DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Biodro trzaskające – dlaczego młodzież miewa trzaski w biodrze?

Biodro trzaskające – dlaczego młodzież miewa trzaski w biodrze?

Fizjoterapeutka Danuta Hereczerk

Fizjoterapeutka Danuta Herczek Fizjoterapia to dziedzina medyczna pełna ciekawostek. W moich artykułach chcę przedstawiać je Czytelnikom w zrozumiały i interesujący sposób. Chciałabym, aby świat fizjoterapii i zdrowia stał się bardziej przystępny, a zdrowy styl życia okazał się dla każdego osiągalnym celem. 3 minuty czytania

Czym jest biodro trzaskające i kiedy występuje?

Ból biodra u młodych osób często spowodowany jest przez biodro trzaskające zwane też biodrem strzelającym, przeskakującym lub biodrem tancerza. Pełna nazwa schorzenia to zespół biodra trzaskającego – SHS (z ang. Snapping Hip Syndrome). Jest to powszechna przypadłość. Szacuje się, że dotyczy aż 5–10% całej populacji. U młodych osób zwykle występuje jeden z dwóch typów tej dysfunkcji:

  • Biodro trzaskające wewnętrzne – ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego wchodzi w konflikt ze strukturami kostnymi z przodu biodra;

  • Biodro trzaskające zewnętrzne – pasmo biodrowo-piszczelowe przemieszcza się z „przeskoczeniem” nad krętarzem większym kości udowej, jest to górna, boczna część uda i tu lokalizują się dolegliwości.

Jest jeszcze trzeci typ biodra trzaskającego (wewnątrzstawowy), ale on ma inne źródło. Mogą je powodować np. uszkodzenia chrząstki lub pęknięcia wewnątrz stawu. Jednak to dwa pierwsze typy najczęściej występują u młodzieży w okresie szybkiego wzrostu i u sportowców, a typ trzeci pojawia się zwykle na skutek urazu lub chorób stawów.

Trzaskające biodro

Objawy biodra trzaskającego

Jak wskazuje sama nazwa, najczęściej mamy do czynienia ze słyszalnym trzaskiem lub klikaniem w obrębie biodra. Dzieje się to głównie podczas obracania nogi do wewnątrz lub na zewnątrz, podczas wstawania z pozycji siedzącej, a także przy chodzeniu, bieganiu i wchodzeniu po schodach. Poza tym może pojawić się:

  • wyczuwalne „przeskakiwanie” w okolicy biodra;
  • ból okolicy biodra, który może promieniować niżej aż do kolana, a w przypadku biodra trzaskającego wewnętrznego – do pachwiny;
  • obrzęk i zapalenie kaletki stawu biodrowego.

Za odczucie trzaskania odpowiada zazwyczaj mięsień lub ścięgno, które przemieszcza się nad kostnym występem biodra.

Sprawdź koniecznie! Biodro Skolioza kręgosłupa – jakie ćwiczenia są wskazane, a jakich unikać

Skolioza jest wadą postawy ciała, która polega na trójpłaszczyznowej deformacji kręgosłupa. Oprócz tego, że ulega on skrzywieniu bocznemu (w lewą lub prawą stronę), obserwuje się także przemieszczenie...

Przyczyny biodra trzaskającego

Szczególnie często na fizjoterapię z trzaskami w biodrze trafiają osoby nastoletnie, choć zakres wiekowy, w jakim pojawiają się objawy biodra trzaskającego to nawet 15-40 lat. Dlaczego tak się dzieje, że ból biodra pojawia się u tak młodych osób? U młodzieży ma na to wpływ tempo wzrostu w połączeniu z:

  • wielogodzinną pracą lub nauką w pozycji siedzącej;

  • intensywnymi treningami sportowymi, zwłaszcza w takich dyscyplinach, jak: bieganie, lekkoatletyka, balet i taniec – szczególnie przy błędach w technice i nieprawidłowym planie treningowym;

  • wadami w budowie miednicy (np. biodra koślawe lub szpotawe, przodopochylenie miednicy, wrodzona dysplazja stawu biodrowego);

  • koślawością kolan;

  • przykurczami mięśni biodra (najczęściej zgięciowymi);

  • zbyt mocnym napięciem pasma biodrowo-piszczelowego i mięśni pośladkowych – może to być związane z siedzącym trybem życia (dlatego też tak często dolegliwość ta występuje u uczniów i studentów);

  • przebytymi urazami okolicy biodra;

  • chorobami reumatycznymi (np. reumatoidalne zapalenie stawów).

Młodzież w szkole

Jak sobie radzić z biodrem trzaskającym?

Najważniejsze jest poprawne zdiagnozowanie przyczyny problemu. Jeżeli więc odczuwasz ból w biodrze, wybierz się do ortopedy. Lekarz może zlecić zdjęcie RTG i wykonać USG biodra, a także przeprowadzić kilka testów sprawdzających, przy jakim ruchu pojawi się charakterystyczny trzask i przeskoczenie w biodrze. Po diagnozie specjalista pomoże Ci ułożyć dokładny plan leczenia.

