Ćwiczenia na wzdęty brzuch
Wzdęcia brzucha to nieprzyjemny objaw, który może towarzyszyć wielu stanom zapalnym w jamie brzusznej. Przyczyną wzdęć mogą być gazy jelitowe, zespół jelita drażliwego, nietolerancje pokarmowe, nieprawidłowy proces trawienia, dieta, a nawet brak ćwiczeń wzmacniających brzuch. Przeważnie jednak przyczyny te mają swój wspólny początek w postaci nieprawidłowego stylu życia. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy problem wzdęć i gazów w jelitach dotyczy jednej przyczyny, czy jest ich więcej. Poznaj zatem, jakie są najczęstsze przyczyny wzdętego brzucha, jak radzić sobie z wydętym brzuchem w sposób naturalny oraz jakie są skuteczne ćwiczenia na wzdęty brzuch.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są przyczyny wzdętego brzucha?
- Jakie są naturalne sposoby na wzdęty brzuch?
- Jak ćwiczenia wpływają na wzdęty brzuch?
Wzdęty brzuch – przyczyny
Prowadzony styl życia bardzo mocno wpływa na poprawność procesów metabolicznych i procesy trawienia zachodzące w jelitach. W większości przypadków nadmiar gazów w jelitach bierze się z nieprawidłowej motoryki w przewodzie pokarmowym, braku aktywności fizycznej i nieprawidłowej diety. Warto zatem przyjrzeć się najczęstszym przyczynom powodującym wzdęcia i gazy jelitowe.
Przyczyny wzdętego brzucha to najczęściej:
- niewłaściwa dieta (obfitująca w produkty przetworzone, zawierająca produkty stanowiące nietolerancje pokarmowe np. produkty mleczne i nietolerancja laktozy),
- zbyt szybkie jedzenie przyczyniające się do połykania powietrza,
- brak ruchu, gdzie aktywność fizyczna przyczynia się do prawidłowej motoryki jelit,
- dysbalans we florze bakteryjnej przyczyniający się do nadmiernej fermentacji w obrębie jelita grubego,
- choroby funkcjonalne przewodu pokarmowego oraz choroby zapalne w przewodzie pokarmowym.
W przypadku ostatniego punktu, trzeba wziąć pod uwagę takie zaburzenia jak: zespół jelita drażliwego, dyspepsja czynnościowa, choroba wrzodowa jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna. Oczywiście przyczyną wzdęć i zaburzeń może być także choroba niewymieniona w tym artykule. Oznacza to, że nawracający problem wzdęć należy koniecznie przedyskutować z lekarzem specjalistą.
Do zaburzeń (w tym także nieprzyjemnych wzdęć) najczęściej dochodzi w przebiegu negatywnych zmian w stylu życia i żywieniu. Dlatego też leczenie i profilaktyka powinna także opierać się na modyfikacji diety, trybu życia i odpowiedniej regeneracji organizmu. Jeśli zaburzenia wynikają z braku ruchu, dobrym pomysłem, jest aktywność fizyczna.
Sposoby na wzdęty brzuch
Pracę jelit i perystaltykę jelit kształtuje się poprzez prowadzony styl życia, co oznacza, że najważniejszy jest na początku sposób jedzenia. Powinien on ograniczać spożycie produktów gazotwórczych, czyli takich, które sprzyjają powstawaniu gazów w jelitach. Wśród takich produktów znajdują się rośliny strączkowe oraz warzywa strączkowe, warzywa kapustne, produkty wysokobłonnikowe, cebula i czosnek.
Oprócz modyfikacji diety, która ma na celu redukcję produkcji gazów w jelitach (jak metan, dwutlenek węgla i wodór), warto wprowadzić herbaty ziołowe i preparaty zawierające enzymy na trawienie, które poprawiają komfort żołądkowo-jelitowy. Warto pamiętać także o prawidłowym nawadnianiu i unikaniu słodzonych napojów gazowanych, ponieważ picie napojów gazowanych powoduje powiększenie obwodu brzucha i generowanie większych ilości gazów.
Kolejny z domowych sposobów na gazy jelitowe i wzdęcia, to lekkie i dopasowane ćwiczenia fizyczne, które poprawiają motorykę oraz perystaltykę w jelitach. Dzięki temu pokarm sprawniej przesuwa się wzdłuż przewodu pokarmowego, zmniejszając ryzyko fermentacji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kiedy najlepiej zacząć ćwiczenia na brzuch po ciąży? Podpowiadamy, jak ćwiczyć
Jak wypuścić gazy z jelit – ćwiczenia
Doskonałym sposobem na zredukowanie problemów gazów w jelitach, są dedykowane ćwiczenia. Dzięki nim można przyspieszyć motorykę przewodu pokarmowego i zredukować objawy wzdęć. Poznaj cztery skuteczne ćwiczenia na komfort żołądka i jelit.
Przyciąganie kolan do klatki piersiowej
Ćwiczenie polega na przyciąganiu do klatki kolan w pozycji leżącej. Warto skorzystać z wygodnego podłoża lub maty do ćwiczeń. Szczególnie sprawdzi się tutaj mata antypoślizgowa. Pozycja początkowa powinna uwzględniać kolana zgięte i ramiona wzdłuż tułowia, po czym następuje przyciąganie kolan z jednoczesnym przytrzymaniem ich rękami z wydechem.
Szczęśliwe dziecko (Ananda Balasana)
Ćwiczenie wykonuje się najlepiej na matach do ćwiczeń lub na matach TPE antypoślizgowych. Polega ono na chwyceniu stóp z jednoczesnym przyciągnięciem kolan do klatki. W pozycji należy spędzić około 1,5 minuty ze stabilnym oddechem i plecami przylegającymi do podłoża.
Uwalnianie napięcia z powięzi na brzuchu
Nadmiar gazów w jelitach może być spowodowany nadmiernym napięciem powięzi i mięśni brzucha. Warto zatem uwolnić to napięcie poprzez leżenie i oddychanie na macie do akupresury. Przekrwienie tkanki pozwala na jej rozciągnięcie i lepszy oddech, co ma również istotny wpływ na komfort w jelitach. W pozycji leżenia brzuchem natakiej macie należy spędzić około 5-8 minut.
Masaż brzucha piłką duoball
Jednym z najprostszych ćwiczeń na wzdęty brzuch, może być masaż jelit poprzez owalne ruchy wykonywane rękami lub bardziej skoncentrowane w postaci podwójnej piłki typu DuoBall. Masaż brzucha przyczynia się do większej sekrecji enzymów trawiennych oraz przyspieszenie perystaltyki, co korzystnie wpływa na redukcję wzdęć i gazów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozejście mięśnia prostego brzucha – przyczyny i rehabilitacja
Podsumowanie
Problemy w jelitach stają się poważnym schorzeniem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Wzdęty brzuch to niekomfortowy objaw, który wynikać może z wielu przyczyn. Można jednak zredukować go dzięki domowym sposobom w postaci naparów, a także ćwiczeń, które przyczyniają się do regulacji perystaltyki jelit i zmniejszają wzdęcia. Jednak gdy problem nawraca, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą w kwestii skutecznego leczenia, gdyż wzdęty brzuch może też wynikać z niektórych chorób.
Źródła:
- Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne Nursing and Public Health, 2016, 6, 1, s. 69–76.
- Villoria A., Serra J., Azpiroz F., Malagelada J.R., Physical activity and intestinal gas clearance in patients with bloating, The American Journal of Gastroenterology, 2006 Nov, 101(11), s. 2552-2557.
Zespół 4FIZJO
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Podwójne piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.
PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego. PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).