DARMOWA DOSTAWA od 149,00 zł z InPost
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Co to jest fizjoterapia stomatologiczna?

Co to jest fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapeutka Olga Rymarska

Fizjoterapeutka Olga Rymarska Fizjoterapia i copywriting medyczny to według mnie połączenie idealne. Dlatego wiedzą o zdrowiu dzielę się zarówno w gabinecie, jak i w przestrzeni internetowej. Prywatnie we wszystkim znajduję pozytywy i nie wyobrażam sobie życia bez podróży. 7 minut

Co to jest fizjoterapia stomatologiczna?

Choć fizjoterapia stomatologiczna nie zajmuje się leczeniem zębów, to pomoże Ci przy takich objawach jak m.in.: szum uszny, napięcie mięśni żuchwy czy nawet wtedy, gdy w nocy zgrzytasz zębami. Tego rodzaju rehabilitacja z powodzeniem sprawdzi się również jako uzupełnienie leczenia ortodontycznego czy protetycznego.

Podczas gdy higienę i zdrowie jamy ustnej możesz zostawić pod opieką stomatologa, fizjoterapeuta stomatologiczny zajmie się funkcjonowaniem twojego narządu żucia, w którego budowę wchodzi staw skroniowo-żuchwowy. Jest to bardzo ważne połączenie między kością skroniową a żuchwą, które umożliwia Ci np. mówienie, jedzenie i gryzienie. Jeśli nie działa prawidłowo i pojawia się nadmierne napięcie mięśni, a wraz z nim dyskomfort, to w takim przypadku warto udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego.

Fizjoterapia stomatologiczna w leczeniu bruksizmu

Pięć struktur, które tworzą narząd żucia

Rehabilitacja stomatologiczna jest konieczna, kiedy chcesz przywrócić prawidłową ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego. Jednak na początku warto wspomnieć, że narząd żucia i jego struktura odgrywają bardzo ważne role. Dlatego, jeśli w jednym miejscu pojawia się dysfunkcja, to w drugim możesz odczuwać jej skutki. No cóż, fizjoterapeuci stomatologiczni w takich przypadkach mają pełne ręce robot.

Narząd żucia składa się z 5 struktur. Są to:

  • staw skroniowo-żuchwowy, który łączy kość skroniową z żuchwą;

  • mięśnie żucia, czyli mięsień żwacz, skroniowy, skrzydłowy przyśrodkowy i skrzydłowy boczny;

  • żuchwa, a więc ruchoma kość w dolnej części czaszki łącząca się z kością skroniową,

  • struktury wspomagające, czyli język i wargi.

Fizjoterapia stomatologiczna – co to jest i co ma wspólnego ze stomatologią i kręgosłupem

Fizjoterapia w stomatologii to dziedzina fizjoterapii, która powstała całkiem niedawno, ale szybko okazało się, że jest niezbędna w leczeniu różnych problemów narządu żucia. Ponadto uzupełnia leczenie stomatologiczne czy ortodontyczne – na przykład podczas noszenia aparatu lub po ekstrakcji zęba. W pierwszym przypadku rozluźnia mięśnie żucia, których napięcie utrudnia przesuwanie się zębów. W drugim – zmniejsza dolegliwości bólowe i opuchliznę.

Rehabilitacja stomatologiczna wykracza jednak poza pracę nad narządem żucia. Za to, co dzieje się ze stawem skroniowo-żuchwowym, mięśniami żucia czy ruchomością żuchwy, często odpowiadają bowiem zupełnie inne części ciała, takie jak kręgosłup. Tylko w jaki sposób?

Kręgosłup a napięcie mięśni żuchwy

Okazuje się, że postawa ciała ma duży wpływ na napięcie mięśni żuchwy i jej ustawienie. Załóżmy, że wykonujesz pracę siedzącą, podczas której krzywo siedzisz, np. wysuwasz głowę do przodu, by lepiej widzieć, co dzieje się na ekranie komputera. W tym momencie pogłębiasz lordozę odcinka szyjnego, głowę unosisz do góry, a to skutkuje cofaniem się żuchwy i wadami zgryzu. Oczywiście takie zmiany zachodzą stopniowo i w dłuższym przedziale czasowym.

Fizjoterapia stomatologiczna a zgrzytanie zębami

Fizjoterapia stomatologiczna – kiedy warto z niej skorzystać?

Zastanawiasz się, w jakich problemach może pomóc Ci rehabilitacja stomatologiczna? Może niektóre z nich dotyczą Cię już teraz? W takim przypadku fizjoterapia to najlepsze rozwiązanie na twoje dolegliwości takie jak:

  • wzmożone napięcie mięśni żwaczy,

  • ból w obrębie szczęki i żuchwy,

  • przeskakiwanie stawu skroniowo-żuchwowego podczas otwierania buzi, żucia gumy czy gryzienia;

  • trudności z szerokim otwieraniem buzi i zamykaniem jej,

  • zgrzytanie zębami,

  • szumy i piski uszne,

  • bóle głowy w obrębie skroni i potylicy,

  • ból szyi (przyczyn tego stanu może być naprawdę wiele, jednak wśród nich również znajdują się dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, które należy wziąć pod uwagę);

  • napięcia mięśni przy leczeniu ortodontycznym (fizjoterapia w stomatologii pomaga także przygotować narząd żucia do założenia aparatu),

  • porażenie nerwów twarzowych,

  • ekstrakcja zęba,

  • zabiegi chirurgiczne w obrębie żuchwy.

To oczywiście nie wszystkie przypadki, którymi może zająć się fizjoterapeuta stomatologiczny. Są jednak dość powszechne, a tego rodzaju problemów nie warto rozwiązywać wyłącznie tabletkami przeciwbólowymi.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta stomatologiczny? Co go różni od dentysty?

