Skuteczne sposoby na wstydliwy problem, czyli jak sobie pomóc w walce z hemoroidami
Spis treści
Czym są hemoroidy i jakie są przyczyny ich powstawania?
Hemoroidy to dość powszechne schorzenie, dotykające wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powstają w wyniku przekrwienia guzków krwawniczych, stanowiących fizjologiczną część okolicy odbytu. Guzki krwawnicze uszczelniają zwieracz, co ułatwia kontrolę wypróżnień oraz oddawania gazów. Jeśli guzki nadmiernie wypełnią się krwią, zwiększają swoją objętość i wywołują charakterystyczne dolegliwości. Guzki zmienione chorobowo określa się jako hemoroidy wewnętrzne lub zewnętrzne, w zależności od położenia.
Dlaczego u niektórych tworzą się żylaki odbytu?
Przyczyny przekrwienia guzków krwawniczych w kanale odbytu mogą być różne. Najczęściej na powstawanie hemoroidów wpływa niezdrowy tryb życia, czyli zła dieta, stres, siedzący tryb życia lub zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Jednym z najczęstszych powodów rozwoju choroby hemoroidalnej u kobiet jest okres ciąży i poród siłami natury. Zwykle hemoroidy są efektem zaparć nawykowych i częstych biegunek, jednak zdarza się, że towarzyszą innym stanom chorobowym organizmu (marskość wątroby, guzy miednicy małej).
Czym objawia się choroba hemoroidalna?
Choroba hemoroidalna ujawnia się szeregiem dolegliwości, które mogą znacząco wpływać na jakość życia. Jednym z najczęstszych symptomów są krwawienia podczas wypróżnień. Objawy towarzyszące defekacji, takie jak: pieczenie, swędzenie oraz bolesne obrzmienie w okolicy odbytu dodatkowo nasilają dyskomfort. Chorzy skarżą się na wrażenie ciała obcego w odbycie oraz uczucie niepełnego wypróżnienia.
W przypadku hemoroidów wystających na zewnątrz odbytu można je wyczuć podczas siedzenia na toalecie lub mycia. Z kolei hemoroidy wewnętrzne powiększają się w czasie parcia na stolec i może się zdarzyć, że wypadną poza odbyt. W początkowej fazie choroby hemoroidalnej jest możliwe wsunięcie ich do środka, jednak nieleczone schorzenie stopniowo to uniemożliwia.
Warto pamiętać, że krwawienie z odbytu występuje nie tylko przy chorobie hemoroidalnej. To jeden z najczęstszych objawów raka jelita grubego, dlatego jeśli zauważysz krew w stolcu lub na papierze toaletowym, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Sposoby na hemoroidy – domowe i medyczne
Choroba hemoroidalna ma tendencję do pogłębiania się, dlatego ważne jest zidentyfikowanie objawów we wczesnym stadium. To umożliwi podjęcie odpowiednich działań w celu złagodzenia dolegliwości oraz zapobiegania nawrotom hemoroidów w przyszłości.
Leczenie żylaków odbytu powinno odbywać się wyłącznie pod opieką lekarza. Nie należy przyjmować żadnych leków, ani korzystać z zabiegów na własną rękę. W przypadku łagodnych hemoroidów specjaliści zalecają stosowanie maści, kremów lub czopków, zawierających substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe i zwężające naczynia krwionośne.
Poza terapią farmakologiczną istnieją także inne metody leczenia hemoroidów. Do skutecznych domowych sposobów można zaliczyć nasiadówki z kory dębu, czy rumianku. Ważna jest też zmiana diety i zwiększenie podaży płynów. Jeśli lekarz pozwoli, można dodatkowo skorzystać z zabiegów, wykorzystujących zimno w procesie leczenia (krioterapia). Niektórzy uważają, że pomocna bywa także akupunktura. Hemoroidy nie znikną jednak po kilku zabiegach. Akupunktura stopniowo poprawia krążenie krwi, dlatego efekty można zaobserwować dopiero po pełnej serii.
Warto jednak pamiętać, że wszelkie zabiegi tego typu stanowią dodatek do terapii farmakologicznej i pielęgnacji domowej, zaleconej przez lekarza. Leczenie hemoroidów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, powinno się rozpocząć od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Wówczas łatwiej będzie się z nimi uporać, a chory znacznie szybciej odzyska komfort życia.
W najtrudniejszych przypadkach wypadających i krwawiących hemoroidów niezbędna bywa interwencja chirurgiczna.
Jak zapobiec nawrotom? Profilaktyka hemoroidów
Podstawą profilaktyki hemoroidów jest zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego poprzez utrzymanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik, picie wystarczającej ilości wody oraz regularną aktywność fizyczną. Unikanie przewlekłego siedzenia oraz długotrwałego stania może także przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia hemoroidów.
Ważnym elementem profilaktyki jest również unikanie nadmiernego wysiłku podczas wypróżnień. Osoby z hemoroidami powinny unikać długiego siedzenia na sedesie oraz korzystać z toalety od razu, gdy poczują taką potrzebę. To przywróci naturalny rytm wypróżnień i zmniejszy ryzyko powstawania hemoroidów.
Z kolei utrzymywanie nienagannej higieny intymnej pomoże nie tylko zadbać o zdrowie okolic odbytu, ale także pozwoli wyczuć hemoroidy zewnętrzne, zanim zaczną powodować bolesne dolegliwości.
Podsumowanie
Objawy choroby hemoroidalnej mogą być bardzo uciążliwe, dlatego nie należy ich bagatelizować. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty proktologa. Lekarz oceni rodzaj oraz wielkość hemoroidów i zaleci odpowiednie postępowanie. Podstawą zazwyczaj są leki w postaci czopków i maści, jednak w niektórych przypadkach, terapię można uzupełnić o akupunkturę lub krioterapię.
Sprawdź teraz Zacznij przygodę z bieganiem z bieżnią domową od 4FizjoZastanawiasz się, czy własna bieżnia elektryczna w Twoich czterech ścianach to dobry pomysł? Przeczytaj, jakie zalety mają ćwiczenia na bieżni
Bibliografia:
J. Michalak, A. Wolski, Choroba hemoroidalna, "Medycyna Rodzinna" 2001, nr 2, s. 61-64.
M. Kołodziejczak, Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej, "Medycyna Rodzinna" 2011, nr 1, s. 7-11.