DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Napij się wody i zadbaj o swoje zdrowie, czyli o nawodnieniu organizmu

Napij się wody i zadbaj o swoje zdrowie, czyli o nawodnieniu organizmu

Copywriter medyczny Aneta Kublik

Copywriter specjalista Aneta Kublik Dla mnie, jako filologa polskiego, pisanie i tworzenie teksów to nie tylko zawód, ale też mój sposób na życie. Lubię dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą. Zagadnienia z zakresu fizjoterapii stanowią jedynie część mojego doświadczenia copywriterskiego. Prywatnie uprawiam fitness i kalistenikę oraz kolekcjonuję pocztówki. 4 minuty


O czym się dowiesz?

Podejście, kiedy należy pić, u każdego jest inne, jednak nigdy nie powinniśmy doprowadzić do najgorszego, czyli odwodnienia organizmu. Jak sobie z nim radzić? Co robić, gdy organizm jest odwodniony? Jakie są objawy braku wody w organizmie? Czym i jak prawidłowo nawodnić organizm? Odpowiedzi na te nurtujące pytanie znajdziesz właśnie w tym artykule!

Sprawdź teraz Wakacyjne kontuzje – jak sobie z nimi radzić Letnie szaleństwa i ich konsekwencje. Jak sobie radzić z najczęstszymi wakacyjnymi kontuzjami?

Imponujący wynik na krokomierzu po kilku dniach idzie w parze z bólem kolan? Chcesz maszerować dalej, ale nie wiesz, czy to dobry pomysł? A może dopiero co przyjechałaś/eś i już po pierwszym dniu Twoje kolana błagają o litość? Jeśli to o Tobie, to musisz wiedzieć, że...

Ile pić, żeby się napić, czyli jak prawidłowo nawadniać organizm?

Od dziecka wpajane są nam zasady zdrowego żywienia. Według nich powinno się wypijać co najmniej dwa litry płynów dziennie. Któż z nas nie słyszał o tej złotej zasadzie postępowania w przypadku nawodnienia? Właśnie takie dane podaje Światowa Organizacji Zdrowia (WHO), według której zalecana ilość wody dla osoby dorosłej to 2 litry dziennie, a dla osób aktywnie fizycznych i mieszkańców regionów o gorącym klimacie – do 4 litrów dziennie. Jednak nie wszystko jest takie proste, jakby mogło się na początku wydawać. Są to przede wszystkim uśrednione wartości. Dlaczego?

Kobieta pijąca wodę

Wyobraź sobie, że masz obok siebie 2 osoby – drobną kobietę mającą pracę siedzącą w klimatyzowanym biurze oraz wysportowanego i dobrze zbudowanego mężczyznę pracującego na budowie w 40° upale. Jak myślisz, jak bardzo będzie się różniło ich dzienne zapotrzebowanie na wodę i inne płyny? Sporo, dlatego też nigdy nie jest ono stałe.

Zalecana ilość wypijanej wody potrafi być różna w zależności właśnie od wieku, płci, rodzaju pracy, aktywności fizycznej, a niekiedy i od panujących warunków atmosferycznych. Standardowo podaje się, że należy pić mniej więcej od 30 do 35 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała. W takim razie osoba ważąca 65 kg powinna przyjąć 1,95-2,27 l płynów dziennie.

Kiedy należy więcej pić? Przyczyny i objawy odwodnienia organizmu

Zdarzają się też takie sytuacje i choroby, przy których zapotrzebowanie na uzupełnienie płynów i wodę będzie znacznie wyższe niż standardowe. W takim przypadku każdy niedobór lub brak wody w organizmie nazywa się odwodnieniem. Jest to stan, w którym organizm traci wodę i nie ma czym tych braków uzupełnić. Przyczyn odwodnienia organizmu jest wiele, jednymi z nich są:

  • Wysiłek fizyczny – przy wzroście wydolności organizmu szybciej wydziela się pot, a ciało jest rozgrzane, co przyspiesza proces odwodnienia.

  • Biegunka i wymioty – w krótkim czasie z organizmu wydalana jest duża ilość nie tylko samej wody, ale też cennych składników odżywczych.

  • Upały oraz długotrwała i wysoka gorączka – ciało wytrąca całą wodę w formie potu.

  • Niedożywienie i głodówki – przyjmowane są zbyt małe ilości płynów i pożywienia.

  • Niektóre napoje takie jak herbata, kawa czy alkohol – spożywanie ich w nadmiarze wypłukuje nie tylko magnez, ale też wiele innych cennych składników odżywczych.

