wprowadza ono procesy skurczowe w tkance mięśniowej, co powoduje jej luzowanie. Można ten efekt uzyskać również poprzez proste ćwiczenia domowe z użyciem odpowiedniego sprzętu i akcesoriów.

Polecamy zapoznać się z następującymi ćwiczeniami na uwolnienie napięć (np. bóle pleców).

Leżenie na macie do akupresury

Ćwiczenie polega na wykonywaniu swobodnego oddechu i przyzwyczajeniu się do procesu uwalnia napięcia w tkance, która spoczywa na macie do akupresury. Ćwiczenie w wersji bazowej pozwala na uwolnienie napięć w obrębie pleców i szyi dzięki wygodnej poduszce obejmującej ten odcinek. Na macie należy leżeć około 5-10 minut, w tym czasie mogą pojawić się drżenia i przekrwienie danej grupy mięśniowej, co korzystnie wpływa na jej rozluźnienie i regenerację. Do ćwiczenia można wykorzystać również ergonomiczną matę do akupresury, aby skupić na konkretnym segmencie mięśni.

Kołyska w leżeniu na plecach

W pozycji leżenia na plecach, na macie antypoślizgowej TPE, skrzyżuj nogi w kostkach, aby stopy były złączone i wykonuj kołysanie ciała na boki w celu wywołania rozciągania i drżenia. Ćwiczenie wykonuj około 2 minut.

Kołysanie bioder w pozycji podpartej na przedramionach

W pozycji leżenia przodem na macie antypoślizgowej podeprzyj się na przedramionach, aby klatka się odrywała, jednocześnie skrzyżuj kostki ze sobą i poruszaj biodrami na boki. Zwiększ stopień intensywności, aby wprowadzić ciało w drżenie. Ćwiczenie wykonuj około 2 minut i stopniowo zwalniaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wzmożone napięcie mięśniowe – przyczyny, objawy, ćwiczenia

Podsumowanie

Ćwiczenia metodą TRE mogą przynieść wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu. Poprzez wypuszczanie napięcia zgromadzonego w mięśniach, TRE może pomóc w redukcji stresu, lęku i depresji, poprawie snu, zwiększeniu elastyczności mięśni i poprawie równowagi ciała. Ćwiczenia te mogą być również skuteczną metodą zarządzania traumą i przyczynić się do ogólnego zwiększenia poczucia dobrostanu. Dzięki prostocie i dostępności, TRE stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod terapeutycznych. Ćwiczenia można wykonywać pod okiem specjalisty, jak również po stosownych wskazówkach w warunkach domowych, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu.

Źródła:

  1. Lynning M., Svane C., Westergaard K., Bergien S.O., Gunnersen S.R., Skovgaard L., Tension and trauma releasing exercises for people with multiple sclerosis - An exploratory pilot study, Journal of Traditional and Complementary Medicine, 2021, 11(5), s. 383-389.
  2. Berceli D., Salmon M., Bonifas R., Ndefo N., Effects of Self-induced Unclassified Therapeutic Tremors on Quality of Life Among Non-professional Caregivers: A Pilot Study, Global Advances in Integrative Medicine and Health, 2014, 3(5), 45-8.

Zespół 4FIZJO

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

Mata do ćwiczeń NBR 1 cm

Mata do ćwiczeń NBR 1 cm

42,00 zł brutto33,60 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Mata do ćwiczeń TPE antypoślizgowa 0,6 cm

Mata do ćwiczeń TPE antypoślizgowa 0,6 cm

54,99 zł brutto43,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel