DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
BLACK WEEK! Skorzystaj z wyjątkowych okazji aż do -40%! 🎁
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Cellulit na udach. Jak się go pozbyć? 4 ćwiczenia na walkę z nieestetycznym wrogiem!

Cellulit na udach. Jak się go pozbyć? 4 ćwiczenia na walkę z nieestetycznym wrogiem!

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 5 minut

Cellulit na udach

Cellulit na udach, inaczej nazywany również jako pomarańczowa skórka, to powszechny problemem, który dotyka wiele osób. W większości są to kobiety, ale i mężczyźni mogą borykać się z tym problemem. Skóra z cellulitem na udach charakteryzuje się nierównościami, grudkami i zagłębieniami, których widoczność zwiększa się poprzez wiele czynników. Często jest to przyczyną utraty pewności siebie i zmartwień związanych z wyglądem. Nieestetyczny wygląd cellulitu może sprawić, że osoby dotknięte tym problemem czują się niezadowolone ze swojego ciała, a czasami nawet unikają noszenia krótkich spódniczek czy strojów kąpielowych. Poznaj, czym jest i jak się pozbyć cellulitu.

Cellulit na udach - jak powstaje?

Cellulit na udach powstaje najczęściej z powodu nieprawidłowego krążenia krwi oraz obecności nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Chociaż czynniki genetyczne są również istotne, ponieważ cellulit może wystąpić nawet u osób szczupłych. Tak naprawdę pomarańczowa skórka jest wynikiem działania wielu czynników, do których należą również:

  • dieta,

  • aktywność fizyczna,

  • zmiany hormonalne,

  • tryb życia,

  • przyjmowane leki.

Proces powstawania cellulitu na udach rozpoczyna się od osłabienia krążenia krwi. Zaburzenia w krążeniu krwi mogą prowadzić do gromadzenia się płynów i toksyn w tkance tłuszczowej, powodując jej obrzęk i nierównomierną strukturę. Ponadto komórki tłuszczowe mogą się powiększać i przez co są bardziej widoczne. Tak powstaje charakterystyczna "grudkowata struktura" na skórze.

Proces powstawania cellulitu jest wynikiem kompleksowego oddziaływania różnych czynników na strukturę tkanki tłuszczowej i tkankę łączną skóry. Podstawowym czynnikiem wpływającym na powstawanie cellulitu jest charakterystyczna struktura tkanki tłuszczowej w okolicy ud. Komórki tłuszczowe, znane jako adipocyty, otoczone są siecią tkanki łącznej, która tworzy mikroskopijne "komory" lub przegrody w skórze.

Nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie prowadzi do zwiększenia objętości adipocytów. W rezultacie przestrzenie w skórze, w których znajdują się te komórki tłuszczowe, stają się większe. Zwiększenie objętości komórek tłuszczowych powoduje wywieranie większego nacisku na otaczające struktury, w tym na skórę. Ten ucisk prowadzi do deformacji skóry i powstawania charakterystycznych nierówności na jej powierzchni, które są zauważalne w postaci grudek, zagłębień i "skórki pomarańczowej".

Wyróżnia się kilka rodzajów cellulitu:

  • Cellulit wodny- ten rodzaj związany jest z zaburzeniami gospodarki wodnej w organizmie. Z cellulitem wodnym często zmagają się osoby szczupłe, które mają wyjątkowo suchą skórę.
  • Cellulit tłuszczowy - jego przyczyną jest nadmierne magazynowanie tłuszczu, co z kolei prowadzi do rozciągania skóry. To najpopularniejszy rodzaj cellulitu, który pojawia się najczęściej w wyniku nadmiernego przyrostu masy ciała.
  • Cellulit cyrkulacyjny - to efekt połączenia cellulitu wodnego i tłuszczowego.

Cellulit na udach -jak się go pozbyć?

Aktywność fizyczna

Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej również ma wpływ na ilość cellulitu na nogach. Nadmierna masa i brak aktywności fizycznej, a przez to osłabienie tkanki łącznej, która utrzymuje komórki tłuszczowe, może przyczynić się do powstawania cellulitu. Gdy tkanka staje się mniej elastyczna, komórki tłuszczowe mogą łatwiej przedostawać się na powierzchnię skóry, powodując występowanie grudek i zagłębień.

Warto pamiętać, że ruch zwiększa przepływ limfy i krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze. Dzięki czemu nasze ciało jest lepiej odżywione, a komórki dotlenione. Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej przyczynia się do redukcji cellulitu i poprawy struktury skóry, eliminując pojawienie się "skórki pomarańczowej".

Dieta

Spalanie tkanki tłuszczowej to jedno, ale trzeba również pamiętać o odpowiedniej diecie. Powinna być ona urozmaicona i bogata nie tylko w owoce i warzywa, ale również w pełnowartościowe źródła białka i tłuszczów, np. tłuste ryby. A zatem powstawaniu cellulitu może sprzyjać niezdrowa i przetworzona dieta.

Jak się jeszcze walczyć z cellulitem? Pijąc duże ilości wody. Ta zasada sprawdza się przy wszystkich typach skórki pomarańczowej, jednak szczególnie działa wtedy, gdy doskwiera Ci cellulit wodny. Woda pomaga pozbyć się nadmiaru komórek tłuszczowych z organizmu, wypłukuje też toksyny. Nawodniona skóra jest bardziej jędrna i elastyczna.

