DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Fizjoterapia a otyłość. Jakie metody stosuje się u pacjentów z otyłością?

Fizjoterapia a otyłość. Jakie metody stosuje się u pacjentów z otyłością?

Fizjoterapeutka Olga Rymarska

Fizjoterapeutka Olga Rymarska Fizjoterapia i copywriting medyczny to według mnie połączenie idealne. Dlatego wiedzą o zdrowiu dzielę się zarówno w gabinecie, jak i w przestrzeni internetowej. Prywatnie we wszystkim znajduję pozytywy i nie wyobrażam sobie życia bez podróży. 5 minut

Jakie metody stosuje się u pacjentów z otyłością?

W fizjoterapii każde ciało – o drobnej i krępej posturze, wysportowane lub też nie – otrzymuje pomoc odpowiednią do problemu zdrowotnego. Dlatego możesz być pewny, że jeśli twoje ma zbyt dużo nadprogramowych kilogramów, zawsze może liczyć na wsparcie wyspecjalizowanych fizjoterapeutów. Fizjoterapia w otyłości pomoże Ci osiągnąć wagę, przy której zapomnisz o zadyszce po wejściu na drugie piętro. Jest to możliwe dzięki specjalnym programom ćwiczeń i terapii manualnej, które poprawiają ruchomość ciała i kondycję, a także pomagają schudnąć. Gotowy? Poznaj metody fizjoterapeutyczne w leczeniu otyłości!

Nie jesteś sam w otyłości. Zacznij działać już teraz!

Kompleks nadwagi i otyłości jest dla Ciebie sporym problemem? Zmagasz się z poczuciem wstydu i bezradności, co powoduje niemoc przed wprowadzeniem zmian do zdrowego stylu życia? Rozumiem, dlatego najwyższa pora zacząć działać. Wyjdź ze swojej strefy komfortu, a wstyd przekuj w motywację do działania. Pamiętaj, nie jesteś w tym sam! Również rola fizjoterapeuty przy nadwadze jest tu naprawdę kluczowa. Zaufaj fizjoterapeutom gotowym zawalczyć razem z Tobą o twoje zdrowie.

Fizjioterapia w leczeniu pacjentów z nadwagą i otyłością

Każdy stopień otyłości prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, choroby serca czy zaburzenia układu oddechowego. Na pewnym etapie fizjoterapia w otyłości jest po prostu konieczna. Brzmi poważnie? Zatem powinieneś wiedzieć jeszcze jedno – od Ciebie tylko zależy powodzenie lub fiasko wprowadzanych zmian. Chęć, zaangażowanie i wytrwałość doprowadzą Cię do sukcesu i dobrego zdrowia.

Lżejsze jutro, czyli metody leczenia otyłości w fizjoterapii

Podejmując się walki z otyłością, przede wszystkim warto zaznaczyć, że to proces długofalowy. Osoby z otyłością II i III stopnia, tzw. kliniczną i olbrzymią, zanim przystąpią do rehabilitacji, najpierw są kierowani na operację bariatryczną, czyli zmniejszenia żołądka. Tu nie ma cudów. Nic się samo nie zrobi. Fizjoterapia w leczeniu otyłości to ciężka praca, chwile załamań, ale i łzy szczęścia, gdy można powiedzieć sobie: „Udało się”. Jakie są sposoby na otyłość I stopnia i po operacji?

  • Fizykoterapię, czyli zabiegi w postaci elektroterapii, laseroterapii, magnetoterapii czy krioterapii. Choć nie powodują utraty masy ciała, to bardzo dobrze wspierają proces rehabilitacyjny. Między innymi przyspieszają regenerację kości i mięśni, a także zmniejszają dolegliwości bólowe wynikające z obciążenia stawów nadmiarem tkanki tłuszczowej.

  • Ćwiczenia z fizjoterapeutą a poprawa kondycji – tego rodzaju treningi zwiększają wydolność organizmu. Rehabilitacja pacjentów z otyłością wpływa na poprawę kondycji. To znaczy, że z czasem przy regularnych ćwiczeniach będziesz zdolny do wykonywania coraz dłuższych i bardziej intensywnych treningów bez uczucia skrajnego zmęczenia.

  • Wzmacniające ćwiczenia dla osób otyłych, które są punktem obowiązkowym przy ćwiczeniach aerobowych. Wzmocnienie mięśni pozwala zwiększyć siłę, sprawność i mobilność ciała.

