Suche igłowanie - co warto wiedzieć na jego temat?
Spis treści
Suche igłowanie - poznaj je bliżej
Ciągły stres, stale napięte mięśnie szyi, pleców i notoryczne migreny są coraz częściej pojawiającym się problemem zarówno u ludzi starszych, jak i młodszych. Długotrwała praca w jednej pozycji, najczęściej siedzącej, mała aktywność fizyczna i często zła jakość snu powodują, że przestajemy być zadowoleni ze swojego samopoczucia. Z pomocą przychodzi nam rozwiązanie w postaci suchego igłowania. Technika ta polega na nakłuwaniu ciała cienkimi igłami, które poprzez działanie w tkance mięśniowej oddziałują bezpośrednio na punkty spustowe. Bardzo wiele dolegliwości bólowych można leczyć z użyciem suchego igłowania, a co więcej pomaga ono wrócić szybciej do pełnej sprawności po kontuzjach i urazach.
Suche igłowanie - co to takiego?
Suche igłowanie to technika wykorzystywana do terapii punktów spustowych, która głównie skupia się na działaniu przeciwbólowym. Specjalista zajmujący się suchym igłowaniem stosuje do terapii igły do akupresury, które po dokładnym zbadaniu pacjenta wbija je w odpowiednie miejsca. Sama igła jest bardzo cienka i wprowadzana jest bezpośrednio w skórę.
Po manualnym zbadaniu danej okolicy, fizjoterapeuta rozbija punkty spustowe za pomocą igieł, co powoduje natychmiastowe oddziaływanie na tkankę mięśniową. Sama terapia wykorzystująca suche igłowanie jest bezbolesna, a pacjent nie odczuwa nic poza delikatnym szczypaniem.
Zabieg suchego igłowania ma na celu podrażnienie tkliwych zakończeń włókien nerwowych, a zakończenia te przynależą do konkretnego punktu spustowego. Podczas sesji, igły pozostają w ciele przez ściśle określony czas, zazwyczaj od 15 do 30 minut, podczas których pacjenci mają okazję doświadczyć uczucia głębokiego rozluźnienia i relaksu. Czas trwania każdej sesji zależny od liczby punktów spustowych i może wahać się nawet do 60 minut.
Rozluźnienie mięśni i "rozbicie" punktów spustowych jest odczuwalne już po pierwszym zabiegu suchego igłowania. Należy jednak pamiętać, że tylko systematyczna praca wraz z terapeutą, wdrożona odpowiednia aktywność fizyczna oraz odpoczynek, pozwolą uzyskać najwięcej korzystnych efektów dla pacjenta.
Sama terapia nie opiera się tylko na wbiciu igieł. Technika suchego igłowania to również umiejętne poruszanie igłami we właściwym kierunku, aby usprawnić proces terapeutyczny.
Suche igłowanie to nie tylko łagodzenie bólu. Podczas terapii możliwe jest poprawienie zakresu ruchu, zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz redukcja stresu i napięcia.
Zabieg suchego igłowania polega również na wbijaniu igieł w okolicach największego skupiska bólowego. Jest to odmienna metoda, która polega na eliminacji większego problemu, który może dotyczyć układu mięśniowego, jak i nerwowego. Wbicie igły powoduje lokalny skurcz, co w konsekwencji prowadzi to natychmiastowego rozluźnienia struktur. Samo miejsce bólowe nie zawsze jest jedynym winowajcą złej kondycji organizmu, dlatego podczas terapii manualnej i suchego igłowania warto skupić się na globalnym, a nie tylko lokalnym problemie.
Kiedy stosujemy suche igłowanie u pacjenta?
