DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Suche szczotkowanie – jak to robić, żeby zauważyć efekty?

Suche szczotkowanie – jak to robić, żeby zauważyć efekty?

Fizjoterapeutka Olga Rymarska

Fizjoterapeutka Olga Rymarska Fizjoterapia i copywriting medyczny to według mnie połączenie idealne. Dlatego wiedzą o zdrowiu dzielę się zarówno w gabinecie, jak i w przestrzeni internetowej. Prywatnie we wszystkim znajduję pozytywy i nie wyobrażam sobie życia bez podróży. 15 minut

Sprawdź, czy szczotka do masażu ciała na sucho jest dla Ciebie

Masaż manualny za pomocą szczotki polega na przesuwaniu jej po ciele w odpowiednim kierunku. Możesz masować dowolną część ciała i różnicować stopień nacisku, przez co uzyskasz mniej lub bardziej intensywny zabieg. Jest duża szansa, że polubisz to od razu! Nie tylko dzięki pojawiającym się z czasem efektom, ale również odczuciom w trakcie zabiegu. Delikatne drapanie połączone ze smyraniem jest jednym z najprzyjemniejszych odczuć! A jeśli nadal zastanawiasz się, czy masowanie ciała na sucho jest dla Ciebie, nie odchodź od ekranu.

Zrogowaciały naskórek to pierwszy powód, dla którego warto wykonać regularny masaż suchy. Jej włosie złuszcza skórę i oczyszcza pory. Szczotkowanie na sucho na cellulit sprawdzi się świetnie wtedy, gdy borykasz się z tzw. pomarańczową skórką. Jest tak, dlatego że szczotkowanie ciała na sucho usprawnia przepływ limfy i krwi. Manualny masaż antycellulitowy to jednak tylko jeden z wielu sposobów na zmniejszenie cellulitu – pamiętaj o tym.

A może spodziewasz się dziecka? Szczotkowanie na sucho w ciąży to doskonały sposób na ujędrnienie brzucha. Suchy masaż okaże się również dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce wyrównać koloryt i wygładzić swoją skórę. Jeśli potrzebujesz znaleźć chwilę dla siebie – szczotkowanie ciała jest jednym z najlepszych sposobów na relaks.

Sprawdź koniecznie! Cellulit na udach Cellulit na udach. Jak się go pozbyć? 4 ćwiczenia na walkę z nieestetycznym wrogiem!

Cellulit na udach, inaczej nazywany również jako pomarańczowa skórka, to powszechny problemem, który dotyka wiele osób. W większości są to kobiety, ale i mężczyźni mogą borykać się z tym problemem. Skóra z cellulitem...

Szczotki do masażu ciała – razem z nami wybierz tę najlepszą dla Ciebie!

Choć masowanie ciała na sucho może wydawać się prozaiczną czynnością, warto się do niego dobrze przygotować. Szczególnie wtedy, gdy wykonujesz ten zabieg z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów takich jak szczotka do masażu. Przede wszystkim pamiętaj o przeciwwskazaniach. Jeśli masz popękane naczynka, trądzik, zapalenie skórne czy rany – nie możesz wykonywać masowania na sucho.

Podane przeciwwskazania Cię nie dotyczą? Już za chwilę dowiesz się, na jakie cechy szczotek zwrócić uwagę, aby wybrać tę idealną dla Twojej skóry.

Zwróć uwagę na rodzaj włosia – to podstawa

Rodzaj włosia to pierwsze kryterium, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru szczotki do masażu. Dlaczego? To właśnie ono będzie bezpośrednio stykało się z Twoją skórą podczas zabiegu. Musi więc pasować do jej wrażliwości, a ta u każdego jest inna. W takim razie, na jakie włosie się zdecydować?

Szczotka do masażu na sucho z naturalnego włosia pochodzącego od roślin lub pokrywy ciała zwierząt to rekomendowany wybór. Dzięki temu zapewnisz swojej skórze odpowiednią pielęgnację i unikniesz uczulenia. Pamiętaj jednak o tym, że naturalne włosie może być bardziej lub mniej miękkie. Jeśli jesteś osobą początkującą, odpowiednią dla Ciebie będzie szczotka do masażu na sucho z włosia dzika lub ze szczeciny. Wyróżnia je miękkość i delikatność. Podobne cechy ma szczotka z włosiem koziny, z którego często wykonywane są szczotki dla dzieci. Z pewnością odczujesz przyjemność przez cały czas trwania zabiegu.

