DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Mrowienie w nogach - jakie są jego przyczyny?

Mrowienie w nogach - jakie są jego przyczyny?

Zespół 4FIZJO

Zespół 4FIZJO Nasz zespół każdego dnia dba o to, aby informacje na blogu były jak najwyższej jakości. Chcemy wspierać nie tylko fizyczność każdego człowieka, ale i poszerzać wiedzę z zakresu sportu, fizjoterapii, podróży i relaksu. 6 minut

Powiedz "NIE" mrowieniu nóg!

Drętwienie nóg, mrowienie, czy zaburzenia czucia to powszechne objawy u wielu osób, które nie tylko powodują dyskomfort, ale także są niepokojące. Nieprzyjemne uczucie mrowienia, drętwienia lub szczypania, może występować zarówno w jednej nodze, jak i w obu, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Choć samo mrowienie może być łagodnym objawem, to czasami może wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, które wymagają diagnostyki i odpowiedniego leczenia. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Poznaj przyczyny drętwienia nóg oraz wszelkich zaburzeń czucia.

Mrowienie w nogach - poznaj przyczynę!

Mrowienie w nogach to problem ludzi w każdym wieku i uzależniony jest on od wielu czynników. Często bagatelizowany i oddalany w diagnostyce objaw, może z czasem przynieść wiele problemów zdrowotnych.

Jednym z czynników powodującym mrowienia, jest brak odpowiedniego przepływu krwi do nóg. Powoduje to niedotlenienie tkanek, co objawia się mrowieniem, drętwieniem lub uczuciem szczypania. Choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak miażdżyca, przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica, czy niewydolność serca, mogą wpływać na krążenie krwi i powodować drętwienie nóg.

Jedną z głównych przyczyn mrowienia w nogach jest ucisk nerwu. Może być to spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak dyskopatia (uszkodzenie krążka międzykręgowego), zwężenie kanału kręgowego itp. Ucisk nerwu może prowadzić do mrowienia, drętwienia kończyn lub bólu w określonych obszarach nóg. Mrowienie nóg może być również spowodowane przez nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa, w wyniku np.: skoliozy.

Inny, dość istotny powód to neuropatia obwodowa. Schorzenie to cechuje się uszkodzeniem nerwów obwodowych, które może powodować mrowienie w nogach, zaburzenia czucia i drętwienie kończyn. Najczęstszą przyczyną neuropatii obwodowej jest cukrzyca, ale może ona być również spowodowana innymi czynnikami, takimi jak infekcje, toksyny, czy choroby układu nerwowego.

Mrowienie w nogach może być również objawem poważniejszych schorzeń, np.: reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia ukrwienia, choroby kręgosłupa, czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Nocne mrowienie w kończynach dolnych może być wynikiem ucisku na nerw kulszowy lub nawet może sygnalizować stwardnienie rozsiane. W niektórych przypadkach, uszkodzenia nerwów obwodowych mogą prowadzić nawet do całkowitego zaniku czucia w nogach. Dlatego bardzo ważna jest diagnostyka i leczenie.

Nie tylko choroby neurologiczne stoją za mrowieniem i drętwieniem w nogach. Nieprawidłowa pozycja ciała, niewłaściwe ułożenie kończyn, czy nieprawidłowe obciążanie nóg mogą również prowadzić do mrowienia i drętwienia. Długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej pozycji, zwłaszcza podczas siedzenia lub snu, może powodować ucisk na nerwy i zaburzenia czucia. W perspektywie czasu może to spowodować poważniejsze schorzenia w kończynach dolnych i nie tylko.

Inne możliwe przyczyny mrowienia nóg to przyjmowanie niektórych leków, które mogą wraz z nieodpowiednią dietą i używkami prowadzić do zwiększenia dyskomfortu oraz potęgować uczucie drętwienia nóg, a także uczucie mrowienia.

Mrowienie w nogach, a dieta i suplementacja.

Dieta i styl życia odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku mrowienia w nogach istnieje kilka czynników dietetycznych, które mogą mieć kluczowe znaczenie.

Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych jest kluczowe, aby zminimalizować mrowienie w kończynach dolnych. Niedobór pewnych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B szczególnie witamina B12, magnez, czy potas, może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego i zwiększać ryzyko mrowienia w nogach. Warto także zadbać o zrównoważoną dietę, bogatą w różnorodne składniki odżywcze pełne warzyw, owoców oraz zdrowych tłuszczów. Mrowienie w nogach może pojawiać się również w wyniku chorób, które upośledzają procesy wchłaniania, np.: celiakia.

Niektóre pokarmy i napoje mogą działać drażniąco na układ nerwowy i nasilać mrowienie w nogach. Często wymieniane produkty powodujące problemy, to:

  • kofeina (produkty bogate w ten składnik),

  • alkohol,

  • pikantne potrawy,

  • tytoń,

  • tłuszcze trans,

  • sztuczne słodziki.

Warto obserwować swoją reakcję na te substancje i ograniczać ich spożycie, jeśli wywołują nasilone mrowienie.