Suche igłowanie zawsze musi być połączone z wcześniej wykonaną terapią manualną, aby dokładnie zbadać problem i wybrać najlepszą metodę. Suche igłowanie najlepiej wdrożyć, kiedy odczuwalne są takie problemy, jak:
-
zaburzenia czucia;
-
cieśń nadgarstka,
-
łokieć tenisisty i łokieć golfisty,
-
dolegliwości bólowe stawu barkowego i kolanowego,
-
stany zapalne w obrębie stopy - zapalenie rozcięgna podeszwowego,
-
napięciowe bóle głowy,
-
nadmierne napięcie tkanek miękkich,
-
ograniczenie ruchomości;
-
bóle pleców,
-
zespół pasma biodrowo-piszczelowego,
-
terapia blizn.
Suche igłowanie przynosi bardzo wiele pozytywnych skutków przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taki zabieg. Warto zaznaczyć, że sama terapia skupiona jest na określonym problemie, a efekty można zauważyć nawet po pierwszej wizycie. Dobrym wdrożeniem przed samym zabiegiem igłoterapii, jak i świetną kontynuacją, są sesje na macie do akupresury. Wystarczy kilka minut dziennie, aby rozluźnić napięte mięśnie i punkty spustowe. Jeśli chcesz dłużej utrzymać efekt igłoterapii, pamiętaj o regularnym automasażu rollerem i piłką do masażu.
Przeciwwskazania do suchego igłowania.
Suche igłowanie, często nazywane zabiegiem akupunktury ma również bardzo istotne przeciwwskazania, o których pacjent powinien pamiętać. Osoby mające pierwszy raz styczność z suchym igłowaniem powinny dokładnie porozmawiać ze swoim terapeutą, aby ten dokładnie nakreślił specyfikę terapii oraz jej skutki.
Przeciwwskazania do suchego igłowania:
-
choroby psychiczne,
-
zmiany skórne,
-
otwarte rany,
-
rozrusznik serca,
-
nowotwory,
-
zaawansowana osteoporoza,
-
ciąża,
-
ciężka miażdżyca,
-
mała odporność na ból.
Przed samym zabiegiem nie zaleca się stosowania środków przeciwbólowych, ponieważ mogą one mieć wpływ na sam proces i odczucia podczas terapii punktów spustowych. Zabieg suchego igłowania nie jest przeznaczony dla osób, które odczuwają lęk przed igłami.
Sprawdź teraz Punkty spustowe - poznaj ich tajemnicę!Punkty spustowe, zwane również jako trigger points, są określonymi obszarami mięśni, które reagują na różnego rodzaju bodźce, takie jak ucisk, napięcie czy stres. Charakteryzują się one nadmiernym napięciem włókien mięśniowych, które prowadzi do powstania bólu o charakterze punktowym lub promieniującym.
Suche igłowanie - podsumowanie
Terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych to proces, który wymaga pracy nie tylko terapeuty, ale i pacjenta. Suche igłowanie to bardzo dobry sposób na opanowanie bólu oraz zniwelowanie wielu schorzeń. Zabieg suchego igłowania polega na rozpoznaniu punktu spustowego oraz podrażnieniu go, celem rozluźnienia całej tanki. Igły wbijane są w określone miejsca, aby podczas zabiegu suchego igłowania uwolnić pacjenta od jak największej ilości napięć. Pozytywny efekt terapeutyczny jest odczuwalny już po pierwszej wizycie, ale należy je stosować jako dodatek do terapii. W połączeniu z aktywnością fizyczną oraz masażem uzyskasz najlepszy efekt.
Źródła:
1. Kalichman L, Vulfsons S. Dry needling in the management of musculoskeletal pain. J Am Board Fam Med. 2010 Sep-Oct;23(5):640-6.
2. Lew J, Kim J, Nair P. Comparison of dry needling and trigger point manual therapy in patients with neck and upper back myofascial pain syndrome: a systematic review and meta-analysis. J Man Manip Ther. 2021 Jun;29(3):136-146.
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Maty do akupresury są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnienie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi - tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego.
PRZECIWWSKAZANIA: Pacjenci poniżej 16 roku życia; Ciąża i karmienie; Zaburzenia krzepliwości (hemophilia); Stosowanie leków przeciwzakrzepowych; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Oparzenia i rany; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).
Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.
PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).