Roślinne włosie wybierz wtedy, gdy masz już większe doświadczenie w suchym szczotkowaniu. Masaż szczotką z agawy podaruje Ci o wiele bardziej intensywne doznania, ponieważ jest sztywne. Jeśli lubisz mocniejszy nacisk, a Twoje ciało przyzwyczaiło się już do szczotkowania – sprawdzi się idealnie! Mocniejszy masaż wykonasz również dzięki włosiu z kokosa – w odczuciu jest dość ostre, dlatego, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze szczotkowaniem, raczej odrzuć tę opcję.

W ofercie sklepów nie brakuje szczotek o włosiu mieszanym, łączących np. sztywne włosy agawy z delikatnym włosiem koziny. To kompromis pomiędzy dwoma skrajnościami. Pójdź na niego, gdy od jakiegoś czasu masujesz się delikatnym włosiem i chcesz zwiększyć intensywność zabiegu.

Z rączką czy bez?

Już wiesz, że szczotkowanie ciała na sucho możesz wykonać różnym rodzajem włosia. Teraz pora na uchwyt szczotki. Masz do wyboru takie opcje jak:

  • Szczotka do masażu na sucho z rączką – wygodna, drewniana rączka pozwoli dotrzeć Ci nawet do trudno dostępnych obszarów ciała. Z łatwością wykonasz dzięki niej masaż całych pleców. Szczotki do masażu 4FIZJO mają odłączaną rączkę, co sprawia, że otrzymujesz produkt 2 w 1 – krótką i długą szczotkę!

  • Szczotka do masażu z paskiem – występuje jako osobny produkt lub jako modyfikacja tego, o którym przeczytałeś chwilę wcześniej. Posiada gruby, bawełniany pasek mocowany do brzegów szczotki, pod który wystarczy wsunąć swoją dłoń. Jego największą zaletą jest to, że masz dużą kontrolę nad naciskiem, który wywierasz bezpośrednio na jej korpus. Wykonasz nią masaż pośladków, brzucha, dekoltu i nóg.

Rodzaje szczotek do masażu

Wielkość szczotki dostosuj do okolicy ciała

Szczotki do masażu twarzy czy dekoltu mają mniejszą średnicę niż te, które są przeznaczone do szczotkowania ud czy pośladków. Jeśli więc planujesz szczotkowanie mniejszych powierzchni ciała – zdecyduj się na akcesorium o średnicy i długości ok. 5 cm. Do masażu większych partii idealnie nada się szczotka o szerokości 7 cm i długości ok. 12-13 cm.

Szczotka do masażu z wypustkami – poczuj coś więcej!

A może masz ochotę na niestandardowy wybór? Szczotka do masażu z wypustkami to w takim razie coś dla Ciebie! Wypustki przybierają formę krótkich, drewnianych stożków zakończonych kulką. Świetnie nadają się do masażu antycellulitowego i ujędrniającego, ponieważ ich twardość pozwala rozbić komórki tłuszczowe i usprawnić mikrokrążenie. Ponadto to trafiony wybór dla sportowców, którzy zmagają się z bólem mięśni po wysiłku – wypustki rozgrzeją włókna mięśniowe i przyspieszą przepływ krwi.

Inną opcją jest masaż szczotką z wypustkami, która dodatkowo posiada włosie. To połączenie cech i działania obydwu produktów.

Masaż szczotką na sucho – jak wykonać?

Szczotki do masowania mają owalny kształt. Nie bez powodu, bo dzięki temu idealnie leżą w dłoni, a przesuwanie nimi po ciele jest naprawdę wygodne i proste. Z pewnością uprzyjemni Ci to praktykę. Zostawmy już jednak techniczne aspekty. Przejdźmy do tego, jak masować szczotką na sucho. Poniżej znajduje się dla Ciebie kilka rad:

  1. Masaż manualny szczotką wykonuj w kierunku serca. Jeśli szczotkujesz uda, przesuwaj szczotkę od miejsca nad kolanem do góry. Jeśli łydki – od stawu skokowego w kierunku stawu kolanowego. Wyjątkiem są brzuch i piersi. Te okolice możesz masować również ruchami kolistymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Uwaga – jeśli na Twoich pośladkach są rozstępy, szczotkowanie wykonaj wzdłuż ich przebiegu.

  2. W przypadku twarzy kierunek masażu powinien zgadzać się z kierunkiem przepływu limfy.

  3. Szyję i dekolt masuj ruchem w dół – to kolejny wyjątek, jednak wciąż potwierdzający regułę masażu w kierunku serca.

  4. Jeśli decydujesz się na szczotkowanie całego ciała, zacznij od palców stóp i stopniowo przesuwaj się ku górze.

  5. Nacisk szczotki dostosuj do okolicy ciała. Tam, gdzie skóra jest bardziej delikatna (np. na twarzy, wewnętrznej stronie ud), zmniejsza intensywność masażu. Przemyśl również, czy nie warto zaopatrzyć się w 2 szczotki o różnym rodzaju włosia – zupełnie miękkim i sztywniejszym.