A jak funkcjonować przy dolegliwościach biodra? Czego unikać, aby minimalizować dolegliwości i co robić, aby objawy się zmniejszyły? Mogą Ci w tym pomóc poniższe wskazówki:

  • czasowo unikaj ruchów, które nasilają dolegliwości (ale tylko przez okres wskazany przez lekarza lub fizjoterapeutę, aż do ustąpienia objawów stanu zapalnego);

  • przy nasilonym bólu i obrzęku możesz zastosować zimny okład;

  • jeżeli trenujesz biegi lub inną dyscyplinę sportową, omów z trenerem poprawność techniki i zawsze pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem;

  • spróbuj spać na boku przeciwnym, a nogę z bolesnym biodrem oprzyj na specjalnej poduszce (podeprzyj nogę aż do stopy).

Ból biodra

Ćwiczenia rozciągające

Jedną z przyczyn biodra trzaskającego są przykurcze i nadmierne napięcie mięśni w jego okolicy. W tym przypadku pomocne będą ćwiczenia rozciągające przykurczone mięśnie.

Ćwiczenie 1

Cel: rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego

Połóż się na macie na plecach. Lewa noga podczas ćwiczenia będzie wyprostowana w kolanie, ułożona na podłożu. Prawą nogę zegnij w kolanie i ułóż prawą stopę z boku lewego kolana. Chwyć prawą ręką za lewy nadgarstek. Cały czas utrzymując pozycję leżącą, wykonaj skłon tułowia w prawo. Gdy poczujesz lekkie rozciąganie boku lewego uda, zatrzymaj pozycję (zacznij od 5 sekund).

UWAGA: jeżeli ten ruch nasila ból, przerwij je i skonsultuj się z fizjoterapeutą, który dobierze ćwiczenia indywidualnie.

Ćwiczenie 2

Cel: wzmacnianie stabilizacji miednicy

Połóż się na plecach na macie. Łydki ułóż na dużej piłce rehabilitacyjnej. Unieś biodra i utrzymaj pozycję przez 5 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 7 razy.

Ćwiczenie 3

Cel: doskonalenie propriocepcji (czucia głębokiego)

Stań na poduszce sensomotorycznej. Spróbuj złapać równowagę. Następnie możesz włączyć takie ruchy jak: wspięcia na palce i na pięty, maszerowanie na dysku sensomotorycznym, unoszenie raz prawej, a raz lewej nogi bokiem.

Ćwiczenie 4

Cel: rozluźnianie z użyciem rollera

Połóż się na boku, a pod boczną stroną uda połóż roller do masażu, następnie rozmasuj mięśnie.

WAŻNE: możliwość zastosowania rollera warto skonsultować z ortopedą lub fizjoterapeutą, gdyż unika się tego typu nacisku w przypadku zapalenia kaletki biodra.

Biodro trzaskające wewnętrzne i zewnętrzne – fizjoterapia

W zespole biodra trzaskającego pomocna będzie także fizjoterapia. Wśród metod, które fizjoterapeuci stosują u osób z tą dolegliwością znajdują się:

  • terapia manualna;

  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe;

  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych;

  • terapia tkanek miękkich;

  • fizykoterapia (krioterapia punktowa, elektroterapia, laseroterapia, fala uderzeniowa) – gdy dolegliwościom towarzyszy zapalenie kaletki;

  • praca nad poprawą postawy ciała;

  • dobranie aktywności fizycznej, która nie będzie nasilać dolegliwości, a będzie wspierać prawidłowe funkcjonowanie biodra;

  • kinesiotaping (plastrowanie).

Teraz już wiesz, że ból biodra może pojawić się niezależnie od wieku. Jeżeli masz takie objawy, zasięgnij porady specjalisty. W wielu przypadkach kilka zmian w trybie życia i specjalnie dobrane ćwiczenia mogą wiele zdziałać!

Bibliografia:

  • Wis I. Wstępne wyniki oceny siły mięśni oddziałujących na staw biodrowy oraz równowagi statycznej u osób z zespołem trzaskającego biodra, Postępy Rehabilitacji (3), 55 – 68, 2016
  • Szymczak, M., Majchrzycki, M., Stryła, W., & Marszałek, S. (2012). Model usprawniania pacjentów z zespołem tarcia pasma biodrowo-piszczelowego. Zeszyty Promocji Rehabilitacji, Ortopedii, Neurofizjologii i Sportu, 1, 38-47.
  • Stasiewicz, M., Krawczyk, M., & Ślężyński, J. (2020). Sport injuries in runners. Polish Journal of Sports Medicine, 36(1), 17-29.
pixel