DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Ćwiczenia na wzdęty brzuch

Ćwiczenia na wzdęty brzuch

Wzdęcia brzucha to nieprzyjemny objaw, który może towarzyszyć wielu stanom zapalnym w jamie brzusznej. Przyczyną wzdęć mogą być gazy jelitowe, zespół jelita drażliwego, nietolerancje pokarmowe, nieprawidłowy proces trawienia, dieta, a nawet brak ćwiczeń wzmacniających brzuch. Przeważnie jednak przyczyny te mają swój wspólny początek w postaci nieprawidłowego stylu życia. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy problem wzdęć i gazów w jelitach dotyczy jednej przyczyny, czy jest ich więcej. Poznaj zatem, jakie są najczęstsze przyczyny wzdętego brzucha, jak radzić sobie z wydętym brzuchem w sposób naturalny oraz jakie są skuteczne ćwiczenia na wzdęty brzuch.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są przyczyny wzdętego brzucha?
  2. Jakie są naturalne sposoby na wzdęty brzuch?
  3. Jak ćwiczenia wpływają na wzdęty brzuch?

Wzdęty brzuch – przyczyny

Prowadzony styl życia bardzo mocno wpływa na poprawność procesów metabolicznych i procesy trawienia zachodzące w jelitach. W większości przypadków nadmiar gazów w jelitach bierze się z nieprawidłowej motoryki w przewodzie pokarmowym, braku aktywności fizycznej i nieprawidłowej diety. Warto zatem przyjrzeć się najczęstszym przyczynom powodującym wzdęcia i gazy jelitowe.

Przyczyny wzdętego brzucha to najczęściej:

  • niewłaściwa dieta (obfitująca w produkty przetworzone, zawierająca produkty stanowiące nietolerancje pokarmowe np. produkty mleczne i nietolerancja laktozy),
  • zbyt szybkie jedzenie przyczyniające się do połykania powietrza,
  • brak ruchu, gdzie aktywność fizyczna przyczynia się do prawidłowej motoryki jelit,
  • dysbalans we florze bakteryjnej przyczyniający się do nadmiernej fermentacji w obrębie jelita grubego,
  • choroby funkcjonalne przewodu pokarmowego oraz choroby zapalne w przewodzie pokarmowym.

W przypadku ostatniego punktu, trzeba wziąć pod uwagę takie zaburzenia jak: zespół jelita drażliwego, dyspepsja czynnościowa, choroba wrzodowa jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna. Oczywiście przyczyną wzdęć i zaburzeń może być także choroba niewymieniona w tym artykule. Oznacza to, że nawracający problem wzdęć należy koniecznie przedyskutować z lekarzem specjalistą.

Do zaburzeń (w tym także nieprzyjemnych wzdęć) najczęściej dochodzi w przebiegu negatywnych zmian w stylu życia i żywieniu. Dlatego też leczenie i profilaktyka powinna także opierać się na modyfikacji diety, trybu życia i odpowiedniej regeneracji organizmu. Jeśli zaburzenia wynikają z braku ruchu, dobrym pomysłem, jest aktywność fizyczna.

Sposoby na wzdęty brzuch

Ćwiczenia na wzdęty brzuch

Pracę jelit i perystaltykę jelit kształtuje się poprzez prowadzony styl życia, co oznacza, że najważniejszy jest na początku sposób jedzenia. Powinien on ograniczać spożycie produktów gazotwórczych, czyli takich, które sprzyjają powstawaniu gazów w jelitach. Wśród takich produktów znajdują się rośliny strączkowe oraz warzywa strączkowe, warzywa kapustne, produkty wysokobłonnikowe, cebula i czosnek.

Oprócz modyfikacji diety, która ma na celu redukcję produkcji gazów w jelitach (jak metan, dwutlenek węgla i wodór), warto wprowadzić herbaty ziołowe i preparaty zawierające enzymy na trawienie, które poprawiają komfort żołądkowo-jelitowy. Warto pamiętać także o prawidłowym nawadnianiu i unikaniu słodzonych napojów gazowanych, ponieważ picie napojów gazowanych powoduje powiększenie obwodu brzucha i generowanie większych ilości gazów.

