DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy?

Jak spać, gdy boli kręgosłup piersiowy?

Sen to najważniejszy element regeneracji, który odpowiada nie tylko za dobre samopoczucie w ciągu dnia, ale również ma realny wpływ na nasze zdrowie, odporność organizmu oraz kondycję psychiczną. Odpowiedni wypoczynek to podstawa, jednak może być on zaburzony, przez ból, w tym często przez ból kręgosłupa piersiowego. Objawy bólowe, które pojawią się w odcinku Th1-Th12, czyli w najdłuższym odcinku kręgosłupa piersiowego, mają wiele przyczyn i często są eskalacją wszystkich, dotychczasowych błędów. Poznaj sposoby na nieprzerwany sen, gdy towarzyszy Ci ból kręgosłupa piersiowego.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Skąd pojawia się ból w odcinku piersiowym?
  2. Jak zasnąć, kiedy boli kręgosłup piersiowy?
  3. Czy mata do akupresury nadaje się do spania podczas bólu kręgosłupa piersiowego?

Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny

Ból kręgosłupa piersiowego pojawia się nie tylko z tyłu, ale również z przodu kręgosłupa. Najczęściej objawia się w okolicy klatki piersiowej, co może skutkować nawet trudnościami w oddychaniu. Bóle te najczęściej dotykają kobiet i dzieci dorastających. Przyczyny bólu pleców w odcinku piersiowym to najczęściej:

  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • przeciążenia kręgosłupa piersiowego,
  • wady postawy,
  • nieprawidłowa postawa ciała w pracy (zbyt długi siedzący tryb pracy), czy w szkole,
  • brak aktywności fizycznej,
  • siedzący tryb życia,
  • urazy i kontuzje kręgosłupa.

Ból kręgosłupa piersiowego mogą być również związane z nadmiernym osłabieniem siły mięśniowej na całej długości kręgosłupa oraz zbyt małą siłą mięśni pośladkowych. Mięśnie w obrębie miednicy powinny być również wzmacniane, ponieważ bardzo mocno wspierają mięśnie pleców podczas stabilizacji całego ciała.

Ból pleców, a w szczególności ból kręgosłupa piersiowego ma wiele przyczyn, które gromadzą się przez wiele tygodni, miesięcy czy lat. Należy pamiętać, że odcinek piersiowy kręgosłupa jest bardzo mocno unerwiony, co może powodować mrowienie kończyn górnych.

Podczas rehabilitacji należy objąć opieką cały kręgosłup, od odcinka szyjnego do samej miednicy, aby ustalić odpowiednie leczenie. Przyda się również wykonanie badania USG jamy brzusznej, aby wykluczyć inne objawy towarzyszące, które mogą dodatkowo powodować ból.

Jak spać podczas bólu kręgosłupa piersiowego?

Ból kręgosłupa piersiowego i jego objawy to często przyczyny złego snu, a przez to gorszego samopoczucia. Ból pojawia się najczęściej między łopatkami, powoduje trudności z oddychaniem, utrudnia codzienne funkcjonowanie poprzez drętwienie kończyn górnych i ogranicza naturalny zakres ruchomości.

Gdy pojawiają się bóle kręgosłupa piersiowego, powiązane są one często z trudnościami z zasypianiem. Jak więc spać, kiedy występuje ból kręgosłupa piersiowego?

Poduszka do spania

Ból kręgosłupa piersiowego może zostać wzmożony, jeśli śpimy na zbyt wysokiej poduszce. Nadmierne zgięcie kręgosłupa szyjnego podczas spania w odcinku szyjnym generuje zwiększenie napięcia i zaburzenie krzywizn kręgosłupa piersiowego. Broda, podczas spania nie może być nadmiernie pochylona do przodu, czyli do klatki piersiowej. Dobrze dobrana poduszka do spania, może zagwarantować nam najlepszy wypoczynek oraz nieprzerwany sen. Odpowiednia pozycja kręgosłupa na całej długości pozwoli spać tak, aby nie generować większego bólu pleców, co jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez odpowiednią poduszkę.