  6. Masując piersi – omiń brodawki. Nie najeżdżaj również na wystające pieprzyki i brodawki znajdujące się na innych częściach ciała.

  7. Pamiętaj o takich okolicach jak paznokcie, pachy czy pachwiny. Podczas masażu są często pomijane – niesłusznie.

  8. Po szczotkowaniu weź prysznic, aby zmyć pozostałości naskórka. Następnie nałóż na skórę ulubiony balsam. Zadbaj również o szczotkę – umyj ją żelem do twarzy po każdym użyciu i odstaw do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.

Suche szczotkowanie pleców

Szczotkowanie na sucho w ciąży

Szczotkowanie na sucho brzucha w ciąży jest wskazane tylko wtedy, jeśli ciąża nie jest zaawansowana oraz i nie istnieje ryzyko poronienia. W III trymestrze szczotkowanie jest przeciwwskazaniem, ponieważ może wywołać przedwczesne skurcze. W każdym innym przypadku zamiar wykonania takiego masażu powinnaś i tak skonsultować z lekarzem. Jeśli dostaniesz zielone światło – działaj! Potrzebujesz jedynie szczotki o bardzo delikatnym włosiu i kilku wskazówek:

  1. Szczotkowanie na sucho w ciąży rozpocznij od wykonywania okrężnych ruchów po całym brzuchu zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Pamiętaj, aby nie dociskać szczotki do skóry – nacisk ma być minimalny.

  2. Następnie wykonuj podłużne ruchy od spojenia łonowego w górę. Nie zapominaj o bocznych stronach brzucha.

Zważywszy na to, że okresie ciąży towarzyszą opuchlizny – masaż na sucho rozpocznij od stóp.

Masaż brzucha szczotką po porodzie

Dbałość o brzuch jest ważna nie tylko przed zajściem w ciążę i w jej trakcie, ale również po urodzeniu dziecka. Szczotkowanie na sucho po porodzie jest zatem jak najbardziej wskazane, jednak w przypadku każdego rodzaju porodu obowiązują inne zasady:

  • Szczotkowanie na sucho po CC (cesarskim cięciu) wykonaj dopiero po wygojeniu się blizny. Możesz bez problemu masować obszar po nacięciu brzucha, aby lepiej go ukrwić i zregenerować. Powrót organizmu do równowagi po cesarskim cięciu jest kwestią indywidualną, jednak z reguły warto odczekać ok. miesiąc, zanim przystąpisz do tego zabiegu domowego. W pierwszych dniach po porodzie brzuch jest zbyt tkliwy, aby traktować go nawet delikatnym włosiem.

  • Szczotkowanie po porodzie naturalnym możesz rozpocząć w ok. 2-3 tygodniu od urodzenia dziecka, ale pamiętaj, aby skonsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem. Może się okazać, że Twój organizm (a przede wszystkim macica) potrzebuje więcej czasu, aby wrócić do równowagi.

Masaż brzucha szczotką po porodzie polega na tym samym, co w ciąży. Jeśli masz zamiar masować bliznę – najpierw zacznij od obszaru wokół niej.

Szczotkowanie ud i pośladków

Szczotkowanie ud i pośladków warto ze sobą połączyć. To dwa obszary, na których bardzo często uwidacznia się cellulit, a skóra staje się mniej jędrna.

  1. Masaż ud szczotką rozpocznij od kolana i w kilku pasmach przesuwaj ją podłużnym ruchem do góry, aż do pachwiny. W ten sposób opracuj przednią, boczną i wewnętrzną stronę. Jeśli dasz radę, tył uda przemasuj od miejsca powyżej zgięcia stawu kolanowego, kończąc na górno-bocznej lub wewnętrznej stronie.

  2. Szczotkowanie pośladków wykonaj podłużnym ruchem od końca pośladka ku górze, kończąc na jego górnej części. Jeśli występują u Ciebie poprzeczne rozstępy – szczotkowanie przeprowadź wzdłuż ich przebiegu.

Suche szczotkowanie ciała

Szczotkowanie na sucho twarzy

Jak wykonać masaż twarzy szczotką na sucho?

  1. Szczotkowanie twarzy rozpocznij od bocznej krawędzi nosa. Posuwistym ruchem kieruj się do skroni. Wykonaj kilka powtórzeń i zrób to samo po drugiej stronie.

  2. Teraz przejdź do policzków – masuj je najpierw posuwiście, a potem okrężnie w kierunku uszu. Na końcu przesuwaj się od policzka w kierunku żuchwy.