Masaż antycellulitowy

Masaż antycellulitowy i masaż bańską chińską, są jednymi ze sposobów, aby poprawić krążenie krwi w obszarze dotkniętym cellulitem na udach. Stymulujące ruchy masażu pomagają rozluźnić tkankę tłuszczową, poprawić przepływ krwi i limfy, co może wspomóc redukcję cellulitu. W przypadku cellulitu w okolicy pośladków masaż bańką chińską będzie jednym z najlepszych rozwiązań. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który zademonstruje najlepszą formę automasażu i doradzi, które preparaty antycellulitowe wybrać.

Należy zaznaczyć, że spalanie tłuszczu a tym samym zmniejszenie cellulitu z ud będzie najbardziej zauważalne, jeśli połączysz wszystkie te 3 aspekty. Tylko regularna aktywność fizyczna i styl życia, przyczynią się do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pomogą Ci pozbyć się widocznego cellulitu.

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. W walce z cellulitem warto wypróbować sprawdzone kremy antycellulitowe. Dobry krem na pozbycie się cellulitu powinien mieć w swoim składzie naturalne składniki aktywne.

Na masaż antycellulitowy możesz wybrać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego lub wykonywać go samodzielnie w domu.

Szczotkowanie ciała na sucho (za pomocą specjalnej szczotki z grubym włosiem) stymuluje krążenie krwi, ogranicza ryzyko zastoju limfy, ujędrnia skórę, a wykonywane regularnie (najlepiej przynajmniej raz dziennie) przynosi długotrwałe efekty w walce z cellulitem.

Masaż szczotką warto robić przed kąpielą – kolistymi ruchami po całym ciele ze szczególnym uwzględnieniem brzucha, pośladków i ud. Inna opcja to masaż szorstką rękawicą.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Ćwiczenia z gumą. 5 efektywnych propozycji

Efekty ćwiczeń z gumami oporowymi mogą być bardzo pozytywne dla różnych grup osób praktykujących mniejszą lub większą aktywność fizyczną. Ćwiczenia z gumą oporową pozwalają na wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie ich siły i wytrzymałości. Taśmy oporowe stanowią świetne narzędzie do treningu klatki piersiowej, mięśni pleców oraz innych grup mięśniowych..

Do powstawania cellulitu w okolicach pośladków przyczyniają się:

  • nieodpowiednio zbilansowana dieta bogata w żywność wysoko przetworzoną,
  • niski poziom aktywności fizycznej,
  • zmiany hormonalne,
  • niezdrowy tryb życia,
  • niektóre leki.

Ćwiczenia na cellulit na udach!

Ćwiczenia nie tylko poprawiają krążenie krwi, ale również zwiększają elastyczność skóry i mięśni. Jest to powód, dla którego regularna aktywność jest tak ważna w zachowaniu jędrności skóry. Najbardziej skuteczne ćwiczenia, które pomogą Ci pozbyć się cellulitu na udach to:

  1. przysiady z taśmą mini band - rozpocznij, stając prosto z rozstawionymi nogami na szerokość barków. Następnie delikatnie ugnij biodra i opuść się w dół, jakbyś siadał/a na niewidzialnym krześle. Pamiętaj, aby zachować prostą postawę pleców i wyprostowane nogi (przy pozycji początkowej). Powróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie kilkanaście razy;

  2. wykroki z ciężarkami - stań prosto, a następnie zrób duży krok w przód jedną nogą, opuszczając biodro, aż udo jest równoległe do podłoża. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz to samo z drugą nogą;

  3. skakanka - trening na skakance doskonale poprawia krążenie oraz kondycję, przez co Twoje ciało będzie lepiej dotlenione, odżywione i pozbędziesz się pomarańczowej skórki.

  4. rollowanie - połóż się na macie do ćwiczeń z wałkiem umieszczonym na tylnej części ud. Wykonuj ruchy w przód i w tył, dynamicznie rollując całą powierzchnię. Rolluj przód i tył ud, tył łydek oraz pośladki.

Podsumowanie

Cellulit to problem wielu osób, które borykają się z nadmierną masą ciała lub prowadzą siedzący tryb życia i ubogą dietę. Zrozumienie mechanizmów powstawania cellulitu na poziomie strukturalnym jest kluczowe dla opracowania skutecznych strategii zwalczania tego nieestetycznego stanu. Włączenie metod mających na celu poprawę struktury tkanki tłuszczowej i wzmocnienie tkanki łącznej może przynieść pozytywne rezultaty w redukcji cellulitu. Pamiętaj, że każde ciało jest inne, dlatego ważne jest, aby dostosować ćwiczenia do swoich możliwości i słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm. Konsultacja z lekarzem lub trenerem może być również pomocna w opracowaniu spersonalizowanego planu walki z cellulitem na udach.

Źródła:

1. Sadick N. Treatment for cellulite. Int J Womens Dermatol. 2018 Oct 22;5(1):68-72.

2. Rawlings AV. Cellulite and its treatment. Int J Cosmet Sci. 2006 Jun;28(3):175-90.

3. Leszko M. Cellulite in menopause. Prz Menopauzalny. 2014 Oct;13(5):298-30

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Taśmy mogą być wykorzystywane do treningu mającego na celu poprawę siły grup mięśniowych osłabionych wskutek unieruchomienia pourazowego, pozabiegowego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych. Różnorodność taśm pozwala na ich wykorzystanie w terapii niestabilności kręgosłupa oraz innych stawów, w ćwiczeniach korekcji postawy, treningu koordynacji i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez różne ćwiczenia z użyciem taśmy można osiągnąć poprawę siły mięśniowej i stabilizacji stawów. Taśma może służyć do treningu profilaktycznego, pomagając zapobiec kontuzjom.

PRZECIWWSKAZANIA: Występowanie bólu podczas użytkowania; Stany ostre, świeżo po zwichnięciu stawu lub złamaniu kości; Obrzęki; Uczulenie na lateks; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

pixel