Rozumiem, że myśl o wizycie u fizjoterapeuty stomatologicznego może wywoływać u Ciebie stres. Zwłaszcza jeśli twoje dotychczasowe doświadczenia związane ze stomatologią nie były najprzyjemniejsze. Ale chcę Cię uspokoić – fizjoterapeuta stomatologiczny nie korzysta z wiertła ani nie wyrywa zębów. Jedyny dyskomfort, jaki może poczuć, wiąże się z nadmiernym napięciem mięśni. Rehabilitacja w stomatologii ma na celu pomóc Ci w poprawie funkcji narządu żucia – delikatnie i w tempie dostosowanym do twoich preferencji. Więc zrelaksuj się, jesteś w dobrych rękach!

Fizjoterapeuta stomatologiczny

Czego możesz się spodziewać na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego jest spokojna i bezbolesna. Oto jak wygląda jej przebieg.

  • Wstępna rozmowa, czyli wywiad. Fizjoterapeuta stomatologiczny zapyta Cię na początku o powód wizyty i poprosi Cię, abyś opisał historię zdrowia jamy ustnej. Powiedz mu o wszystkich objawach, które Cię niepokoją, a także o wszelkich zabiegach chirurgicznych czy ekstrakcjach zębów. Nie martw się, jeśli o czymś zapomnisz – fizjoterapeuta będzie zadawał Ci pytania. W tej rozmowie omówicie również twoje wstępne oczekiwania co do leczenia.

  • Badanie manualne, czyli ocena funkcji zgryzu, ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych, ocena siły i napięcia mięśni żujących oraz analiza postawy ciała i sposobu oddychania.

  • Czas na diagnozę – na podstawie zebranych informacji fizjoterapeuta ustali, nad czym trzeba najintensywniej popracować i opracuje plan terapeutyczny, który uwzględni wspólne cele terapii. Taki plan zawiera różne techniki fizjoterapeutyczne, ćwiczenia terapeutyczne, a także porady dotyczące modyfikacji nawyków.

  • Kilka zaleceń do domu! Fizjoterapeuta przekaże Ci zalecenia terapeutyczne oraz sposoby dbania o jamę ustną i układ stomatognatyczny w codziennym życiu. Jeśli okaże się, że masz bruksizm, może zalecić Ci ograniczenie lub całkowite zaprzestanie żucia gumy i rolowanie mięśni żwaczy. Zalecenia mogą też obejmować ćwiczenia na staw skroniowo-żuchwowy do samodzielnego wykonywania w domu.

    Więcej o bruksizmie dowiesz się, klikając link poniżej!

    Sprawdź koniecznie! Bruksizm – zgrzytanie zębami Bruksizm – jak pomóc sobie z problemem zgrzytania zębami?

    Bruksizm to zaburzenie polegające na niekontrolowanym zaciskaniu mięśni żwaczy, zwykle w trakcie snu. Występuje przy tym także zgrzytanie zębami, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do...

Pomoc fizjoterapeuty od zębów i szczęki – metody rehabilitacyjne w terapii narządu żucia

Staw skroniowo-żuchwowy wymaga kompleksowego podejścia, czyli takiego, w którym wykorzystuje się różne metody leczenia. Każdy z nich działa inaczej, dlatego połączenie kilku daje najlepsze efekty. Jakie metody fizjoterapeutyczne wykorzystuje się w terapii narządu żucia?

  • Ćwiczenia terapeutyczne, czyli takie, dzięki którym wzmocnisz mięśnie żucia, poprawisz ruchomość stawów skroniowo-żuchwowych oraz ustawienie żuchwy.

  • Masaż tkanek miękkich twarzy, szyi oraz jamy ustnej, który zmniejszy napięcie mięśniowe, poprawi krążenie krwi oraz złagodzi ból związany z zaburzeniami układu stomatognatycznego.

  • Techniki relaksacyjne – fizjoterapeuta nauczy Cię różnych technik relaksacyjnychm.in. oddechowych czy prostych metod relaksacji mięśni. Pomogą one zmniejszyć stres i napięcie mięśniowe związany z zaburzeniami żucia.

  • Mobilizacje stawów – za pomocą delikatnych technik mobilizacji stawów skroniowo-żuchwowych fizjoterapeuta poprawia ich ruchomość i zmniejsza dyskomfort związany z ograniczeniem ich funkcji.

  • Kinesiotaping, czyli specjalne taśmy kinezjologiczne, które wspomagają i przedłużają efekty terapii manualnej. Mogą zmniejszać obrzęk (np. po wyrwaniu zęba) i napięcie mięśni.

  • Fizykoterapia, czyli leczenie m.in. polem magnetycznym, laserem czy temperaturą. Tego rodzaju zabiegi działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i regeneracyjnie.

Fizjoterapia stomatologiczna – kinesiotaping

Pamiętaj, fizjoterapia w stomatologii to nie to samo co leczenie dentystyczne

Fizjoterapia stomatologiczna jest naprawdę potrzebna. Oferuje pacjentom nieinwazyjne i bezbolesne metody poprawy funkcji układu stomatognatycznego. Ale choć może przynosić ulgę w wielu problemach żuchwy, szczęki czy stawu skroniowo-żuchwowego, nie powinno się nią zastępować leczenia dentystycznego czy ortodontycznego. Stomatolog nadal pozostaje kluczowym specjalistą dbającym o zdrowie jamy ustnej, dlatego regularne wizyty kontrolne oraz podjęcie leczenia są niezmiernie ważne.

pixel