Kolejny z domowych sposobów na gazy jelitowe i wzdęcia, to lekkie i dopasowane ćwiczenia fizyczne, które poprawiają motorykę oraz perystaltykę w jelitach. Dzięki temu pokarm sprawniej przesuwa się wzdłuż przewodu pokarmowego, zmniejszając ryzyko fermentacji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kiedy najlepiej zacząć ćwiczenia na brzuch po ciąży? Podpowiadamy, jak ćwiczyć

Jak wypuścić gazy z jelit – ćwiczenia

Ćwiczenia na wzdęty brzuch

Doskonałym sposobem na zredukowanie problemów gazów w jelitach, są dedykowane ćwiczenia. Dzięki nim można przyspieszyć motorykę przewodu pokarmowego i zredukować objawy wzdęć. Poznaj cztery skuteczne ćwiczenia na komfort żołądka i jelit.

Przyciąganie kolan do klatki piersiowej

Ćwiczenie polega na przyciąganiu do klatki kolan w pozycji leżącej. Warto skorzystać z wygodnego podłoża lub maty do ćwiczeń. Szczególnie sprawdzi się tutaj mata antypoślizgowa. Pozycja początkowa powinna uwzględniać kolana zgięte i ramiona wzdłuż tułowia, po czym następuje przyciąganie kolan z jednoczesnym przytrzymaniem ich rękami z wydechem.

Szczęśliwe dziecko (Ananda Balasana)

Ćwiczenie wykonuje się najlepiej na matach do ćwiczeń lub na matach TPE antypoślizgowych. Polega ono na chwyceniu stóp z jednoczesnym przyciągnięciem kolan do klatki. W pozycji należy spędzić około 1,5 minuty ze stabilnym oddechem i plecami przylegającymi do podłoża.

Uwalnianie napięcia z powięzi na brzuchu

Nadmiar gazów w jelitach może być spowodowany nadmiernym napięciem powięzi i mięśni brzucha. Warto zatem uwolnić to napięcie poprzez leżenie i oddychanie na macie do akupresury. Przekrwienie tkanki pozwala na jej rozciągnięcie i lepszy oddech, co ma również istotny wpływ na komfort w jelitach. W pozycji leżenia brzuchem natakiej macie należy spędzić około 5-8 minut. 

Masaż brzucha piłką duoball

Jednym z najprostszych ćwiczeń na wzdęty brzuch, może być masaż jelit poprzez owalne ruchy wykonywane rękami lub bardziej skoncentrowane w postaci podwójnej piłki typu DuoBall. Masaż brzucha przyczynia się do większej sekrecji enzymów trawiennych oraz przyspieszenie perystaltyki, co korzystnie wpływa na redukcję wzdęć i gazów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozejście mięśnia prostego brzucha – przyczyny i rehabilitacja

Podsumowanie

Problemy w jelitach stają się poważnym schorzeniem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Wzdęty brzuch to niekomfortowy objaw, który wynikać może z wielu przyczyn. Można jednak zredukować go dzięki domowym sposobom w postaci naparów, a także ćwiczeń, które przyczyniają się do regulacji perystaltyki jelit i zmniejszają wzdęcia. Jednak gdy problem nawraca, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą w kwestii skutecznego leczenia, gdyż wzdęty brzuch może też wynikać z niektórych chorób.

Źródła:

  1. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne Nursing and Public Health, 2016, 6, 1, s. 69–76.
  2. Villoria A., Serra J., Azpiroz F., Malagelada J.R., Physical activity and intestinal gas clearance in patients with bloating, The American Journal of Gastroenterology, 2006 Nov, 101(11), s. 2552-2557.

Zespół 4FIZJO

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Podwójne piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego. PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

Mata do ćwiczeń NBR 1,5 cm

Mata do ćwiczeń NBR 1,5 cm

54,99 zł brutto43,99 zł brutto
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
pixel