  • Poważne choroby np. cukrzyca, hiperglikemia, choroby nerek.

Każda z tych wyżej wymienionych przyczyn prowadzi do konkretnych objawów odwodnienia. Jest to moment, kiedy „na już” potrzebujemy wody, uzupełnienia płynów i brakujących witamin. Po czym poznać, że organizm jest odwodniony? Pierwszym zauważalnym znakiem jest ciemnożółta barwa moczu. Oprócz tego są to też: ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu, zawroty i bóle głowy, skurcze i drgania mięśni. W skrajnych przypadkach konsekwencje odwodnienia są poważniejsze. Mowa tu np. o: spadku ciśnienia, omdleniach, chronicznym zmęczeniu, a nawet zaburzeniach pracy nerek.

Jak uniknąć odwodnienia organizmu?

Wiesz już, jakie są objawy odwodnienia i jakie jest twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę. Pamiętaj jednak, że niestety zdarzają się sytuacje, w których należy niezwłocznie uzupełnić płyny, witaminy i składniki odżywcze, aby zapobiec odwodnieniu. Wtedy warto sięgnąć do efektywnych metod nawadniania organizmu.

  • Woda mineralna, wysokozmineralizowana lub magnezowana – taka woda zawiera wiele cennych minerałów potrzebnych organizmowi.

  • Elektrolity – są bogate w wapń, magnez, sód i potas. Najczęściej kupisz je w aptece w formie suplementów.

  • Napoje izotoniczne – są one najskuteczniejszym sposobem uzupełnienia płynów szczególnie po intensywnym treningu.

  • Owoce i warzywa – dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie świeżego soku wyciskanego lub pełnowartościowego smoothie.

  • Domowe kompoty niesłodzone – wraz z herbatami ziołowymi (w odpowiednich ilościach) ugaszą pragnienie w upalne dni. Są źródłem wielu przeciwutleniaczy.

  • Napoje mleczne niesłodzone (mleko, kefir czy maślanka) – to produkty bogate w wapń. Zaspokoją głód i pragnienie. Ten sposób nie jest polecany osobom z nietolerancją laktozy.

  • Woda kokosowa – to jeden z naturalnych i niskotłuszczowych sposobów. Nie tylko skutecznie nawadnia, ale też zawiera wiele cennych składników odżywczych.

Owoce i warzywa jako sposób nawadniania organizmu

Pij więcej wody – zadbaj o zdrowie i dobre samopoczucie

Chcąc w pełni dbać o zdrowie, nie zapominaj o prawidłowym odżywianiu i dbaniu o nawodnienie swojego organizmu. Chociaż regularne picie wody może być na początku sporym wyzwaniem. Jednak jest kilka sposobów i metod, które mogą ułatwić Ci to zadanie i wspomóc twoją pamięć.

Po pierwsze, zadbaj o łatwą dostępność napojów. Miej zawsze pod ręką przygotowaną wcześniej szklankę wody, po którą będziesz regularnie sięgać. W tym zadaniu szczególnie pomocne mogą okazać się motywacyjne butelki na wodę. Wystarczy, że napełnisz taką butelkę wodą. Dzięki umieszczonym na niej napisom w łatwy sposób możesz kontrolować, jak dużo pijesz w ciągu dnia.

Rodzina pijąca wodę

Po drugie, pij napoje bezalkoholowe oraz zadbaj o smak i jakość spożywanych płynów. Sama woda to nie wszystko, nie każdy lubi pić ją zwykłą, a jednak organizm należy nawodnić. Co w takim przypadku? Korzystaj z prostych dodatków, które wzbogacą jej smak, ale też dodadzą jej cennych składników odżywczych. Dobrym pomysłem będzie dodanie do naturalnej wody mineralnej np. plasterka cytryny czy odrobiny mięty.

Nawadnianie organizmu – jaką zasadą się kierować?

Większość osób może nie zdawać sobie sprawy z odwodnienia swojego organizmu. Dlatego też tak ważna jest regularność picia wody i dostarczanie jej do organizmu w postaci innych alternatywnych płynów. Nie tylko pijąc, ale też jedząc warzywa, owoce, zupy, buliony, dostarczasz organizmowi niezbędnego nawodnienia. To w końcu co zrobić, żeby przyjmować odpowiednią ilość wody? W takiej sytuacji pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności zawsze kierować się uczuciem pragnienia i instynktem. Twój organizm najlepiej oceni, kiedy i jakie ilości należy wypić. Wystarczy, że wsłuchasz się w rytm swojego ciała.

Polecane

pixel