PRZECZYTAJ: Zdrowy sen, czyli poduszka ortopedyczna do spania

Pozycja podczas spania

Pozycja podczas spania powinna być wygodna, ale przede wszystkim ułożenie kręgosłupa musi być neutralne. Naturalnie zachowane krzywizny kręgosłupa pomogą zniwelować dolegliwości bólowe. Podczas spania na wznak, ręce należy trzymać luźno po bokach. Wkładanie rąk pod głowę może spowodować zwiększone napięcie w obrębie kręgosłupa piersiowego. Dla większego komfortu zawsze zegnij lekko nogi, aby rozluźnić mięśnie przykręgosłupowe.

Nie obciążaj kręgosłupa w odcinku piersiowym

Obciążanie obolałego miejsca, np. biodra, może przynosić pozorne uczucie ulgi. Niemniej jednak ulga ta występuje tylko w momencie zasypiania, a rano ból powraca i może być nawet większy. Tak samo jest z kręgosłupem. Nie obciążaj zanadto kręgosłupa podczas spania, a z pewnością rano nie dotkną Cię nadmierne bóle kręgosłupa piersiowego.

Jeśli bóle kręgosłupa piersiowego utrzymują się długo, koniecznie udaj się do specjalisty, który zaleci wykonanie odpowiednich badań. Najczęściej jest to rezonans magnetyczny oraz badanie klatki piersiowej i mięśni na plecach.

Ból kręgosłupa piersiowego – czy można spać na macie do akupresury?

Mata do akupresury to jeden z największych sprzymierzeńców, który nie tylko rozluźnia, ale również pomaga w stanach bólowych. Mata do akupresury:

  • pomaga zmniejszyć ból kręgosłupa,
  • pomaga w zasypianiu,
  • niweluje napięcia związane ze stresem,
  • pomaga w stanach zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz choroby degeneracyjne stawów,
  • niweluje nadmierne napięcie mięśniowe.

Czy można zatem spać na macie do akupresury? Całonocne leżenie na macie raczej nie będzie najprzyjemniejsze i najlepsze dla naszego ciała. Mata nie nadaje się do spania, ponieważ może powodować wybudzanie w nocy i jest po prostu niewygodna w dłuższej perspektywie. Może jednak zdecydowanie pomóc w zasypianiu oraz zniwelować nadmierne spięcia mięśni przed spaniem. Sesje na macie do akupresury pomogą uporać się z bólem kręgosłupa piersiowego. Oczywiście nic nie zastąpi ćwiczeń oraz odpowiedniej rehabilitacji, jednak połączenie wszystkich tych czynników z pewnością da najlepszy efekt, w postaci braku bólu pleców.

Aby zapobiec bólom kręgosłupa w przyszłości, warto regularnie wykonywać 20-minutowe sesje na macie do akupresury, uwzględniając odcinek szyjny. Najlepiej sprawdzi się do tego poduszka, którą można kupić razem z matą do akupresury. Mięśnie przy kręgosłupie piersiowym bardzo ściśle połączone są z mięśniami szyi, więc warto o nie zadbać i zniwelować szereg dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE: Jak złagodzić ból karku i szyi? Poznaj skuteczne ćwiczenia

Podsumowanie

Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym to jeden z najczęstszych bólów pleców, które dotykają znaczną część ludzi. Nieodpowiednia postawa, urazy, zła pozycja i siedzący tryb życia to główne przyczyny bólu pleców. Silny ból pojawia się przeważnie po całym dniu, co znacząco utrudnia zasypianie. Oczywiście najlepszą metodą na zniwelowanie bólu jest regularne wykonywanie ćwiczeń, co pomoże odciążyć mięśnie odcinka piersiowego kręgosłupa, a także całej części kręgosłupa. Mata do akupresury jest świetnym rozwiązaniem, gdy odczuwasz ból i chcesz wyciszyć napięcia przed snem.

Źródła:

  1. Brakenridge C.L., Chong Y.Y., Winkler E.A.H., Hadgraft N.T., Fjeldsoe B.S., Johnston V., Straker L.M., Healy G.N., Clark B.K., Evaluating Short-Term Musculoskeletal Pain Changes in Desk-Based Workers Receiving a Workplace Sitting-Reduction Intervention, International Journal of Environmental Research and Public Health, 2018, 15(9), s. 1975.
  2. Rabbing L., Bjørkelo B., Langvik E., Upper and lower musculoskeletal back pain, stress, physical activity, and organisational work support: An exploratory study of police investigative interviewers, Health Psychology Open, 2022, 9(2), 20551029221146396.

Zespół 4FIZJO

 

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.

PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

pixel