  • Masaże na redukcję obrzęku i zmniejszenie napięcia pomagają rozluźnić ciało, a w szczególności zmniejszyć zastoje limfatyczne, które przy problemie otyłości, gromadzą się najczęściej w nogach. Aby się ich pozbyć, możesz skorzystać z różnych rodzajów masaży: klasycznego, limfatycznego, masażu tkanek głębokich czy relaksacyjnego. Różne rodzaje masażu są często ze sobą łączone przez fizjoterapeutów, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

  • Aktywność po rehabilitacji jest tak naprawdę niezbędna w całym procesie leczenia nadwagi. Na początku warto wdrożyć codzienne spacery, jazdę na rowerze, basen czy slow jogging. Każde z tych zajęć powinno być dostosowane do twoich predyspozycji fizycznych, a także konsultowane z fizjoterapeutą oraz lekarzem prowadzącym. Chcąc schudnąć, powinieneś wykonywać ćwiczenia aerobowe trwające od 30 do 60 minut dziennie. Wplataj pomiędzy nie ćwiczenia wzmacniające, które zalecił Ci fizjoterapeuta. Pamiętaj o regeneracji i stopniowym wchodzeniu w każdą z aktywności.

Ćwiczenia na otyłość

Rehabilitacja w otyłości – co możesz dzięki niej zyskać?

Głęboko wierzę, że korzyści z rehabilitacji, o których zaraz przeczytasz, pomogą Ci podjąć decyzję o walce z otyłością. Zatem czas na konkrety! Jakie efekty zauważysz?

  • Wstawanie z łóżka i z krzesła nie będzie już problemem! Dźwignięcie własnego ciała, które waży o wiele za dużo, często może dla wielu osób stanowić poważny problem. Do tego trwa bardzo długo, bo jest wykonywane etapami. Zrzucenie zbędnych kilogramów, a także poprawa ruchomości stawów i całego ciała zdecydowanie pomagają w swobodnej zmianie pozycji. Właśnie tak działa fizjoterapia dla osób otyłych i po operacji zmniejszenia żołądka!

  • Chcesz z łatwością podnosić przedmioty? Proszę bardzo! Wzmacnianie siły mięśniowej różnych partii ciała u pacjentów z otyłością pozwala podnosić i przenosić cięższe rzeczy bez większego trudu.

    Chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie podnosić przedmioty z podłogi, aby chronić swój kręgosłup? Koniecznie kliknij poniższy link!

    Sprawdź koniecznie! Jak podnosić rzeczy? Podnoszenie ma znaczenie – jak podnosić rzeczy, aby fizjoterapeuta za Tobą zatęsknił

    Zdaje Ci się, że wiesz, jak podnosić ciężkie rzeczy z podłogi? W teorii nie ma w tym większej filozofii – pochylasz się, łapiesz siatki z zakupami i...

  • Kondycja staje się o niebo lepsza. W otyłości nie brakuje zbędnych kilogramów, ale zdecydowanie brakuje kondycji. Zadyszkę może spowodować już nawet wejście na drugie piętro albo przejście kilku kroków pod górkę. Na szczęście wytrwała praca nad poprawą kondycji wróży zdrowotny sukces. I o to chodzi!

  • Witaj pewności siebie, żegnaj wstydzie! Najważniejszą korzyścią mentalną, jaką możesz zaobserwować dzięki leczeniu otyłości, jest samoakceptacja siebie i swojego wyglądu. Efekty, które wynikają z zaangażowania i determinacji, pozwolą Ci cieszyć się z twojej zdrowej sylwetki. Ponadto aktywność fizyczna wprawi Cię w bardzo dobry nastrój.

  • Dłuższe życie i zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych chorób. To zwieńczenie wszystkich powyższych korzyści i zarazem długofalowy efekt, który dadzą Ci zawczasu wprowadzone ćwiczenia w nadwadze i otyłości. Jeśli przywrócisz ciału odpowiednią wagę i utrzymasz aktywny tryb życia, zmniejszysz ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie i inne choroby krążeniowo-oddechowe. Ponadto pamiętaj, że zdrowe życie to dłuższe życie!

Twoje zdrowie na 1. miejscu. Nie bój się fizjoterapii i zawalcz o lepsze życie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu masz chęć do działania i zawalczenia o lepsze jutro. Powtórzę jeszcze raz – otyłości nie musisz pozbywać się na własną rękę. Pomogą Ci w tym specjaliści. Jednak to, jaki efekt osiągniesz w zmianie swojego stylu życia, zależy tylko od Ciebie. Inni mogą Cię wspierać, dać narzędzia i towarzyszyć w walce z otyłością, ale nie pokonają jej za Ciebie.

Fizjoterapia dla osób otyłych wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, ale najgorsze, co możesz zrobić, to w ogóle z niej nie skorzystać. Co jedynie powinno Cię przerażać? Zdecydowanie skutki otyłości, ale pamiętaj, jesteś na dobrej drodze, aby nie musieć się z nimi mierzyć. Ćwiczenia z fizjoterapeutą to jedna z wielu metod, które pozwolą Ci mieć i utrzymać zdrową wagę. Większość szpitali i klinik rehabilitacyjnych zatrudnia również psychologów i dietetyków, których wsparcie w radzeniu sobie z otyłością jest równie nieocenione.

pixel