  3. Czas na czoło! Zaczynając od miejsca nad punktem pomiędzy brwiami, poprowadź kilka razy szczotkę przez prawą połowę czoła do skroni, a następnie przez lewą połowę.

  4. Drugi ruch rozpocznij od wewnętrznej strony brwi, następnie masuj obszar nad całą jej długością i zjedź na skroń.

  5. Nie zapominaj o ustach. Ruchem wymiatającym masuj wargi od środka w kierunku zewnętrznym.

  6. Robiąc masaż manualny twarzy, opracuj również okolicę żuchwy. Poprowadź szczotkę o brody w górę do poziomu ucha, a następnie zjedź na szyję.

Szczotkowanie na sucho – przed czy po kąpieli

Masowanie szczotką na sucho lepiej wykonać przed umyciem ciała. Oto 2 powody:

  1. Szczotki do masażu na sucho działają jak peeling. Złuszczają martwy naskórek, który po zabiegu może jeszcze znajdować się na skórze. Prysznic pomaga usunąć go z powierzchni ciała. Pozwala tym samym przygotować skórę na przyjęcie substancji odbudowujących czy nawilżających, które znajdują się w kosmetykach, których używasz już po umyciu.

  2. Znasz to uczucie, gdy po umyciu Twoja skóra jest tłustawa? W kosmetykach myjących lub peelingach bardzo często znajdują się olejki, których zadaniem jest utrzymać nawilżenie Twojego ciała. To bardzo dobrze, ale jeśli zależy Ci przede wszystkim na złuszczeniu, masaż szczotką na sucho powinieneś wykonać na odtłuszczoną skórę. W przeciwnym razie zamiast po naskórku szczotka będzie w pierwszej kolejności przesuwała się po warstwie kosmetyku.

A może chcesz wzmocnić działanie antycellulitowe? Wtedy jak najbardziej możesz wykonać szczotkowanie na sucho z olejkiem przeznaczonym do tego typu problemów.

Oczywiście nic złego się nie stanie, jeśli wykonasz szczotkowanie po kąpieli. Masz ochotę na masaż z wykorzystaniem szczotki w łóżku tuż przed pójściem spać? Nic nie stoi na przeszkodzie! Powyższe punkty pokazują Ci tylko to, kiedy szczotkowanie jest najbardziej skuteczne. Wybór należy oczywiście do Ciebie.

Szczotkowanie ciała – ile czasu poświęcić na masaż?

Szczotkowanie jednej partii ciała powinno trwać przynajmniej 2-5 minut i maksymalnie 15 minut. Zależy to między innymi od wielkości masowanego obszaru czy doświadczenia. Twoja pierwsza sesja masażu szczotką prawdopodobnie będzie trwała krócej. Wiąże się to z dyskomfortem. Możesz go odczuwać, gdy po raz pierwszy zaczniesz przesuwać włosie po skórze. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz – nie trzymaj się kurczowo zalecanego czasu! Najważniejsze jest to, abyś odczuwał przyjemność z masażu. Dopasuj czas jego trwania i siłę nacisku szczotki do potrzeb swojej skóry. Za każdym kolejnym razem wydłużaj czas sesji. Z pewnością poczujesz, gdy Twoje ciało będzie na to gotowe.

Zastanawiasz się, ile razy w tygodniu szczotkowanie na sucho masz wykonywać, abyś zauważył efekty? Częstotliwość – tak jak czas – zwiększaj stopniowo. Przez pierwszy tydzień wykonaj 2 zabiegi. W drugim tygodniu zwiększ liczbę masaży do trzech i obserwuj, jak reaguje Twoje ciało. To zrozumiałe, że chciałbyś, aby cellulit stał się szybko jak najmniej widoczny, a ciało ujędrniło. I to wszystko w mgnieniu oka! Wiedz jednak, że masowanie na sucho to rodzaj mechanicznego złuszczania skóry. Codzienne sesje w pierwszym tygodniu praktykowania mogą zbyt mocno podrażnić Twoje ciało.

Szczotkowanie ciała – już wszystko wiesz, teraz działaj!

To już koniec podróży po tajnikach szczotkowania ciała. Jesteś zdumiony tym, że szczotka może nieść ze sobą tyle pozytywnych efektów? Gładsze ciało, lepsze krążenie i oczyszczone pory skóry brzmią jak utarte, marketingowe frazesy. Nie da się jednak inaczej nazwać realnych pozytywów, jakie da Ci szczotkowanie ciała na sucho. Przekonaj się o tym sam, wybierz szczotkę do masażu i działaj. Powodzenia!

pixel