Mroczki i ciemność przed oczami – skąd się biorą i jak temu zapobiegać?
O czym się dowiesz?
Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego czasami nagle widzisz ciemność przed oczami i jakie są jej najczęstsze przyczyny. Odkryjesz, jak codzienne nawyki, takie jak szybkie wstawanie, picie kawy czy intensywna aktywność, mogą wpływać na Twoje widzenie. Poznasz również domowe sposoby, które pomogą Ci przeciwdziałać tym niepokojącym objawom.
Sprawdź teraz Napij się wody i zadbaj o swoje zdrowie, czyli o nawodnieniu organizmuOd dziecka wpajane są nam zasady zdrowego żywienia. Według nich powinno się wypijać co najmniej dwa litry płynów dziennie. Któż z nas nie słyszał o tej złotej zasadzie postępowania w przypadku nawodnienia? Właśnie takie dane podaje Światowa Organizacji Zdrowia (WHO), według której...
Spis treści
Ciemność przed oczami – co może ją powodować i jak sobie z nią radzić?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że nagle, z niewiadomych powodów, masz nagłe mroczki przed oczami? Pewnie nie raz i nie dwa się zastanawiałeś/łaś – „dlaczego robi mi się ciemno przed oczami?”. Jest to powszechny, a jednocześnie niepokojący objaw, który może wystąpić w różnych sytuacjach – podczas szybkiego wstawania, intensywnego wysiłku, a czasem nawet bez wyraźnej przyczyny. Co zatem sprawia, że nagle tracimy jasność widzenia? W tym artykule omówimy, dlaczego może pojawiać się ciemność przed oczami i jakie produkty mogą pomóc w jej zapobieganiu.
Od czego robi się ciemno przed oczami – najczęstsze przyczyny
Nagłe „zerwanie się” na nogi to jedna z najczęstszych przyczyn chwilowego zaciemnienia przed oczami. Może być spowodowana zbyt szybkim wstaniem z pozycji siedzącej lub leżącej. Zjawisko to polega na nagłym obniżeniu ciśnienia krwi, co skutkuje chwilowym niedotlenieniem mózgu. Prowadzi to nie tylko do zaciemnienia przed oczami, ale też zawrotów głowy, a nawet uczucia oszołomienia. Gdy ciśnienie krwi wróci do normy, w większości przypadków objawy te miną po kilku sekundach.
Ciemność przed oczami może również wystąpić po kawie. Kofeina pobudza układ nerwowy, co może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym przyspieszenia pracy serca oraz wzrostu ciśnienia. Mroczki przed oczami mogą się również pojawić po treningu czy w czasie upalnych dni. Jest to związane wówczas z nagłym spadkiem ciśnienia krwi, gdy organizm przystosowuje się do zmiany poziomu aktywności. Do tego objawu również mogą przyczyniać się odwodnienie oraz utrata elektrolitów. Aby zapobiegać ciemności przed oczami, warto pić odpowiednią ilość płynów i napojów izotonicznych.
Kiedy powinniśmy się martwić mroczkami przed oczami?
W niektórych sytuacjach ciemności przed oczami nie należy ignorować, ponieważ mogą prowadzić do poważniejszych chorób. Przykładem są tu nadmierny stres i przemęczenie. Gdy jesteśmy zestresowani, nasze ciało reaguje na różne sposoby, w tym poprzez zwiększenie ciśnienia krwi i napięcie mięśni. Może to prowadzić do tymczasowych zaburzeń widzenia. Podobnie brak snu i nadmierne zmęczenie mogą negatywnie oddziaływać na krążenie krwi i funkcjonowanie układu nerwowego.
Warto wspomnieć, że ciemność przed oczami może być również spowodowana niedoborem tlenu, np. przy intensywnej aktywności lub problemach z oddychaniem. Podobnie, niski poziom cukru we krwi, czyli hipoglikemia, może powodować zaciemnienie widzenia, osłabienie, a nawet omdlenia. Ten objaw często występuje u osób z cukrzycą lub pomijających posiłki.
Co więcej, jeśli przy mroczkach towarzyszą Ci takie symptomy jak: duszności, ból w klatce piersiowej, bladość skóry czy osłabienia, może mieć to związek z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Mowa tu o arytmii, niedokrwistości (anemii), czy też niskim ciśnieniu krwi. W tych przypadkach warto zadać o swoje zdrowie i udać się do lekarza specjalisty.
Co zrobić, gdy występuje ciemność przed oczami?
Kiedy ciemność przed oczami nie daje Ci spokoju, to znak od twojego ciała, że czegoś brakuje w organizmie. Domowych sposobów na pozbycie się mroczków, oczywiście tych wywołanych np. szybszym wstaniem czy wypiciem zbyt dużej ilości kawy, jest kilka.
-
Warto na bieżąco śledzić stan swojego zdrowia. Ciśnieniomierze domowe pomogą Ci regularnie monitorować ciśnienie krwi. To z kolei może pomóc w wykryciu i kontrolowaniu problemów np. z nadciśnieniem.
-
Jeśli mroczki przed oczami są spowodowane niedokrwistością, suplementy żelaza mogą pomóc w zwiększeniu poziomu hemoglobiny we krwi. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem i wykonać zalecane badania krwi.
-
Niedobór elektrolitów, takich jak magnez i potas, mogą prowadzić do zaburzeń krążenia i ciśnienia krwi. Ich suplementacja może pomóc w poprawie funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego.
-
Dla osób z tendencją do hipoglikemii szybkie dostarczenie glukozy może zapobiec ciemności przed oczami i ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi. Wtedy warto sięgnąć po glukozę w tabletkach lub żelu.
-
Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest kluczowe dla funkcjonowania i zapobiegania ciemności przed oczami. W związku z tym butelki na wodę motywacyjne i kubki termiczne pomogą Ci regularnie pić wodę i dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Czy da się wyleczyć mroczki przed oczami?
Ciemność przed oczami to objaw, który ogranicza pole widzenia i może mieć różnorodne przyczyny. W niektórych sytuacjach jest to normalna reakcja organizmu i wliczają się w to m.in. przejściowe stany, takie jak odwodnienie czy stres. Niestety może się okazać, że mroczki mogą prowadzić też do poważniejszych problemów zdrowotnych. Wtedy żadnych z tych symptomów nie należy bagatelizować.
Warto na bieżąco monitorować swój organizm i, w razie potrzeby, skonsultować się z lekarzem. Specjalista, na podstawie diagnozy, jest w stanie wskazać odpowiednie badania do wykonania i dostosować proces leczenia. Ciesz się lepszym samopoczuciem na co dzień! Dzięki odpowiednim produktom i zmianom w stylu życia możesz zapobiegać ciemności przed oczami.