Wysoka zawartość substancji przeciwzapalnych w diecie może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie stanu zapalnego organizmu. Dieta bogata w produkty przetworzone, często jest poważną przyczyną chorób układu krążenia, co może prowadzić do miażdżycy i przewlekłej niewydolności żylnej. Warto wykonać badania, które wskażą wszystkie niezbędne parametry i pomogą określić, czego brakuje w organizmie i jaką wybrać drogę leczenia.

Mrowienie w nogach - jak sobie z nim poradzić?

Sygnały takie jak drżenie mięśni, drętwienie nóg, mrowienie w nogach i zaburzeniami czucia nigdy nie powinny być bagatelizowane, a sam proces leczenia musi być wdrożony jak najszybciej. Najlepszą droga do określenia podłoża problemu jest dokładna diagnostyka. Jeśli problemem jest niewłaściwa dieta, należy udać się do dietetyka, który pomoże Ci dobrać odpowiednie produkty i suplementy, aby zniwelować niedobory witamin.

Często drętwienie i mrowienie w nogach są wynikiem problemów z kręgosłupem. Lekarz ortopeda, dzięki obrazom RTG może określić, czy problem wywołany jest przez nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa lub inne zaburzenia w jego obrębie. Po dokładnym badaniu pomoże Ci określić źródło problemu i wdrożyć odpowiedni plan leczenia.

Mrowienie w nogach można zniwelować poprzez odpowiedni trening i fizjoterapię. Wprowadzenie aktywności fizycznej poprawia krążenie krwi oraz przyczynia się do wzmocnienia mięśni, co skutkuje poprawą postawy ciała oraz lepszym przepływem płynów. Dobrym rozwiązaniem są również podkolanówki, czy pończochy, które utrzymują prawidłowe krążenie krwi, a przez to niwelują skurcze łydek i mrowienie nóg.

Leczenie drętwienia kończyn dolnych zależne jest od stopnia i rodzaju danej choroby. Stan zapalny charakteryzuje się innymi objawami i może to skutkować różnym ich natężeniem. W mniej wymagających przypadkach dużą ulgę często przynosi zmiana ułożenia, ponieważ przesiadywanie w jednej pozycji może powodować ucisk nerwu i ból. Dodatkowo takie zabiegi jak automasaż piłką do masażu, czy lekki trening domowy z użyciem gum treningowych może znacząco poprawić komfort życia. Inny dobry sposób to automasaż na wałku do rollowania, który polega na rozmasowaniu całej powierzchni nóg, aby pobudzić do działania naczynia krwionośne.

Sprawdź teraz Grupa ćwicząca z guma Ćwiczenia z gumą. 5 efektywnych propozycji

Efekty ćwiczeń z gumami oporowymi mogą być bardzo pozytywne dla różnych grup osób praktykujących mniejszą lub większą aktywność fizyczną. Ćwiczenia z gumą oporową pozwalają na wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie ich siły i wytrzymałości. Taśmy oporowe stanowią świetne narzędzie do treningu klatki piersiowej, mięśni pleców oraz innych grup mięśniowych..

Podsumowanie

Mrowienie i drętwienie nóg to dość powszechny problem wielu osób w każdym wieku. Objawy te często są bagatelizowane, co może skutkować zwiększeniem stopnia problemu oraz doprowadzeniem do znaczącego osłabienia siły mięśniowej kończyn dolnych. Zaburzenia pracy kończyn dolnych mogą przejawiać się poprzez niedobór witamin po nawet chorobę zwyrodnieniową stawów lub zapalenie nerwów, dlatego ważna jest szybka reakcja i odpowiednia diagnostyka.

Źródła:

1. Henderson KK, Parker J, Heinking KP. Mountaineering-induced bilateral plantar paresthesia. J Am Osteopath Assoc. 2014 Jul;114(7):549-55.

2. Beran R. Paraesthesia and peripheral neuropathy. Aust Fam Physician. 2015 Mar;44(3):92-5. PMID: 25770571.

Wyrób medyczny

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Wałek do masażu to wyrób służący do autoterapii w postaci punktowego i precyzyjnego automasażu wybranych partii ciała. Regularne stosowanie wałka do masażu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji i urazów podczas aktywności fizycznych. Dzięki lekkiej wadze i małym rozmiarom produkt idealnie sprawdzi się podczas zajęć rehabilitacyjnych, w pracy oraz domu.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Producent: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Autoryzowany przedstawiciel: 4FIZJO Group sp. z o.o. | Podmiot prowadzący reklamę: 4FIZJO Group sp. z o.o.

ZASTOSOWANIE: Piłki do masażu są narzędziem w zmniejszaniu miejscowych dolegliwości bólowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. Dzięki temu można wykonywać masaż samodzielnie w domu. Dedykowana jest trenerom, fizjoterapeutom oraz osobom uprawiającym sport.

PRZECIWWSKAZANIA: Otwarte rany; Wylewy krwi z naczyń krwionośnych; Miejsca z brakiem zachowanej ciągłości tkanek; Automasaż punktów kostnych, stawów i kości; Nadmierny dyskomfort taki jak zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi lub inne nieprawidłowości w trakcie użytkowania; Zmiany skórne w wyniku grzybicy, chorób zakaźnych, wysypki; Wrażliwa i delikatna skóra np. u pacjentów z cukrzycą lub problemami krążenia; Nowotwory (bez zgody lekarza).

Polecane

pixel